En İyi Menemenlik Domates Hangisi?

Sulu sulu bol domatesli bir menemeni kim sevmez ki? Peki menemenlik domates hangisi daha iyi? En iyi menemen için hangi domatesi tercih etmeliyiz? Hiç düşünme fırsatınız oldu mu? Sizler için bugün kusursuz menemenin olmazsa olmazı, menemenlik domatesten bahsedeceğim. Sizlerde menemen yaparken özellikle seçtiğiniz domatesler hakkında bilgi vermek isterseniz eğer konu altına yorum yazarak bana ulaşabilirsiniz.
En iyi menemen hangisi tartışması günümüzde bile hala devam ediyor. En çok tartışılan konu ise menemen soğanlı mı yoksa soğansız mı olur? Konusu... Ama kimse en iyi menemenlik domates hangisidir? Merak etmiyor. Menemenin ana malzemesi domates olduğuna göre, en güzel ve lezzetli menemeni yapmak için en iyi domatesi bulmak zorundayız. Bu aslında çok zor değil hele ki yaz mevsimindeyseniz. Domates deyip geçmeyin. Domates tam bir şifa kaynağıdır. İsterseniz menemen yapmak için hangi domatesi tercih etmeliyiz konumuza başlamadan bu mucizevi besini biraz olsun tanıyalım ve menemenin faydaları nelermiş öğrenelim.

Menemenin Faydaları

 • Menemen çok güçlü bir antioksidandır. Oldukça güçlü bir antioksidan olan menemendeki likopen birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Buda, menemenin kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini azaltmaya yardımcı olduğu anlamına gelir. 
 • Menemen antibakteriyeldir. Sinir sistemini düzenlemeye yardımcı olur. Zaten kim sabah sofrasında mis gibi domateslerle hazırlanmış üzerine gezen tavuk yumurtası kırılmış bir menemen gördüğünde gevşemez ki.😋
 • Menemen yemek sizi neşelendirir. Bunun nedeni ise domateste bulunan serotonin adlı mutluluk verici maddedir.
 • Menemen kan pıhtılaşmasını önler. 
 • Menemen böbreklere çok iyi gelir. Domatesin % 94'ü su olduğu için domates, mesane ve böbrek hastalıkları için harika bir idrar söktürücüdür.
 • Menemen yemek cildi gençleştirir. Zengin B vitamini içeriği ile domates, genel olarak cildi güzelleştirmeye, kırışıklıkları gidermeye ve cildi daha da gençleştirmeye yardımcı olur.
 • Menemen iştahı azaltır. Domates ve yumurtanın düşük kalorili içeriği ve bunları oluşturan krom, vücudun hızlı doygunluğunu sağlayarak menemen yiyenleri geç acıktırır. Ayrıca menemen şiddetli açlık krizlerini önler. Ek olarak, birçok diyet mutlaka az yağlı menemen içerir.
 • Menemen kan basıncını dengeler. Domateslerin içerdiği pektin maddeleri kan basıncını düşürür ve kan kolesterol seviyelerini yüksek değerlere gelmesini önler.
 • Domates suyu ülseri tedavi etmek için kullanılır. Domateste bulunan glikoalkaloid maddesi mantar öldürücü, antibiyotik bir etkilere sahiptir.
 • Tuz dengesi bozukluğu olan hastalarda menemenin faydaları küçümsenmemelidir. Vitamin eksikliğini tedavi etmek ve önlemek için domates suyu ve taze domates parçaları kullanılır.
 • Domates vücutta asit oluşumu yapmaz. Evet domates oksalik asit içerir, ancak kan dolaşımına girdiğinde alkali hale gelirler. Böylece domates kandaki alkali hali artırır ve vücuttaki toksinlerin, özellikle ürik asitin atılmasını sağlar.
 • Menemen, karaciğeri temizlemek için harika bir besindir.


Domatesin Zararı Var Mı?


Bu lezzetli ve faydalı meyvenin zararları çok aşırı büyük değildir, ancak bazı domatesler, bazı insanlar için tehlikeli olabileceğinden, bu zararları bilmekte önemlidir.

 • Domates oldukça zararlı bir alerjendir. Belki de alerji olmak, domatesin insan vücuduna verebileceği en büyük zararlardan biridir. Gıda alerjisi olan insanların domates yemesi kesinlikle yasaktır.
 • Gut veya akut böbrek hastalığı taşıyanlar domatesten uzak durmalıdır. Oksalik asit, akut hastalıklarında olumsuz bir etkiye sahip olabilir.
 • Domates maalesef nikotin bağımlılığına neden olur. Nikotin bağımlılığının ortaya çıkmasına katkı neden olan özel bileşikleri nedeniyle domatesin zararlı olduğu düşünülmektedir. Ancak, bu yalnızca çok fazla domates tüketildiğinde ortaya çıkan bir durumdur.
 • Domates böbrek taşı problemlerine neden olabilir.
 • Domates hipertansiyona neden olabilir. Konserve, salamura yada tuzlanmış rendelenmiş domatesler hipertansiyon, böbrek ve kardiyovasküler hastaları için tavsiye edilmez. Bu tür besinler böbrek ve mesane taşlarının oluşumuna ciddi katkıda bulunur. 

Menemenlik Domates Hangisi?


Menemenlik domates seçerken tarım ilaçlarına çok dikkat edilmelidir. Özellikle ucuz ve çok sert, aşırı parlak, plastik gibi bir hissiyat veren domateslerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Bu domatesler ile bırakın menemen yapmayı kesip afiyetle yiyemezsiniz bile. İçi bembeyaz, susuz ve tatsızdır. Sadece dış görünüşü vardır ve menemen yapmak için hangi domatesi alacağını bilmeyenler maalesef bu domateslerden alabilir. Yaz mevsimindeyseniz işiniz biraz daha kolay olacaktır. Bol etli, yeşil olmayan, kıpkırmızı domatesler menemen için oldukça uygundur. Domatesin tam olgunlaşmış olduğuna çok dikkat edin. Hafif yeşil ve bol sulu olan domatesler organik yada doğal olsa da çok ekşi olurlar. Buda en iyi menemeni yapmanızı engeller.

En lezzetli domatesler ile menemen tarifi


Değerli arkadaşlar sizlere bugün menemenlik domates seçimi hakkında bilgiler vermeye çalışarak ayrıca bu mucizevi besinin faydaları ve zararlarından bahsettim. Sizlerin de büyüklerinizden kalma özel menemen tarifleriniz varsa lütfen benimle paylaşın. Görüşmek üzere.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Previous Post Next Post