Kardiyo Mu Ağırlık Mı Kilo Verdirir?

Spor salonuna yazıldınız yada evde kilo vermek için bazı ağırlıklar satın aldınız ama kardiyo mu ağırlık mı kilo verdirir konusunda bazı düşüncelerinizi mi var? Hiç merak etmeyin sizlere bugün bilimsel araştırmalardan elde edilen veriler eşliğinde kardiyo mu ağırlık mı? Tüm ayrıntıları ile açıklayacağım. Sizlerde zayıflamak için ne kadar kardiyo, ne kadar direnç antrenmanı yaptığınızı konu altına yazabilirsiniz. 

Kardiyo Mu Ağırlık Mı Kilo Verdirir?

Kilo vermenin en iyi yollarından biri, kardiyo çalışmalarına ağırlık antrenmanlarından daha fazla zaman harcamak olabilir. Ağırlık kaldırmak, kilo kaybına yardımcı olan dinlenme metabolik hızındaki bir artışla ilişkilendirilirken, Duke Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, kalori yakmak için kardiyovasküler aktivitelerin daha verimli olduğunu buldular.

Amerika'da yayınlanan araştırmaya yaklaşık 245 fazla kilolu ve obez aday katıldı.

Katılımcılar üç gruba ayrıldı: haftada belirli bir saat kardiyo antrenmanı yapanlar; ağırlık kaldırmaya sıkı sıkıya bağlı kalanlar; ve kardiyo ile ağırlık çalışmalarını birlikte yapanlar.

Sadece kardiyo ve karışık egzersiz gruplarındaki adaylar, sadece ağırlık antrenmanı yapan gruptakilere göre daha fazla kilo verdiler.

Sadece kardiyo grubunun katılımcıları, haftada 180 dakika egzersiz yapan ancak kilo vermeyen ağırlık antrenmanı grubuna kıyasla, haftada ortalama 133 dakika egzersiz yaptı ve kilo verdiler.

Çalışma, kardiyovasküler aktivitelerin daha fazla kilo verme faydalarına işaret etse de, egzersiz fizyologu Leslie Willis ağırlık antrenmanının sağlık için önemli olmaya devam ettiğini vurguladı.

Dedi ki: "Hiçbir egzersiz türü her sağlık yararı için en iyisi olmayacaktır. Bununla birlikte, tek başına direnç egzersizlerinin metabolizmadaki artışı nedeniyle vücut kütlesinde değişikliklere neden olabileceği şeklindeki geleneksel kanı yeniden gözden geçirmenin zamanı gelebilir."

Ağırlık kaldırmak kilo aldırır mı?

Aslında, araştırma süresince sadece ağırlık kaldırmakla görevlendirilenler, kasın yağdan daha ağır olması nedeniyle yağsız vücut kütlesindeki artışın bir sonucu olarak ağırlık kaldıranlar aslında kilo alıyorlar. Ancak bu alınan kilo şekerleme yemek yada döner ekmek yerken aldığımız kilo gibi değildir. Vücut çok daha fazla kaslanarak hem dış görünüşümüz düzelir hem de sahip olduğumuz fazla kaslar artık oturduğumuz yerde bile bize daha fazla kalori yakmamızı sağlar. Bu nedenle dolaylı yoldan ağırlık kaldırmak kilo aldırsa da uzun süreli çalışmalarda alınana kilo bir süre sonra duraklayacak ve yağlar kasa dönüştükçe kilo olarak azalmasak da dış görünüş için daha zayıf ve sıkı bir görünüşe dönüşeceğiz.

En Basit Kardiyo Sporları Nelerdir?

Yüzme, kolay ve etkili bir kardiyo egzersizidir, ancak diğer popüler aktiviteler arasında yürüyüş, bisiklete binme ve koşma yer alır. Spor salonunda ise yük kaldırmadan yaptığınız orta tempolu her egzersizi kardiyo antrenmanı olarak değerlendirmek mümkündür. Kardiyo yapmak için çok fazla bir ekipmana ihtiyaç yokken direnç antrenmanı yapmak için ise muhakkak bazı antrenman aletlerine gereksinimimiz olabilir.

Kardiyo Antrenmanının  Faydaları nelerdir?


  • Beyin sağlığımızı geliştirir.

Almanya'da yapılan kardiyo araştırması, kardiyo egzersizinin hareketsiz yaşam tarzını benimsemiş kişilerde hafızayı, beyin sağlığını ve fiziksel zindeliği geliştirmeye yardımcı olduğunu gösterdi. Sonuçlar, kısa süreli kardiyo ağırlıklı çalışmalarının bile uzun vadeli sağlık için faydalı olabileceğini göstermiştir.

  • Kalp sağlığını iyileştirir
Kalbiniz bir kastır ve tıpkı vücudunuzdaki diğer kaslar gibi sağlıklı kalması için bol bol çalışması gerekir. Kalbiniz de dahil olmak üzere kaslarınızı tembelleştirmek onları zamanla zayıflatır ve çeşitli hastalıklar için özellikle kalp hastalıkları için riskinizi artırır.

Kardiyo çalışması, kalbinizi optimal sağlıkta tutmak için ve daha hızlı bir şekilde kan pompalamanın mükemmel bir yoludur. Ayrıca, kardiyo egzersizi LDL yani kötü kolesterolünüzü düşürür.

  • Metabolizmayı Hızınızı Arttırır.
Kalp atış hızınızı artırmanın yanı sıra, kardiyo ağırlıklı yapılan çalışmalar, metabolizma hızınızı artırır. Kardiyo egzersizi ne kadar yoğun olursa, metabolizma hızınızdaki artış miktarı da o kadar belirgin olur.

  • Depresyon ve yorgunluğu hafifletir.
Düzenli kardiyo yapmak, yorgunluk ve depresyon semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan hormonları çalıştırmaya yardımcı olur. Ek bir kardiyo faydası olarak, iştahı azaltan hormonlar da daha fazla çalışır.

  • Diyabeti düzenler
Düzenli olarak kardiyo antrenmanı yaparak, kaslarınızın glikoz kullanma yeteneğini arttırabilirsiniz. Düzenli kardiyo çalışması aynı zamanda kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutmanıza yardımcı olur, yani düzenli egzersiz yapmayan kişiler kadar kan şekeri artışı yaşamazsınız. Bu nedenle kardiyo egzersizleri, özellikle  şeker hastaları için çok yararlıdır.

  • Kilo verdirir.
Kardiyo kalori yakar, böylece fazladan kilo vermenize yardımcı olur. Ayrıca kaslarınızı güçlendirmek ve duruşunuzu iyileştirmek için de mükemmel bir araçtır. 

Kardiyo egzersizi Dünya'da oldukça popüler bir egzersiz şeklidir ve bunun geçerli bir nedeni vardır. Düzenli egzersizle, uyku düzeniniz ve üretkenliğinizle birlikte hem fiziksel hem de ruhsal sağlığınız iyileşerek çok daha mutlu bir hayat geçirebilirsiniz.

Kilo vermek için Fitness mı? Kardiyo mu?


HIZLI KİLO VERMEK İÇİN KARDİYO MU AĞIRLIK MI


Bugün kardiyo antrenmanı mı yoksa ağırlık çalışmak mı daha fazla kilo verdirir? Bu soru hakkında bildiklerimi paylaştım. Sizlerde kardiyo ve direnç antrenmanı ile ilgili düşüncelerinizi benimle paylaşabilirsiniz. Unutmayın kas yağa göre her zaman daha ağırdır. Ağırlık çalışmak sizi kilo almış gibi gösterse de uzun vadede daha sıkı ve sağlıklı yapacaktır. En iyisi her ikisini birden ara ara vücudu şaşırtarak yapılan egzersiz çalışmalarıdır.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski