Kuru Siyah Erik Zayıflatır Mı? | Diyette Kaç Tane Kuru Erik Yenir?

Diyetlerin ilk akla gelen atıştırmalığı kuru siyah erik zayıflatır mı? Kilo Verdirir Mi? Diyette kaç tane kuru erik yenir? Bugün sosyal medya üzerinden Cansu Hanımın kuru erik ile ilgili sormuş olduğu birkaç soruya cevap vereceğim. Sizlerde diyet yaparken siyah kuru erik tüketiyorsanız eğer yaşamış olduğunuz tecrübeleri benimle paylaşabilirsiniz. Yazımda kuru siyah erik kilo yapar mı? Evde erik nasıl kurutulur? sorularının cevaplarını da bulabilirsiniz. Tüm sorulara cevap vermeden önce Kuru Siyah Erik kaç kalori inceleyerek konumuza başlayalım arkadaşlar.

Kuru Siyah Erik Kaç Kalori?

Siyah kurutulmuş erik zayıflatır mı sorusunu yanıtlamadan önce bu mucizevi meyvenin kaç kalori olduğunu öğrenelim ki bilimsel olarak konuyu netleştirelim. Arkadaşlar 100 gram kuru siyah erik ortalama besin değerleri ( 3.8 g protein, 0.8 g yağ ve 89.2 g karbonhidrat ) olup kalori içeriği ise 265 kaloriye denk gelmektedir. 100 gram kuru erik yaklaşık 10 adet siyak kurutulmuş eriğe denk gelmektedir. Yani 1 adet kuru siyak eriğin kalorisi de 26-27 kalori olarak düşünebiliriz.

Kuru Siyah Eriğin Faydaları Nelerdir?

  • Kuru erik birçok vitamin (A, B, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E, K) içerir.
  • Kaliteli elementler (demir, kalsiyum, potasyum, fosfor, çinko, magnezyum, sodyum) içerir. 
  • Siyah kuru eriğin antibakteriyel özelliği olup, idrar söktürücü ve müshildir. 
  • Vitamin eksikliği, anemi, hipertansiyon, romatizma, gut, böbrek hastalıkları tedavisinde kullanılır.
  • Ayrıca, kuru siyah erik iyi bir çürük önleyici olarak da bilinir.

Kuru Siyah Eriğin Zararları Var Mı?

Doğrudan kuru siyah erik yemenin neredeyse hiçbir zararı yoktur. Ancak kuru meyvelerin aşırı kilo ve şeker hastalığı olanlar için kullanılması tavsiye edilmez. Bununla birlikte, siyah eriğin kuruma şekilleri nedeniyle bazı durumlarda sağlıksız olabilir. Gerçek şu ki, kuru eriklerin çoğu dumanlı kurutucular ile kurutulmaktadır. Kurutulmuş meyveler bu tür sağlıksız kurutma sürecinde kanserojen maddeler biriktirebilir. Bu nedenle, evimizde kendi kuruttuğumuz siyah erik, bir mağazadan satın almaktan çok daha sağlıklıdır.

Kuru Siyah Erik Zayıflatır Mı?

Arkadaşlar kurutulmuş siyah erik çok faydalı olabilir ama kesinlikle sadece kuru erik yiyerek kilo veremezsiniz. 1 adet kurutulmuş eriğin ortalama 26 kalori ettiğini öğrendik. Eğer biz siyah kuru erik nasılsa kilo yapmaz, bol bol yiyerek zayıflayabilirim diye düşünürsek eğer hata etmiş oluruz. Çünkü günde 10 adet kuru erik yediğinizde çoğu şeker olan vücudunuza en az 260 kalori alıyorsunuz. Diyette kuru erik yemeyin demiyorum ama zayıflamak için sadece kuru eriğe güvenmek mantıksızlık olur.

Diyette Kaç Tane Kuru Erik Yenir?

Diyet yaparken aşırıya kaçılmadan günde 4-5 adet kuru siyah erik yiyebilirsiniz arkadaşlar. Kuru meyveden alacağınız kalori değerinin 100 kaloriyi geçmemesine dikkat etmeye çalışın. Kuru siyah eriği tüketirken daha çok ara öğünlerde ve tatlı krizlerinizi karşılamak için kullanın. Aşırı şekilde tüketilen her şey size kilo olarak döner. Bu nedenle yediğimiz çok faydalı bir kuru meyve bile olsa kendimize belirli kıstaslar koymak zorundayız.

İlginizi çekebilir: Kayısı Kilo Aldırır Mı?

Kurutmak İçin En İyi Erik Hangisi?

Kurutmak için en iyi erik çeşidi Macar Eriğidir. Erikler olgunlaşmış olmalıdır. Tüm kurtlu ve çürük erikler atılmalıdır. Kurutmadan önce siyah erikler iyice bol su ile yıkanmalıdır.


Evde Siyah Erik Nasıl Kurutulur?

Yıkanmış erikler 10-15 saniye kaynar suya batırılır, ardından soğuk suyla iyice soğutulur. Bu tür ağartma işlemleri, kurutma sürecini hızlandırabilir ve gelecekteki kurutulmuş meyvelerin kalitesini de oldukça artırabilir. Erikler bütün bir şekilde veya yarısı kesilmiş olarak kurutulabilir. Çekirdeksiz olarak kurutulması önerilir. Erik kurutmak için en iyi yer güneşi çok iyi alan bir balkon veya teras olabilir. Güneş ışığı siyah kuru erik kurutmak için çok önemlidir yoksa gölgede kalan yaş erik çürür ve böceklenme yapar. İşlem aslında bu kadar basit. Yeterli kuruma sağladığında ise erikler hava almayacak cam şişe yada kaselere doldurularak serin bir yerde 6 aya kadar taze bir şekilde saklanabilir.

Kuru Erik Neye İyi Gelir?


Şifa kaynağı kuru siyah erik kilo aldırır mı? Yoksa zayıflatır mı? Diyette ne kadar yenmeli? Bu soruların cevaplarını vermeye çalıştım arkadaşlar. Sizlerde kurutulmuş siyah erik ile ilgili merak ettiğiniz diğer soruları bana mail atarak yada konu altın yorumlarınızı yazarak sorabilirsiniz.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Yorumlar

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?