Hamilelikte D Vitamini Neden Kullanılır? | Ne Kadar Alınmalı?

Gebelik döneminde D Vitamini kullanımını hepimiz duymuşuzdur ancak Hamilelikte D Vitamini Neden Kullanılır? D vitamini hamilelik döneminde kullanılmazsa ne olur? Çoğu bebek bekleyen annenin merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Bu nedenle bende sizler için bilimsel araştırmalar eşliğinde özellikle kilolu bayanların neden hamilelikte D vitamini takviyesi alması gerektiğini anlatacağım. Ayrıca yazımda hamilelikte d vitamini ne kadar alınmalı? Sorusunun cevabını da bulabilirsiniz. D vitamini ve gebelik ile ilgili sorularınızı konu altından bana sorabilir, hamilelikte d vitamini kullananlar arasında yer alıyorsanız eğer tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Herkese iyi okumalar.

Hamilelikte D Vitamini Neden Kullanılır?

Vücut kitle indeksi 30'un üzerinde olan kadınların hamilelik sırasında normal kilolu akranlarına göre daha yüksek D vitamini dozları almaları gerekebilir. Bunun nedeni, yeni bir Northwestern Tıp çalışmasının, obez kadınlardan doğan bebeklerin daha zayıf annelerden doğan bebeklerden daha düşük D vitamini seviyelerine sahip olduğunu bulmuş olmasıdır.

61 gebe kadın üzerinde yapılan araştırmada, normal kiloya sahip olan anne adaylarının hepsinin aynı D vitamini düzeyine sahip olduğu ortaya çıktı, bu da D vitamininin obez annelerden çocuklarına daha az verimli geçtiğini düşündürdü.

Çalışmanın ilk yazarı Dr Jami Josefson şunları söyledi: "Bu çalışmadaki neredeyse tüm anneler, kendi vitamin seviyeleri yeterli seviyedeydi ancak obez annelerden doğan bebeklerin D vitamini seviyeleri oldukça düşüktü."

"D vitamininin aşırı yağ içinde tutulması ve obez hamile bir kadından bebeğine yeterince aktarılmaması mümkündür."

Araştırmadan elde edilen bir diğer kayda değer bulgu ise yüksek D vitamini seviyeleri ile doğan bebeklerin aynı zamanda daha yüksek vücut yağlarına sahip olduğu tespit edilmiştir. Yani D vitamini doğar doğmaz bir bebeğin tün hayatını etkiler nitelikte.

Amerika'da yayınlanan çalışmada, 36-38. Gebelik haftalarında annelerden alınan kandaki D vitamini düzeyleri ölçüldü ve doğumdan hemen sonra bebeklerden göbek kordonu kanı alındı. D vitamininin bebeklerin sağlığında oynadığı rolü ortaya çıkarmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, Dr Josefson şunları söyledi: "Obez kadınlar, bebeklerine anne karnındayken yeterli D vitamini sağlamak için daha fazla miktarda D vitamini takviyesine ihtiyaç duyabilirler. "

Hamilelikte D Vitamini Ne Kadar Alınmalı?

Bu tarz sorular tamamen sizin bünyeniz ve sağlık durumunuzla ilgili olduğu için hiç kimse size internetten sizi tanımadan ve değerlerinizi görmeden gebelikte d vitamini şu kadar kullanılır diyemez. Bunu bilecek tek kişi sizin şahsi doktorunuzdur. Bu nedenle lütfen d vitamini gibi nemli bir konuda kendi başınıza hareket etmeyin ce mutlaka bir doktor tavsiyesi alın.

D Vitamini Eksikliğinde Ne Olur?

D vitamini eksikliği ile ilişkili sağlık riskleri arasında çocuklarda şiddetli astım ve kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklanan artan ölüm tehdidi ile yaşlı yetişkinlerde kanser ve bilişsel bozukluk yer alır.

Gebelikte D Vitamini Damlaları Gerekli Mi?


Evet değerli anne adayları bugün sizlere hamilelikte d vitamini kullanımı ve ne kadar alınması gerektiği ile bilgiler anlatarak bilimsel bir çalışmadan bahsettim. Sizlerde d vitamini hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız eğer hemen yarın hekiminizi aramaktan çekinmeyin.

Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Daha yeni Daha eski