Fitness Kaç Günde Bir Kaç Saat Yapılmalı?

Fitness yapmaya yeni başlayan takipçilerim için bugün sizlere fitness kaç günde bir yapılmalı? ve birçok kişinin merak ettiği bir diğer soru fitness kaç saat yapılmalı? Sorularını yanıtlayacağım. Sizlerde günde kaç saat fitness yapılmalı ile ilgili kendi düşüncelerinizi veya merak ettiğiniz konuları sormaktan çekinmeyin. Haydi bakalım fitness ne kadar süre, ne sıklıkla, ne kadar yapılmalı hepsini tek tek öğrenmeden önce fitness ile en hızlı nasıl gelişim sağlarız inceleyerek yazımıza başlayalım.

Fitness İle En Hızlı Gelişim Nasıl Sağlanır?

Hepimiz spor yapmamak için bahaneler buluyoruz. Her zaman çok yorgun veya meşgulüz, yarın koşuya çıkacağımıza söz veriyoruz. Kendinizi her gün egzersiz yapma sözü verirken bulursanız, nasıl motivasyon sağlayıp fitness ile en hızlı bir şekilde gelişim göstereceksiniz? Hiç düşündünüz mü? Çoğu insan düzenli bir şekilde fitness yapmıyor. Bu nedenle fitness kaç günde bir yapılmalı konusuna gelmeden önce fitness yapmaktan nasıl vazgeçmemeliyiz bunu öğrenelim.

  • Gerçek Fitness Hedefleri Belirleyin
Gerçekçi hedefler belirlemek, fitness ile başarı sağlamanın oldukça yüksek olduğu anlamına gelir. Fitness yaparak ayda 15 kilo vermeye veya 6 antrenmanda vücut geliştirmeci olmaya çalışmanın bir anlamı yok. Fitness yaparken gerçekçi olmayan hedefler belirlerseniz, çok hızlı hayal kırıklığına uğrayacak ve pes etme olasılığınız artacaktır. Öncelikle fitness ile ne amaçladığınıza karar verin; Kilo vermek, sıkılaşmak, kas yapmak veya koşu mesafenizi artırmak mı istiyorsunuz? Gerçekçi hedefler belirlemenize yardımcı olması için kişisel spor danışmanlarından biri ile görüşebilirsiniz.

Fitness yapma alışkanlığı geliştirmek 21 gün sürer, bu nedenle az miktarda fitness hareketi tekrarlamak, kolayca uygulayabileceğiniz yeni bir alışkanlık oluşturmanıza mutlaka yardımcı olacaktır. Hedefleriniz ne kadar basitse, fitness alışkanlığı edinme ve uzun vadede ona bağlı kalma olasılığınız da bir o kadar o kadar artar.

  • Zevk Aldığınız Fitness Hareketlerini Yapın
Fitness yapmaya devam etmek için yaptığınız işin tadını çıkarmalısınız. Fitness yapmak için herkese uyan tek bir yaklaşım yoktur. Herkesin farklı hedefleri vardır. Ağırlık kaldırmaktan veya koşu bandında koşmaktan hoşlanmıyorsanız eğer fitness antrenmanınızda bunları yapmayın. Çoğu spor salonu fitness için gelen kişilere başka sporlarda yaptırdığı için bazen işin tadı kaçıyor. Kısacası uzun vadede yapamayacağın hiçbir sporu yapma. 


  • Fitness'a Alışmak İçin Kendinize Zaman Tanıyın
Herhangi bir hayat tarzı değişikliğinde olduğu gibi, fitness yapmaya alışmakta zaman alır. İlk birkaç hafta gerçekten fitness için motive olmuş hissedebilirsiniz, ancak zaman geçtikçe ve biran evvel fitness ile kilo verme yada sıkılaşma gibi hedeflerinizi gerçekleştirmek için çok fazla fitness yaparsanız eğer bir süre sonra maalesef sıkılırsınız. Haftada 5 kez günde 30 dakika fitness yapmayı hedefleyin, Fitness programı kararlı ve uzun vadeli olmalıdır. İşin sonunda fitness, tıpkı kahvaltı gibi günlük rutininizin bir parçası olmayı başaracaktır.
  • Fitness Yapıyorum Diye Her İstediğini Yeme!
Ne kadar fitness egzersizi yaptığınızın bir önemi yok, eğer vücudunuzu abur cubur gibi besinlerle doldurursanız, muhtemelen oldukça fazla yağ kazanırsınız, enerjiniz azalır ve motivasyonunuz düşer. Vücudunuzu ve zihninizi şarj etmek için düzgün ve sağlıklı bir diyet uyguladığınızdan emin olun. Vücudunuzu gün boyunca sağlıklı tutmak için her sabah sağlam bir kahvaltı yapın. 

  • Kendini Ödüllendirmeyi Sakın Unutma!
Fitness ile gerçekleştirdiğiniz hedeflerinizden birine ulaşırsanız, kendinizi ödüllendirmeyi sakın unutmayın. Kendinizi öğle yemeği, yeni ayakkabı veya sizi mutlu eden her neyse onunla şımartın.

Fitness ile 1 kilo vermek bile vücudunuzu önemli ölçüde etkileyebilir. Her 1 kilogram fazla vücut ağırlığı, dizlerinizde ve eklemlerinizde 4 kilogram kadar ekstra ağırlık hissetmeniz anlamına gelir.

Fitness ile yeni bir rutini ne kadar uzun süre izlerseniz, uzun vadede fitness'a bağlı kalma olasılığınız o kadar artar, bu nedenle egzersize devam ettiğiniz her ay sonunda mutlaka kutlama yapın.

Sonuçlardan hayal kırıklığına uğrarsanız eğer yeni fitness antrenmanı programınızı veya gerçekçi hedefler belirlemenize yardımcı olabilecek kişisel eğitmenlerden biriyle görüşmekten çekinmeyin.

Fitness Kaç Günde Bir Yapılmalı?

Kaç günde bir fitness yapılır sorusunun cevabını en iyi sizin kişisel fitness eğitmeniniz verebilir. Normal şartlarda kimse size kaç günde bir fitness yapıyorsun diye sormaz. Sonuçta antrenman yaparken 100 kg ağırlığın altına girmediğiniz için vücut diğer direnç antrenmanları gibi yıpranmaz. Bu nedenle sizlere tavsiyem yine de fitness yapmayı çok seviyorsanız bile 2 günde 1 yapmanız çok daha faydalı olacaktır. Özellikle fitness sporunda yeniyseniz eğer haftada en az 2-3 günü boş geçip vücudun kendisini toparlamasına izin vermeliyiz.

Fitness Kaç Saat Yapılmalı?

Eğitmenler fitness yapmaya yeni başlayanlar için günde 1 saati yeterli bulurken orta seviye fitness antrenmanı ise ortalama 2 saati uygun görüyorlar. Buradaki en önemli kısım ise her gün yaptığınız fitness hareketini yapmamanız, örneğin haftada 1 defa değişik antrenman programlarına geçerek fitness yaptığınız saati ise yavaş yavaş arttırmaktır. Profesyonel fitness yapanlar ise günde en az 3 saat fitness yaptıklarını belirtiyorken bu tamamen sizin yapınıza, hedeflerinize ve özellikle bu spordan erken sıkılıp sıkılmamanıza bağlıdır.

Fitness için antrenman süresi ne kadar olmalıdır?


Fitness özellikle bayanların vazgeçemediği mükemmel bir spor. Onun için sizlere verebilecğeim en büyük tavsiye yeter ki fitness yapmaktan sıkılmayın. Yoksa haftada 5 gün fitness yapmışsınız kaç günde ne sıklıkla fitness yapmışsınız çokta önemli değil. Önemli olan yapacağınız fitness antrenmanınızı ne kadar süre olacağını, kaç günde bir yapacağınızı belirleyerek bu işe koyulmak. Herkese başarılar dilerim.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski