Diyetin En Zor Günlerinde İstikrar Nasıl Sağlanır?

Diyetin ilk günleri laylaylom geçse de günler ilerledikçe diyette istikrar nasıl sağlanır? Diyetin en zor günleri ile nasıl başa çıkılır? Konuları ciddi olarak zorlaşıyor. Kilo vermek ve artık kalıcı olarak zayıflamak için diyette istikrar şart ama diyette iradeye nasıl hakim olunur? 2-3 gün tamam da aylarca nasıl yemek yemeden diyetten sıkılmadan bu yolda devam edeceğim? Eğer böyle sorunlarınız varsa hiç merak etmeyin sizlere vereceğim diyette istikrar sağlama tüyoları ile sizlerde diyetin en zor günlerini çok daha kolay atlatabilecekseniz. Sizlerde diyet yaparken yaşadığınız en zor günleri ve geçirdiğiniz açlık krizlerini konu altına yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz.

Diyetin En Zor Günlerinde Ne Yapılır?

Bu konuyu yazmaya karar vermem benim için çok kolay oldu çünkü yaptığım her diyette 1 hafta sonra çok sıkılıyor ve kendimi çok kötü hissediyordum. Oldukça fazla sinirlerim bozuluyor ve diyetin en zor günlerini yaşarken nasıl irademe hakim olacağımı bilmiyordum. Daha sonra uzman bir diyetisyen arkadaştan diyette istikrar sağlama ile ilgili ayrıntılı bilgiler alarak artık bu zor günleri çok daha kolay atlatıyorum. Bende, benim yaşadığım gibi diyet yapmaktan bıktım diyen arkadaşlar için diyetten vazgeçmemeleri yönünde birkaç kolay yol göstermeye çalışacağım. Ancak en başta aklımıza kazıyacağımız şey, diyetin en zor ve sıkıcı günlerinde kendimize hakim olmayı bilmeli ve sakin hareket etmeliyiz. Daha sonra kendimizi biraz olsun toparladıktan sonra nasıl diyette istikrar sağlarım diye düşünerek uzun dönemli kalıcı planlar yapmalıyız.

Diyette İstikrar Nasıl Sağlanır?


İstikrarsız bir diyet düşünülemez. Bu nedenle aşağıdaki önerilerimi dikkate almanızı istiyorum.

  • Diyette Zevk Alarak Yediğiniz Şeyleri Tercih Edin.
Yalnızca gerçekten zevk aldığınız yiyecekleri yiyin; Bununla bir buzdolabı dolusu dondurma veya çikolata paketleri ile doldurulmuş dolapları kastetmiyorum. Gerçekten sevdiğiniz sağlıklı yiyecekler varsa, bunları planınıza dahil etmenin yollarını bulun. Abur cubur sevmekle sağlıklı yiyecekleri sevmek arasındaki fark, severek yediğiniz besleyici yiyecekler ile kilo verebileceğiniz gerçeğidir. Aynı şekilde, keyif alacağınız ve hatta dört gözle bekleyeceğiniz bir egzersiz veya aktivite planı oluşturun. Hayatınızı spor salonundan veya akşam yürüyüşünden korkarak yaşamayın. Zumba, yüzme ve hatta bowling gibi seveceğiniz bir aktivite içeren bir plan oluşturun.

  • Yemek Yerken Sakin Davranın ve Rahat Olun
Yemek yerken rahatlamak için zaman ayırın ve hareket halindeyken yiyecek yemekten kaçının. Sen farkına bile varmadan sahilde yürüyüş yaparken yarım ekmek köfte ekmeği yiyebilirsin. Bu şekilde hareket halinde yada tv karşısında yenilen yemekler sizi daha çok acıktıracak ve daha fazla kalori alımına neden oalcaktır.

Her atıştırmayı ve yemek zamanını keyifli bir deneyime dönüştürün. Bir bankta veya masanızdan uzakta olsanız bile gidip oturun ve her lezzetli lokmaya odaklanın. Bu zamanı, yaşamdaki stresi unutmak ve vücudunuzu sağlıklı yiyeceklerle beslemek ve yenilemek için bir fırsat olarak kullanın. Hızlı bir şekilde bitki çayı içiyor olsanız bile, buna zaman ayırın ve her yudumda rahatlayın. Her lokmanın ve yudumun tadını çıkarın ve daha fazla tat almaya çalışın. Haftayı önceden planlayın ve sakim bir şekilde yaşamaya çalışın.


  • Diyette Yeni Yiyecekler Deneyin
Diyetinize her hafta yeni yiyecekler eklemek, sadece diyetinizi taze ve heyecanlı tutmakla kalmaz, aynı zamanda yeni yiyecekleri denemek için vücudunuzu mutluda eder. Hiç Kudüs enginarı, Rambutan veya Kumkuat yediniz mi? Pek çok süpermarkette, oldukça ucuz olan egzotik meyve ve sebzeler bulunur. Ancak olağandışı olması gerekmiyor. Herhangi bir yeni meyve, sebze, balık veya yağsız et deneyin. Yemeklerinize yeni tatlar eklemeyi düşünüyorsanız, yeni baharat ve otları da deneyebilirsiniz. Bunlar diyetinizi zinde tutmak ve ilginizi korumak için gerçek birer anahtardır. Birkaç haftada bir yeni yürüyüş rotaları eklemekte güzel bir fikir olabilir.

  • Eski İnançlardan Kurtulun
Mantar ve lahanadan nefret ettiğime dair eski bir inancım vardı. Bunun nereden geldiğini bilmiyorum ama tamamen yanlıştı. Mantarın görünüşünü sevmiyorum ama tadını sevdiğimi daha yeni keşfettim. Birçoğumuz "oh hayır, onu yemiyorum" gibi eski bahaneleri kullanırız. Yaşlandıkça damak tadımız değişebilir, bu yüzden geçken sevmediğiniz yemeklerden birkaçını diyet listenize ekleyin ve bunların gerçekten o kadar kötü olup olmadığını görün. 

Diyette İradeye Hakim Olma


Diyetin en zor ve sıkıcı günlerinde diyette istikrar nasıl sağlanır? Bu soru özelinde bildiklerimi ve yaşamış olduğum tecrübeler eşliğinde sizlere birkaç kolay yol vermeye çalıştım arkadaşlar. Sizlerde diyette istikrar sağlamak ve iradenize hakim olmak için neler yaptığınızı konu altına yazabilirsiniz.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Daha yeni Daha eski