Ceviz Kilo Aldırır Mı? | Diyette Ceviz Yenir Mi?

Diyetlerin vazgeçilmezi ceviz acaba gerçekten masum mu? Diyete yeni başlayan insanlar diyet listelerinde muhakkak günde 1-2 ceviz yenmesi gerektiğini okur. Peki ceviz kilo aldırır mı? Diyette ceviz yenir mi? Hiç düşündüğünüz oldu mu? Diyette fındık, fıstık yasak ama neden diyette ceviz tüketimi bu kadar önemli rol oynuyor? Bugün diyet ve ceviz ile ilgili tüm sorulara ayrıntılı ve bilimsel sonuçlar ile cevaplar vererek ceviz kilo yapar mı? Yoksa kilo mu verdirir? Diyette ceviz kaç tane yenmeli? hepsinin cevabını vereceğim ve ayrıca cevizli sucuk ve ceviz suyunun diyetteki rolünü de inceleyerek, sizlerin ceviz ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları gidereceğim.
Çiğ (yaş) ceviz olsun, kabuklu ceviz olsun faydaları saymakla bitmeyecek besinler ancak fındık, fıstık gibi besinlerde çok faydalı ama nedense diyet listelerinde en çok ceviz tüketimi öneriliyor. Yoksa ceviz diyeti bozmuyor mu, yada çok mu az kalori içeriyor acaba? Benimde ilk diyetisyene gidişimde aldığım listemde günde 2 ceviz serbest, yenilebilir yazıyordu. 

Kuruyemişlerin ne kadar kalorili olduğunu bildiğim için bu konu bana ilginç gelse de çok fazla inceleme fırsatı bulamamıştım, ta ki bugüne kadar. Ceviz ile ilgili o kadar ilginç bilgiler öğrendim ki, tek düşündüğüm soru, ceviz kilo aldırır mı, konusu bile artık 2. planda kalmıştı. Çünkü yapılan araştırmalar diyette ceviz tüketiminin zayıflamaya yardımcı olduğunu kanıtlar nitelikteydi. Ceviz kilo yapar mı? Diyet yaparken ceviz yenir mi? Sorularını bilimsel olarak cevaplayabilmek için öncelikle cevizin kalori değerini öğrenerek konumuza başlayalım ve sıradan tüm soruların cevaplarını ayrıntılarıyla verelim.


1 Adet Ceviz Kaç Kaloridir?

Büyükçe 1 adet ceviz ortalama 35 kalori eder arkadaşlar. İlk baktığınız zaman 35 kalori mi? Ne kadar düşükmüş, gibi düşünebilirsiniz ancak ben hiç 1 adet ceviz yiyip kenara çekilen birini görmedim. Gerçekçi olalım normal bir insan 1 tabak dolusu ceviz geldiğinde en az 3-4 tane kırarak yer. 4 ceviz yiyen biride 150 kalori almış olur. Buda yaklaşık 2 küçük dilim ekmeğin kalorisine eşittir. Ne olursa olsun diyetteyken ceviz yiyeceğimiz zaman mutlaka önceden kaç adet yiyeceğimizi planlayarak hareket etmekte fayda var.


Ceviz Kilo Aldırır Mı?

Tv karşısında önünüze bir koca kase ceviz koyarak, ne kadar yediğinizi bilmeden tüketilen ceviz maalesef kilo aldırır ama her gün kaç adet ceviz yiyeceğiniz belli olursa ve kesinlikle aşırıya kaçmazsanız eğer hiçbir şekilde diyette ceviz yemek kilo yapmaz. Yeter ki yediğimiz cevizden gelen kalori miktarının farkında olalım arkadaşlar.

Diyette Ceviz Yenir Mi?

Evet diyetteyken ceviz yenir değerli arkadaşlar. Çoğu diyetisyen, size verdiği diyet listesinde muhakkak ceviz tüketimini belirli oranda teşvik eder. Bunun en büyük nedeni, ceviz kavrulmuş bir kuruyemiş türü olmadığı ve çiğ kuruyemiş olarak sadece doğal bir şekilde kurutularak tüketildiği için diğer kavrulmuş kuruyemiş akrabalarına göre çok daha faydalı olması ve ayrıca yapılan araştırmalarda kilo vermeye yardımcı olduğunun kanıtlanmasıdır. Amerika'da yapılan ceviz yiyerek kilo verme araştırmasında doymamış yağ bakımından zengin olan cevizin ayrıca kolesterolü de düşürdüğü belirlenmiş olup verdiği katkının zeytinyağına benzetilip muhakkak diyet yaparken tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer verilmiştir. Yani ayarında tüketilmek koşuluyla ceviz yiyerek zayıflamak artık mümkün.

Ceviz Kilo Verdirir Mi? Zayıflatır Mı?

Tüketilen miktara dikkat edildiğinde ceviz kilo verdirmeye yardımcı olsa da sadece ceviz yiyerek zayıflamak gibi bir durum asla söz konusu değildir. Sonuçta ceviz yağ yakmaz ve cevizden alınan kaloride bellidir. Bu nedenle lütfen günde sadece ceviz yada ceviz suyu gibi besinler tüketilerek yapılan "ceviz diyeti" gibi şeylerden uzak durarak en kısa zamanda bir diyetisyene gidip sağlıklı bir diyet listesi ve antrenman programı almanızı öneririm. Son günlerde çok yaygınlaşan ceviz diyeti soruları beni açıkçası hiç mutlu etmiyor. Kısacası ceviz tek başına kilo verdirmez ancak diyetinizde bir ara öğün gibi kullanırsanız o zaman faydasını görürsünüz. Yoksa kesinlikle kendinizi ceviz suyu kilo verdirir gibi düşüncelere kaptırmayınız. 

Cevizli Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Madem ceviz kilo yapar mı diye inceliyoruz o zaman cevizli sucuğu da incelemeden olmaz tabi ki. Cevizli sucuk taze yada kuru cevize göre çok daha kalori bir besin olup biraz fazla tüketilmesi halinde çok kolay kilo yapar. 1 porsiyon cevizli sucuk ortalama 295 kalori olup buda 3 dilim ekmeğe eşittir. Bu nedenle diyette cevizli sucuktan ne kadar uzak dursak o kadar iyi olur bizim için. Cevizli sucuk kilo yapar mı, öğrendikten sonra diyet yaparken ceviz nasıl yenmeli, öğrenelim.

Diyette Ceviz Ne Kadar (Kaç Adet) Yenmeli?

Her şeyin aşırı tüketimi zararlı olduğu gibi diyette ceviz yemeninde bazı limitleri vardır. Bu sınırlara uyulmadığı taktirde ceviz kilo aldırma durumuna geçer ve bizim hızlı zayıflama hayallerimiz suya düşmüş olur. Bu nedenle diyetteyken günde en fazla 1-2 adet ceviz yenmesi en uygun olanıdır. Fazladan yediğimiz her ceviz bize kalori olarak döner ve ceviz yiyerek zayıflamamızı engeller. Onun için en fazla 2 adet ceviz yenmesi, diyet döneminde olanlar için uygundur.


Gece Ceviz Yemek Kilo Aldırır Mı?

Sabah yada gece ceviz yemek alınan kalori bakımından aynıdır. Fazla tüketilen ceviz sabahta kilo aldırır, gecede. Yediğiniz cevizin miktarına dikkat ederseniz eğer akşam uyumadan önce yada gece geç saatlerde yediğiniz ceviz size kilo yapmaz ancak yatmadan hemen önce ceviz yemek size uykuda rahatsızlık verebileceği için akşamları ceviz yedikten 1 saat sonra uyumak daha doğru olur.

Cevizin Faydaları Nelerdir?

  • Cevizde bulunan yağ asitleri sayesinde en büyük faydası beyine verdiği faydalardır. Ceviz hafızayı geliştirir, stres ve sinir etkilerini azaltmaya yardımcı olur.
  • Ceviz bağışıklık sistemini dinç tutmaya ve sindirim sistemimizi rahatlatmaya katkı sağlar.
  • Cevizin içeriğindeki iyot ve çinko sayesinde tırnaklarımız, saçlarımız ve cildimiz olumlu katkılar sağlar.
  • Cevizdeki c ve e vitaminleri ile ceviz mükemmel bir antioksidan kaynağı olup yaşlanmayı geciktirme etkisi vardır.
İlginizi çekebilir: Leblebi Kilo Aldırır Mı?

Cevizin Zararı Var Mı?

Cevizin zararı olarak gösterilebilecek tek şey fazla kalorili olmasıdır. 100 gram cevizde ortalama 640 kalori vardır ve diyet yaparken ceviz tüketimi miktarına dikkat edilmezse çok kolay bir şekilde kilo alımına neden olabilir. Bu nedenle ceviz yerken her zaman 2 kere düşünülmeli 1 kere hareket edilmelidir. 1-2 adet cevizden sonrası fayda değil zarardır.

Cevizin Tarihini Merak Ettiniz Mi?

Bu kadar araştırıp incelediğimiz cevizin geçmişine de kısaca göz atalım arkadaşlar. Ceviz ağacı 380-420 yıl arası yaşayabilen mucizevi bir ağacın meyvesidir. En çok Orta Asya ve Akdeniz'de ılık iklim kuşaklarında görülmekte olup Avrupa'da ilk ceviz 6. yüzyılda görülmüştür. Cevizin Avrupa'ya İran'dan geldiği düşünülmektedir. Geçmiş yıllarda ceviz yaprakları bazı tedavilerde ve balıkçılıkta kullanılmıştır. Ayrıca ceviz kabuğundan elde edilen boya ile kumaş ve saçlar boyanmıştır.

Cevizli Pancar Salatası Nasıl Yapılır?


Bu mükemmel besin ceviz, işte böyle biraz fazla tüketildiği zaman kilo yapıyor, az tüketildiğinde faydaları saymakla bitmiyor arkadaşlar. Sizlere bugün ceviz kilo aldırıyor mu? Diyet yaparken ceviz yenir mi? Bu konulardan bahsettim. Sizlerde kilo vermek için ceviz tüketiyorsanız yada diyet menünüzde muhakkak ceviz varsa eğer düşüncelerinizi yada sormak istediklerinizi konu altına yorum yazarak benimle paylaşabilir konuma ortak olabilirsiniz.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Yorumlar

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?