Yüzme Kilo Aldırır Mı? | Verdirir Mi? | Ayda Kaç Kilo Verdirir?

Eğlenerek kilo vermeye ne dersin?😉 O zaman yüzme tam sana göre. Peki gerçekten yüzme kilo verdirir mi?😊 Yoksa tüm düşüncelerimizin aksine yüzme kilo mu aldırır?😠 Eğer yüzerek zayıflamak mümkünse ayda kaç kilo verdirir? Tüm bu soruların cevaplarını ayrıntılı olarak vereceğim arkadaşlar.👍 Sizlerin de yüzerek kilo verme deneyimleriniz olduysa eğer yaşadığınız tecrübeleri konu altına yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz. Haydi bakalım yüzmek zayıflatır mı konumuza başlayalım.

Yüzme Kilo Aldırır Mı?

Yüzmek çok büyük efor ve enerji gerektirir ancak bu kadar kalori yaktıran bir spordan sonra da insan çok fazla acıkır. Özellikle tatilde denize girdikten sonra nasıl acıkıp açık büfeye koştuğumuzu hepimiz biliyoruz. Durum böyle olunca insanın aklına ister istemez yüzme kilo yapar mı diye geliyor. Arkadaşlar bu sadece yüzme sporu için geçerli değil. Hangi sporu yaparsanız yapın vücut tekrar kaybettiği kaloriyi yerine koymak için sizden bol kalorili yemekler yemenizi ister. Siz yüzdükten sonra patates kızartması, ekmek arası gibi yiyecekler yerseniz eğer ister istemez ne kadar efor harcamış olsanız da maalesef yüzerek kilo alma deneyimi yaşamış olursunuz. Bu nedenle ister yüzün ister yürüyün yada başka bir sporu yapın.. Kilo vermek için yemeği kesmek şart. Yoksa yüzerek tabi ki kilo alınmaz ama sonrasında açılan iştah ile önümüze ne gelirse yersek yüzme ile zayıflamak hayal olur.

Yüzme Kilo Verdirir Mi? Yüzerek Yağ Yakılır Mı?

Yüzerek kilo vermede en önemli şey tempo ve tekniktir. Yavaş yavaş köpekçe yüzmeye çalışıp daha sonra uzun süre kenarda duran bir kişi yüzerek kilo verir mi? Cevap tabi ki hayır. İşin sırrı, yüzme sırasında yağ yakma sürecinin ancak 40 dakika sonra başlamasıdır ve tüm bu 40 dakika boyunca nabzınız yüksek olmalıdır. Yani 40 dakika tempolu yüzme yapabilecekseniz eğer yüzerek yağ yakma konusundan bahsedebiliriz. Bu işlemi başlatmak için gereken kalp atış hızı ortalama olarak dakikada 120-130 atıştır. Aslında düşünüldüğünde çokta zor değil yüzme ile zayıflamak için yapmanız gereken tek şey hızlı bir tempoda yaklaşık bir saat ara vermeden yüzmek.

Yüzmek Ayda Kaç Kilo Verdirir?

Haftada en az 6 saat düzgün ve tempolu bir yüzme sporu yaparak haftada 1-1,5 kilo 1 ayda ise 4-5 kg arası kilo verebilirsiniz. Tabi ki bu değerler sizin bazal metabolizma hızınızdan yaşınıza kadar her şeyden etkilenir. Özellikle yüzerek kilo verme amacınız varsa eğer kesinlikle diyet de yapmanız gerektiğini asla unutmayın. Yoksa sadece yüzerek kilo vermeniz çok zordur.

Yüzme Kas Yapar Mı? Hangi Kasları Geliştirir?

Yüzme ile kesinlikle yapamayacağınız şey kas yapmaktır. Yüzme, kilo vermenizi sağlayacak, bedeninizde rahatlama sağlayacak, yağ yakmaya yardımcı olacak, ancak kas hacminizi artırmayacaktır. Bu yüzden, havuza giderek kas yapacağını düşünen arkadaşlara öneririm muhakkak ağırlık antrenmanı yapmanız gerektiğidir. Yüzerek kas yapmayı başarmak için Michael Phelps gibi yüzmeniz gerekiyor. Günde beş kilometre boyunca kelebek yüzme.😉 Siz özellikle yüzmeye başladığınız ilk günler sanki kas yapıyormuş gibi hissetseniz de bu hissedilen kasların sıkılaşma hissidir. Yani kısaca yüzmek kasları geliştirmez ama sıkılaştırır. Kas yapmak için kendi vücut ağırlığınızdan çok daha ağır şeyler kaldırmalısınız.


Yüzme Ne Kadar Kalori Yakar?

Bir saat yüzerek kaç kalori yakarız? Aşağıda verdiğim bilgileri görünce ooo ne kadar çok kalori yakıyor yüzmek diye düşünebilirsiniz ancak şunu unutmayın 1 saat yüzmek öyle kolay bir egzersiz değildir. Muhakkak dinlenmek isteyeceksiniz. Bu yakılan kalori değerleri ise hiç durmadan 1 saat sürekli yüzersek kaç kalori yakacağı bilgileridir. Lütfen çok heyecanlanmayın.😎

Kelebek


Bir saat kelebek yüzme 700 kalori yakar ve bu miktar oldukça fazladır. Kelebek ayrıca karın ve sırt kaslarınızı sıkılaştırır ve diğer tüm kasları çalıştırır ancak 1 saat boyunca kelebek yüzmek her kesin harcı değildir. Çok büyük profesyonellik ve dayanıklılık ister.

Kurbağalama


Kurbağalama, fazla yağları eritecek ve sizi forma sokacaktır . Kurbağalama, kolları, bacakları ve karın kaslarını çalıştırır . Bir saatlik kurbağalama yaklaşık 640 kalori yakar.

Sırtüstü


Sırtüstü yüzmekte etkili bir şekilde yağ yakar. Bir saat sırtüstü yüzmek  500 kalori yakar. Bu tarz yüzmek çok daha kolaydır ve havuza yeni başlayanlar için mükemmeldir .

Denizde Serbest Yüzme


Denizde serbest bir şekilde yüzmek saatte 460 kalori yakıyor. Bu tarz aynı zamanda omuz, göğüs ve sırt kasları için çok faydalıdır.

Yüzerek Nasıl Zayıflanır?

Net ve kararlı bir şekilde yüzerek zayıflamak istiyorsanız eğer öncelikle muhakkak kararlı ve disiplinli olmanız şart. Yüzerek kilo vermek, eğlenmek için yada stres atmak için yapılan yüzme sporundan farklıdır. Çok daha uzun setler halinde bazen durmadan sürekli yüzmeniz gereken durumlar olabilir. Çünkü amacınız yüzerek kalori yakmak ise kendinizi zorlamak zorundasınız yoksa yüzerek zayıflamak imkansız olabilir. Yüzerek nasıl kilo vereceğinizi öğrenmek için başlangıç için aşağıda verdiğim taktikleri uygulayabilirsiniz.

 • Düzenli olarak yüzmek gerekir. Haftada en az üç kez, sadece formunuzu korumak için değil, aynı zamanda kalıcı zayıflamak ve kilo vermek için en az bir saat yüzmeniz gerekir. Bu yüzme hareketi tempolu ve sizi zorlayacak şekilde olmalı.
 • Asgari ders süresi 60-90 dakikadan az olmamalı ve kesinlikle belirli setler şeklinde uygulanmalı.
 • Yüzerek kilo vermek için bir eğitmenle çalışmak daha iyidir. Bir ders planı ve size doğrudan uyacak bir dizi egzersiz ile yüzme stilinizi belirlemenize yardımcı olup ve aynı zamanda yüzme tekniğinizi düzelterek sizin çok daha hızlı yüzerek zayıflamanızı sağlayabilir. 
 • Suya atlamadan önce mutlaka havuzun etrafında 10-15 dakika ısınmayı ihmal etmeyin.
 • İdeal egzersiz hızınızı bulmaya çalışın. İlk başta kendinize aşırı yüklenmemek en iyisidir, ancak yüzerek zayıflama söz konusu ise zamanla yoğunluğu arttırmak mecburidir.

Monoton, keyfi olarak yüzmek kilo vermek için etkisizdir !!!


Kilo Vermek İçin Nasıl Yüzülmeli?

Tekdüze yüzme kilo kaybı için etkisizdir ! Elbette kalori kaybedecek, kasları güçlendirecek ve bir bütün olarak vücudunuzu iyileştireceksiniz. Ancak kilo vermek için tamamen farklı bir şekilde yüzmeniz gerekir. 

Şimdi sizler için çok daha hızlı kilo vermenize yardımcı olacak bir yüzme antrenmanından bahsedeceğim. Bu yüzme antrenmanı programının özü, maksimum kapasitenizde çalışmanız ve aralıklı olarak dinlenmeniz gerektiğidir.(veya rahatlama modunda yüzmek). Bu egzersiz doğru yapılırsa eğer yüzerek kolay bir şekilde kilo vereceksiniz! 


Zayıflamak İçin Yüzme Antrenman Programı 


 • İyi bir aralıklı yüzme egzersizi seansı için yalnızca 10-15 dakikaya ihtiyacınız vardır. Eğitim şu şekilde gerçekleşir:
 • 30 saniye boyunca, neredeyse tam güçle yüzersiniz, yeteneklerinizin, bu yüzme şekli tercihen kelebek (eğer yapamıyorsanız serbest stili seçin). 
 • Ardından düşük ve rahatlatıcı bir hızda 15 saniye kurbağalama yüzün. Bu bir dinlenme aralığıdır.
 • Sonra tekrar 30 saniye boyunca patlama yaşayacak şekilde yüzme. Daha sonra aynı set tekrarlanır.
 • İlk başta 8-10 set yüzmek yeterli olacaktır. Fiziksel kapasiteniz arttıkça, dinlenme sürenizi 10 saniyeye düşürebilir, koparma sürenizi 40 saniyeye çıkarabilir ve aralık sayısını 15'e çıkarabilirsiniz. 

Havuz Kilo Verdirir Mi?

Havuzda yüzmenin vücut üzerinde çok faydalı bir etkisi vardır. Kasları sıkılaştırır, metabolizmayı hızlandırarak nefes almayı iyileştirir ve kan dolaşımına fayda sağlar. Ayrıca havuzda yüzmek, saatte yaklaşık 400-500 kalori yakmanın harika bir yoludur. Genellikle fazla kilolu kişilerin havuzda ders almaları önerilir. Bunun nedeni, çok obez kişilerin yüzerken kilo vermelerinin diğer sporlara göre daha kolay olmasıdır. Suda insan omurgasına binen yük çok daha azdır ve bu nedenle fazla kilolu insanların dayanması çok daha kolaydır. Bu nedenle havuzda yüzerek kilo vermek mümkündür diyebiliriz.

Havuzda yüzerek kilo verebilmenizin bir başka nedeni de antrenman sırasında kaslara binen yükün çok fazla hissedilmemesidir, bu nedenle yüzen bir kişi, örneğin kardiyo antrenmanı yaptığından çok daha fazla yorgunluk hissedecektir. Bu şekilde de havuzda yüzerek nasıl kilo verilir cevaplamış olduk.


Yüzmenin Faydaları Nelerdir?


 • Aktif Bir Yaşam Tarzı
Yüzme sporu ile aktif bir yaşam tarzı sürdüren çocuklar, çocuk gelişimi için çok önemli ve gerekli olan vücut ve beyindeki yüksek kan dolaşımını sağlayarak daha mutlu, sağlıklı ve akıllı olurlar.

 • Güven
Yüzme, çocukların sosyal hayatlarında güven kazanmalarına yardımcı olmanın harika bir yoludur. Yüzme ile sosyal hayatını geliştiren çocuklar hem insan ilişkilerinde hem de derslerinde daha başarılı olur.

 • Disiplin 
İyi bir yüzücü olmak disiplini öğretir. Daha iyi yüzmek için havuzda daha fazla zaman geçirilmesi ve diğer eğlenceli aktiviteleri azaltmayı gerekebilir. Bu şekilde erken yaşta adanmışlık düzeyi gelişen çocuklar çok daha disiplinli olur ve gelecekte zor kararlar alırken işleri çok daha kolaydır.

 • Denge  
Vücut, yüzerken desteklenen bir yatay pozisyonu alır, bu nedenle düzenli yüzme, dengenin geliştirmesine oldukça yardımcı olur.

 • Dayanıklılık 
Yüzme, vücut kaslarını ve akciğerlerini güçlendirip çok daha dayanıklı hale getirerek, daha uzun yüzmemizi ve dolaylı yolda çok daha dayanıklı olmamızı sağlar.

 • Arkadaşlıklar
Bir takım ile veya tek başına yüzmek, özellikle yarışma müsabakaları sırasında çocukların diğer okullardan yeni insanlarla tanışarak yeni arkadaşlıklar kurması için harika bir yoldur.

 • Eğlence
Yüzme bildiğimiz zaman denizde yüzme, kano, yelken veya su parkına gitme gibi sayısız eğlenceli aktiviteye katılabiliriz. Bu nedenle yüzme bilmek özellikle çocuklar için muhakkak öğrenilmesi gerekir.

 • Sağlık 
Vücut sağlığımız için yüzmekten daha iyi bir spor yoktur. Kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskimizi düşürür. Yüzerken sağladığımız kalp atış hızı ile doğal kas direnci sağlar ve tüm vücut çalıştıkça mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin salgılanmasını sağlar.

 • Zeka
Araştırmalar, nefes tutmanın zekayı geliştirdiğini belirtmişlerdir. Nefesini ne kadar uzun tutarsanız beyniniz o kadar iyi gelişir ve bu doğrultuda çalışır. Araştırmayı yürüten bilim adamına göre yüzme, akciğer kapasitesini artırmak için en iyi spor olup ileriki yaşlarda karşılaşılabilecek nefes darlığı gibi akciğer hastalıklarından korur.
 • Oyun
Yüzme, çocukların diğer çocuklarla oynaması için mükemmel bir fırsattır. Oyun, çocukların sosyal gelişiminin çok önemli bir parçasıdır, onlara farklılıkları anlamayı, kendilerini ifade etmeyi ve başkalarını tanımayı sağlar.

