Bisiklet Sürerek Kilo Vermek | Bisiklete Binmek Zayıflatır Mı?


Bisiklet sürmek, sadece keyifli bir hobi değil, aynı zamanda vücudunuzu sağlıklı tutmanın harika bir yoludur. Bisiklet sürmek, kilo vermenin en kolay ve etkili yollarından biridir. Bisiklete binerek sadece iyi bir ruh hali kazanmakla kalmayız, aynı zamanda bisiklet sürmek kiloda verdirir. Sizler için yazmış olduğum makalemde; Bisikletin kilo vermeye etkisi nedir?, Bisiklet zayıflatır mı?, Bisiklet kaç kilo verdirir? gibi merak edilen birçok sorunun cevabını bulabilirsiniz. Haydi bakalım, bisiklet sürerek kilo verme, yazımıza başlayalım.

Bisiklet Hangi Kasları Çalıştırır?


Bisiklet sürmek, uyluk ve ayak bilekleri, kol kasları, omuz ve karın kaslarını çalıştır. Kalori yakma açısından bisiklet, koşu, aerobik ve dansla karşılaştırılabilir. Bisiklete binmek, baldır ve uyluk kaslarını etkili bir şekilde güçlendirebilir ve bu kaslar bisiklet sürerken en aktif olan kaslar olduğundan iyi bir rahatlama sağlayabilir. 

Bacak kasları toplam kasın yaklaşık üçte birini oluşturur. Bisiklete binme, kardiyovasküler sistemi güçlendirmenin, metabolizmayı hızlandırmanın ve solunum sistemini düzene sokmanın mükemmel bir yoludur.

Bisiklet sürerken yükün büyük bölümü; kalça kasları, karın kasları ve baldırlara biner. Ayrıca, bisiklete binme, varisli damarların önlenmesinde faydalıdır ve bisiklet, kardiyo egzersizi olarak sınıflandırılabilir. 

Bisiklet Binmek Kaç Kalori Yaktırır?

Normal bir bisiklet ile antrenman programında olmadan hafif tempolu 1 saat sürüş ile ortalama 250-270 kalori yakabilirsiniz. Bir dakika bisiklet sürmekle, yoğunluğa bağlı olarak 4 ila 9 kalori yakarsınız. 10 dakika bisiklet sürmek yaklaşık 80-90 kalori yakabilir. Yarış bisikleti ile tempolu bir antrenman çalışmasıyla, 1 saatte yaklaşık 310 ila 490 kalori yakabilirsiniz. Kilo vermek için bisiklet sürmenin bir diğer olumlu yönü ise; diğer fiziksel egzersizler gibi, bisiklete binme de endorfin salınımını tetikleyebilir. Endorfinler, stresi azaltabilen bir "sevinç hormonu" dur. Yani bisiklet sürerek hem zayıflamayabilir hem de diyetteyken mutlu ve stressiz olabilirsiniz.

Zayıflamak İçin Bisiklet Sürerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

 • Bisiklete binerek zayıflayacağım diye ilk günden kendinizi haşat etmeyin. Ani kilo kaybı değil bisikletle uzun dönemde kaç kilo vereceğinizi planlayın.
 • Süreceğiniz bisikletin boy ve kilonuza uyumlu olmasına özen gösterin. Küçük bir bisikletle kilo vermeye çalışmak cehennem azabına dönüşebilir.
 • Selenin boyunu ve direksiyonu kendinize göre ayarlamadan bisikletle kilo verme programına başlamayın.
 • Bisiklet antrenmanı yapmak için muhakkak giysileriniz rahat ve hareket edilebilir kıyafetlerden olmalıdır. Kot pantolonla bisiklet sürmeye çalışmayın.
 • İlk 3 gün hafif tempolu bisiklet sürüşleri gerçekleştirin. Kimse sizden profesyonel bir bisiklet sürme başarısı beklemiyor. Kademeli olarak bisiklet sürüş sürenizi arttırın.
 • Bisiklet kullanarak kilo verme sürüşleri yapacaksanız yanınıza muhakkak teker patlamasına karşı, pompa ve gerekli tamir eşyalarını almayı unutmayın.
 • Bisikletle zayıflama yolunu seçmeden önce muhakkak doktorunuza ön başvuru yapıp görüşünü alın. Bisiklet sürmenin zayıflamaya etkisi oldukça büyük olsa da her şeyden önce sizin sağlığınız gelir.
 • Kötü havalarda ve kendinizi iyi hissetmediğiniz zamanlarda bisiklet kullanmayın.

Bisiklete Binmek Zayıflatır Mı?

Bisiklet kilo verdirir mi, sorusuna cevabım; elbette ki bisiklete binmek zayıflatır. Kilo vermek için bisiklet sürmek mükemmel bir tercih olabilir. Hem keyifli zaman geçirirsiniz hem de bolca kalori yakma şansınız olur. Düzenli bir diyet eşliğinde yapacağınız bisiklet sporu size ciddi anlamda zayıflatacağının garantisini verebilirim. Yeter ki nasılsa bisiklete biniyorum diye kalori alımınızı attırmayın. Hem diyet yapın hem de bisiklet sürün. Bu süper ikili ile hızlı bir şekilde kilo vermeniz çok kolay olacaktır. Peki bisiklet kaç kilo verdirir? birazda bu konuyu inceleyelim.

Bisiklet Kaç Kilo Verdirir?

Bisiklet 1 haftada, 1 ayda, 3 ayda kaç kilo verdirir konuları tamamen tahmini hesaplamalara dayanmaktadır. Çünkü sizin boyunuzu ve kilonuzu tam olarak bilemediğimiz için bu soruya net bir cevap vermek çok zor olsa da yine de bisiklete binerek kaç kilo verilir ile ilgili çok soru aldığım için, fazlalık 10-15 kilosu olan ortalama bir insanı göz önüne alarak bu soruyu cevaplamaya çalışacağım.

Günde 1 saat bisiklet sürmek kaç kilo verdirir?

Bu sizin boyunuza ve kilonuza değişkenlik gösterse de ortalama bir insan her gün, günde 1 saat bisiklet sürerek ortalama 1 ayda 3-4 kilo haftada ise 1-1,5 kilo verebilir. Bisikletle diyet yapmak çok önemlidir. Sadece bisiklet sürerek zayıflamak bazen zor olabilir. Muhakkak her gün bisiklet sürmeli ama yanında diyette yapmalıyız. Yoksa bisiklete binerek kilo vermek büyük ihtimalle hayal olur.

Günde 2 saat bisiklet kaç kilo verdirir?

Tempolu bir şekilde bisiklet sürerek ve diyet uygulayarak günde 2 saat bisiklet (100 km) ayda ortama 5-6 kilo verdirir. Ama diyet yapmadan sadece bisiklet sürerek zayıflamak istiyorsanız eğer günde 2 saat bisiklet sürerek, 100 km yol gitseniz bile ancak 1-2 kilo verebilirsiniz. 

Günde kaç saat bisiklet sürülmeli?

Bu bisikleti hangi tempoda sürdüğünüze bağlı olup her şeyin fazlasının zararlı olduğunu bilerek eğer her gün bisiklete biniyorsanız, günde 1 saat bisiklet sürmek yeterli olacaktır. Hatta bazı günler vücudu şaşırtmak için bisiklet yerine ağırlık, direnç yada başka kardiyo çalışmaları da yapılabilir.

Bisikletin Avantajları

 • Diğer ulaşım araçlarıyla karşılaştırıldığında, bisikletlerin birçok inkar edilemez avantajı ve faydası vardır. Bisiklet kullanmakta yakıt maliyeti durumu tasarruf sağlamada ana avantajdır. Bisiklete yakıt ikmali yapmak gerekli değildir. 
 • Bisiklet satın almak araba satın almak gibi çok maliyetli ve her ay masraf çıkartan bir olay değildir. Ayrıca bisiklet sürmek için ehliyet almak için para vermenize de gerek yoktur. Eğer gideceğiniz yerler şehir içi ve sizin çok zamanınız ve paranız yoksa eğer bisiklet bu konuda oldukça avantajlıdır.
 • Bisiklete binme size belirli bir özgürlük sağlayabilir. Özellikle kalabalık otobüslere ve dolmuşlara binerek işe gitmek yada çarşıya inmek, bisikletle rahat bir şekilde gitmenin yanına bile yaklaşamaz.
 • Bisiklet binerek, özellikle sabahları çok faydalı olan temiz havayı soluyabilir, sağlık ve zindelik üzerinde olumlu etkisi olan bir dizi fiziksel egzersiz yapabilirsiniz. 

Bisikletlerin Dezavantajları

 • Elbette bisikletlerin dezavantajları da var. Ağır veya aşırı büyük kargo veya yük taşımak imkansızdır ve yeterince uzun mesafelerde yolculuk yapamazsınız.
 • Kışın kar ve soğuk nedeniyle bisiklet daha çok ılık mevsimlerde kullanılabilir.
 • Kalabalık bir aileniz varsa eğer hep birlikte kısa bir yolculuk olsa bile bisikletle çıkmanız oldukça zordur.

Bisiklet İle Kilo Verme Programı


Bisiklet sürerek zayıflama eğitim programı, aşağıdaki sıralamaya göre gerçekleştirilebilir: 
 • 10 dakikalık bisiklete binmeden ısınma egzersizleri.
 • Hafif tempoda 15 dakika düz yolda sürüş.
 • Hızı arttırarak tempolu bir şekilde 10 dakika hiç durmadan hızlı sürüş.
 • 2 dakika aralıklı pedal basarak, ayaklarımızı sağa-sola açma ve dinlenme hareketi.
 • 10 dakikalık hafif tempolu yokuş yukarı tırmanış.
 • Bayır yukarı tırmanmadan sonra yavaş bir şekilde pedal basmadan geri iniş.
 • 5 dakika boyunca gidebileceğimiz en hızlı şekilde yüksek tempolu yağ yakma sürüşü.
 • Dinlenmek için normal tempo sürüş.
 • Bu setleri en az 1 saat olacak şekilde tekrarlayınız.

Kilo vermek için uyguladığımız bisiklet antrenmanı sonunda, kas ağrıları ve krampları önlemek için kaslarınızı iyice gerin, ılık bir duş alın veya banyo yapın. Unutmayın, en etkili bisiklet ile zayıflama programı, size zevk veren programdır. Kilo vermek için bir bisiklet kullanmak, doğru beslenme ve gerekli tüm kural ve koşullara uymakla birleştiğinde, sadece fazla kilo vermekle kalmaz, aynı zamanda kasları geliştirebilir ve dayanıklılığı arttırabilirsiniz.


Bisiklet Sürmenin Sağlığa Faydaları Neler?

 • Hareketsiz yaşam, gelişmiş ülkelerdeki insanlar için 21. yüzyıl hastalığıdır. Hareketsiz bir hayat, kas kasılmasının sınırlanmasına ve bu da vücut fonksiyonlarının yavaşlamasına yol açar. En önemli hayati sistemlerimiz olan kas ve iskelet sistemimiz hareketsiz bir hayattan çok ciddi bir şekilde etkilenecektir.

 • Hareketsiz bir yaşam tarzı, vücudun metabolizmasının ve enerjisinin çökmesine ve kan akışının yavaşlamasına neden olarak organlara ve dokulara yetersiz oksijen gitmesine yol açar. Sonuç olarak, obezite ve damar tıkanıklığı teşhisi konan kişilerin sayısı artıyor ve bisiklete binme bu hastalıkları önlemenin harika bir yoludur. 

 • Bisiklet binmek, sadece bacakları değil aynı zamanda vücudun üst kısmındaki tüm kas gruplarını çalıştırır. Kan dolaşımını artırmak ve dokuları oksijenle doyurmak için yüksek hızlara gerek yoktur, sıradan düz bir yolda, orta derecede egzersiz yapmak bisikletin sağladığı faydalardan yararlanmak için yeterlidir. 

 • Açık havada bisiklet kullanmak duygusal olarak olumlu bir etkiye sahiptir. Sağlıklı bir yaşam tarzından hoşlanmayanların çoğu, boş zamanlarını; televizyon izleyerek, barlara giderek ya da popüler netflix filmlerini izleyerek geçiriyor. Bisiklet sahipleri boş zamanlarını, özellikle yaz aylarında tamamen farklı şekillerde kullanırlar. Yaşadığınız yerdeki en yakın piknik alanına veya köye bisikletle gitmek harika bir tecrübe olmaz mıydı?

 • Bisiklet sürmek, hayatınız hakkında düşünme şansı verebilir. Temiz hava, zorluklardan bir çıkış yolu bulmanın yanı sıra yeni planların ve yeni fikirlerin ortaya çıkmasına tamamen katkıda bulunur. Ayrıca bisiklet, alkol tüketimini de ortadan kaldırabilir. Kısaca bisiklet boş vakitlerimizi değerli bir şekilde kullanabileceğimiz muhteşem bir icattır.

Bisikletle Kilo Vermek Mantıklı Mı? Bisiklet Sürerek Zayıflayan Var Mı?

Elbette kilo vermek için bisiklete binmek çoğu kişi için maliyetli veya tehlikeli görünebilir. Ancak, sürüş kurallarına uymak veya trafiğe kapalı alanlarda bisiklet binmek tehlikeyi önleyebilir. Hızlı bir şekilde zayıflamak için alacağınız bisikletin ücretine gelince... Bisiklet satın almak sağlık için tek seferlik bir yatırımdır ve nihai maliyet spor salonu veya yüzme havuzu üyeliği gibi ücretlerin maliyetini aşmayacaktır.

Temiz hava ve her gün yeni keşifler yapabilme imkanı, bisiklet sürmenin en büyük avantajlarıdır. Aynı bisiklet egzersizini spor salonunda yaptığınızda genelde ter kokuları ve basık bir ortamda bunu gerçekleştirmeniz gerekir. Bisiklet rotalarını değiştirme ve sürekli yeni rotalar keşfetme yeteneği insanlara ayrıca bir özgürlük duygusu verir, ancak bisiklet sürerek kilo vermek konusunun en önemli yönü sağlık üzerindeki olumlu etkisidir. Kilo vermenin yanı sıra, bisiklete binme, hormonal sorunları ve yüksek tansiyonu tedavi etmeye yardımcı olabilir. 

Bisikletle Zayıflayanların Yorumları


Aşağıda sosyal medya üzerinden "bisiklet sürerek zayıflayanlar" grubundan bana gönderilen yorumları da paylaşmak istedim.

Ayşegül Hanım: Ufaklığımdan beri binmediğim bisiklete kilo verme amacı ile tekrar kavuştum. Hem bisikletle zayıflıyorum hem de çok eğleniyorum. Özellikle komşuları yada arkadaşları ile zayıflamak isteyen arkadaşlara önerim kesinlikle bisikleti denemeleri yönünde olacaktır.

Tuğrul Bey: Bisikletle benim işim olmaz, yürüyüş yapmak yeterli desem de çocuklarım doğum günümde bana güzel bir 26 jant bisiklet aldılar. Biraz tedirginlik yaşasam da artık haftada en az 2-3 defa bisiklet sürüyorum ve nefes alışımın artık çok daha rahat olduğunu hissedebiliyorum.


Aysun Hanım: Spor salonunda kalabalık içinde bisiklet sürmekten gına gelmişti. 1 aydır park ve bahçelerde bisiklet sürerek spor yapıyorum ve bu durumdan çok memnunun. Bisiklet ile forma girmek isteyen herkes muhakkak denemeli.

Celal Bey: Sigara içtiğimden dolayı uzun yıllardır nefes darlığı çekmeme rağmen 2 haftadır bisiklete merak sardım. İlk 1-2 gün vücudum et kesse de şuan iyice alıştım. Amacım hem kilo vermek hem de sigaradan kurtulmak inşallah.

Kimler Bisiklet Sürmemeli?

Herkes bisiklete binemez. Şiddetli skolyoz, fıtık, disk kayması veya diskin yer değiştirmesi, geçmişte yaşanmış ciddi yaralanmaları olanlar ve eklem hastalıkları olan kişiler için bisiklet sürmek tehlikelidir.

Bisiklete Sürerek Kilo Vermek İçin Tüyolar


Aşağıda bisiklete binerek kilo verme yolculuğunuzda uygulayabileceğiniz birkaç taktik vermek istiyorum.

 • Kilo vermek için bisiklet sürdüğünüz dönemde zayıflama ilaçlarından uzak durun!
Pazarlamacılar, bu diyet takviyesinin hızlı kilo kaybına neden olabileceğini söylüyor, ancak genel olarak bunun nedeni yağ yakmaktan değil, vücuttaki suyu boşaltmaktan gelmektedir. Hem bisiklet sürüp hem de zayıflama ilacı almak, sadece performansınızı değil, aynı zamanda genel sağlığınızı da etkileyecek olan temel yağların ve önemli minerallerin kaybına neden olacaktır.


 • Bisikletle zayıflayacağım diye yemek yemeyi kesmeyin!
Bisiklet egzersizinden 1 saat önce sağlıklı ve besleyici bir kahvaltı yapmak metabolizmanızı iyileştirebilir. Bu nedenle, boş mideyle çalışmaya başlarsanız, vücudunuz yağ tutacak ve gerekli enerji kaynağını alamadığı için yakmayacaktır. Aç insanlar, ekstrem durumlarda ihtiyaç duyulabilecek tüm gerekli kaynakları korumaya çalışırlar. Bu nedenle bisikletle kilo vermek için yemek yemek zorundayız.

 • Bisikletle egzersizi programı yaparken glütenden uzak durmaya çalışın.
Glüten konusunda dikkatli olun. Giderek daha fazla insan, çok fazla glüten tüketmenin rahatsız edici semptomlara yol açabileceğini fark etti. Glüten intoleransı olan insanlar, tahılları sindirmekte zorlanırlar. Kendilerini kötü ve yorgun hissederlerken birde yoğun bisiklet antrenmanı yaparlarsa eğer sağlık açısından problem yaşayabilirler. Tahıl bazlı ürünleri yedikten sonra benzer semptomlarınız varsa, muz, patates, elma, portakal ve diğer yiyeceklere geçmek daha iyidir.


 • Sağlam bir bisiklet sporcusu olmak istiyorsanız vitamin takviyelerini doğal besinlerden alın.
İyi bir bisikletçi olmak için ana diyetiniz olarak sebze, tavuk eti ve balık yemelisiniz. İhtiyacınız olan tüm vitamin ve proteinleri, takviyelerden ziyade yiyeceklerden almaya çalışın. Doğru yemek sadece daha fazla yağ yakmakla kalmaz, aynı zamanda abur cubur yeme alışkanlığından da kurtulabilir.

 • Bisiklet sürerek daha fazla yağ yakmak için kendinizi zorlayın.

Çalışmalar, bisiklet egzersizinden sonra çok oksijen tüketmenin yağ yakmayı uyardığını göstermiştir. Bu nedenle, uzun bir bisiklet sporunun sonunda bir veya daha fazla şiddetli bir şekilde 3'er dakikalık çok hızlı bisiklet sürün. Bu aşırı yüksek eforlu bisiklet sürüşü, yağ depolarını yakma sürecini daha da harekete geçirecektir.

Bisiklet ile ilgili merak ettiğiniz diğer sorular ve cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Bisiklete binmek kilo verdirir mi? sorusu dışında sosyal medyadan birçok farklı soruda alıyorum. Hazır bisiklet ile zayıflama, konusunu yazıyorken bu sorulara da cevap vermek istedim. Ayrıca bisiklet ile ilgili merak ettiğiniz başka ilginç sorular varsa konu altına yazabilirsiniz. 1-2 gün içinde muhakkak cevaplarım.

Bisiklet ne kadar sürede zayıflatır?

Eğer düşük kalorili bir diyet uyguluyorsanız ve bisiklet egzersiz programına sadık kalıyorsanız, bisikletle zayıflamanın etkilerini 2 hafta içinde görmeye başlarsınız. Tabi ki bu sizin vücut kitle endeksinize göre değişiklikler gösterse de aşırı obez olmayan birisi için bisiklet 1-2 aylık bir sürede zayıflatır diyebiliriz. Ama asıl önceliğiniz bisikletle hemen kilo vermek değil, kalıcı ve sağlıklı kilo vermek olsun.

Bisiklet bacak inceltir mi? Kalınlaştırır mı?

Bisiklet sürerek çok büyük oranlarda bacak incelmesi yada kalınlaşması yaşamazsınız arkadaşlar. İnsanlar spor salonlarında ne kadar ağır yüklerin altına girip bacak kası yapmaya çalışıyor. Sizin günde 5km yada 10km süreceğiniz bisiklet ile ne aşırı şekilde bacak incelir, nede bacakta kalınlaşma olur. Ancak yaptığınız sporun neticesinde muhakkak bacaklarınızda sıkılaşma hissedeceksiniz ama bunu bisiklet sürmek kasları geliştirir, gibi yorumlamak lazım. Pedal çevirerek bacaklarınızın inceldiğini düşünebilirsiniz ama bu genellikle ilk 1-2 haftada ki kasların sıkılaşması ve verilen kilodan kaynaklanır. Bisiklet sürmek bacak eritir mi, sorusunun cevabı muhakkak bir incelme ve erime olur ama bu sıkılaşmaya başlanmasıyla alakalıdır ve bir süre sonra duracaktır diyebiliriz.

Bisiklet mi yürüyüş mü?

Açıkçası siz spor yapında hangisinden zevk alıyorsanız onu yapın demek isterim. Çünkü insanlar o kadar egzersizden uzak yaşıyorlar ki, parkta 1-2 spor yapan amca görünce mutlu oluyorum. Bisiklet mi daha çok kalori yakan yürüyüş mü? Konusuna gelirsek de; siz eğer diyetinize sadık kalırsanız her iki sporda işinizi görür. Hatta neden sadece yürüyüş yada sadece bisiklete binmek olarak düşünüyorsunuz ki? Neden 3 gün bisiklet 2 gün yürüyüş yapmıyorsunuz? Hem vücudu şaşırtırsınız hem de farklı kaslarınızı çalıştırmış olursunuz.

Bisiklet selülite iyi gelir mi?

Bisiklet sürmek selüliti yok eder mi, mevzusunun cevabı aslında çok basit; evet tabi ki de bisiklet selülit azaltmada etkilidir. Sonuçta hareket ediyorsunuz ve kalça bölgesi oldukça çalışıyor. Neden etki etmesin ki? O yüzden bisiklet selülite iyi gelir, diyebiliriz.

Bisiklet sürmek hangi bölgeyi zayıflatır?

Bisiklet sürmek sadece tek bir bölgeyi değil vücudunuzda bulunan birçok yeri çalıştırır. Bisikletle birlikte zayıflayacağımız içinde genel bir kilo verme durumu ortaya çıkacaktır. Yoksa örneğin bisiklet sadece popo bölgesini zayıflatır gibi bir şey demek yanlış olur. Bu harika aktivite ile bacaklarımız, kalçamız ve kollarımız sıkılaşır ve genel bir kilo kaybı yaşarız.

Bisiklet ile göbek erir mi?

Bisiklet sürerek göbek yağlarını eritmek bilimsel olarak mümkün değildir. Çünkü günümüzde yapılan araştırmalar mekik çekmenin bile göbek eritmediğini ortaya çıkarmıştır. Bisikletle göbek yağlarını eritmek için kilo vermek zorunludur. Zayıfladıkça göbekte eriyecektir. Yoksa alt karın yağlarını sadece bisiklet binerek eritmek bilimsel olarak imkansızdır. Diyet ve kilo kaybı sağlamak zorundasınız.

Bisiklet sürmek kalça (popo) sıkılaştırır mı?

Evet bisiklet sürerek çok daha sıkı kalçalara sahip olabilirsiniz. Bisiklet binerken çalışan popo kasları kendini gererek sıkılaşma sağlar. Ama çok daha net bir sonuç için muhakkak bisikletle birlikte düşük kalorili bir diyette uygulamalısınız.

Bisiklete binmek karın kaslarını çalıştırır mı?

Her pedal hareketinde karın kaslarımız çalışır ancak bu kesinlikle bisiklet binerek karın kası yapılır anlamına gelemez. Çünkü karın kası yapmak için çok daha ağır sporlar yapılmalıdır. Bisikletle ancak belli bir oranda karın düzleşmesi sağlanabilir.

10 km, 15 km, 20 km bisiklet sürmek kaç kalori yakar?

Orta hızda; 10 km bisiklet sürmek 100-120 kalori arası, 15 km bisiklet sürmek ortalama 160-180 kalori arası, 20 km bisiklet sürmek ise 210-240 kalori yakar. Bu hesaplama 85-90 kilo olan biri için ortalama hesaplardır, kişiden kişiye göre muhakkak değişiklik gösterir. 

Kaç dakika bisiklete binmeli?

Kilo vermek için günde 1 saat bisiklete binmek yeterli olabilir, asıl önemli olan gün içinde ne kadar az kalori aldığınızdır. Yoksa isterseniz günde 5 saat bisiklet binin, gün sonunda makarna, pilav yiyorsanız eğer maalesef kaç dakika bisiklete bindiğinizin bir önemi kalmaz.

Bisiklete binmek yağ yakar mı?

1 saatlik bisiklet egzersizi yağ yakmaz arkadaşlar. Vücudun yağ yakmaya geçmesi için uzmanlar en az 30 dakikalık tempolu egzersiz öneriyor. Ama diyet yaptığınız için sağladığınız kalori açığından dolayı bisiklete binerek yüksek derecede yağ yakımı sağlanmasa da kilo kaybı her zaman mümkündür. Ciddi anlamda bisikletle yağ yakmak için; çok yüksek efor ve tempoda profesyonel bisiklet antrenman programları ile çalışmalar yapmanız gerekir. Yoksa evimizdeki dağ bisikleti ile maalesef yağ yakımı çok zor.

Bisiklet sürmek basen yapar mı?

Bisiklet kullanırken tüm ağırlığınızın basenlerinize bindiğini hissetten tün bayanlar acaba bisiklet binmek basen yapar mı, diye merak ediyor. Bu konu hakkında hiçbir sıkıntınız olmasın arkadaşlar; bisiklet basen yapmaz. Ayrıca bisiklet sürmek selülit oluşumuna da engel olur. Bu yüzden kızların bisiklet sürmekten korkmasına gerek yoktur.

Bisiklet nasıl sürülür?

Bisiklet sürmeye çocukluk yaşlarımızda başlasak da bazı arkadaşlar hayatlarında hiç bisiklete binmemiş oluyor. Bisiklet nasıl kullanır konusunda uzun uzadıya bir şeyler yazmaktansa video olarak öğrenmenin daha doğru olduğunu düşündüğümden aşağıya bisiklet sürme teknikleri ile ilgili güzel bir video bırakıyorum.

2 tekerlekli bisiklet nasıl sürülür?


Bisiklet alırken nelere dikkat edilmeli?

Bisiklet nasıl seçilir konusunda ilk olarak, ne tür ve neden bir bisiklete ihtiyaç olduğunu belirleyin. Dağlarda, bataklıkta veya köy yollarında harika bir bisiklet sürüşü deneyimi mi sağlamak istiyorsun? Yoksa sadece kilo verme amacıyla düz yolda kullanacağın bir şehir bisikletine mi ihtiyacın var? İki amortisörlü pahalı bir dağ bisikleti almanın bir anlamı yok. Hafif şehir bisikletleri zayıflama amacıyla yeterince iş görür. Aşağıda hangi bisikleti almalıyım, sorunuza yardımcı olacak birkaç tüyo paylaştım.

 • Bir bisiklet modeli seçin kurumsal internet sitelerindeki yorumları dikkati bir şekilde inceleyin.
 • 12 jant, 28 jant, 29 jant ve 26 jant bisiklet kaç yaş için uygundur? Tamamen öğrenin. 12 inçlik tekerlek boyutu çocuklar için uygundur. Yetişkinler için, bu tekerleklerin boyutları sırasıyla 26, 28 ve 29 inçtir. 26 inç standart bir bisikletin jant ölçüsüdür. Büyük tekerlekler (28 "ve 29") genellikle yarış bisikletlerine monte edilir. 
 • Sele rahatlığı bisiklet için önemlidir. Kilo vermek için uzun süreler üzerine oturacağım bisiklet selesini iyice incelemeyi unutmayın.
 • Vitesli mi yoksa vitessiz bir bisiklet mi alacaksınız; buna karar verin. Aşırı engebeli bir yerde yaşamıyorsanız eğer vitessiz klasik bir bisiklet işinizi görecektir.
 • Bilinmedik markalara 3-5 lira ucuz olacak diye yönelmeyin. Sıfır bisikletler her zaman kaliteli durur ama önemli olan bir yokuşu çıkarken bisikletin verdiği performans ve dayanacağı yıldır.
 • Amortisörlü bir bisiklet sizi çok daha rahat ettirebilir. Bu yüzden önceliğiniz bu tür bisikletler olsun.
 • Gövde sağlamlığı bisikletin olmazsa olmazıdır. Bunun içinde muhakkak kaliteli markaları incelemeniz gerektiğini söyleyebilirim.

Bisiklet ile nasıl kilo verilir?


Bisiklet binerek kilo verme düşüncesi hayatınızda aklınıza gelecek en sağlıklı fikirlerden biridir. Bunun için hiç zaman kaybetmeden önce doktorunuza başvurarak onay alın ve daha sonra güzel bir bisiklet satın alın ve bisiklet sürerek zayıflama maceranıza başlayın. Sizlere bugün, bisiklete binmek kilo verdirir mi? Bisiklet sürerek kaç kilo verilir? Zayıflamaya yardımcı olur mu? gibi birçok soruya cevap vererek sizleri bilgilendirmeye çalıştım. Sizlerde bisiklete binerek kilo verdim diyorsanız eğer yaşamış olduğunuz tecrübeleri konu altına yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:

Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski