Her Gün Şınav Çekmek Zararlı Mı? | Kas Yapar Mı? | Kilo Verdirir Mi?

Şınav çekmek ekipmansız yapılabilecek en basit ama bir o kadarda yorucu egzersizlerden biridir. Peki her gün şınav çekmek zararlı mı? Şınav çekmek kas yapar mı? Kilo verdirir mi? Zayıflatır mı? Yağ yakar mı? Hiç bu soruların yanıtlarını merak ettiniz mi? Bugün şınav ile ilgili tüm ayrıntılı soruları yanıtlayacağım ve aklımızda tek bir soru işareti bile kalmayacak. Haydi bakalım her gün şınav çekmek kas yapıyor mu öğrenelim.
Şınav çekmenin güzelliği, yükü fitness seviyenize göre ayarlayabilmenizdir, bu nedenle deneyimli bir profesyonel sporcu olmanız veya daha önce hiç şınav çekmemiş olmanız hiç fark etmez. Şınav çekmenin bir diğer artı yanı, hemen hemen her yerde şınav çekebilirsin, bu yüzden şınavı günlük antrenman programımıza dahil etmek çok kolay olacaktır.

Şınav Ne İşe Yarar?

Şınavların temel amacı göğüs bölgesini çalıştırmak ve kas oluşturmaktır. Ancak şınav çekmenin işe yaradığı tek şey göğüs çalıştırmak değildir.

Şınav Çekmenin Faydaları

 • Omuz kaslarını ve trisepsleri çalıştır.
 • Alt sırt ve karın kaslarını çalıştırarak güçlendirir.
 • Vücut yağını azaltıp kardiyovasküler sistemi iyileştirir.
 • Kemik yoğunluğunun artmasına fayda sağlar.
 • Şınav gibi kas geliştirme egzersizleri kalp atış hızınızı da artırır. Bu, düzenli şınav çekmenin kardiyovasküler sistem üzerinde faydalı bir etkiye sahip olduğu ve vücut yağını azaltmaya yardımcı olabileceği anlamına gelmektedir.
 • Şınav ayrıca kemiklerimizi güçlendirmek için de oldukça iyidir, bu da daha güçlü kemik yapısı oluşturarak osteoporoz hastalığı olasılığımızı azaltma anlamına gelir.
İlginizi Çekebilir: Sabah Sporu Kilo Verdirir Mi?

Şınav Kilo Verdirir Mi? Zayıflatır Mı?

Şınav, herkesin yapabileceği en iyi vücut ağırlığı kullanılarak yapılabilen egzersizlerinden biridir. Öyleyse neden kilo vermek için şınav çekme yöntemini kullanmıyoruz? Şınav fiziksel gücünüzü ve genel zindeliğinizi geliştirirken, aynı zamanda şınav çekerek zayıflamak hiçte yabana atılacak bir kilo verme egzersizi olmadığına emin olabilirsiniz. 

Kilo vermedeki ana amaç aldığımızdan daha fazla kalori yakmak olduğuna göre tabi ki de şınav çekerek kilo verebiliriz. Özellikle düzenli bir şınav antrenmanı ile birlikte uygulayacağımız sağlıklı bir diyetle şınav kilo verdirir. Ancak siz yediklerinize dikkat etmez, her gün abur cubur tüketip akşam 10 şınav çektim acaba bu şekilde şınav zayıflatır mı diye sorarsanız maalesef böyle kilo vermeniz imkansızdır.

Şınav Çekmek Yağ Yakar Mı?

Temposuz bir şekilde yapılan şınav maalesef yağ falan yakmaz. Yağ yakmak için hiç durmadan en az 40-45 dakika boyunca yoğun bir şekilde şınav çekmemiz gerekir. Evet şınavın kalori yaktığı doğru ancak iş yağ yakmaya geldiğinde çok daha yoğun şınav egzersizleri uygulamalısınız. Yoksa öyle 10 tane şınav çektim yağ yaktım gibi bir durum söz konusu değil. 

Şınav Nasıl Çekilir?

Uzun uzadıya şınav nasıl çekilir diye anlatmak yerine bunu videoda izlemek çok daha iyi olur arkadaşlar. Eğer doğru şekilde şınav çekmeyi bilmiyorsanız aşağıdaki videoyu mutlaka izlemenizi tavsiye ederim.

Şınav Çeşitleri

Pek çok farklı şınav türü olsada ben sizlere kendi uyguladığım birkaç şınavdan bahsedeceğim. 

 • KLASİK ŞINAV

En çok bilinen ve uygulanan şınav türüdür ancak gerçekten fayda sağlamak için, elleri doğru bir şekilde konumlandırmak çok önemlidir: eller geniş (vücuttan yaklaşık iki avuç kadar daha geniş olmalı). Kollar hafifçe geriye doğru kaydırılır. En dip noktada, dirsek eklemindeki açı 90 derece olduğu durumda omuzlarınızın vücuda göre 70-80 derece olması önemlidir. Bu sizi yaralanmalardan koruyarak çok daha iyi kaslarınızı çalıştırmanızı sağlayacaktır.

 • VÜCUT AŞAĞI EĞİK ŞINAV

Yapmanız gereken şey ayaklarınızı bir kürsü (sandalye, yatak, kanepe) üzerine koymak ve vücudu düz bir çizgi oluşturacak şekilde sabitlediğinizden emin olmaktır. Avuç içlerimizi yatay şınavda olduğu gibi konumlandırıyoruz. Ancak omuzları vücuda göre 70-80 derecelik bir açıyla yönlendiriyorsunuz. Bu egzersiz, kollara binen yük açısından çok daha zordur. Bu nedenle, göğüs kasları için şınav çekiyorsanız eğer, bu hareketle başlamak daha iyidir. 


 • VÜCUT YUKARI EĞİK ŞINAV

Belki de en kolay şınav çekme seçeneğidir. Ana odak noktası karın kaslarının alt kısmındadır. Yerde şınav çekmeyi daha zor bulanlar için de mükemmeldir. 

 • DAR KOLLU ŞINAV

Karın kaslarının orta kısmına yüklenen mükemmel bir şınav türüdür. Bu durumda ellerinizi göğüs kafesinin hemen altına koyarsınız. Ellerin yerleştirilme genişliği klasik şınava göre daha dar olacak şekilde ayarlanarak hareket yapılır.

Mükemmel Şınav İçin İpuçları

 • Dört ayak üzerine kalkın ve ardından avuç içleriniz yerde ve kollarınız yukarıda olacak şekilde düz bir pozisyonda tahta pozisyonu alın.
 • Başlangıç ​​pozisyonunuzu aldığınızda, karın kaslarınızı içeri çekin ve sırtınızı düz tutun.
 • Vücudunuzdaki gerginliği koruyarak kendinizi yavaşça yere doğru indirin ve bu esnada belinizi veya kalçalarınızı bükmemeye çalışın.
 • Alçalmaya devam edin, böylece göğsünüz yere değmeye çalışsın, vücudunuzu düz bir şekilde kaldırmak için elinizle gövdenizi tekrar kaldırın.
 • Aynı vücut pozisyonunu koruyarak, elleriniz üzerinde kedinizi geri kaldıramayana kadar hareketi tekrarlayın.
 • 30 gün boyunca düzenli olarak şınav çekmeyi deneyin.

Her Gün Şınav Çekmek Zararlı Mı?

Kendinizi aşırı yıpratarak hiç ara vermeden çektiğiniz şınav sizi kas kaybına kadar götürebilir. Ancak bunu hemen her gün şınav çekmek zararlı diye algılamayın. Her gün şınav çekmek istiyorsanız bunu mantıklı setler belirleyerek ve muhakkak uzman bir spor eğitmeni eşliğinde yapmanız gerekmektedir. Yüksek tempolu yapılan şınav sürekli tekrarlanırsa eğer kaslarınız dinlenme ve gelişme fırsatı bulamaz buda çok ciddi kas problemlerine neden olabilir. Kısacası her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi aşırı şekilde her gün çekişen şınavda zararlıdır. Her gün şınav çekmek istiyorsanız sizi yıpratmayacak, kaslarınızı aşırı parçalamayacak egzersiz programları seçmek zorundasınız ki sağlıklı olan ağırlık antrenmanı yapıldıktan sonra 1 gün sadece kardiyo yapmaktır.

Kas Yetmezliği Yaşayana Kadar Her Gün Şınav Çekerseniz Ne Olur?

Asla böyle bir denemeye girişmemeniz önerisinde bulunarak deli gibi kendinizi parçalarcasına sürekli şınav çekmeye çalışırsanız ne tür zararları olur aşağıda belirttim.

 • Çok fazla şınav, kas kazandırmak yerine kas kaybına neden olur buda sizin sağlığınızı olumsuz yönde etkiler.
 • Sürekli bel ve omuz ağrısı yaşatır hatta çok aşırıya kaçılması bel fıtığına bile sebep olabilir.
 • Yaralanma ve en kötüsü eklem rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Günde Kaç Şınav Çekilmeli?

Günde kaç şınav çekmeliyiz sorusundan önce, farklı şınav çeşitlerini belirli setler halinde uygulamak çok daha faydalıdır. Örneğin; değiştirilmiş şınav, dar şınav, eğimli şınav, duvarda şınav, diz üstü şınav, klasik şınav, decline şınav gibi birçok şınav çeşiti mevcut olup bunlarla ilgili ayrıntılı bilgileri youtube yada google aracılığı ile bulabilirsiniz. Günde kaç şınav olayına gelirsek eğer bu sizin şınava yeni başlamanız yada spor geçmişiniz olup olmamasına göre büyük değişkenlik gösterir. Sporcu biri günde en az 200 şınav çekebilirken, yeni başlayan biri en fazla 10 şınav çekebilir. Yine de eğer şınava yeni başladıysanız eğer sabah ve akşam 2 set olarak 10'ar lı set yeterli olacaktır. Günler geçtikçe, daha az acı hissettikçe, şınav sayısını ve setleri çoğaltarak gelişiminizi kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

Her Gün Şınav Çekmek Kas Yapar Mı?

Her gün sadece şınav çekerek yüksek kas oranlarına ulaşmanız neredeyse imkansızdır. Şınav çekerek kas yapmak istiyorsanız eğer muhakkak şınav çekerken ağırlık kaldırmanız ve bu ağırlıkları zaman geçtikçe arttırmanız gerekir. Yoksa sadece şınavla yapacağınız kas sizi tatmin etmekten uzak olacaktır. Özellikle spor salonunda uzman bir eğitmen tarafından belirlenen şınav programı ile çok daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Yoksa evde kendi kendinize damacana su ile şınav çekerek taş gibi kas yapmak çok zor.

Şınav Kaç Kalori Yakar?

1 dakika şınav çektiğimizde kaç kalori yakılır ile genel bir bilgi vereceğim arkadaşlar. Aşağıdaki şınav ve kalori bilgileri ortalama değerlerdir.

 • 50 kg ağırlığında biri 3 kalori yakar.
 • 60 kg ağırlığında biri 3-4 kalori yakar.
 • 70 kg ağırlığında biri 4-5 kalori yakar.

10 Dakika Şınav Çekmek Kaç Kalori Harcatır?

Ortalama kilodaki bir insan 10 dakika boyunca hiç durmadan orta hızda şınav çekerse ortalama 60-70 kalori harcar arkadaşlar. Bu kalori değeri gözünüze az gelmiş olabilir ancak gün içinde 4 tekrarlı bir şınav programı ile şınav çekerek günde 250 kalori yakmanız mümkün hem de sadece 40 dakikada.

Şınav Çekmek Hangi Kasları Çalıştırır ve Geliştirir?

Şınav çekmek, vücudunuzdaki birçok önemli kası çalıştırmayı başaran etkili bir egzersizdir. Düzenli şınav çekerek istediğiniz kasları elde edebilirsiniz. Şınavın diğer avantajlarından biri, uygulama tekniğini biraz daha değiştirerek, belirli kas gruplarını çalıştırmaya önem vererek, ağırlık noktasını değiştirebilmenizdir. Kısaca şınav çekmek hangi kasları geliştirir sorusuna cevap olarak; triceps, göğüs, arka kol ve omuz kaslarını çalıştırır diyebiliriz.

Klasik Şınav Hangi Kasları Çalıştırır?

Klasik şınavı okuldan beri sanırım hepimiz biliyoruz. Klasik şınav neredeyse tüm vücudun üst kısmını çalıştırır. Pektoral kaslar, deltoid kasları, trisepsler ve bisepsler aktif bir yük alır. 

Geniş Şınav Hangi Kasları Çalıştırır?

Ellerinizi omuzlarınızdan daha geniş bir yere koyarak, triseps, deltoid ön kası aktif olarak çalıştırırsınız, ancak göğüs kaslarının dış kısmındaki kaslar daha fazla çalışır. 

Dar Şınav Hangi Kasları Çalıştırır?

Dar şınav, omuzun triceps kasını ve pektoralis majör kasını yoğun şekilde çalıştırır. Ek olarak, deltoid ve trapezius kaslarınıda çalıştırdığını söyleyebiliriz. 

Ters Şınav Hangi Kasları Çalıştırır?

Ters şınav, tricepsinizin gelişmesine yardımcı olur ve sırt kaslarını da çalıştırır.

Tek Seferde 100 Şınav Nasıl Çekilir? 100 Şınav Programı


Şınav çekmek ile ilgili; Şınav kas yapar mı? Her gün şınav çekersek ne olur? Kilo verdirir mi? Gibi birçok konuya değinerek, sizleri şınav konusunda bilgilendirmeye çalıştım arkadaşlar. Sizlerde kilo vermek yada kas yapmak için şınav egzersiz programları uyguluyorsanız eğer yaşadığınız tecrübeleri konu altına yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz. Şınav konusu çok uzun bir konu daha değinmediğim " şınav çekmek kolları kalınlaştırır mı, boy uzatır mı, bele zararlı mı, göbeği eritir mi, omuz genişletir mi? gibi birçok soru var. Bu konuları da başka bir yazımda ayrıntılı olarak değineceğim inşallah arkadaşlar. Kendinize çok iyi bakın. Görüşmek üzere...

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Daha yeni Daha eski