Hangi Çorba Gaz Yapmaz?

 

Herkese merhabalar arkadaşlar. Hepimizin mide hassasiyeti farklı olduğu için çorba içtiğimizde bazılarımıza çorba gaz yapar bazı kişilere ise gaz yapmaz. Bugün sizlere hangi çorba gaz yapmaz? Hangi çorbalar daha çok gaz yapar? Bu konular hakkında bilgi vereceğim. Sizlerde diyet yaparken içtiğiniz, gaz yapmayan çorba çeşitlerinizi benimle paylaşabilirsiniz.

Çorba Neden Gaz Yapar? En Çok Gaz Yapan Çorbalar Hangileri?

En çok gaz yapan çorbalar arasında mercimek çorbası ve domates çorbası gelir. Bana sosyal medyadan en az haftada 1-2 defa mercimek çorbası gaz yapar mı? ve domates çorbası gaz yapar mı? diye birçok soru geliyor. Peki bu çorbalar bazı kişilere gaz sıkıntısı yapıyorsa bunun nedeni ne olabilir? Çorba içtikten sonra gaz sancısı çekilmesinin en büyük sebebi ilk olarak sizin hassas bir mideye sahip olmanız gelir. Çünkü hassas bir sindirim sitemine sahip olan insanlar biraz yüksek asitik düzeye sahip besinler tükettiklerinde hemen ya gaz sancısı çekerler yada ishal olurlar. Gaz sancısının mercimek ve domates çorbasında bu kadar fazla yaşanmasının sebebi de içerdikleri yüksek asit oranıdır.

Hangi Çorba Gaz Yapmaz?

Benim kendi tecrübelerime dayanarak gaz yapmayan çorba çeşitlerine; yoğurt çorbası, şehriye çorbası ve sebze çorbasını örnek gösterebilirim. Tabi ki bu çorbaların gaz yapıp yapmayacağı da kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir ama bana en az gaz yapan çorbalar bunlar arkadaşlar. Sizlerde en az gaz yapan çorbalarınızı benimle paylaşırsanız sevinirim. Hangi çorbalar gaz yapmaz öğrendikten sonra çok kısa en çok gaz yapan çorba hangisi onunla ilgili bilgi vermek istiyorum.

En Çok Gaz Yapan Çorba Hangisi?

Bana en çok gaz yapan çorba mercimek çorbası arkadaşlar. Ama öyle sadece düdüklüde haşlanmış mercimekten yapılmış çorba değil, özellikle dışarıda içtiğim içine bol miktarda bulyon yada tuzot gibi bol baharatlar katılan mercimek çorbaları benim hemen midemi bozuyor. Belki de tavuk bulyon yada çeşni olarak kullanılan baharatlara karşı bir hassasiyetim vardır bilmiyorum.

Gaz Ve Şişkinlikten Nasıl Hemen Kurtulurum?

  • Gaz ve şişkinlikten kurtulmak için bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmak önemlidir. Baklagiller, lahana ve karnabahar gibi ciddi anlamda gaza neden olan gıdalardan uzak durmalısınız.
  • Laktoz ve glüten hassasiyetiniz varsa süt ürünlerinden muhakkak uzak durun.
  • Sık sık gazdan sancısından eziyet çekiyorsanız eğer evde bulunan bazı besinlerle de gaz sorununu hızlı bir şekilde çözmeniz mümkün olacaktır.
  • Hardal, sağlıklı sindirimi destekleyen tükürük üretimini oldukça artırır. Ek olarak hardal, bağırsak gazından kurtulmanıza yardımcı olan antispazmodik ve antibakteriyel özellikliğe sahiptir. Sürekli şişkinlik yaşıyorsanız, semptomları azaltmak için düzenli olarak hardal tüketmeniz önemlidir.
  • Kabartma tozu, şişkinlik için evde uygulayacağınız mükemmel bir çözümdür. Karbondioksit üretmek için mide asidi ile karşılıklı reaksiyona girer ve geğirmeyi sağlar, böylece bağırsak gazını hemen ortadan kaldırır. 
  • Nane çayı da gaz ve şişkinlik sorunu için etkili bir çare. Nane çayında bulunan mentol yağının özellikle gaz sancısı sorununa karşı birçok faydası vardır. 
  • Çok amaçlı kullanılan elma sirkesi bağırsaklarınızdaki tüm fazla gazdan kurtulmanıza yardımcı olur. Bağırsak gazı genellikle midede henüz sindirilmemiş gıdaların fermentasyonunun bir sonucu olup elma sirkesi, sindirimi destekleyen, şişkinliği azaltıp, gaz birikmesini önleyen çok değerli probiyotikler içerir. 

Gaz Yapmayan Süzme Mercimek Çorbası Tarifi


Hangi çorbayı içerseniz için yine de gaz sancınız oluyorsa muhakkak uzman bir hekime gözükmeyi unutmayın. Bugün sizlere hangi çorba gaz yapmaz? Gaz yapmayan çorba çeşitleri ile ilgili bilgiler vermeye çalıştım. Kendinize çok iyi bakın görüşmek üzere.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?

Diyet Yaparken Kaçıncı Günü Kilo Vermeye Başlanır? Kilo İlk Nerden Verilir?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?