B12 Vitamini Alınmazsa Ne Olur? | B12 Nelerde Var? | Ne İşe Yarar?

B12 eksikliği son günlerde çoğu insanın yaşadığı büyük problemlerden biri. Bende bugün sizler için B12 Vitamini Alınmazsa Ne Olur? B12 vitamini nelerde var? Bu herkesin dilindin düşürmediği B12 vitamini ne işe yarar? Bunlar hakkında bilgiler vereceğim. Sizlerden konu altına yorum yazarak "B12 Vitamini" ile ilgili sormak istediğiniz soruları bana yöneltebilirsiniz. İlk olarak B12 Vitamini Nedir? Öğrenerek işe başlayalım arkadaşlar. Ayrıca yazımda günde ne kadar b12 vitamini almalıyız ve en iyi B12 kaynakları neler sorularının cevaplarını da bulacaksınız.

B12 Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar?


B12 vitamini veya kobalamin, B grubu vitaminlerden biridir. Kırmızı kan hücrelerinin üretimi ve genetik materyal, DNA ve RNA oluşumunda B12 vitamini gereklidir. Sinirleri çevreleyen ve düzgün çalışmasına yardımcı olan yağlı bir madde olan miyelinin korunmasında kullanılır. B12 vitamini aynı zamanda homosistein düzeylerini kontrol etmede diğer B vitaminleri ile birlikte çalışır.

B12 Vitamini Alınmazsa Ne Olur?

Hafif B12 vitamini eksikliği, beyin ve sinir fonksiyonunu az miktarda da olsa bozabilirken, yüksek oranda ve uzun vadeli olan B12 eksikliği pernisiyöz veya megaloblastik anemiye yol açar. Bu anemi, eksikliğin erken bir uyarısı olarak hareket edebilir; Devam etmesine izin verilirse, şiddetli B12 vitamini eksikliği, geri dönüşü olmayan sinir hasarına neden olabilir.

Ne yazık ki, bu megaloblastik anemi, yüksek folat seviyeleri ile maskelenebilir; bu, özellikle yüksek folat veya folik asit alımı olan bir kişide B12 vitamini eksikliğinin fark edilmeyebileceği anlamına gelir. Bu nedenle, önce B12 vitamini durumu incelenmeden yüksek doz folat (mevcut önerilerin üzerinde) alınmamalıdır.

B12 vitamini vücudumuzda önemli miktarlarda depolayabildiğimiz tek B vitaminidir. Önceden et yiyen bir vejeteryan bile 20-30 yıl yetecek kadar B12 vitamini alabilir! Buna rağmen, emdiğimiz ve kullandığımız B12 vitamini miktarı değişebilir, bu nedenle düzenli olarak B12 vitamini yönünden zengin besinler yediğimizden emin olmalıyız.

Günde Ne Kadar B12 Vitamini Almalıyız?

B12 vitamini gereksinimlerimiz çok düşüktür. Yetişkinlerin günde yalnızca 1.5 gram alması yeterlidir ancak emziren kadınların gereksinimleri biraz daha yüksektir (2 gram / günde) ve B12 vitamini eksikliği nadir olarak görülür. 

En iyi b12 kaynakları neler?

En iyi B12 vitamini kaynakları, ortalama bir porsiyonda 100 gr kadar sağlayan sığır eti, karaciğer ve kuzudur. Sardalya, alabalık, somon, ton balığı, yumurta ve peynir de iyi birer B12 kaynaklardır. Et, balık veya süt ürünlerini yemeyenler için zenginleştirilmiş kahvaltılık gevrekler yemek de iyi bir fikirdir.

Kimler B12 Vitamini Kullanmalı?

Et, B12 vitamininin birincil kaynağı olduğu için vejetaryenler daha fazla B12 eksikliği riski altındadır. Bu nedenle vejetaryenler diyetlerine B12 vitamini bakımından zenginleştirilmiş ilaç veya takviyeler gibi diğer kaynakları dahil etmeye özen göstermelidir. Ayrıca belirli bir sindirim bozukluğu olanlar da B12 eksikliği riski altındadır. Ayrıca B12 vitaminini takviyesi olarak alanlar şu konuya dikkat etmelidir. B12 vitamini emmek için midede üretilen bir kimyasala ihtiyaç duyulur, ancak az sayıda insan bu kimyasalı yapamaz ve bu nedenle dışarıdan alınan B12 vitamini ememez. Bu nedenle eczaneden B12 vitamini ilacı almadan önce muhakkak doktorunuza başvurmayı unutmayın.

Bu kişiler, doktorları tarafından vitamin enjeksiyonları ile tedavi edilmeli veya tıbbi gözetim altında çok yüksek dozda takviyeler almalıdır. Yaşlı insanlar, sindirim süreçleri giderek daha az verimli hale geldiğinden ve bir doktor tarafından tedavi edilmesi gerektiğinden B12 emilimi için gerekli olan kimyasala daha az gerek duyabilir.

B12 Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?


Bugün siz değerli takipçilerim için b12 vitamini nelerde bulunur eksikliğinde ne olur? detaylı olarak anlatmaya çalıştım. Ayrıca B12 vitamini hangi besinlerde var ne işe yarar kısaca bahsettim. Sizlerde B12 vitamini ile ilgili düşüncelerinizi benimle paylaşabilirsiniz.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Daha yeni Daha eski