Mikrodalgada Çorba Isıtılır Mı?

Herkese merhaba değerli arkadaşlar. Sosyal medyadan gelen güzel ve herkesin merak edebileceği bir soru olan mikrodalgada çorba ısıtılır mı? Nasıl Isıtılır? Kaç dakikada ısınır? Sorularının cevaplarını vereceğim. Sizlerde çorba ısıtmak için mikrodalga fırın kullanıyorsanız eğer yaşamış olduğunuz tecrübeleri konu altına yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz.
Bir ofis çalışanının mutfak yaşamının temeli mikrodalga fırındır. Mikrodalga fırında yanınızda getirdiğiniz öğle yemeğini ısıtabilir, akşam yemeğinin de dünden kalmış yemekleri aynı tabaklarda hızlıca hazırlayabilir hatta mikrodalga da köfte veya makarna bile pişirebilirsiniz.

Mikrodalgada Çorba Isıtılır Mı?

Evet mikrodalgada çorba ısıtılır. Çok da pratik ve kolay olur. Özellikle annem, babam öğle aralarında eve geldiği zaman hemen çorba kasesinin üzerine bir şey örterek hızlı bir şekilde çorbasını mikrodalga fırında ısıtırdı. Tabi çorbayı mikrodalgaya sokmak için bazı kurallara uymanız gerekir. Bu kurallara uyduktan sonra istediğiniz gibi çorba mikrodalga fırında ısınır arkadaşlar.

Mikrodalgada Çorba Nasıl Isıtılır?

Çorbayı mikrodalgada ısıtmanın en kolay yolu, çorbayı hemen porsiyonlara ayırmaktır, böylece ısıtma daha hızlı gerçekleşecektir. Çorba ısıttığımız kapın üzeri mutlaka örtülmelidir. Çünkü ısı dengesi fazla gelebilir ve bu durumda çorba mikrodalga içerisine taşma yapabilir. Ayrıca çorba koyduğunuz kaseleri ağzına kadar doldurmamaya özen göstermelisiniz.

Mikrodalgada Çorba Kaç Dakikada Isınır?

Çorbanın kaç saniye yada dakikada ısınacağı bilgisi tamamen mikrodalganın gücüne bağlı. Genellikle herkes mikrodalga derecesini maksimuma ayarlar ki böylece daha hızlı ısıtır. Yoksa neden mikrodalgaya ihtiyacımız var değil mi? Genellikle mikrodalga fırınlar 800-1000 kW gücü vardır. Çorba ısıtmak için ortalamayı (900 W) alırsak eğer; Bir kase çorba (yaklaşık 300 ml) mikrodalgada 3 dakikada ısınır.

İpucu: Mikrodalga fırını daha sağlıklı kullanmak için, doktorlar mikrodalga fırını orta güçte ayarlamanızı, ama ısıtma süresini artırmanızı önerir.

Mikrodalga Fırında Neler Isıtılmaz?

 • Yumurta genelde mikrodalgada pişirilmez yada ısıtılmaz.
 • Bebek mamasını ve anne sütünü mikrodalga da ısıtmayın. Tüm faydalı özelliklerini kaybedecektir. Daha da önemlisi anne sütü, böbrekler için basitçe toksik ve tehlikeli hale gelmiş olacaktır.
 • Taze soyulmuş sebze ve meyvelerin mikrodalga da ısıtılması tavsiye edilmez. 
 • Brokoli gibi şifalı bazı sebzeler faydalı özelliklerini kaybeder.
 • Mikrodalgada pişirilmiş patatesler daha zor sindirilebilir.
 • Dondurulmuş meyveler, mikrodalga fırında çözülürse eğer neredeyse tüm yararlı özelliklerini kaybeder, hatta kanserojen etkide bile olabilirler.

Tehlikeli!
Mikrodalgaya folyo, metal tepsi, paslanmaz çelik gibi şeyler koymak kesinlikle yasaktır.

 • Yemekleri ısıtmak için seramik tencere veya kaseler kullanmayın. Seramik gözenekli bir malzemedir, gözeneklerde ısıtıldığında genişleyerek kırılabilir.

Mikrodalga Fırında Sebze Çorbası Tarifi

 • Artık neredeyse her evde bir mikrodalga var. Ancak mikrodalga çoğu zaman yiyeceklerin buzunu çözme amacıyla veya ısıtma için kullanılır. Birçok insan mikrodalgada patates, kupa içinde nefis bir kek veya pizza pişirir. Ancak genelde kimse mikrodalgada çorba pişirmeye çokta uğraşmamıştır sanırım.
 • Acil bir şekilde birkaç porsiyon sebze çorbası hazırlamanız gerekiyorsa eğer bunun için mikrodalgayı güvenle kullanabilirsiniz.
 • Mikrodalgada sebze çorbası yapmak için, kabak, havuç, biraz patates, 1 soğan, lahana, dereotu, tuz, tereyağı, defne yaprağına ihtiyacımız vardır.
 • Mikrodalga uyumlu tencerenize, 1 adet ince doğranmış havuç ve 1 adet doğranmış soğan ekleyin. Mikrodalgayı 5 dakika boyunca 800 W da çalıştırın.
 • 1 adet ince kıyılmış lahana, 1 adet kabak ve1 defne yaprağı ekleyin. 800 W da kapaksız olarak 8-9 dakika patatesler tam hazır olana kadar pişirin.
 • En sonunda defne yaprağını çıkarın, çorbaya çeyrek tutam ince kıyılmış dereotu serpin ve 1-2 dakika daha mikrodalgada pişirdikten sonra kapatın.
 • Mikrodalgada hazırlanmış sebze çorbanız servise hazır.

Bunları Asla Mikrodalga Fırında Isıtmayın!


Bir yazımın daha sonuna geldik. Bugün hep birlikte mikrodalgada çorba ısıtılır mı? Öğrenmiş olduk. Hepinizi çok seviyorum. Kalın sağlıcakla...

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Daha yeni Daha eski