Kısır Kilo Aldırır Mı? | Diyette Kısır Yenir Mi?


Özellikle hanımların arkadaşları ile yaptığı günlerde, hamur işlerinin yanında vazgeçilmez bir aperatiftir kısır. Peki, kısır kilo aldırır mı? Diyette kısır yenir mi? Sadece kısır yiyerek zayıflamak mümkün mü? Bu kadar lezzetli ve içeriğinde barındırdığı sağlıklı sebzeler ile afiyetle tüketilen kısır kilo yapar mı? Tüm bu soruları ayrıntıları ile inceleyeceğim arkadaşlar. İnsanlar kısır yemeğini az kalori değerine sahip bulgurdan yapılan bir yiyecek olduğu için, kısır kilo verdirir mi? Zayıflatıyor mu? Diye sorular sormaktalar. Yazımda tüm bu soruların ayrıntılı cevaplarını bulabilirsiniz.
Diyette kısır tüketimi özellikle bayanların en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Her ne kadar kısır, az kalorili ince bulgur, domates, marul, taze soğan gibi besleyici gıdalardan yapılsa da yine de kısır yiyerek kilo vermek için bazı kurallara dikkat etmemiz gerekir. Aksi takdirde kısır yemek kilo yapar ve zayıflamamıza engel olabilir. Diyetteyken kısır yemek çok sağlıklı bir durum olsa da eğer içine konulan yağ miktarı düzgün ayarlanmazsa kısır yiyerek zayıflamak ancak hayal olur.

En basit örneği ile annemin yaptığı kısır ile komşumuzun yaptığı kısır arasında dağlar kadar fark oluyor. Annem daha sade, az zeytinyağlı bir kısır yaparken, komşudan ikram olarak gelen kısır, sanki makarna yapılmış gibi tabağın her yerinde bolca yağ bulunuyor. Bu nedenle kısır kilo aldırıyor mu, incelemeden önce muhakkak kısır yaparken kullanılan yağ miktarını bilmemiz gerekir. Bugün inceleyeceğim kısırlar, klasik tarife sadık kalınarak yapılmış, vıcık vıcık yağ içermeyen kısırlar olacak. Diyet yaparken kısır yenir mii sorusunu net olarak cevaplayabilmek için öncelikle kısır kaç kalori eder? Öğrenerek konumuza giriş yapalım.

Kısır Kaç Kalori?

Enfes bir porsiyon orta yağlı bir kısır ortalama 250 kalori içerir arkadaşlar. Bu kalori miktarı kısırın yağlı ve yağsız olmasına göre değişkenlik gösterir. Yani fazla yağlı olmayan 1 tabak kısır 250-300 kalori eder ve bu kalori miktarı, diyette olan kişiler için oldukça uygun olup ayrıca kısır yemek uzun süre sizi tok tutacağı için hem de geç acıkmış olursunuz.

Yağsız Kısır Kaç Kalori?

Yağsız olarak yapılan kısırın kalori değeri ise ortalama 60-70 kalori daha az olacaktır. Bu nedenle 1 kase yağsız kısır 180-185 kalori eder diyebiliriz. Bu kalori hesabını yapmanın en kolay yolu, ince bulgur almış olduğunuz paketin arkasına bakarak tam kalori değerini öğrenmek ve su bardağı yada çay bardağı ile 1 paket ince bulguru eşit parçalara bölerek ne kadar kalori ettiğini hesaplamak olacaktır. Kısırı yağsız yapacağınız için de haşlanmış ince bulgurun üzerine tabak başına 20-30 kalori daha (sebzelerin toplam kalorisi) koyarak da diyet kısırın kalorisini evde de hesaplayabilirsiniz.

Kısır Kilo Aldırır Mı?

Gelelim kısır kilo yapar mı, konusuna. Arkadaşlar aşırıya kaçmadan tükettiğiniz kısır size kilo aldırmaz ancak bazı aşırı zeki arkadaşların yapmaya çalıştığı gibi günde sadece kısır yiyerek zayıflamaya çalışmak tamamen saçmalıktan ibarettir. Kesinlikle bu tür kısır diyeti gibi şeylere bulaşmayanız. Evet diyette kısır tüketmek oldukça sağlıklı olabilir ancak her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi diyetteyken tüketilen fazla kısırda size kilo olarak geri döner. Bu nedenle diyet yaparken kısır yemeği ihmal etmiyoruz ama kesinlikle ne kadar, kaç tabak, kaç kaşık yediğimizin de bilincinde oluyoruz.

Diyette Kısır Yenir Mi?

Kısır diyet için uygun mu? Elbette ki diyette kısır yenir. Diyette kısır yemek, kendimize kilo verme adına yapacağımız en güzel ve sağlıklı çalışmalardan biri olabilir. Ama yediğimiz kısır mümkünse çok az yağlı olmalı ve porsiyon miktarımız asla aşırıya kaçmamalı. Yoksa diyetteyken kısır yeniyormuş diye, salçaya yarım su bardağı sıvı yağ koyup kavurun demiyoruz kesinlikle. Kısır kilo aldırır mı, yoksa kısır yemek zayıflatır mı ikileminin en büyük ayrıntı noktası, kullanılan yağ miktarıdır. Çünkü en çok kalori yağdan gelir. Kısacası rejim yaparken kısır yemek istiyorsak yağacağımız şey yağ oranına dikkat etmek ve aşırıya kaçmamak. Bu şekilde kısır diyeti bozmaz. Bunun için internette kilo aldırmayan kısır tariflerini inceleyebilirsiniz.

Diyette Ne Kadar (Kaç Kaşık) Kısır Yenir?

Kilo vermek ve biran önce zayıflamak için diyette günde en fazla 6-7 kaşık kısır yemek yeterlidir. Yada daha kolay tabirle, diyet yaparken günde 1 tabak kısır yenir, fazlası size kilo aldırır. Kalan kalori eksiğinizi et, süt ve meyve ürünlerinden tamamlayarak çok daha sağlıklı bir şekilde perhiz yapmış olursunuz. Kilo vermek için günlük alacağımız kalorinin tamamını asla sadece kısır tüketerek tamamlamamalıyız. 

İlginizi Çekebilir: Diyette Kuru Fasulye Yenir Mi?

100 gram kuru ince bulgur ürün için besin değeri:

Protein 15 gr;
Yağlar  1.5 gr (çoğu çoklu doymamış)
Karbonhidratlar  75 gr

Bulgur, protein ve sağlıklı doymamış yağlar bakımından oldukça yüksektir. Ek olarak, kısırın oldukça düşük bir glisemik indeksi vardır, bu da küçük porsiyonlarda bile hızlı ve uzun süreli tokluk hissi anlamına gelir.

Gece Kısır Yemek Kilo Aldırır Mı?

Akşam yatmadan önce kısır yemek şişkinliğe neden olabilir ancak gece yenilen kısırda da aynı kalori alınır sabah yenilen kısırda da. Yani gece kısır yemek istiyorsanız ve diyet listenize göre, o gün için hala alabileceğiniz kalori açığınız varsa gece kısır yemek çok büyük bir dert değildir ancak uyumadan önce en az 1 saat beklenilmesinde şişkinlik yönünden fayda vardır. Kısır şişmanlatır mı, öğrendikten sonra artık kısırın birbirinden besleyici faydalarını öğrenmeye ne dersiniz?

Kısırın Faydaları

Birçok insan, herhangi bir buğday ürününün aynı faydalı özelliklere sahip olduğuna inanır. Örneğin, buğday veya irmik aynı tahıldır, sadece biri soyulmuş ve ince öğütülmüştür. Ancak bulgurun vücuda olan faydalarını belirleyen tam da tahıl kabuğunun korunması ve ezme yöntemidir.

  • Yüksek Lif İçeriği
Kısır oldukça yüksek lif içeriğine sahiptir. Bu, kilo vermede ve vücudu temizlemede paha biçilmez bir yardımcıdır. Lif, bağırsaklarda şişebilir ve tüm toksinleri ve hastalığa neden olan bakterileri dışarı atabilir. Ayrıca lif, uzun süre tok hissetmenizi sağlar.

  • Doğal Antidepresan
Kısır, sinir sistemi üzerinde olumlu etkisi olan manganez içerir. Bir kişi özellikle mevsim geçişlerinde stres ve aşırı yüklenme sırasında manganeze ihtiyaç duyar. Manganez ayrıca kan şekerini düşürür ve pankreas enzimlerinin üretimine de yardımcı olur.


  • Cilt İçin Faydalı
B3 vitamini, cilt yenilenmesinin ana yardımcısıdır. Yağ ve enzim oluşumunu teşvik eder, metabolizma üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir ve beyin fonksiyonlarını destekler. Bu vitamin, herhangi bir cilt hastalığı ve geç yaşlanma için gereklidir. Yüksek B3 vitamini içeriğine sahip yiyecekler , sindirim sistemi bozuklukları için diyete dahil edilmelidir.

  • Kalsiyum Eksikliğinin Giderilmesi
Pek çok tahıl ve baklagil kalsiyum içerir ancak hepsi vücudun ihtiyaçlarını karşılamaya yeterli değildir. Laktoz intoleransı olan kişiler, kalsiyumun en yüksek olduğu süt ürünlerinden kalsiyum alamazlar. Bu nedenle bu kişilerin kısırı kalsiyum almak için kullanması en iyi seçeneklerden biridir.

İlginizi Çekebilir: Roman Marulu Nedir?


  • Kan Pıhtılaşması Üzerindeki Etki
Vücut için çok önemli olan K vitamini, vücut için gerekli proteinlerin oluşumuna katkıda bulunur. Kanın pıhtılaşma yeteneği doğrudan onlara bağlıdır. Kısırda bulunan K vitamini bir kanamanın en etkili şekilde önlenmesi ve organların ve bütünlüklerin yenilenmesinde yardımcı olur.


  • Kadınlar İçin Kısırın Önemi
Kısırda bulunan folik asit (B9 vitamini olarak da bilinir) bağışıklığı uyarır, özellikle kadınlar için önemli olan kan yapıcı görevini üstlenir. Bu element aynı zamanda hamile kadınlar için düşük yapma riskinden kaçınmaya yardımcı olur ve sağlıklı DNA zincirlerinin korunmasına katkıda bulunur. 


Kısırın Zararı Var Mıdır?

Tahıllara karşı alerji veya gluten hassasiyeti olan kişiler kısır yemekten uzak durmalıdırlar. Kısırdaki nispeten düşük glisemik indekse rağmen, bu tahıl glüten içerir ve glüten intoleransı olan kişilerde olumsuz reaksiyonlara neden olabilir. Diğer durumlarda kısırın sağlığa herhangi bir zarar görülmemiştir.

Kısırlık Bulgur Nasıl Seçilir?

Artık günümüzde çok fazla açık ince bulgur satışı olmadığı için en güvenli ve bilindik yöntem bildiğiniz markaların ince bulgurlarını tercih etmek olacaktır. Gerekirse açık olan satılan kısırlık bulgur için ödeyeceğiniz ücretin az daha fazlasını ödeyin ama kafanız rahat olsun. Bu şekilde her zaman alacağınız markayı bilmiş olursunuz ve sürpriz bir sonuçla karşılaşmazsınız.

Kilo Aldırmayan Diyet Kısır Nasıl Yapılır?


Karnabahar Kısırı Tarifi


Sağlıklı ve mükemmel bir lezzete sahip olan kısır kilo yapar mı? Diyetteyken ke kadar kısır yenir? Bu konuları inceledik arkadaşlar. Sizlerde diyette kısır tüketimi yapıyorsanız eğer lütfen yaşamış olduğunuz tecrübeleri konu altına yorum yazarak benimle paylaşın.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?

Diyet Yaparken Kaçıncı Günü Kilo Vermeye Başlanır? Kilo İlk Nerden Verilir?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?