Her Gün Kardiyo Yapılır Mı? | Zararlı Mı?

Kardiyo yapmayı çok seviyorsunuz peki ama her gün kardiyo yapılır mı?😊 Hiç merak ettiniz mi? Bugün sizlere her gün kardiyo yapmak zararlı mı? 😕 Bu sorunun cevabını vereceğim. Sizlerde spor salonunda yada bireysel olarak uyguladığınız günlük yada haftalık kardiyo programınızı banimle paylaşabilirsiniz. 😉

Her Gün Kardiyo Yapılır Mı?

Kardiyo egzersizi için mükemmel bir zaman yok. Sabah kardiyo yapmak popüler olsa da birçok kişi kuvvet antrenmanından önce veya sonra, akşamları ve günün herhangi bir saatinde enerjiniz olduğu müddetçe kardiyo yapabilirsiniz. Kardiyo ne zaman yapılır sorusunun cevabını sizin hedefleriniz belirler. Tabi ki her şeyin çok fazlası zararlıdır ancak kendimizi yıpratmadan, bayılacak kıvama gelmediğimiz sürece her gün kardiyo yapılabilir arkadaşlar. Ancak uzmanların tavsiyesi vücudu şaşırtmak için 2 gün kardiyo ağırlıklı 1 gün direnç antrenmanı ağırlıklı çalışmalar yapmanın çok daha faydalı olacağı görüşünde. Yinede her gün kardiyo yapmak tamamen size kalmış tabiki.😊

Her Gün Kardiyo Yapmak Zararlı Mı?

İnternette kilo vermenin binlerce mucizevi yöntemi var, ancak fazla kilolardan kurtulup, zayıflamanın yolu çok basittir. Günlük enerji tüketiminden elde edilen eksi kalori, gıdalardan elde edilen kalori miktarını aşmalıdır. Bu nedenle, günlük kardiyo çalışmaları (örneğin sabah koşusu), kısa sürede çok fazla kalori yakmanızı sapladığı için istenen sonuçları elde etmede en etkili yoldur. Her gün kardiyo yapmak zararlı mı sorusuna ise vereceğim cevap eğer çok aşıtıya kaçmıyorsanız ve kilo vermek gibi büyük bir hedefiniz varsa neden her gün kardiyo egzersizi yapmak zararlı olsun ki? Sadece bazı durumlarda kardiyonun zararları hakkında konuşmamız gerekebilir. Bu durumlarıda aşağıda listeledim.

Her Gün Kardiyo Yapmak Ne Zaman Zararlı Olur?

  • Aşağıdaki sağlık sorunlarınız varsa günlük kardiyo programlarını uygulamak sizin için zararlı olabilir. Kardiyovasküler vücut hastalıkları (aritmiler, taşikardi, kalp yetmezliği gibi)
  • Sindirim sistemindeki hastalıklar (ülserler, gastrit gibi)
  • Yüksek veya düşük tansiyon hastalıkları. 
  • Kas-iskelet sisteminde bulunan rahatsızlıklar varsa.
  • Bulaşıcı hastalıklar.

En İyi Kardiyo Nasıl Yapılır?

En iyi ve en etkili kardiyo şekli mevcut değildir. Antrenmanlarınızı değiştirmek ve vücudu şaşırtmak için zaman zaman kardiyo egzersiz programınızı değiştirmenizi öneririz. Hem düşük yoğunluklu kardiyo (koşu, bisiklet) hem de HIIT (yüksek yoğunluk içeren aralıklı antrenman) (aynı koşu ve bisiklet, ancak değişen yoğunluklu hızda) yapın. Spor salonunda veya dışarıda temiz havada egzersiz yapmanın bir önemi yok. Herhangi bir egzersiz makinesi seçin ve işe koyulun. (bisiklet, koşu bandı, elips ve benzeri) Önemli olan, istenen aşırı yoğunluğu korumaktır. Örneğin, yüksek yoğunluklu HIIT aralıkları sırasında yapabileceğiniz maksimum eforu sarf edin (% 80-90 kalp atış hızı), tembel olmayın. Kardiyo ve direnç antrenmanını birleştiriyorsanız, direnç antrenmanından sonra en iyi seçeneğin düşük yoğunluklu kardiyo olduğunu ve HIIT için ayrı bir gün ayırmanız gerektiğini asla unutmayın.


Kendinizi motive etmek için farklı kardiyo türlerini deneyin. Örneğin, antrenmanda, yokuş yukarı doğru koşu bandı yürüyüşü yapın (düşük yoğunluklu kardiyo) ve daha sonraki antrenmanda ise eliptik bir bisiklette HIIT yapın. Egzersiz programınızı arada bir değiştirmek, kardiyoyu daha az sıkıcı hale getirecektir. Mümkünse, en sevdiğiniz netflix dizisini uzun bir kardiyo seansı sırasında oynatın ve HIIT için en sevdiğiniz rap müziği seçin. Bunlar başarılı ve en iyi kardiyo antrenmanı için birkaç basit ipuçu ama gerçekten işe yarıyor.

Kardiyonun Vücuda Faydaları Neler?

Modern egzersiz anlaşımız ile kardiyo egzersizinin vücuda faydaları, ağırlık ve direnç ağırlıklı antrenmanların popülaritesi nedeniyle küçümsenmiş olsa da kardiyo çalışmalarının faydalarını görmezden gelmek için bir neden değildir. Sizler için kardiyo egzersizlerinin vücudumuza sağladığı yararları aşağıda listeledim.

İster düzenli kardiyo egzersizi yapıyor olun ister düzenli koşu, bisiklete binme, yüzme, dans ediyor ya da boks ile ilgileniyor olun, kardiyo yapmak sağlığınızı iyileştirmek için birçok fayda sağlar. İşte kardiyo faydalarından bazıları:

  • Kötü Kolesterolle Mücadele Eder
Yüksek kolesterol, koroner kalp hastalığı için çok büyük bir risk faktörüdür. Bu nedenle kolesterol seviyelerini nasıl normal seviyede tutacağımız ciddi önem taşır. Kardiyo egzersizi vücudun çok daha fazla yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) yani "İYİ KOLESTEROL" yapmasını sağlar. Buda vücudumuzda dolaşımda olan düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) ve trigliseritleri yani "KÖTÜ KOLESTEROL" içerikleri kontrol etmemizi sağlar.

  • Tansiyonu Düşürür
Yüksek tansiyon vücudumuz için büyük bir sorundur çünkü arterleri gerer, kalp hastalığı, felç ve böbrek hastalığına yakalanma riskini artırır. İyi haber ise kardiyo egzersizlerinin kan basıncını düşürmesidir. Kardiyo sırasında, sistolik kan basıncınız (kalp atışınız esnasında atardamarlarınızdaki basınç seviyesi) yükselecek, ancak diyastolik basıncınız aynı kalmalıdır. Bununla birlikte, zamanla, kardiyo çalışmalarının etkisi ile daha düşük kan basıncı sağlar ve tam anlamıyla hayatınızı kurtarabilir.


  • Kilo Verdirir
Kardiyo antrenmanları uzun dönemde toplam vücut ağırlığını azaltmada yani zayıflamada oldukça etkilidir. . Direnç antrenmanı, vücut yapısında önemli bir faktör olan etkili kas büyümesini desteklerken, orta yoğunlukta kardiyo ise diyet ile desteklendiğinde zayıflamak için oldukça etkilidir.

  • Ruh Halimimizi İyileştirir
Kardiyonun vücut üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra, kardiyo egzersizinin bir dizi psikolojik yararı da vardır. Aktif insanların, hareketsiz insanlar ile karşılaştırıldığında, bilişsel testlerde daha iyi performans gösterdiği, kardiyovasküler stres seviyelerinde azalma gösterdiği ve daha az depresyon veya anksiyete bozukluğu olduğu bildirilmiştir. 

Kardiyo Yaparken Yapılan 5 Hata


Kardiyo çok faydalı olsa da her şeyin aşırısı zararlı olduğu için dengeli yapmakta fayda var. Bugün sizler için her gün kardiyo yapılır mı? Her gün kardiyo yapmak zararlı mıdır? Bu soruların cevaplarını vermeye çalıştım. Sizlerde konumuz ile ilgili düşüncelerinizi benimle paylaşabilirsiniz.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski