Elma Kabuğunun 15 Mükemmel Faydası


Elma kabuğunun faydaları nelerdir? Hiç merak ettiniz mi?😉 Çünkü bazı insanlar elmayı yemeden önce kabuğunu soymayı tercih ediyorlar ama maalesef ne kadar faydalı vitaminleri çöpe attıklarının farkında değiller.😠 Bugünkü yazımda elma kabuğu ne işe yarar? Kabuklu elmanın cilde, öksürüğe ve diğer bir çok şeye faydaları neler? Bulabilirsiniz.😊
Dünyanın en popüler ve en çok tüketilen meyvelerinden biri olan elma, bizi daha sağlıklı bir vücut için kanser, diyabet ve akciğer hastalıkların risklerinden koruyan muhteşem faydalı besinler içerir.😋 Durum böyle olunca bende sizlere soyulmamış elmanın mucizevi faydalarından bahsetmek istedim. Ama önce elmanın vitamini neden kabuğunda olduğu söyleniyor, bunu inceleyelim.


Kabuklu Elma Besin Değerleri (1 Orta Boy)


47 kalori
1.9 gram lif
130 miligram potasyum
11 miligram C vitamini
8.2 birim A vitamini
2.1 mikrogram K vitamini

Yukarıda normal soyulmamış bir elmanın besin değerlerini görüyorsunuz. Aynı elmanın sadece kabuğu soyulduğunda ise bu değerler neredeyse yarı yarıya düşmektedir. Yani çöpe attığınız elma kabukları yada cildinize sürdüğünüz elma kabukları maalesef alacağınız büyük vitaminleri içermektedir. Bu nedenle uzmanlar elma yerken mümkün olduğunca kabuğunun soyulmadan yenmesini tavsiye etmektedir. Bu demek değildir ki elma kabuğunun cilde faydalarını göz ardı edelim. Tabi de yüzümüze elma kabuğu koymaya devam edeceğiz ama elmanın kabuğunu yediğimizden emin olarak.😊

Elma Kabuğunun Faydaları

Aşağıda kabuklu elmanın 15 adet, sağlığa, cilde vs. şeylere faydalarından bahsedeceğim. Muhakkak sonuna kadar okumanızı tavsiye ederim. 

 • 1. Elmanın Antikanser Özelliğinden Faydalanın.
Amerika'da yapılan özel bir araştırmaya göre, elma kabuğu yemek belirli kanser türlerinin çoğalma riskini azaltabilir. Elma kabuğu, karaciğer kanseri, kolon kanseri ve meme kanseri tedavilerinde kullanılır. Ayrıca elma kabuğunun, kanser hücrelerini yok etmek ve yeni kanser hücrelerinin büyümesini engellemek için muhteşem bir besin olduğunu belirtmişlerdir.

 • 2. Kalp Hastalılarını Elma Kabuğu İle Önleyin.
Tıp dergilerinde yayınlanan bazı makaleler, elma kabuğunun doymuş yağların zararlarını önlemenize yardımcı olabilecek antioksidanlar içerdiğini kanıtlamışlardır. Doymuş yağlar, kalp hastalığına yol açabilen bazı zararlı yağ asitleridir.

 • 3. Elma Kabuğu İle Astımı Önleyin.
Uzman araştırmalarına dayanarak, elmanın astım hastalığı ve öksürük riskini diğer meyve ve sebzelerden çok daha fazla düşürme konusunda inanılmaz kanıtlar elde edilmiştir. Özellikle sıcak suda demlendirilmiş elma kabukları ve limon, astım için birebirdir.

 • 4. Kilo Kontrolü İçin Elma Kabuğu Kullanın.
Ortalama büyüklükte bir elma 5 gram lif içerir. Bu, günlük önerilen lif alımının yüzde 21'ine denk gelir. Araştırmalara göre yediğimiz her 1 gram lif için yaklaşık 7 kalori kaybederiz. Günde 40 gram lif yerseniz 280 kalori yakabileceğinizi hayal edin. Bu diyete bir yıl boyunca devam ederseniz, bu 20-22 kiloluk bir zayıflamaya yol açabilir.   

 • 5. Elma Kabuğu Yiyerek Kan Şekeri Seviyenizi Düzenleyin.
Bir ota boy elmanın içi oldukça bol miktarda antioksidan içerir. Bilimsel araştırmalar, bu antioksidanların, kan şekeri seviyelerini düşürmeye ve böylece bir insülin tepkisi tetikleme yeteneğine sahip olduğunu keşfetmişlerdir. Sonuç olarak elma kabuğu tüketmek diyabet riskinizi oldukça düşürmektedir.

 • 6. Akciğer Sağlığınız İçin Bol Bol Elma Kabuğu.
Amerika'da yapılan gözlemlere göre, sık sık elma kabuğu tüketmek akciğer fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ayrıca solunum yolu hastalıkları riskini de azaltabilir. 


 • 7. Diş Sağlığı İçin Kabuklu Elma.
Bir adet kabuklu elma yediğinizde ağzınızdaki tükürük üretimini de tetikleyebileceğinizi biliyor muydunuz? Tükürük üretmek, diş çürümesini azaltarak bakterileri öldürebilen muhteşem bir maddedir. Çok fazla olmamak şartı ile elma kabuğu tüketimi, size daha beyaz ve çok daha sağlıklı dişler verebilir.  

 • 8. Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin Elma Kabuğu Yiyin.
Elma kabuğundaki bulunan C vitamini bağışıklık sisteminin ciddi anlamda güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca vücudunuz, elma kabuğunda bolca bulunan kolin adı verilen bir tür A vitamini sayesinde yeni vücut hücreleri de oluşturabilir. 

 • 9. Cilt Sağlığı Kabuklu Elmadan Sorulur.
Cilt sağlığınız tükettiğiniz C vitamini miktarından etkilenebilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, kabuğuyla birlikte yenilen bir elma, kabuksuz bir elmaya göre çok daha fazla C vitamini içerir.

 • 10. Gözler İçin Elma Kabuğu
Diyelim ki görme ile ilgili bir probleminiz var, o zaman tam teşekküllü bir hastanede görme testi yaptırın. Eminim ki doktorlarınız size A vitamini açısından zengin besinler yemenizi tavsiye edecektir. Havuç dışında, elma kabukları da oldukça iyi bir A vitamini kaynağıdır. Havuç sevmiyorsanız eğer bunun yerine elma yemeyi seçebilirsiniz.   

 • 11. Anemi İçin Elma Kabuğu Mucizesi
Kan hücresi sayınız oldukça düşükse, aneminiz olabilir. Demir maddesi, vücudunuzun kırmızı kan hücresi üretimini artırmasına yardımcı olabilecek temel maddedir. Elma ve kabuğu oldukça fazla miktarda demir içerir. Bu, kabuklu bir elmanın anemi için sağlıklı bir gıda olabileceği anlamına gelebilir.

 • 12. Sindirim Sistemi Eşittir Elma Kabuğu Şifası.
Elma kabuğu, oldukça yüksek bir lif kaynağı. Araştırmalara göre, elma kabuğu ilginç bir şekilde kabuksuz elmaya göre 2 kat daha fazla lif içerir. Yani düzenli olarak kabuklu elma tüketirseniz eğer rahat bir sindirim sitemine sahip olabilirsiniz.


 • 13. Elma ve Hipertansiyon 
Amerika'da, bir elmanın kabuğu ve bir elmanın içini ayrı ayrı inceleyen bilimsel bir çalışma yapıldı. Sonuç olarak, elma kabuğunun hipertansiyona kabuksuz elmadan tam 2 kat daha iyi geldiği tespit edilmiştir.

 • 14. Kardiyovasküler Hastalıklara Elma Kabuğu İle Güle Güle Deyin!

Almanya'da yapılan son araştırmalar elmayı kabuğuyla yemenin kalp hastalığı riskini azaltabileceğine dair kanıtlar buldu.

 • 15. Kasları Korumak İçin Elma
Bazı İsviçreli bilim adamları, bir elmanın kabuğunda bazı ilginç doğal bileşikler buldular. Bu bileşikler, kas kaybını önleme, iyileşmesi zor kırık ve kırık riskini azaltma gibi faydası olan ursolik asittir. 

Elma Kabuğu Çayı Faydaları


Yukarıdaki elma kabuğunun faydalarını okuduktan sonra yine de elmayı soyarak mı yiyeceksiniz? Eğer elma yiyerek ciddi sağlık faydası sağlamak istiyorsak muhakkak elmayı kabuklu bir şekilde tüketelim arkadaşlar. Sizlerin de elma kabuğunun faydaları ile ilgili aklına takılan soruları duymak isterim. Şimdilik görüşmek üzere.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:

Previous Post Next Post