Karpuz Kilo Aldırır Mı? | Diyette Karpuz Yenir Mi?


Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi karpuz kilo aldırır mı? Diyette karpuz yenir mi? Ne kadar yenmeli?😊 Bu önemli soruları bilimsel çalışmalar eşliğinde cevaplayacağım arkadaşlar.😉 Mükemmel faydaları olan bu meyve için bazıları kilo verdirir, zayıflatır dese de bugün diyette karpuz tüketimi ile ilgili tüm sorulara değinerek akıllarda tek bir soru işareti bile kalmayacak şekilde siz değerli arkadaşları bilgilendireceğim inşallah. 😎
Karpuz yemek benim için gerçekten mükemmel keyifli bir durum.😏 Hele birde yanında beyaz peynir yada biraz kaşar peyniri varsa ohh mis gibi valla. Ama kilo vermek istiyorsanız ve diyete başladıysanız eğer diyetteyken ne kadar karpuz yemeliyiz konusunda daha dikkatli olmamız gerekir. Birçok insan karpuz kilo verdirir mi? Zayıflatır mı? diye düşüncede. Karpuzda bulunan şeker maalesef istediğimiz kadar karpuz yeme şansı bize vermez. 


Hele ki bazı yerlerde karpuz diyeti gibi olaylar görüyorum ve cidden çok şaşırıyorum. Neden insan sadece karpuz yiyerek zayıflama konusuna olumlu bakıyorlar da neden diyetisyene gidip mantıklı ve sağlıklı bir diyet ile kilo vermeye çalışmıyorlar gerçekten çok şaşıyorum. Bu arada yanlış anlaşılmasın karpuz o kadar faydalı ve mucizevi faydaları olan bir besin ki ama siz bu besini karpuz yiyerek kilo verme formuna sokarsanız maalesef işler değişmiş oluyor.

Durum bu şekilde karışık olunca normal olarak insanlar internette " Diyette karpuz peynir yenir mi, karpuz çekirdeği kilo yapar mı, diyette karpuz yerine ne yenebilir? " gibi birçok arama yapıyorlar. Diyette karpuz tüketimi oldukça uzun ve birçok merak edilen soru olduğu için yazım biraz uzun olacak ancak sizleri sıkmamak adına eğlenceli resim ve videolar ile umarım yazımı sonuna kadar okuyacağınızı umuyorum. 

Çünkü artık karpuz kilo yapıyor mu? zayıflatıyor mu? diyetteyken yenir mi? ne varsa her soruyu cevaplayıp artık bu sadece karpuz yiyerek zayıflama konusunu kapatmak istiyorum. Yazımı buraya kadar bile okuduysanız eminim ki sonuna kadar gideceksiniz.😊 Haydi bakalım artık konumuza geçelim ve bilimsel olarak karpuz kilo aldırır mı sorusunu net olarak cevaplamak için öncelikle karpuz kaç kalori, öğrenerek konumuzu incelemeye başlayalım.

Karpuz Kaç Kalori?

Şimdi karpuzda kalori olmadığını düşünen yada karpuz yiyerek kilo verdim diyen kişileri dinleyen arkadaşları üzecek bazı bilgiler vereceğim. 1 orta boy büyüklükteki karpuz ortalama 110 kalori eder arkadaşlar. Evet yanlış okumadınız sadece 1 orta boy karpuzdan bahsediyorum. Karpuz yemeyi sevenler tek 1 dilim ile yetinilmeyeceğini çok iyi bilir. Ben bile bazen tek başıma çeyrek karpuzu tek seferde yiyebiliyorum. Sıcak yaz aylarında balkona çıkıp püfür püfür esen akşam üstü havasında hiç kimse maalesef 1 dilim karpuz ile kendini sınırlamaz. En çok iradeye sahip kişi bile bence en az 3 dilim karpuz yer diye düşünüyorum. 3 dilim karpuzun kalori karşılığı ise neredeyse 350 kalori ediyor ve bu değer diyette olup zayıflamak isteyen kişiler için oldukça yüksek bir oran.

  • 1 Orta Dilim Karpuz 110 Kalori Eder.
  • 1 İnce Dilim Karpuz 80 Kalori Eder.
  • 100 Gram karpuz 31 Kalori Eder.
  • 1 Küçük Porsiyon Karpuzda 50 Kalori Vardır.
1 dilim karpuz kaç kalori eder, öğrendikten sonra artık net bir şekilde karpuz kilo verdirir mi yoksa karpuz yemek kilo mu aldırıyor, inceleyebiliriz.

Karpuz Kilo Aldırır Mı? 

Fazla tüketilen her bir dilim karpuz maalesef kilo aldırır arkadaşlar. Bazı uzmanlar diyette meyve yemeyi bile uygun görmüyorken günde 5-6 dilim karpuz yemek ciddi anlamda yanlış bir uygulamadır. Özellikle son dönemlerde ortaya çıkan karpuz diyeti ile kilo verme olayları benim görüşüme göre tamamen sağlıksızdır. Sadece karpuz yiyerek kilo verme hayalleri kuran insanlar 1 ay sonra büyük ihtimalle bırakın zayıflamayı, bazen kilo almış bile oluyor.


Her şey matematik hesabından ibaret aslında ama insanlar hızlı kilo vermek ve biran önce zayıflamak için maalesef öncelikle inanmak istedikleri kolay kilo verme yollarına başvuruyor. Zaten bu nedenle internette bolca "karpuz diyeti kaç kilo verdirir, karpuz zayıflatıyor mu " diye aramalar yapıyor. Karpuzun kalori değerini bilen ve mantıklı hesap yapabilen kimse, Google'da karpuz yiyerek zayıflamak diye arama yapmaz. 

Kısacası kesinlikle karpuz kilo yapar arkadaşlar. Ama bu değildir ki diyet yaparken hiç mi karpuz yemeyeceğiz? Tabi ki de yiyeceğiz ama diyette kaç dilim karpuz yemeli, bilerek tüketeceğiz.

Diyette Karpuz Yenir Mi?

Diyetteyken karpuz yenir arkadaşlar. Evet karpuz oldukça fazla şeker içerir ve bu durumdan dolayı kalorisi fazladır. Ancak karpuzun sağladığı faydaları asla es geçemeyiz. Diyette karpuz porsiyonu nasıl olmalı bilerek kaç dilim yiyeceğimizi anlayarak tükettiğimiz karpuz bize kilo aldırmaz. Yeter ki diyette karpuz yemeyi abartmayın ve karpuzu kalorisiz bir besin gibi düşünmeyin. Diyette karpuz en güzel ara öğün olarak az miktarda tüketilebilir.

Karpuz yiyerek diyet yapma oldukça faydalı bir girişimdir. Çünkü karpuzun içerdiği lif oranı sizin daha rahat bir sindirim sisteminize kavuşmanıza yardımcı olur. Yapmamız gereken tek şey diyet yaparken karpuz porsiyonunu aşmamak. Şimdi diyet yaparken karpuz ne kadar yenmeli, öğrenelim.

Karpuz Zayıflatır Mı? Kilo Verdirir Mi?

Karpuz zayıflatır diyen bol keseden sallıyordur arkadaşlar. Karpuz demek şeker demektir ve şekerde asla zayıflatmaz. Karpuz yiyerek zayıflamak tamamen hayal ürünüdür. Karpuzun zayıflamak için yapacağı en faydalı iş, sindirim sistemimizi rahatlatmak olabilir. Buda karpuzdan alacağımız yüksek kaloriyi değiştirmediği için gönül rahatlığıyla asla karpuz kilo verdirmez, zayıflatmaz diyebilirim. Fazla karpuz yemeyin yoksa şişmanlarsınız.

Diyette Karpuz Ne Kadar Yenmeli?

Diyette ne kadar karpuz yenir mevzusu, karpuz yiyerek kilo almamak için işin en önemli kısmı. Çünkü ne kadar faydalı olursa olsun, ne yersek yiyelim, fazla tükettiğimiz her şey bize kilo olarak geri döner. Bu yüzden diyette karpuz yerken günlük en fazla 1-2 ince dilimi geçmemek mantıklı olur. 2 dilim karpuz yediğiniz zaman ortalama 250 kalori almış olursunuz ve bu kalori miktarı neredeyse 2 dilim beyaz ekmeğe eşittir. Diyette alınması gereken kalori miktarları erkeklerde ortalama 1500-1600, bayanlarda ise 1000-100 dür. Diyet yaparken 2 dilim karpuzla günlük alacağınız kalori değerinin %25'ini kaybetmek istemiyorsanız eğer elinizden geldiğince az karpuz tüketmek zayıflamak için önemlidir.

Karpuz Çekirdeği Kilo Yapar Mı?

Aşırı şekilde tüketmediğiniz sürece karpuz çekirdeği kilo aldırmaz arkadaşlar. Bu arada belki bilmeyen arkadaşlar vardır; karpuz çekirdeği normal ay çekirdeği gibi kurutulup tuzla kavrularak tüketilebiliyor. Ayıklanan karpuz çekirdekleri isteğe göre çiğ yada fırında kavrularak üzerine biraz tuz ekilerek afiyetle tüketilebilen bir besindir. Ayrıca ben daha eski yazılarımda, tek bir konu olarak karpuz çekirdeği zayıflatır mı? kilo aldırır mı? diye ayrı bir başlıkta bu konuyu incelemiştim. Ayrıntılı bir şekilde karpuz çekirdeğini incelemek isterseniz eğer aşağıdaki bağlantıdan diğer yazımı okuyabilirsiniz.


Sadece Karpuz Yiyerek Zayıflamak Mümkün Mü?

Kesinlikle her gün karpuz yiyerek kilo verme durumu mümkün değildir arkadaşlar. Vücudunuza alacağınız yüksek şeker ile sadece karpuz yiyerek zayıflama yerine muhakkak kilo alırsınız. Bu nedenle karpuz diyeti gibi tek tip beslenme yöntemlerini asla önermiyorum. Sizlerde lütfen illa karpuz yiyerek zayıflamak istiyorum diyorsanız eğer profesyonel bir diyetisyene başvurarak, içeriğinde karpuz olan bir diyet listesi ile sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi deneyiniz.

Gece Karpuz Yemek Kilo Ve Göbek Yapar Mı?

Karpuz yemenin gecesi sabahı yok arkadaşlar. Sonuçta bünyenize alacağınız kalori miktarı belli. Siz eğer almanız gerekenden fazla kalori alırsanız gece, gündüz fark etmez; yediğiniz karpuz size kiloda da aldırır göbek de yapar. Akşam karpuz yemenin eksi bir yönü de uyumadan önce yenilen karpuzdan alınan şeker maalesef yakılamadığı için depolarımıza gönderilir. Bu da bizi uyurken rahatsız edebilir. Yine de gece karpuz yemeği çok seviyorsanız eğer 1 ince dilim yemekten zarar gelmez ama uyku için 1 saat kadar beklemek çok daha uygun olur. 

Karpuz Peynir İkilisi Kilo Aldırır Mı?

İşte bomba kalori bu ikilide geliyor arkadaşlar. 1 dilim yağlı beyaz peynir ortalama 100 kaloridir. Yanında afiyetle 2 dilim karpuz gömerseniz eğer alacağınız toplam kalori miktarı 350 kaloridir. Eğer diyet yapıyorsanız ve zayıflamak gibi bir hedefiniz varsa, mümkün olduğunca karpuz, beyaz peynir ikilisinden uzak durmakta fayda vardır. Çünkü karpuzla peynirin fazla tüketimi kilo aldırır. Yani önemli olan aç karnına karpuz yemişiz yada gece geç saat yemişiz değil, yediğimiz karpuzdan kaç kalori almışız, asıl önemli olan bu.

İyi Karpuz Nasıl Seçilir?

Uzun yıllar yaşlı amcalardan öğrendiğim en iyi karpuzu seçme yöntemi; muhakkak yeşil sap kısmı kurumuş olmalı, bu karpuzun olgunlaşmış olduğunun göstergesidir. Ayrıca ne kadar büyük karpuz satın alırsanız eğer tadı ve kalitesi o kadar iyi oluyor. Küçük boyutlu karpuzlar genelde tam olgunlaşmamış olduğu için tadı biraz da olsa büyük karpuzlara göre daha az şekerli oluyor. Ama ne yaparsanız yapın, iyi karpuz nasıl anlaşılır konusunun en büyük etkisi bence şans çünkü ne kadar dikkat etsem de bazen bende kelek, içi geçmiş karpuz seçtiğim zamanlar oluyor.

Karpuz Çeşmesi Nasıl Yapılır?


Karpuzun Faydaları Nelerdir?

  • 1 porsiyon karpuzda 0 gr yağ, 2 mg sodyum, 11 gr karbonhidrat (9 gr şekerden dolayı) ve 1 gr lif içerir. Ayrıca bu 1 porsiyonluk karpuz, günlük A vitamini, C vitamini ihtiyacının % 21'ini, demir % 2 ve kalsiyum ihtiyacının da % 1'ini karşılar. Ayrıca % 92'si karpuzun sudan oluşmaktadır.
  • Karpuz; tiyamin, riboflavin,folik asit, pantotenik asit, niasin, piridoksin,çinko, bakır, manganez, selenyum, magnezyum, fosfor, potasyum, kolin, betain ve laykopen içerir. Bazı uzmanlar, karpuzda diğer meyve veya sebzelerden çok daha fazla likopen içerdiğini belirtmektedirler.
  • C vitamini yönünden de mükemmel bir antioksidan kaynağı olan karpuz meyvesi, kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur.
  • Karpuzda ki yüksek su içeriği, elektrolitleri ve lif içeriği nedeniyle; sıcak yaz aylarında sindirim sistemin normalleşmesine ve ishali önlemeye yardımcı olur.
  • Karpuzda bulunan kolin maddesi nedeniyle; karpuz uyku düzenini ve konsantrasyon oranını iyileştirir.
  • Karpuz yemek veya karpuz suyu içmenin kas ağrılarını azalttığı gözlemlenmiştir. Araştırmacılar, bunun büyük olasılıkla karpuzda bulunan amino asit L-sitrülinin maddesinden kaynaklandığını belirtmişlerdir.

Karpuz Nasıl Kesilir?


Karpuz her ne kadar çok faydalı olsa da diyet yaparken karpuz tüketimine muhakkak dikkat edilmeli ve aşırıya kaçılmamalıdır. Bugün sizlere karpuz kilo aldırır mı? Diyette ne kadar karpuz yenilmeli? Karpuz zayıflatıyor mu? gibi birçok soruya cevap vererek siz değerli takipçilerimi bilgilendirmeye çalıştım. Sizlerde diyetteyken karpuz tüketimi yazımla ilgili sormak istediklerinizi konu altından yorum yazarak bana iletebilirsiniz.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Diyet Yaparken Kaçıncı Günü Kilo Vermeye Başlanır? Kilo İlk Nerden Verilir?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?