Süte Limon Sıkmak Zayıflatır Mı?


Facebook üzerinden Ercan Bey'in sormuş olduğu süte limon sıkmak zayıflatır mı? Sorusunun karşılığını vereceğim bugün arkadaşlar. Özellikle son dönemde süte limon sıkıp yemenin faydaları ile ilgili birkaç soru almıştım ancak son gelmiş olan bu soru ile artık bir yazı yazmam gerektiğini düşündüm. Sizlerde yazım ile ilgili düşüncelerinizi yorum yazarak paylaşabilirsiniz. Haydin bakalım soğuk süte limon sıkıp içmek zayıflatır mı? Kilo mu verdirir? Faydası var mı? İşin aslı neymiş öğrenelim. 
Limon ve süt ikilisinin karşılaşması zor gözükse de insanlar konu kilo vermek olduğunda denemediği hiçbir şey kalmıyor. Yani süte alkol karıştırınca acayip kilo veriyormuşsun dese popüler biri öteki gün herkes bunu denemeye kalkıyor. Süte limon sıkma konusuna gelmeden önce bu 2 mucizevi besin kaynağının yararlarını öğrenerek işe başlayalım. Daha sonra ise sorumuzun cevabına geçelim.

Sütün Faydaları ve Zararları

Herkesin severek içtiği süt faydalı olduğu kadar bazı durumlarda zararları da mevcut olabilir.

Süt Zayıflatır Mı? Faydaları Nelerdir?

 • Sütün tek başına zayıflamaya hiçbir etkisi yoktur. Süt diyet yaparken iştah kesici olarak kullanılmalı ve sadece süt içerek kilo verme gibi bir düşünce asla olmamalıdır. Yağlı süt oldukça yüksek kalori içerir. Bu nedenle sütün tek başına zayıflatmadığını söylemek mümkündür.
 • Yağı azaltılmış light süt, kalp hastalığının oluşumunu ve felç riskini azaltır.
 • Süt kemikleri ve dişleri güçlendirir. Süt, laktoz, fosfor ve D vitamini içermesi sayesinde vücut tarafından emilen kalsiyum kaynağı içerir.
 • Süt, özellikle beyni serbest radikallerin olumsuz etkilerinden koruyan antioksidanlar içeriği için yaşlılar için oldukça iyidir.
İlginizi Çekebilir: Süt İçmek Kilo Aldırır Mı?
 • Süt sinir sistemimizi rahatlatır.
 • Bir bardak taze süt, mide ekşimesinden kurtulmanıza yardımcı olarak vücut asit dengesini korur.
 • Süt, çeşitli zayıflama diyetlerinin en çok aranılan besin maddesidir. Açlık hissini yok eder ve düşük glisemik indeksi sayesinde uzun süre bizi tok tutmaya yardımcı olur.

Bir yetişkin için sütün faydaları okuduğunuz gibi oldukça açıktır. Ancak ürünün pastörize olarak işlenmesi gerektiğini anlamak önemlidir. Taze süt, patojen bakteriler ve dışarıdan süte giren mikropları içerir. Bu nedenle ham işlenmemiş süt kullanılmadan önce mutlaka kaynatılmalıdır. Maksimum miktarda besin değeri içerdiği için en sağlıklı süt günümüzde pastörize hazır süttür. Sterilize edilmiş süt maalesef daha az vitamin ve mineral içerir ancak midenin asit düzenini etkilemez.

Sütün Zararı Olabilir Mi?

Amerikalı bilim adamları, hiç süt tüketmeyen çocuklarda kemik kırılganlığının belirli oranda arttığını bulmuşlardır. Kemik kırılması olasılıkları süt içen çocuklara göre daha yüksektir. Yetişkinlerde böyle bir sonuca rastlanmamıştır. Tüm mükemmel faydalarına rağmen süt bazı durumlarda sağlığa zararlı olabilir.

 • Sütteki hormon içeriği kansere yakalanma riskini arttırır.
 • Hazımsızlık yapar. Özellikle süte alerjiniz varsa, kızarıklık, ishal, mide bulantısı veya kusma, boğaz ağrısı ve diğer rahatsız edici semptomlar yaşayabilirsiniz.
 • Grip hastalığının sütle tedavi edilmesi tavsiye edilmez. Süt, iltihabı yoğunlaştırarak, mukoza zarının salgılanmasını artırır.
 • Birçok hazır süt üreticisinin raf ömrünü uzatmak için eklediği zararlı koruyucular, ürünün faydalarını azaltır ve buda vücudumuzda ki doğal bağırsak mikroflorasını bozar.

Limon Zayıflatır mı? Faydaları Nelerdir?


