Ofiste Oturarak Çalışanlar İçin 5 Basit Kilo Verme Egzersizi

Ofis çalışanlarının en çok aradığı şeylerden biri olan ofiste kilo vermenin yolları ile ilgili güzel bir yazı hazırladım. Bugün bilgisayar başında oturarak çalışanlar için kilo verme yolları hakkında bilgiler vereceğim. İşyerinde, genellikle tek bir pozisyonda oturarak çok fazla zaman geçiririz, bu da kasların gerginliği veya bel ağrısı gibi bazı sorunlara ve zamanla omurganın eğriliğine neden olabilir. Bu nedenle ofiste kilo vermeyi başarmak ciddi anlamda zor olabilir. Yazımda oturarak çalışanlar için diyet önerilerimi ve ofiste yapabileceğiniz 5 kolay egzersizi de bulacaksınız. Herkese iyi okumalar.

Ofiste Kilo Vermenin Yolları

Ofis çalışanları kilo alma konusunda büyük risk altında: ofis çalışanlarının neredeyse yarısı olması gerekenden çok daha fazla kilo alıyor. Ana nedenler hareketsiz, oturarak geçirilen bir yaşam tarzı, stres ve ofiste sağlıksız beslenmedir. Aşağıda ofiste oturarak çalışmak zorunda olanlar için birkaç zayıflama tüyosu bulacaksınız. Sizlerde kendi büro ortamınızda hangi ofis diyetlerini uyguladığınızı konu altına yorum yazarak bana iletebilirsiniz.

Oturarak Çalışanlar İçin Kilo Verme

  • Büro ortamında kalıcı ve tutarlı olmanız koşuluyla, diyet programınızda küçük değişiklikler bile harika sonuçlar verebilir. Günde sadece 100 kcal değerinde ek yanma veya az yemek yeme, bir yılda ortalama 5 kilo daha fazla kilo vermenizi sağlar. Hareketsiz olarak zayıf kalmak isteyenler kahvaltıyı atlamamalıdır. Kahvaltı yapmayan ofis çalışanlarının obez olma olasılığı 5 kat daha fazladır. Sabah için en iyi kahvaltı önerisi proteindir. Örneğin, iki yağsız tavada hazırlanmış yumurtadan oluşan bir tabak bu fikre uygun olabilir. Araştırmacılar, kahvaltıda iki yumurta yemenin tembel ve hareketsiz insanlar için kilo verme konusunda yardımcı olabileceğini keşfettiler. 

  • Oturduğumuz yerden kilo vermek için dışarıdan öğle yemeği satın almamak ve evden getirmek çok daha iyidir. Bu, yiyeceğin kalori değerini ve porsiyonların boyutunu kontrol etmenize izin verecektir. Öğle yemeği molası sizin için iki kısma ayrılabilir: yemek için 30 dakika ve yürüyüş için 30 dakika. Bir kafede veya fast food restoranda yemek yemeniz gerekiyorsa, bu kuruluşlardaki yemeklerin menüsünü önceden, örneğin internet sitelerini ziyaret ederek tüm besin değerlerini öğrenmelisiniz. Öğle yemeği için ek olarak, evden 1-2 sağlıklı meyve getirmek yada 1 kase az yağlı yoğurt getirmekte güzel bir fikirdir. Aperatifler, ofiste açlığı azaltmak ve öğle yemeğinde aşırı yemekten kaçınmak için çok önemlidir. 
  • Masa başı çalışma sırasında karşı konulamaz bir tatlı yemek isteği varsa, dışarı çıkıp biraz temiz hava almanız gerekebilir. Önemli olan 1 paket çikolata için gizli gizli büronun yanındaki bakkala gitmemek. Ofiste su soğutucusu olması harikadır: Su sadece susuzluğunuzu gidermekle kalmaz, aynı zamanda bir kaç kilo vermenize de yardımcı olur. Her yemekten önce iki bardak soğuk su içerseniz, bu yemekte alacağınız kalori miktarını azaltacak ve kilo kaybını neredeyse % 13 artıracaktır, diyor bilim adamları.

  • Gün boyunca sabah kahvaltısı, öğle yemeği, akşam yemeği ve az kalorili atıştırmalıkları önceden planlamak, masa başında zayıf kalma şansınızı artırır. Doğru planlama için günlük kalori alımınızı belirlemeniz ve düzgün bir diyet listesi kaydı tutmanız gerekecektir. İş yerinize arabanız yerine kendi bisikletiniz ile gitmek de ofiste formda kalmak için mükemmel yolardan biridir. Bilim adamları, bisiklete binenlerin veya işe yürüyerek gidip gelenlerin obez olma olasılığının çok daha düşük olduğunu keşfettiler, özellikle de evden işe 30 dakika veya daha uzun sürüyorsa eğer bu ciddi bir kalori yakımı sağlayarak tüm gün oturduğunuz yerden kalkmasanız bile sadece yediklerinize biraz dikkat ederek formda kalmanızı sağlıyor.

Oturarak Çalışanlar İçin Diyet Önerileri

  • Oturarak çalışanlar için dengeli bir diyet, yeterli miktarda karbonhidrat, protein ve yağ alması anlamına gelir. Bu bileşenlerden birini diyetten tamamen çıkaramamalısınız ve doktorunuz size söylemediği sürece asla karbonhidrat içermeyen diyetleri uygulamamalısınız. Ofiste sağlıklı bir diyet uygulamak için bu unsurların her biri sağlık için büyük önem taşır. Önemli olan her besinden kalori hesabı yapılarak günlük almamız gereken kaloriyi geçmeden daha azını almak ve sonuç olarak kilo vermek.

  • Ofiste kilo vermek istiyorsak bileşik karbonhidratları seçin. Karbonhidratlar basit ve bileşik karbonhidratlar olarak 2'ye ayrılırlar. Bileşik karbonhidrat içeren besinler yavaş yavaş emilir, kan şekeri seviyesini sabit tutar ve ayrıca vücut bunları özümsemek için oldukça fazla enerji harcar. Karmaşık karbonhidratlara örnek olarak sebzeler, meyveler ve baklagiller verilebilir. Basit karbonhidratlar ise çok hızlı bir şekilde emilir ve kan şekerinde ani bir artışa neden olur, ancak tokluk hissi çabuk geçmez. Yüksek dozda şeker içeren bir pasta dilimi yersiniz eğer 20 dakika sonra canınız yine bir şeyler atıştırmak ister. Bu nedenle, basit ve bileşik karbonhidratlar arasından ofiste yemek için bileşik karbonhidratları tercih edin.
  • Proteinler, vücuttaki doku yenilenmesi ve bağışıklık sisteminin de ki iç organların işleyişi için gereklidir. Proteinlere örnek olarak; et, balık, deniz ürünleri, yumurta ve süt verilebilir. Ofiste oturduğumuz yerden diyet yaparken protein alımızı en geç saat öğlen 4'e kadar yapmak zayıflamamız için daha faydalıdır.

  • Yağlar sadece büro ortamı değil, normal yaşantımız için de kesinlikle gereklidir. Vitaminler ve proteinler yağlar olmadan emilemez, bu nedenle tamamen yağsız yoğurtlar ve peynirler iyi bir fikir değildir. Ancak asıl nokta, yağların doymuş ve doymamış olmasıdır. Doymamış olanlar bitkisel yağ gibi olan yağ türleri olup, doymuş yağlar ise tereyağ ve margarin gibi yağlardır. Fast food doymuş yağlar açısından çok zengindir, kuruyemişler ise doymamış yağlar açısından zengindir. Doymuş yağlar metabolizmayı yavaşlatırken, doymamış yağlar vücudun vitaminleri emmesine yardımcı olur. Kısacası oturarak zayıflamak için doymuş yağı azaltın ve yeterli miktarda doymamış yağ tüketin.

Ofis İçin Örnek Diyet Menüsü

Pratikte ofis ortamında dengeli beslenmek için hangi besinlere ihtiyacımız olabilir? Örneğin, protein açısından oldukça zengin haşlanmış yumurta veya çırpılmış yumurta ofis kahvaltısı için güzel tercihlerdir. Öğle yemeğinde ise pirzola, patates, pizza yerine daha besleyici olan salata, yağsız et, meyve, çiğ kuruyemişler ve peynir tercihleri yapılabilir. Ofisten çıkıp eve gittiğinizde ise akşam yemeğinde biraz yulaf lapası, yağsız et, bir kaç meyve ile geceyi tamamlamak sizin için oldukça değerli bir diyet listesi olabilir.

Oturarak Çalışanlar İçin 5 Kolay Kilo Verme Egzersizi

Bu ofiste oturduğumuz yerden uygulayabileceğimiz egzersiz programında, tamamlanması yalnızca birkaç dakika süren, ancak hareketsiz kilo vermede çok etkili olan birkaç bireysel esneme ve egzersiz modeli bulacaksınız. Bunları işyerinizde yapmaktan rahatsızsanız olursanız eğer evinizde daha sessiz bir ortamda da uygulayabilirsiniz. Haydi bakalım artık ofiste, masa başında yapılabilecek egzersizler neler olabilir öğrenelim.

Evde ve Ofiste Yapılabilecek Basit Egzersizler

Germe hareketi, uzun süreli hareketsizlikten sonra kas gerginliğini ve sertliğini azaltmanın mükemmel yollarından biridir. Aşağıdaki dört esneme hareketi ofis ortamında sürekli oturarak çalışma durumunda olan arkadaşlar için özellikle bel rahatsızlıkları için çok faydalı egzersizlerdir. Bu esneme hareketlerini belirli setler ile gün içinde tekrarlayarak yanında birde oturarak çalışanlar için vereceğim diyet listesini uygularsanız eğer muhakkak sağlıklı bir şekilde 1 ay içinde 3-4 kilo verebilmeniz mümkündür.

Göğüs Germe
Kollarınızı önünüze doğru uzatarak, avuç içleriniz ile birlikte bir sandalyede dik durun veya oturun. Eşit bir hızda, kollarınızı yanlara doğru açarak, avuç içlerinizi yukarı doğru çevirin ve başparmağınızı rahat olana kadar geriye doğru çekin. Bu pozisyonda yaklaşık on saniye kadar durun. Başlangıç ​​pozisyonuna dönün ve 5 ila 6 kez tekrarlayın.

Alt Sırt ve Diz Arkası Germe
Kollarınız yanlara doğru düz durun, derin bir nefes alın ve sonra yere doğru eğilin, bacaklarınızı düz tutun, hareket boyunca olabildiğince rahat nefes verin. Alt pozisyonda 15-20 saniye kımıldamadan durun ve başlangıç ​​pozisyonuna geri dönün. 4 ile 5 kez tekrarlayın.

İlginizi Çekebilir: Evde Kilo Verme Egzersizleri

Sırt Germe
Düz bir şekilde oturun veya kollarınız omuzlarınızdan biraz daha geniş, kollarınız öne doğru uzatılmış ve avuç içleriniz bir arada olacak şekilde masadan bir metre uzakta durun. Bu pozisyonda ellerinizi masanın kenarına koyun. Sırtınızı nötr bir pozisyonda tutun, başınızı eğin, kalçalarınızı bükün ve göğsünüzü masanın üstüne doğru bastırın. 15-20 saniye bekleyin, başlangıç ​​pozisyonuna dönün ve 4 ile 5 kez tekrarlayın.

Diz ve Kalça Germe
Denge için bir masaya tutunurken, ayağınızın üst kısmını bir sandalyenin arkasına yerleştirin ve dizinizi koltuğa yaslayın. Denge için diğer bacağı önünüze yerleştirin. Kalçanızı nazikçe öne doğru itin, göğsünüzü yukarıda tutun ve ileriye bakın. 20-30 saniye tutun, gevşeyin ve her bacağınız için 4-5 kez tekrarlayın.

Esneme
Ayaklar omuz genişliğinde olacak şekilde açık durun. Göğsünüzü öne, arkaya doğru düzleştirin ve dizlerinizi ve kalçalarınızı, uyluklarınız yere paralel olacak şekilde oturma pozisyonuna doğru bükün. Başlangıç ​​pozisyonuna dönün ve tekrarlayın.

Kısaca Bilgisayar Başında Kilo Vermek Mümkün Mü?

Nasıl sürekli koşup bol spor yapan insanlardan bazıları hala kilo vermeyi başaramamışsa aynı şekilde yediklerimize çok ama çok dikkat ederek bilgisayar başında kilo vermek de tabi ki mümkün. Ancak bilgisayar başında zayıflamak için diğer diyetlerde uygulanan ekstra egzersizler çok fazla olmadığı için muhakkak kalori alımımızı en aza indirmek mecburiyetindeyiz. Yoksa bilgisayar başında kilo verme olayı sadece hayalden ibaret kalır. Muhakkak bazal metabolizma hızınızı hesaplayın ve günlük almanız gereken kalori değerini öğrendikten sonra bu kalorinin 500 aşağısını alın ve bilgisayar oynayarak yada pc de çalışarak kolayca kilo verin. İşin özü bu kadar basit.

Ofiste Egzersiz Programı


Bir yazımın daha maalesef sonuna geldik arkadaşlar. Sizlere elimden geldiği kadar bilimsel araştırma sonuçları ile oturarak çalışanlar için ofiste yapılabilecek egzersizler ile bilgi vererek bilgisayar başında nasıl kilo verilir? anlatmaya çalıştım. Unutmayın ofiste yada büronuzda zayıflamak zor değil önemli olan hareketsiz yaşam tarzınıza göre diyet listeleri belirlemek ve ona uygun ofis egzersizleri yapmak.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski