Gevşek Vücut Nasıl Sıkılaşır? | Taş Gibi Bir Vücut İçin Ne Yapmalı?


Yaz gelirken herkesin en büyük derdi gevşek vücut nasıl sıkılaşır oluyor maalesef.😐 Özellikle hareketsiz geçen kış aylarından sonra yaşadığımız sarkmış vücut problemi 2 haftada vücut sıkılaştırma egzersizleri ile çokta dert edinilecek bir durumdan çıkıyor.😎 Etim çok gevşek, taş gibi bir vücut için ne yapmalıyım diyen takipçilerimiz için harika bir yazı hazırladım.😊 Sizlerde gevşek bir vücudun nasıl 2 haftada sıkılaşıp taş gibi olabileceğini merak ediyorsanız eğer buyurun yazımıza. Güzel ve biçimli bir vücuda sahip olmak o kadar da zor değil.😉

Gevşek Vücut Nasıl Sıkılaşır?

Yaz nihayet geldi ve herkesin en iyi şekilde görünmek istediği zaman geldi. Bir düğününüz olabilir ya da yaz tatiliniz için bikiniyi hazırlamak isteyebilirsiniz. Bir süredir egzersiz yapmamış olsanız bile, yaz için gevşemiş olan vücudunuzu sıkılaştırmak gerçekten çok kolay. Günlük rutininize bazı basit egzersizler ekleyerek ve 2 haftalık vücut sıkılaştırma programımızı uygulayarak, birkaç hafta içinde vücudunuzun sıkılaştığını hissetmeye başlayacaksınız.
Bir egzersiz rutinine başlarken, hedefinizi ve bu hedefe ulaşmak istediğiniz zaman çerçevesini aklınızda bulundurmanız önemlidir. 2 haftalık bir sıkılaştırma programına başlamak için harika bir zaman. 2 haftadan sonra, başardıklarınıza geri dönüp daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olacak yeni bir sıkılaştırma programı başlatabilirsiniz. Bu programa başlamak için ilk motivasyonunuz "Bu hafta üç kez 20 dakikalık tempolu yürüyüşler yapacağım" demek olabilir. Bir süredir egzersiz yapmadıysanız, bu iyi bir başlangıçtır. Bu 20 dakikalık yürüyüşleri gün boyunca 10 dakikalık iki yürüyüşe ayırabilirsiniz. Programınıza bir kardiyo egzersizi eklemek gerçekten önemlidir, çünkü bu, vücudunuzu sıkılaştırırken aynı zamanda kalp atış hızınızın artmasına ve vücudunuzun yağ kaybetmesine neden olur. İlk haftadan sonra yürüyüşlerinizi haftada yaklaşık 5 dakika artırmalısınız, bu sizi 2 haftadan sonra gerçekten iyi bir kardiyo programına kavuşturacak ve gevşek olan vücudunuz mutlaka sıkılaşmaya başlayacaktır.

Taş Gibi Bir Vücut İçin Ne Yapmalı?

Sıkılaşmak ve taş gibi bir vücuda odaklandığımız için, programınızın bir sonraki unsuru ağırlık çalışması olmalıdır. Çoğu kadın ağırlık antrenmanı yapmayı düşündüğünde biraz korkar, ancak endişelenmeyin, sizi yeni yetişen bir vücut geliştiriciye dönüştürmeye çalışmıyoruz! Basit, tamamlaması kolay bir dizi ağırlık egzersizi, tüm bu sorunları ortadan kaldıracak ve sizi çok daha sıkı ve taş gibi bir görünüşe kavuşturacaktır. En çok önem vereceğimiz sıkılaşma bölgeleri, kollar, bacaklar ve karın olacak. Bir dizi ağırlık satın alabilirsiniz, ancak konserve kutusu veya büyük şişe su gibi ev eşyaları da aynı şekilde çalışacak ve para harcamanıza gerek kalmayacaktır.


Evde Spor Yaparak Vücut Sıkılaştırmak Mümkün Mü?

Bu evde yapılabilecek sıkı vücut antrenmanı, kardiyo egzersizlerinizle birlikte haftada 3-4 kez tamamlamayı hedefleyerek, sonuçları görmeye ve yaz için muhteşem görünmeye başlayacaksınız. Evde yürüyüş veya koşu gibi 5-10 dakikalık kardiyo ile ısının. Ağırlıklarınızı kullanarak her egzersizden 8-16 tekrarlık bir setle başlayın ve kademeli olarak ekstra setler ekleyin. Biraz esneme ile arada dinlenin. Aşağıdaki egzersizlerin tümü evde spor yaparak kollarınızı, karnınızı ve bacaklarınızı güçlendirmenize ve sıkılaştırmanıza yardımcı olacaktır.

2 Haftada Vücut Sıkılaştırma Programı


 • Şınav Çekmek
Şınav, kol, göğüs, triseps ve omuzların önü için harika bir sıkılaşma egzersizidir. Vücudunuzu kollarınız dışarıda kalacak şekilde, omuz genişliği kadar açık olacak şekilde, karın kaslarınızı sıkarak, vücudunuzu düz bir pozisyonda tutun. Göğsünüz yerden 2 veya 3cm yukarıda olana kadar vücudunuzu aşağıya doğru indirin, dirsekler ortalama 45 derecelik bir açıyla tekrar yukarıya doğru çekilir. Kollarınız tam açılana kadar gövdenizi yerden uzaklaştırın ve bu şınav hareketini tekrarlayın.

