Ezogelin Çorbası Blendırdan Geçirilir Mi?


Dün akşam facebook üzerinden Aysel Hanım "Ezogelin Çorbası Blendırdan Geçirilir Mi?" diye bir soru sordu. Bu nasıl bir soru böyle derken daha önce birçok takipçimin aynı şekilde, ezogelin çorbası blendırdan geçer mi, diye sorduklarını fark ettim. Bende bugün bir farklılık yaparak hem sizlere kolay bir ezogelin çorbası tarifi vermek hem de ezogolin çorbası ve blendır ikilisi hakkında bilgiler vermek istedim. Sizlerde ezogelin çorbası yaparken blendır kullanıp kullanmadığınızı kon altından yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz.


Ezogelin Çorbasına Blendır vurulur mu? Sorusunu yanıtlamadan önce lezzetli ve basit bir annemden öğrendiğim ezogolin çorbası tarifimi vermek istiyorum.


Ezogolin Çorbası Nasıl Yapılır?

Zengin, doyurucu, baharatlı ve lezzetli efsane bir ezogelin çorbası yapmaya hazır mısınız? Geleneksel olarak, pişirmek uzun zaman alır ve içine et suyu, tereyağı ve un eklenir. Basit ezogelin çorbam için malzeme listesini aşağıdan bulabilirsiniz.

Malzemeler:
1-2 yemek kaşığı kırmızı mercimek. 
Bulgur veya pirinç 
1 küçük soğan 
2 yemek kaşığı bitkisel yağ 
2 yemek kaşığı domates salçası 
Yarım bardak süt. 
Kuru baharatlar: 1/2 çay kaşığı kekik ve nane, 1 tatlı kaşığı kırmızı biber ve karabiber.
1-2 adet hazır tavuk veya et suyu 

Ezogelin Çorbası Tarifi

Bulguru yıkayıp, tencere su ile doldurulup, 15 dakika kabarmaya bırakırız. Daha sonra aynı yere mercimeği ekleyin. İşi hızlandırmak için suyu kaynayana kadar beklemek yerine su ısıtıcısında çok daha hızlı yapabilirsiniz. Soğanı ince ince doğrayın.

Domates sosu yapıyoruz. Bunu özellikle yapmak istiyorum çünkü soğanın 2-3 dakika içinde fazla pişmesini önlemek için hızlı hareket etmeniz gerekecek. Bu nedenle ihtiyacınız olan tüm eşyalar elinizin altında olmalı, tencereye 2 yemek kaşığı dökün. 

Soğanı ara sıra yağ ve yüksek ateşte karıştırarak altın sarısı kahverengi olana kadar kızartın. Domates sosu koyup birkaç kez karıştırıyoruz. Mercimek ve bulgur karışımını ilave edip karıştırdıktan sonra 5 yemek kaşığı dökün. 

Sıcak su ile karıştırın. Yarım bardak ılık sütü dökün ve baharatlarını ekleyin; ardından kapağı kapalı çok düşük ateşte 15-20 dakika pişirin. Daha sonra çorbaya birkaç damla limon sıkmanızı öneririm. İşte bu kadar!

Ezogelin Çorbası Blendırdan Geçirilir Mi?

Klasik ezogelin tarifinde asla blendır kullanılmaz çünkü ezogelin çorbasındaki bulgur veya pirinç lapa olur ve çorbamız eğer blendırdan yüksek derecede geçerse büyük ihtimalle bulamaca dönüşür. Bazı ev hanımları yine de çok uzun süre olmadan ezogelin çorbasında blendır kullanmaktadır. Ama asla mercimek çorbası yapılırken kullanılan süre kadar olmamalıdır.

Blendırdan Geçilerek Yapılan Ezogelin Çorbası Tarifi


Evet değerli ezogelin çorbası sever arkadaşlar; bugün sizlere Ezogelin Çorbası Blendırdan Geçirilir Mi? sorusunun cevabını vermeye çalıştım. Bir başka yazımda görüşmek üzere.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?

Diyet Yaparken Kaçıncı Günü Kilo Vermeye Başlanır? Kilo İlk Nerden Verilir?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?