Hızlı Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Almalıyım?

Hızlı kilo verme her ne kadar tehlikeli ve kalıcı olmasa da bugün sizlere sosyal medya üzerinden gelen sorulardan biri olan hızlı kilo vermek için kaç kalori almalıyım? sorusunu cevaplamaya çalışacağım. Ancak ne kadar hızlı zayıflarsanız o kadar hızlı geri kilo alacağınızı lütfen unutmayın. Çünkü herkes çok hızlı kilo verme peşinde ama kimse kalıcı zayıflamayı düşünmüyor. Halbuki hızlı zayıflamak yerine uzun vadede kalıcı ve sağlıklı kilo vermeyi seçse insanlar çok daha sağlıklı olacaklar ama nedense gelen sorular hep hızlı kilo vermek için günde kaç kalori alınmalı? Gibi oluyor maalesef. Neyse karar sizin, ben sizler için kaç kalori alırsam hızlı kilo veririm açıklamaya başlayayım.

Hızlı Kilo Vermek İçin Kaç Kalori Almalıyım?

Öncelikle ayda 30 kilo yok haftada 5 kilo vermek gibi şeyler tamamen saçmalık ötesidir bunu bi bilin. Çünkü insan 1 kilo vermek için en az 7.000 kalori yakmalı. Siz bazal metabolizma hızınız sayesinde her gün hiçbir şey yapmasanız bile erkekler 2.500 kadınlar 1.800 kalori gibi ortalama bir değeri harcarlar. Diyet yaparken çok hızlı bir şekilde kilo vermek isteyenler günde ne yaparsa yapsın, çorba, tahıllı ekmek gibi besinlerden en az 1000 kalori almaktadır. Bu şekilde kaba taslak bir hesap yapınca siz günde 1.000 kalori alıp sadece metabolizma hızınızdan bayanlar eksi 800 erkekler 1.500 eksiye düşse birde 1000 kalori yakan günlük bir spor uygulasanız eğer oradan da eksi 1000 kcal gelse kaç kalori yakmış oluruz? Erkek 2.500 kadın 1.800 kalori değil mi? Demek ki 1 erkek 1 haftada en fazla 17.500 kalori, 1 bayan ise 1 haftada en fazla 12.600 kalori yakabiliyor. Bu hesaba göre 7.000 kalori 1 kilo ettiğine göre 1 erkek 1 haftada en fazla 2,5 kilo, 1 bayan ise 1 haftada en fazla 1.8 kg verebilir. Kısaca hızlı kilo vermek için günlük 1000 kaloriden fazla almamalısınız. 


Hızlı kilo vermek mi istiyorsunuz? Sağlıklı ve çok aktif bir yaşam tarzı sürdürmeniz için gereken tüm adımların yaşam tarzınıza bağlı olduğunu fark edeceksiniz. Hareketsiz yaşam tarzları, fiziksel olarak hareketsiz olmak sizi hastalıklara karşı daha duyarlı hale getirebilir Bu nedenle hızlı kilo vermek için her şeyden önce değişmeniz gerekecektir. İşte hızlı zayıflamak için bazı etkili ve kalıcı yollar.

Kalıcı Hızlı Kilo Verme Yöntemleri

  • Diyet Planlama ve Kaç Kalori Aldığını Bilme
Her şeyden önce diyetinizi gözden geçirmelisiniz. Diyet planlamasının temel adımı, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kalori miktarını ve klasik bir günde ne kadar tükettiğinizi bilmek, kalori saymaktır. Daha sonra vücut gereksinimlerinize göre kalori ekleyerek veya azaltarak hızlı kilo vermek için günlük kaç kalori alacağınızı ayarlayabilirsiniz. Herkes kalori saymayı bilmiyor veya cesaretinizin kırılmaması için hiçbir yiyeceğin kalori değerini önemsemiyor olabilirsiniz. Ancak artık internet diye bir şey var. 1 adetinden, 1 çorba kaşığına kadar her besinin kaç kalori olduğu belli. O nedenle kalori sayım işinden kaçış maalesef yok.

  • Fiziksel aktiviteler
Artık bu bir sır değil, fiziksel aktiviteler yapmazsanız eğer kilo vermek için hayatınızın en zor dönemini yaşayacaksınız. Bu nedenle, her gün en az 30 dakika tempolu yürüyüş, koşu, koşu bandında çalışma gibi egzersizler yaparak fiziksel aktivitenizi artırmalısınız. Bu şekilde, kardiyo seviyenizi geliştirmiş olursunuz. Egzersiz yapmaya alıştığınızda, fiziksel aktifliğinizde bir artış olduğunu fark edeceksiniz. Ağırlık kaldırma aynı zamanda vücudunuzu fiziksel aktivitelere dahil etmenin iyi bir yoludur, ip atlamak ve yüzmek de öyle. Temel olarak, vücut çalışmak için daha fazla enerji harcayacağından, fiziksel aktivite fazla yağları ve kalorileri hızla yakmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda fiziksel olarak aktif olduğunuzda metabolizma hızınızı da artıracaksınız. Dans etmek bile vücudunuzu formda tutmanın ve yağlardan kurtulmanın harika bir yoludur.
  • Abur Cuburlardan Uzak Durmayı Öğrenme
Hayatımız boyunca ne kadar kilo verirsek verelim ne yaparsak yapalım bir müddet sonra yine abur cubur tüketmeye ve sağlıksız yiyeceklere yöneliyoruz. Buda bize o kadar uğraşarak verdiğimiz kiloları maalesef geri getiriyor. Artık öyle bir safhaya gelmeliyiz ki sadece diyet yaparken değil hayatımızın hiçbir noktasında paketli hazır gıdalar olmamalı ve asla cips, kola vs.. gibi en çok tüketilen abur cubur grubuna girilmemelidir. Gerekirse evde doğal yollarla sık sık olmamak kaydı ile cips, kraker tarzı şeyler yapın ama kesinlikle paketli ürünler artık satın almayın. Paketli gıdalardaki katkı maddeleri bizim iştahımızı açarken aynı zamanda çok daha fazla kalori alarak tekrar o ürünü yeme isteği uyandırıyor.

  • Azim ve Sabır
Kilo vermenin ABC kadar kolay olmadığını unutmayın; azim ve sabırlı olmalısın. Gerekirse en başa hızlı kilo vermeyi değil sağlıklı uzun soluklu zayıflama amacını koymalısın. Çünkü verilen kilolar geri alınacaksa eğer şuan verdiğin hızlı kilonun hiçbir anlamı yoktur!

En Hızlı Kilo Verme Yöntemi Nedir?


Hızlı Kilo Vermek İçin Diyetler


Siz değerli takipçilerime yine ısrarla hızlı kilo vermekten kaçınmalarını tavsiye ediyorum. Bugün sizlere hızlı kilo vermek için günde kaç kalori almalıyım? bunun hesaplarını yaparak ayrıntıları ile anlattım. Sizlerde çok hızlı bir şekilde kilo vermek ile ilgili sorularınızı konu altına yorum yazarak benle paylaşabilirsiniz.

Bu yazımı okuyanlar aşağıdaki konularımı da okudular:
Previous Post Next Post