 • Çömelip Kalkma
Çömelip kalkma egzersizleri, alt vücut sıkılaştırmak için harikadır. Çömelme ve ardından kalkma hareketi popo, kalça ve uyluktaki ana kas gruplarının büyük bir bölümünü etkili bir şekilde çalıştırarak taş gibi olmasına yardımcı olur. 

İlginizi Çekebilir: Uzun Süre Aç Kalırsak Ne Olur?


 • Karın Sıkılaştırma
Bu egzersiz güçlü karın kaslarınızı daha sıkı yapacak ve sırt ağrısını önlemeye, çevikliğinizi artırmaya ve esnekliğinizi artırmaya yardımcı olacaktır. Sırt üstü uzanarak kollarınızı yukarı doğru uzatın, ardından bacaklarınızdan birini yavaşça yukarı kaldırın, dizinizi bükün ve elinizle yavaşça dokunun.
Başlangıç ​​pozisyonuna dönerek diğer bacak ve kolla bu hareketi tekrar edin. 

 • Popo Sıkılaştırma
Bu incelediğim en iyi popo ve karın kası çalıştırma egzersizlerinden biridir. İlk olarak, vücudunuzun yerde bir üçgen oluşturması için kendinizi, ellerinize ve ayaklarınıza dayayın. Daha sonra bacaklarınızdan birini olabildiğince yukarı kaldırın ve ardından indirerek burnunuzun ucuna dizinizle dokunmaya çalışın. Başlangıç ​​pozisyonuna dönerek  diğer bacak için de aynısını uygulayın. Biraz zor gözükebilir ama gevşek bir popo için gerçekten mükemmel sıkılaşma sağlıyor.
 • Bel Bölgesi Sıkılaştırma
Mükemmel ince ve sımsıkı bir bele sahip olmak için, metabolizma hızınızı artırırken bel bölgenizdeki gevşeklikleri hedefleyen doğru egzersiz programına ihtiyacınız var. Bacaklarınız birbirinden genişçe ayrılmış ve dizlerden hafif bükülmüş olarak sırtınız duvara yaslayarak pozisyonunuzu alın. Ardından, bir top alın ve ellerinizi yavaş bir şekilde bir taraftan diğer tarafa hareket ettirin.

Yukarıda yazdığım sıkılaşma antrenmanlarını 2 hafta boyunca tekrarlı setler şeklinde günde en az 2 saat yaparsanız eğer 2 hafta sonunda gevşek olan vücudunuz taş gibi olacaktır.

Sporla Vücut Kaç Ayda Sıkılaşır?

Sarkmış vücudunuz yapacağınız sporla birlikte en erken 1 ay içerisinde sıkılaşmaya başlar. Tabi ki bu sizin kilo ve spor geçmişinize göre değişkenlik gösterir. Vücut kitle indeksi olarak çok yüksek seviyelerde değilseniz yani obez olarak geçmiyorsanız eğer 1 ayda vücut kendini toparlamaya 2-3 ayda ise yapacağınız ağırlık antrenmanlarına göre sertlik başlar. Yine de fit bir vücut için yapacağımız egzersizleri 1-2 ayda bırakmamalı spor yapmayı hayat felsefesi haline getirmeliyiz ki sürekli fit kalalım.

Gevşek Vücut Neden Olur?

Vücut neden yumuşak olur sorusunun cevabı %90'nı hareketsizlik ve aşırı yağlı beslenmedir. Hareketsiz bir yaşam tarzına birde kalorili yiyecekler eklendiğinde maalesef bu vücuttan taş gibi olmasını bekleyemeyiz. Bu nedenle gevşek bir vücut istemiyorsak eğer bol bol egzersiz yapmalı ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalıyız. Günde yağacağımız 1 saatlik yürüyüş bile vücudumuzu gevşeklikten kurtarabilir.
 

Yeni Başlayanlar İçin Vücut Sıkılaştırma Egzersizleri


Ekipmansız Evde Vücut Sıkılaştırma Egzersiz Programı


Bugün siz değerli arkadaşlar için, vücut sıkılaşmak için en iyi ipuçlarından bahsederek gevşek ve sarkık bir vücut nasıl hızlı bir şekilde sıkılaşır bu konulara değinerek sizlere bilgi vermeye çalıştım. Bu sıkılaşma egzersizlerini yürüyüş gibi bazı kardiyo egzersizleriyle birleştirerek hem kilo verir hem de vücudunuzu güçlendirebilirsiniz. Çalışmanızda çeşitliliği korumayı ve birkaç haftada bir değişiklik yapmayı sakın unutmayın. En iyi ve hızlı sonuç veren vücut sıkılaştırma antrenmanınızda iyi şanslar!

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

2 Yorumlar

 1. Öncelikle teşekkür ederim, Kalça için olan hareketi anlamadım tam olarak, yere üçgen nasıl olacağız hareketleri görselleri ile paylaşırsanız daha iyi olut sanki 🙏

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba sorunuz için teşekkür ederim. Hareketi bu linkten tam olarak görebilirsiniz.

   https://i.pinimg.com/originals/9a/57/6a/9a576abf001a2318b5342aebbe7da7b4.gif

   Sil
Daha yeni Daha eski