Spor Öncesi Ve Sonrası Isınma Ve Soğuma Hareketleri Neden Yapılır?

Günümüzde artık herkes spor yapmayı profesyonel olarak öğrenmek istiyor. Peki spor öncesi ısınma hareketleri nasıl yapılır? Neden Yapılır? Biliyor musunuz? Yada spordan sonra hangi soğuma hareketleri yapmanız gerektiği ile ilgili bilgi birikiminiz var mı? Eğer yoksa bugün yazmış olduğum "sporda ısınmanın önemi" yazım tam size göre. Yazmış olduğum yazımda ayrıca spora başlamadan önce ısınmanın faydaları, egzersiz öncesi ısınma hareketleri yapmazsak ne olur gibi birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Spordan Önce Isınmanın Önemi

Spor öncesi ısınmak ve sonrası soğumak neredeyse yapılan spor kadar önemlidir. İyi bir spor öncesi ısınma, kan damarlarını genişletmeye yardımcı olur, kaslara kan oksijeni sağlar ve daha fazla esneklik ve verimlilik sağlamak için vücut ve kas sıcaklığını yükseltir. Spordan önce ısınmanın faydalarından biri de yapılacak egzersizin başlangıç ​​hızına hazırlamak için kalp atış hızını artırarak bizleri ani gelişebilecek sağlık sorunlarından korur. Spordan önce ve sonra ısınma nasıl olur konusu bu kadar önemli olunca, bende sizlere spor öncesi ve sonrası ısınma, esneme ve soğuma hareketleri ile ilgili bilgiler vermek istedim arkadaşlar. Herkese keyifli okumalar diliyorum.

Spordan Sonra Soğumanın Faydası Var Mı?

Spor öncesi ısınma amaçlı esneme hareketleri kadar aynı derecede önemli olan, bir antrenmandan sonra soğumak, daha hızlı kas onarımı için kan ve oksijenin kaslarınıza akmasını sağlar. Ancak yaralanmayı önlemek ve bundan en iyi şekilde yararlanmak için spor öncesinde uygun şekilde ısınmak ve spor sonrası soğumak çok önemlidir.

Spordan Önce Isınma Nasıl Olur?


 • Spor Öncesi
Aktif ısınma hareketlerine başlarız. Bu aşama, düşük yoğunluklu egzersiz yoluyla vücuttaki ısıyı, kalp atış hızını, solunum hızını, kan akışını ve eklem sıvısının viskozitesini artırmayı amaçlar. Örneğin, hafif tempo koşu veya başlangıç seviyesindeki esneme hareketleri yapılabilir.

 • Hareketlilik Egzersizleri
Tam bir hareket aralığı elde etmek ve yaralanma riskini azaltmak için bunları aktif ısınma sürecinize dahil edin. Bu egzersizlere normal tempoda koşu veya tempolu ip atlamayı gösterebiliriz.

İlginizi Çekebilir: Sabah Sporu Kilo Verdirir Mi?

 • Artan Kalp Atış Hızı
Kalp atış hızınızı yapacağınız spora yaklaştırmak için 2-3 dakika gibi bir süre tempolu koşun ve hızınızı yavaşça ana koşunuzun hızına yakın bir seviyeye yükselterek spor öncesi tam ısınmanızı tamamlayın.

Spordan Sonra Ne Yapmalıyız?


 • Antrenmandan Sonra
Sporunuzu bitirdikten sonra, kalp atış hızınızı yavaşça ama dikkatlice azaltmak için 6 ila 11 dakika arası yürüyün ve kaslarınızın aşırı kasılmamaları için hareket etmesini sağlayın.

 • Spordan Sonra Esneme 
Temel kas gruplarına odaklanarak spor sonrası kas ağrısı yaşamamak için temel soğuma hareketlerini uygulayın. Her bir esnemeyi yaklaşık 30 saniye yapın, 2 ila 3 kez tekrarlayın.


 • Vücudunuzu Dinleyin 
Spordan sonra sizi rahatsız eden, ağrı yapan veya kendinizi iyi hissettirmeyen bir şey varsa, iyi bir fizyoterapistten hemen randevu alın.

Kısaca egzersiz, koşu gibi spora başlamadan önce ve sonrası neler yapılır öğrendikten sonra işin ayrıntılı kısmına gelelim.

Spor Öncesi Isınma Hareketleri

Aşağıda spor öncesi ısınma, esneme hareketleri ile ilgili oldukça bilgilendirici bir video var. Spordan önce nasıl ısınırız konusunu video ile çok daha iyi anlayacağımızı düşündüğüm için muhakkak aşağıdaki ısınma hareketleri videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

Spor Sonrası Soğuma Hareketleri

Spor yaptıktan sonra soğumanın ne kadar önemli olduğunu öğrendik. Sanırım artık hiç kimse spor sonrası esneme yapmadan normal hayatına devam etmez. Aşağıda yine daha iyi anlayabilmemiz için bilgilendirici bir spor sonrası ısınma hareketleri videosu var. Muhakkak incelemenizi isterim.

Isınmadan Spor Yaparsak Ne Olur?

Isınmadan spor yapmak, eklemlerin yerinden çıkma, kas gerginliği veya eklem yaralanması riskinizi oldukça fazla artırır. Aşamalı olarak ısınmazsanız eğer kalp kasına zarar verir ve ısınmadan spor yaparsanız eğer bazı durumlarda ani basınç artışları, hatta bayılma vakaları görülebilir. Bu nedenle yaptığınız spor ne olursa olsun isterseniz maçtan , koşudan, yüzmeden, şınavdan yada pilatesten önce hangi spor olursa olsun mutlaka sakatlık yaşamamak için ısınmak zorundasınız. Egzersiz öncesinde ısınmayı görmezden gelmek, zaman kaybetmek istemeyen ve sonuç olarak ilk derste sık sık yaralanan spora yeni başlayanlar için yaygın bir hatadır.

Spordan Önce Isınmanın Faydaları


Spor öncesi ısınmanın birçok yararı vardır.
 • Kas Yırtılması Riskini En Aza İndirir
Şehir hayatını benimseyen ve çok fazla hareket etmeyen kişilerde bağlar esnekliklerini kaybeder. Bu bağlar spordan önce ısıtılmazsa eğer egzersiz sırasında gerginlik ve yırtılma riski artar.

 • Eklem Ağrını Engeller
Spor yapmadan önce ısınma, eklem içi bir kayganlaştırıcı olarak görev gören sinovyal sıvının üretimini arttırır ve dolayısıyla eklem hareketliliğini kolaylaştırarak artırır. Bu nedenle ısınmadan spor yapmak artroz ve artrit riskini arttırır.


 • Kas Yaralanmalarını Önler
Soğuk kaslar, kas spazmlararına ve kramplara sebebiyet verebilir. Aksine, ısınan kaslar çok daha iyi kasılır ve gevşer, böylece spor yapan kişinin güç ve esneklik yetenekleri artar.

 • Kardiyovasküler Sistemi Spora Hazır Hale Getirir
Dinlenme halindeyken, bir yetişkinin kalp atış hızı dakikada 60-80'dir. Spor sırasında 150-180'e kadar çıkar. Isınma olmadan vücudumuz mecazi olarak otomatik vitesten hemen 5. vitese geçer. Bu nedenle, spor yapan kişilerce sıkça görünen kalp kası hipertrofisi yavaş yavaş gelişir.

 • Zihinsel Olarak Hazırlar
Psikoloji, spor eğitiminin ve rekabet sürecinin çok önemli bir bileşenidir. Her şeyi doğru yapsanız bile, kas yükünü kontrol etseniz ama psikolojik olarak rahat olmazsanız eğer herhangi bir maç veya spor müsabakasında yenilmeniz çok kolay olacaktır.  Aynı zamanda spordan önce motivasyon artar ve egzersiz çok daha verimli hale gelir.

Kardiyo Isınma Hareketleri


Bugün size spordan önce ısınma ve esneme hareketleri nasıl yapılır? Egzersiz öncesi ısınma neden bu kadar önemli? Antrenman öncesi ısınmazsak ne olur? Gibi birçok sorunun cevabını ayrıntılı olarak vermeye çalıştım. Sizlerde spor öncesi yada sonrasında ısınırken veya soğurken hangi hareketleri yaptığınızı konu altına yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski