Mekik Çekmek Yağ Yakar Mı?

Mekik çekme hareketi yıllardır sporcuların en çok kullandığı kilo verme egzersizlerinden biri. Peki mekik çekmek yağ yakar mı? Hiç düşündünüz mü? O kadar acı ve yorgunluk sonrası mekik ile yağ yakma hayalleriniz yoksa suya mı düşüyor? Haydi gelin hep birlikte bugün, mekik yağ eritir mi? Kalori yakar mı? Beli inceltir mi inceleyelim. Sizlerde mekik ve yağ yakımı ile ilgili düşüncelerinizi yorum yazarak bana iletebilirsiniz.

Mekik Çekmek En Çok Hangi Kasları Çalıştırır?

Bir mekik çekme egzersizi neredeyse tüm kasları hareket ettirmeyi başarır, ancak bazı kasları daha fazla çalıştırabilir. Tüm karın kaslarının hepsini çalıştırmak için, farklı mekik çeşitleri arasında geçiş yapmak daha iyidir. Mekiğin hangi versiyonunun yapıldığına bağlı olarak en çok karın kaslarını çalıştırabilirsiniz. Bazı mekik egzersizleri; omuz, kol ve kalça kaslarını da ağırlıklı olarak çalıştırabilir. 

Klasik Mekik Çekme Hareketi Nasıl Yapılır?

Mekik aletinde egzersiz yapma tekniği, mekik türüne bağlı olarak farklı olabilir. Klasik versiyonda ise doğru tekniği uygulamak, mekiğin etkinliğini artırdığı ve olası yaralanmaları önlediği için çok daha önemlidir. Mekik çekmeye yen başlayanlar için klasik düz egzersizler en kolayıdır. Yeni başlayanlar önce klasik mekik hareketinde ustalaşmalı daha sonra değişik mekik çekme egzersizlerine geçmelidir.
  • Yere uzanın. Sırtınızın alt kısmını yüzeye doğru iyice bastırın. Uyluk ve alt bacak arasında dik açı alarak bacakların dizlerden bükülmesini sağlayın.
  • Ayaklarınızı yere koyun. Eller başın arkasına yerleştirilir ve göğsün üzerine katlanabilir veya önünüze doğru da uzatılabilir. 
  • Ardından, karın kaslarınızı iyice kasarak gövdenizi kaldırın. Zeminden sadece omuzlar inmeli ve sırtın alt kısmı ona doğru bastırılmalıdır.

Mekik Yağ Yakar Mı?

Sadece mekik çekerek ne kilo verebilirsin neden yağ yakabilirsiniz arkadaşlar. Mekik çekmek çok zahmetli ve acı veren bir deneyim olduğunu biliyorum ancak yapılan mekik hareketi ile göbek yağlarına hiçbir etkide bulunmuyoruz. Yaptığımız tek şey mide yağlarının üzerindeki kalın göbek derimizi sıkılaştırmak. Bu nedenle maalesef mekik yağ yakmaz diyebiliriz. Bu sadece mekik için değil hiçbir egzersiz size tek başına yağ yakımı gerçekleştirmez. Yapmanız gereken şey kalori alımını azaltmak ve günde bolca kalori harcayacak egzersizler yapmak. Bu şekilde ister istemez yağlarınız yok olacaktır zaten. Bu şekilde kısaca mekik yağ eritir mi sorusunun cevabını vermiş olalım.

Mekik Kalori Yakar Mı?

Mekik tabi ki de kalori yakar. Uyurken bile kalori yaktığımıza göre mekik çekerken hayli hayli kalori yakımı gerçekleşir. Ortalama kilodaki biri 10 dakika mekik çekerek 100 kalori yakabilir. Bu değerler yaş, kilo vs. şeylere göre değişkenlik gösterebilir. Mekik çekerek ciddi anlamda kalori yakmak istiyorsanız karnınız yanmaya başladığı an mekik çekmeyi bırakmamalı ve sonuna kadar devam etmelisiniz.

Mekik Beli İnceltir Mi?

Yani dolaylı yoldan mekik belinizi inceltir diyebiliriz. Sonuçta mekik çekerek kalori harcarız ve eğer sağlıklı ve düzenli bir diyet uyguluyorsak eğer bunun sonucu kilo kaybı olacağı için ister istemez muhakkak belimizde mekik ile incelecektir.

Mekik Çekmek Göbeği Eritir mi?


Bugün siz değerli arkadaşlarım için mekik yağ yakar mı? yağları eritir mi? kalori harcatır mı? gibi birçok soruya cevap vererek sizleri bilgilendirmeye çalıştım. Sizlerde mekik çekmek ile ilgili aklınıza takılan soruları bana sorabilirsiniz.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:Previous Post Next Post