 • Eklemler
Su direnci ile yüzmek, kemiklerimizi geliştirmek ve ağrıyan eklemlerimizi onarmak için harika bir egzersizdir. Bu nedenle özellikle eklem ağrıları çekenlerin bol bol yüzmesi tavsiye edilir.

 • Amaç
Yüzme, çocuklara bir amaç uğruna neler yapılabilir konusunu öğretmenin harika bir yoludur çünkü havuzun yarısına kadar geldiğimizde diğer kalan yarısını tamamlamak zorundayızdır.

 • Hayat kurtarıcı
Yüzme, çocuğunuzun hayatı boyunca başına gelebilecek en korkunç senaryolardan biri olan suda boğulmaktan kurtarır ve özel kurtarma programları aracılığıyla çocuğunuz başkalarının da hayatını kurtarmayı öğrenebilir.

 • Madalyalar
Erken yaşta kazanılan başarı, özgüven aşılamaya yardımcı olur. Birçok okul yüzme yarışmaları düzenler ve başarılı yüzen kişiler için madalyalar verilir. Bu madalyalar çocuklar için çok değerli olup, hayatlarının her anında mutlaka bu madalyaları aldıkları günleri hatırlayacaklardır.

 • Kaliteli Zaman
Havuzda veya deniz kenarında çocuklar ile yüzmek, ebeveynler için çocuklarıyla yakınlaşmak ve birlikte kaliteli zaman geçirmek için güzel bir yoldur.

 • Kariyer
Eğer yüzmekte oldukça iyiyseniz ve yaşınız küçükse eğer yüzme sporu ile milli sporcu bile olabilirsiniz.

 • Kilo Verdirir
Su havadan ortalama 800 kat daha yoğun olduğu için, vücudun su içinde hareket edebilmek için daha çok çalışması gerekir, bu nedenle daha fazla kalori yakar bu da daha kolay zayıflamanıza yardımcı olur.

 • Güvenlik 
Yüzmeyi öğrenmenin kaçınılmaz bir parçası güvenlik olduğu için, çocuklarınız kendi güvenliklerini korumayı öğrenir ve suyun tehlikelerinin çok daha fazla farkına varır.

 • Sualtı Dünyası
Yüzerek başladığınız bu macera sizlere deniz yaşamı ve su altı keşiflerinin yolunu açabilir. Belki profesyonel bir dalgıç bile olabilirsiniz.

 • Psikoloji 
Yüzmenin vücuda sağladığı mükemmel faydalarının yanında insanı rahatlatıcı ve psikolojimizi iyileştirmeye de faydası vardır.

 • X Faktörü
Yüzme sağlık, özgüven, sosyal beceriler, disiplin, zihinsel tutum ve yaşamın diğer yönleri için çok yönlü ve sağlıklı bir spor olduğundan, çocuklara yaşamın birçok alanında yardımcı olabilecek X faktörünü sağlayarak gelecek yaşantılarını kolaylaştırır.

 • Uyku 
Yüzme çok fazla enerji harcamamızı gerektirdiğinden, çok daha iyi uyur, iyi dinlenmek de ertesi gün çok daha enerjik olmamızı sağlar.

Yüzme Nasıl Öğrenilir?

Yüzme öğrenmek için muhakkak profesyonel birilerinden yardım alın arkadaşlar. Çünkü suda başınıza gelebilecek en küçük talihsizlik yaşamınıza son verebilir. Aslında nasıl yüzme öğrenilir konusunun temel mantığı öncelikle suyun içinde heyecanlanmadan nefes almayı öğrenmek ve su üzerinde ayaklarımızı çırpıp her kulaç atışımızda bir taraftan nefes almak diğer taraftan nefes vermek olarak değerlendirilebilir. Yüzme öğrenmek, videolar ile çok daha açıklayıcı olabileceğini düşündüğüm için aşağıya yüzme eğitimi ile ilgili bir video bırakıyorum arkadaşlar, umarım işinize yarar.

5 DAKİKADA HIZLI YÜZME ÖĞRENME


Düzenli yüzmek kilo verdirir mi? Yüzerek fit olabilir miyiz? Bu konuları değerlendiremeye çalıştım arkadaşlar. Yüzmek kilo vermek için mükemmel bir spor ama bu sporu doğru teknikler uygulayarak ve sağlıklı bir diyetle birleştirdiğimiz zaman ancak zayıflama ve yağ yakma sürecine gireceğimizi sakın unutmayalım.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Daha yeni Daha eski