Hamilelikte D Vitamini Neden Kullanılır? | Ne Kadar Alınmalı?

Gebelik döneminde D Vitamini kullanımını hepimiz duymuşuzdur ancak Hamilelikte D Vitamini Neden Kullanılır? D vitamini hamilelik döneminde kullanılmazsa ne olur? Çoğu bebek bekleyen annenin merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Bu nedenle bende sizler için bilimsel araştırmalar eşliğinde özellikle kilolu bayanların neden hamilelikte D vitamini takviyesi alması gerektiğini anlatacağım. Ayrıca yazımda hamilelikte d vitamini ne kadar alınmalı? Sorusunun cevabını da bulabilirsiniz. D vitamini ve gebelik ile ilgili sorularınızı konu altından bana sorabilir, hamilelikte d vitamini kullananlar arasında yer alıyorsanız eğer tecrübelerinizi bizimle paylaşabilirsiniz. Herkese iyi okumalar.

Hamilelikte D Vitamini Neden Kullanılır?

Vücut kitle indeksi 30'un üzerinde olan kadınların hamilelik sırasında normal kilolu akranlarına göre daha yüksek D vitamini dozları almaları gerekebilir. Bunun nedeni, yeni bir Northwestern Tıp çalışmasının, obez kadınlardan doğan bebeklerin daha zayıf annelerden doğan bebeklerden daha düşük D vitamini seviyelerine sahip olduğunu bulmuş olmasıdır.

61 gebe kadın üzerinde yapılan araştırmada, normal kiloya sahip olan anne adaylarının hepsinin aynı D vitamini düzeyine sahip olduğu ortaya çıktı, bu da D vitamininin obez annelerden çocuklarına daha az verimli geçtiğini düşündürdü.

Çalışmanın ilk yazarı Dr Jami Josefson şunları söyledi: "Bu çalışmadaki neredeyse tüm anneler, kendi vitamin seviyeleri yeterli seviyedeydi ancak obez annelerden doğan bebeklerin D vitamini seviyeleri oldukça düşüktü."

"D vitamininin aşırı yağ içinde tutulması ve obez hamile bir kadından bebeğine yeterince aktarılmaması mümkündür."

Araştırmadan elde edilen bir diğer kayda değer bulgu ise yüksek D vitamini seviyeleri ile doğan bebeklerin aynı zamanda daha yüksek vücut yağlarına sahip olduğu tespit edilmiştir. Yani D vitamini doğar doğmaz bir bebeğin tün hayatını etkiler nitelikte.

Amerika'da yayınlanan çalışmada, 36-38. Gebelik haftalarında annelerden alınan kandaki D vitamini düzeyleri ölçüldü ve doğumdan hemen sonra bebeklerden göbek kordonu kanı alındı. D vitamininin bebeklerin sağlığında oynadığı rolü ortaya çıkarmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, Dr Josefson şunları söyledi: "Obez kadınlar, bebeklerine anne karnındayken yeterli D vitamini sağlamak için daha fazla miktarda D vitamini takviyesine ihtiyaç duyabilirler. "

Hamilelikte D Vitamini Ne Kadar Alınmalı?

Bu tarz sorular tamamen sizin bünyeniz ve sağlık durumunuzla ilgili olduğu için hiç kimse size internetten sizi tanımadan ve değerlerinizi görmeden gebelikte d vitamini şu kadar kullanılır diyemez. Bunu bilecek tek kişi sizin şahsi doktorunuzdur. Bu nedenle lütfen d vitamini gibi nemli bir konuda kendi başınıza hareket etmeyin ce mutlaka bir doktor tavsiyesi alın.

D Vitamini Eksikliğinde Ne Olur?

D vitamini eksikliği ile ilişkili sağlık riskleri arasında çocuklarda şiddetli astım ve kardiyovasküler hastalıklardan kaynaklanan artan ölüm tehdidi ile yaşlı yetişkinlerde kanser ve bilişsel bozukluk yer alır.

Gebelikte D Vitamini Damlaları Gerekli Mi?


Evet değerli anne adayları bugün sizlere hamilelikte d vitamini kullanımı ve ne kadar alınması gerektiği ile bilgiler anlatarak bilimsel bir çalışmadan bahsettim. Sizlerde d vitamini hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyuyorsanız eğer hemen yarın hekiminizi aramaktan çekinmeyin.

Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Diyet Yaparken Kaçıncı Günü Kilo Vermeye Başlanır? Kilo İlk Nerden Verilir?