Evde Kilo Verme Egzersizleri | Evde Zayıflamak İçin 5 Basit Egzersiz

Pandemi döneminde özellikle sokağa çıkma yasakları olan günlerde evde kilo verme egzersizleri ile formumuzu korumak gerçekten çok önemli.😊 Birçok kişi evde yapılan zayıflama egzersizleri ile gerçekten kilo verilir mi?😳 diye merak ederken bugün sizler için bayan ve erkek için özel hazırlanmış basit, evde yapılabilecek egzersiz videoları ve resimli yöntemlerim ile birlikte zorlanmadan yapılabilecek 5 kolay evde yapılacak spor hareketi taktiği vereceğim.👍 Sizlerde eğer evde nasıl egzersiz yapabilirim diye kendinize soruyorsanız eğer hazırladığım yazı tam size göre. Ayrıca sizlerde ev ortamında nasıl kilo verdiğinizi konumuza yorum yaparak benimle paylaşabilirsiniz. Haydi bakalım artık hızlı zayıflamak için evde nasıl egzersiz yapılır?😉 Öğrenelim.
Obezitenin günümüzde batı toplumunun karşı karşıya olduğu en büyük sorunlardan biri olduğu yadsınamaz bir gerçektir, ancak obezite tamamen önlenebilir bir hastalıktır. Son yıllarda yapılan araştırmalardan sonra, obezitenin sadece sağlıklı beslenmek ve evde yapılabilecek kolay egzersizler ile önlenebilecek bir sorun olduğu kanıtlanmıştır. 

Yaşlandıkça sağlıklı ve aktif olmaya devam etmemiz özellikle önemlidir. Araştırmalar, hareketsizliğin yaşla birlikte doğrusal olarak arttığını gösteriyor, bu nedenle yaşlıların düzenli olarak aktif olmaya devam etmesi gerekiyor. Egzersiz, düzenli ve sürekli yaptığınız bir spor planına sahip olmanız gerektiği anlamına gelmez. Tek yapmanız gereken aktif bir yaşam tarzına sahip olmaktır. 

Evde Kilo Verme Egzersizleri


 • Merdivenler
Dışarıda hava berbat olduğunda merdivenler kalp atış hızınızı yükseltmenin harika bir yoludur. Arka arkaya birkaç kez merdivenlerden yukarı ve aşağı koşarak kalp atış hızınızın arttığını hissedeceksiniz ve bu basit ev antrenmanı bile kalorilerinizi yakmaya yetecektir. Elinizde bir çanta veya bir miktar ağırlık taşıyarak ve kollarınızla bir pompalama hareketi yaparak da bu antrenmana ekstre kilo verme olarak katkıda bulunabilirsiniz. Alternatif olarak hızlı ayak değişimi yaparak merdivenlerde tempolu bir koşu gibi oldukça faydalı bir ev sporu yaparak oldukça kolay bir şekilde zayıflamak mümkün.


 • Daireler Çizmek
Hem kollarınızı hem de bacaklarınızı çalıştırdığınız için bunlar harika bir kardiyo egzersizidir. Elinizde ağırlık tutarak bunu daha da ilerletebilirsiniz. Ağırlıklar, su şişeleri veya bir dizi ağırlığınız yoksa konserve yiyecekler olabilir.

 • Dans
Dans, çok düşük derecelendirilmiş bir egzersiz şeklidir. 20 dakika boyunca en sevdiğiniz müzik ile mutfakta dans ederek 100 kalori yakabilirsiniz. Aynı müzik dinleyerek dans etmek evde kilo verme egzersizi yanında ruh halinizi iyileştirmenin harika bir yoludur.

 • Evde Koşmak
Evde yapılabilecek sıkıcı egzersizlerden biri olarak görünebilir, ancak olduğunuz yerde koşmak çok etkili bir ev egzersizidir. Dışarıda hava berbatsa veya evden çıkmak için vaktiniz yoksa bile evde koşarak antrenmanınızı yapabilirsiniz. Hatta bunu televizyonun önünde yaparak zamanın hızla uçmasını sağlayabilirsiniz. Hele evinizde uzun bir koridorunuz varsa eğer sanki dışardaymış gibi evde de bol bol koşu antrenmanı yapabilir, oldukça fazla kalori harcayabilirsiniz. • Youtube / Egzersiz Videoları
Youtube'da ki evde zayıflama hareketleri videoları aktif olmanın harika bir yolu. Bu antrenman videolarının çoğu başlangıç ​​seviyesinden ileri seviyelere kadardır, bu nedenle geçmişte ne kadar aktif olduğunuz önemli olmayacaktır. Ayrıca, ailenizi veya partnerinizi televizyon karşısında oturmak yerine ayağa kaldırmanın ve hareket ettirmenin harika bir yoludur.

Evde Yapılabilecek Kol, Sırt, Omuz ve Bacak Egzersizleri

 • Ön Kol Çalıştırma Hareketi (Hammer Curl)
Avuç içleriniz düzgünce yanlara bakacak ve kollar aşağıya doğru gelecek şekilde her iki elinizle bir dambıl tutarak yapılan çalışmadır. Üst kollarınızı yanlarınızda tutarak, aynı anda her iki ağırlığı da 90 derece gelecek şekilde hızlı olmadan indirip kaldırın ve bu işlemi yaparken asla konunuzun kendi hızına kapılmayın. Ağırlığı hissedin ve yavaşça yapmaya çalışın.

İlginizi Çekebilir: Dambılla Zayıflama Hareketleri

 • Biceps Çalıştırma (Close Grip Barbell Curl Hareketi)
Barın ortasında, omuz genişliğinde ellerinizle kıvırın. Daha sonra ağır tempolu şekilde aşağı ve yukarı elinizi salmadan düzenli bir şekilde hareketi uygulayın.

 • Triceps Çalıştırma (Suspension Trainer Triceps Extension)
Kayışları ters taraftan kendinize doğru uzatın ve süspansiyonun sabitleme noktasının altında durun. Ağırlığınızı öne doğru eğin ve dirseklerinizi düzgünce bükün, böylece tricepsinizde ciddi anlamda gerginlik hissedersiniz. Avuç içleriniz başınızın arkasında birbirine denk gelecek şekilde bakmalıdır. Vücudunuzu dengeli ve karın kaslarınızı sıkıca tutun, dirseklerinizi uzatın ve avuç içiniz ile kavrayarak öne doğru itin.

 • Göğüs Kası Çalıştırma (Dips Hareketi)
Evinizde eğer triceps demiriniz varsa kendi ağırlığınızı kullanarak yapabilceğiniz mükemmel bir ev egzersizidir. Üst kollarınız yere paralel gelene kadar vücudunuzu alçaltın, ancak tamamen aşağıya inmeyin. Dirseklerinizi yukarı doğru uzatın ve takrar aynı hareketi yapın.

 • Sırt ve Kanat Çalışma (Chin Up Hareketi)
Barı omuz genişliğinden yada biraz daha içeriden esnek bir tutuşla kavrayın. Barfiks demirini sıkıca tutarken, çeneniz çubuğun üzerine gelene kadar kendinizi yukarı çekin. Çenenizi barfiks çubuğunun üzerinden daha kolay geçirmek için vücut ivme hızınızı kullanmayın.


 • Elmas Şınav (Diamond Push Up Hareketi)
Şınav pozisyonu alın, ancak ellerinizi birbirine yakın yerleştirin, böylece baş parmaklarınız ile işaret parmaklarınız birbirine temas etmiş olur. Vücudunuzu düz bir çizgide tutun ve göğsünüz zeminin hemen üstüne gelene kadar gövdenizi alçaltın, ardından tekrar yukarı doğru kendinizi kaldırarak bu hareketi tekrarlayın.

 • Bacak Kası Çalıştırma
Her iki eliniz ile ağırlığı avuçlayın, kollarınız göğsünüze uzatılmış ve avuç içleriniz de ayaklarınıza bakacak şekilde eğilin. Dirseklerinizi dışarı doğru çevirin ve ağırlıkları göğsünüze değecek şekilde getirin, böylece basit bir L şekli oluşturun. Daha sonra bacaklarınızdan destek alarak çömelip geri kalkın.

Evde Kilo Verilir Mi?

Tabi ki de gerekli koşullar sağlanır ve alınan kalori miktarları doğru düzgün bir hesaptan geçirilirse eğer evde zayıflamak çokta zor bir durum değildir. Hepimiz yaşam tarzlarımızdaki çok küçük değişikliklerle aktivite seviyelerimizi artırabiliriz. Bu, iş yerinde merdivenleri kullanmayı, otobüsten erken inmeyi veya arabaya binmek yerine sadece köşedeki dükkana yürümeyi içerebilir. Ancak, yaşadığımız bölgedeki hava koşulları nedeniyle bu çok zor hale gelebilir. Hepimiz her hafta yarım saatte olsa yürüyüşe çıkmayı hedefleyebiliriz, hava koşulları bu küçük değişiklikleri her zaman kolaylaştırmaz. Çok azımız rüzgar ve yağmur varken yürüyüşümüzü aksatmadan devam ettirebiliriz. Bu yüzden kendi evinizin rahatlığından ve sıcaklığından uzaklaşmadan özellikle bu pandemi döneminde evde yapabileceğiniz 5 egzersizden oluşan yukarıdaki programı hazırladım. Yukarıdaki basit ev egzersizleri ile birde yediklerimize dikkat edersek eğer muhakkak evde kilo vermek bizim için kaçınılmaz olacaktır.


Evde Egzersizle Kaç Kilo Verilir?

Kilo vermenizi optimize etmek ve daha da önemlisi kilo verdiğiniz bölgeleri canlandırmak için bir dizi kardiyovasküler ve ağırlık egzersizini birleştirmeniz gerekir. Yukarıda dahil ettiğim egzersizlerin tamamını veya bir karışımını kullanarak, kilonuzdaki farkı birkaç hafta içinde gerçekten görmeye ve hissetmeye başlayacaksınız. Biraz kardiyo ile ısınmayı ve ardından dahil ettiğim ev egzersizleri ile mini bir devre yapmayı öneririm. Sonra biraz gerinerek ve yerinizde hafif hafif adımlama hareketi yaparak dinlenin. Kardiyo antrenmanınıza dakikalar ve belirli setler ekleyerek evde yaktığınız kalorileri geliştirebilirsiniz. Sağlıklı bir diyet ve evde egzersiz yaparak ayda 3-4 kilo, haftada ise ortalama 1 kilo verebilirsiniz. Her zaman olduğu gibi, yeni bir egzersiz rutinine başlamadan önce doktorunuza danışmayı kesinlikle unutmayın. Ayrıca çok hızlı kilo verdiren sizler için ağır egzersizler yerine daha kolay başlangıç aşamalarını tercih etmeyi ihmal etmeyin. O yüzden evde sporla kaç kilo verilir sorularınızın yerine, nasıl daha sağlıklı ve kalıcı kilo verebilirim konularına yönelmenizi tavsiye ederim.

Zayıflamak ve kolay kilo vermek için evde aletli yada aletsiz hangi spor yapılır?

Açıkçası her şeyden önce evde hangi spor yapılır konusuna gelmeden, ilk dikkat edilmesi gereken evde alınan kalori miktarları. Çünkü yediklerinize dikkat etmezseniz eğer evde istediğiniz sporu yapın, ister ağırlık çalışın yada bolca kardiyo antrenmanı yapın hepsi boşa gider. Aldığınız kaloriyi net bir şekilde belirledikten sonra evde yapılan spor sizi çok aşırı zorlamamalı ve uzun süreli yapabileceğinizi hissettiğiniz egzersizlere yöneldikten sonra kilo vermek için evde hangi sporun yapıldığının çok aşırı bir önemi yok. Yapmaktan hoşlandığınız bir yada birkaç sporu seçin ve diyetinizle birlikte evde uygulayın. Bu seçtiğiniz spor türü aletsiz yada aletli olabilir.

Evde Kardiyo Hareketleri Nasıl Yapılır?


Bayanlar İçin Evde Yapılabilecek Egzersiz Programı


Evde Egzersiz Programı (Erkek İçin)


Zayıflamak için evde yapılan egzersizlerden bahsettim bugün arkadaşlar. Hepimiz egzersizin ve sağlıklı beslenmenin genel sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Bu kolay egzersizleri evde günlük olarak yaparak, kilo kaybınızı artıracak, canlanmanıza ve genel sağlığınızı iyileştirmenize yardımcı olarak daha aktif bir yaşam tarzı sürdürmeye başlayabilirsiniz.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski