Germe Egzersizlerinin Faydaları Ve Uygulamaları


Germe hareketi, bağlarınızı ve kaslarınızı sağlıklı bir şekilde germek için kullanılan bir dizi egzersiz yapmayı içeren bir fitness çalışmasıdır. Bugün, Germe Egzersizlerinin Faydaları Ve Uygulamaları nasıl yapılır? Bu konulara değineceğiz. Germe egzersizi ayrı bir spor değil, sağlıklı bir yaşam tarzı ve fiziksel aktivitenin sürdürülmesinde oldukça büyük rol oynayan bir bileşendir. Germe egzersizinin faydaları oldukça fazla olup eklem hareketliliği ve esnekliği sağlamanıza, yaşlılıkta kas ağrıları çekmememize ve cildimizin sarkmamasını sağlar.
Yapılan bilimsel araştırmalar, düzenli germe egzersizlerinin belirli kas ve iskelet sistemi rahatsızlıkları ile ilişkili kronik ağrıyı ciddi anlamda önleyebileceğini veya azaltabileceğini göstermektedir.

"Germe" terimi bugün sağlıklı yaşam tarzını benimsemiş ve fiziksel aktiviteyi destekleyen herkes tarafından bilinmektedir. Birçok fitness aşığı, germe hareketleri yapmadan egzersiz yapmaya başlamaz. Kardiyo veya güç programlarını sona erdirirken de esneme ve germe hareketleri sıkça kullanılır.Germe Egzersizlerinin Faydaları


  • Eklem ve kas sağlığımız 32 yaşından sonra bozulur. Germe gibi fiziksel aktivitenin kasları esnek hale getirdiği bilimsel araştırmalarca kanıtlanmıştır. Ancak esneme ve germe hareketlerinin eklemlerin hareket açıklığını artırdığını ve tendonları zorladığını unutmamalıyız. Vücut için esnemenin faydaları muhakkak ki paha biçilemezdir. Germe-esneme egzersizleri hareket aralığını artırır, ağrıyı azaltır ve kas yaralanmalarını önler. Bu sonuçlar nedeniyle birçok kuvvet-güç antrenmanından önce esneme-germe egzersizleri yapılır.
  • Kadınlar için esneme ve germe hareketleri ile ilgili olarak estetik değeri de vardır. Selülit oluşumu, karın ve kalça bölgesinde daha çok görülür. Günlük germe egzersizleri, bu bölgelerdeki kasları daha sıkılaştırmanıza, cildin sıkılığını geliştirmenize, bağırsak hareketlerimizi artırmanıza, metabolizmamızı hızlandırmanıza, şişliği azaltmamıza ve iltihaplı hastalıkların gelişme olasılığını azaltmanıza çok fayda sağlar. Sonuç olarak bayanlar ciltterinde daha iyi bir görünüm elde etmek, selüliti azaltmak için esneme ve germe egzersizlerini bolca kullanmaktadır.
  • İskelet sisteminde bulunan kas yapısının güçlendirilmesi içinde çoğu uzman tarafından germe egzersizi kullanılmaktadır. Bu şekilde daha dik bir duruş sağlanabilmektedir.
  • Germe hareketleri yapılırken müzik eşliğinde uygulanırsa eğer insanı rahatlatır ve stres seviyesini düşürür. Özellikle spor salonlarında sadece klasik müzik eşliğinde germe egzersizleri yapılan özel odalar bulunmaktadır.

Germe Egzersizleri Nasıl Doğru Yapılır?

  • Yeni başlayanlar için evde germe egzersizleri pürüzsüz olmalıdır. Yaralanmayı önlemek için ani hareketlere ve aşırı egzersize izin vermemek önemlidir.
  • Germe sırasında ağrı olmamalıdır. Aksi takdirde bu, aktif kas kasılmasına yol açabilir ve yararlanabilirsiniz.
  • Egzersize ve germe hareketine odaklanmaya çalışın. Her germe egzersizi için en az 30 saniyenizi ayırın ve her geçen gün çok daha iyiye gittiğinizi kontrol edin.

Germe Egzersizi Uygulamaları


Evde germe-esneme hareketleri, hafif bir ısınma ile başlamalıdır. Egzersiz seti farklı olabilir ve kas sisteminin genel sağlığının korunması için her kas grubu için ayrı bir egzersiz uygulaması yapılmalıdır.

Boynun ve sırt için germe egzersizi uygulaması

Baş ileri doğru olacak şekilde geri ve yana doğru çok aşırı hızlı olmayacak şekilde eğilir ve bu set en az 15 defa çok hızlı olmayacak şekilde tekrarlanır.

Kol kasları için germe egzersizi

Her iki el de arkadan birbirine sarılır. Bir el yukarıdan arkaya, diğeri aşağıdan, bilekleri kürek kemiği seviyesinde birleştirerek germe hareketinizi yapınız.

Sırt kasları için germe hareketi

Ayakta sağa ve sola bükünülür, üst kol yana doğru uzanır. Öne doğru eğilin, karnınız ile dizlerinizin üzerine uzanın, kollarınızı öne doğru uzatın.

Her germe egzersizi 35 saniyeye kadar yapılmalıdır. Pozisyonu uzun süre yapma veya süresini uzatmanın bir anlamı yoktur. Bu nedenle lütfen germe egzersizlerini uygularken yeteri kadar yapınız.

Germe Egzersizi Nasıl yapılır?


Germe Egzersizlerinin Faydaları Ve Uygulamaları ile yazmış olduğum yazının sonuna geldik. Sizlerde konumuz ile ilgili düşüncelerinizi benimle paylaşabilirsiniz.

Bu konu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?

Diyet Yaparken Kaçıncı Günü Kilo Vermeye Başlanır? Kilo İlk Nerden Verilir?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?