 • Limon Kesinlikle Zayıflatmaz!
Limon içerek zayıflayacağınızı düşünmekte de tamamen şehir efsanesidir arkadaşlar. Bazı arkadaşlar limon suyunun yağ yaktığını hayal ediyorlar. Limon ekşi olabilir, yediğinizde yada suyunu içtiğinizde midenizde yanma hissi de olabilir. Ama bu his kesinlikle yağların yağması gibi bir his değildir. İsterseniz gün boyu sadece limon yiyin asla yağ yakmaya katkıda bulunmazsınız. Yapacağınız şey midenize zarar vermek yada daha kötüsü midenizi delmek bile olabilir. O nedenle kesinlikle aşırı limon tüketip kilo verme hayali kurmayın. Limon çok faydalı bir besin ancak tek başına asla kilo verdirmez. Diyetlerde bolca limon bulunmasının nedeni iştah kapatıcı özelliği ve sindirim sistemine olan katkısından dolayıdır.

 • Limon Sindirim Sitemine İyi Gelir
Taze sıkılmış limon suyunun sindirim sistemi üzerinde olumlu katkıları vardır. Düzenli bir şekilde tüketilen limonlu, metabolik süreçleri tetikler, metabolizmayı oldukça fazla hızlandırır ve sonuç olarak, vücudumuza giren gıda ve besin maddelerinin emilimini kolaylaştırır. Önemli Not: Limonlu suyun sindirim sistemine gerçekten fayda sağlaması için muhakkak sabahları aç karnına içilmesi gerekir. 

 • Vücudu Temizler
Limon suyunun ciddi bir detoks etkisi vardır. Düzenli olarak sabahları limonlu su içerseniz, vücut kendini toksinlerden ve diğer zararlı maddelerden yavaşça temizleyecektir. Limonlu su ile bağışıklığınız artacak, cildiniz ışıltı kazanacak ve daha sağlıklı bir hale geleceksiniz.

İlginizi Çekebilir: Limon Yemek Kilo Aldırır Mı?

 • Gün İçindeki Performansınızı Arttırır
Limonlu su, gündelik performansı artırmak için içmeye değer bir içecektir. Limon vücudu inanılmaz bir şekilde canlandırır ve bu canlılık gündelik hayatımızda enerjiye dönüşerek daha iyi konsantre olmamızı sağlar. 

 • Ruh Halimizi Sakinleştirir
Limon sadece organik bir enerji içeceği değil, aynı zamanda doğal bir antidepresandır. Sadece limonun kokusu bile üzüntüyü uzaklaştırabilir, sinir sistemimizi sakinleştirebilir ve hoş duygular yaratabilir. Güne bir bardak limonlu su ile başlayın ve etrafınızdakilere gülümseyin.

 • Kardiyovasküler Sistemi Güçlendirir
Limonlu su, kalp, damar sağlığı üzerinde de faydalı bir etkiye sahiptir. Limon suyu, arterleri ve kan damarlarını güzelce temizler ve kan yapısını iyileştirme görevi vardır. Limon ayrıca kan kolesterol seviyelerini normalleştirmeye de yardımcı olur ve kan damarlarında plak oluşumunu önler. Sonuç olarak, kardiyovasküler hastalıklarının ortaya çıkma riskini önemli ölçüde azalır. 

 • Bağışıklık Güçlendirir
Limon çok sağlıklı bir meyvedir. Sadece A, B, C, E grubu vitaminleri, potasyum, kalsiyum, fosfor, demir, magnezyum, bakır değil aynı zamanda doğal asitler, faydalı şekerler ve çok değerli antioksidanlar içerir. Özellikle düzenli limon tüketimi bağışıklık sistemini ciddi anlamda güçlendirir, vücudun savunmasını ve enfeksiyonlara direnme kabiliyetini artırır. 

Süte Limon Sıkmak Zayıflatır Mı?

Süte limon sıkmak kesinlikle zayıflatmaz arkadaşlar. Artık bu saçma denemelerden uzak durmanın zamanı gelemdi mi sizce? Yok şu hemen zayıflatıyormuş, yok bu 1 haftada 5 kilo verdirirmiş... Falan filan.. Arkadaşlar sağlığımızı düşünelim önce yahu! Neden süte limon sıkmak kilo verdirsin ki? Süte limon sıkmak yağ mı yakar sanki? Asla yakmaz. İşleri abartmayın. Kilo verme yollarınızı böyle saçmalıklara çevirmeyin. Gidin bir diyetisyene doğru düzgün diyet ve spor yapın. Hiç süt ve limon kilo verdirse etrafta bu kadar şişman kişi kalır mıydı? Herkes sütlü limon içip zayıflardı. O nedenle bazı şeyleri denemeden önce lütfen kendi aklınızla bir düşünün. Bu yaptığım ne kadar mantıklı diye?

Süte Limon Dökersek Ne Olur?


Evet arkadaşlar bugün yine göndermiş olduğunuz saçma sapan sorulardan biri olan süte limon sıkmak zayıflatıyor mu? sorusunu cevapladım. Herkese iyi günler.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski