Limonlu Sıcak Suyun Faydaları


Son zamanlarda limonlu sıcak su içmek birçok insan için trend haline geldi.🍋 Ferahlatıcı tadı bir yana, limonlu sıcak suyun faydaları nelerdir? Hiç merak ettiniz mi?😉 Özellikle kafa karıştıran bir durum olan limonlu su, sıcak mı yoksa ılık mı içilmeli, sorusu ile ilgide neler düşündüğümü yazımda bulabilirsiniz.😊 Haydi bakalım sıcak limonlu suyun faydası nedir? Hep birlikte öğrenelim.👍
Öncelikle limonlu suyun faydalarını almak için en önemli şey, sıcak su değil ılık su kullanılmasıdır. Sıcak suya limon suyu eklerseniz, besin içeriği bozulur ve artık vücudunuza fayda sağlamaz. Bu nedenle çoğu arkadaşlar kaynar suya limon sıkarak fayda sağlamaya çalıştığı için tekrar uyarmak istiyorum. Limonu sıkacağınız su sıcak değil ılık olmalı ki limonun içeriğindeki vitamin ve minerallerde azalma olmasın. 

Siz yine de ben kendi bildiğimi okurum derseniz hiçbir sıkıntı yok, yine de ılık su kadar olmasa da kaynamış sıcak su ile yapılmış limon suyunun da yararları vardır tabi ki. Yazımda bahsettiğim sıcak limonlu sudan kastım elimizi alev alev yakmayacak ılık sudur arkadaşlar. Bilginiz olsun ve artık sıcak limonlu su içmek ne işe yarar, geçmeden önce ılık limonlu su nasıl yapılır öğrenerek konumuza giriş yapalım.


Sıcak (ılık) Limonlu Su Nasıl Yapılır?

Limonlu su nasıl hazırlanır mevzusu çok kalay ve basittir arkadaşlar. Yapmanız gereken tek şey kaynar olmayan orta derecede 1 su bardağı suya yarım limon suyunu posası ile eklemek ve 20 saniye bekleyip yavaş yavaş içmektir. İşte bu kadar basit. Peki ılık limonlu suyun faydaları neler?

Limonlu Sıcak Suyun Faydaları


 • 1. Toksik maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur.
Limonlu sıcak su, aşırı safra salgılanmasını önleyebilir. Safra sınırlı miktarlarda olduğunda toksik maddeler azaltır. Limon suyu ayrıca doğrudan toksinleri dışarı atarak detoksifikasyon görevi görür.

 • 2. Sindirime yardımcı olur.
Ilık limonlu su, sindirim sistemimizdeki suların, tükürük ve hidroklorik asidine benzer bir atomik bileşime sahiptir. Bu, yiyecekleri iyi sindirmeye yardımcı olur.

 • 3. Bir antioksidan görevi görür.
Antioksidan olan limon suyu ve ılık suyun sağlığa faydaları, ılık su tarafından iyi emilen C vitamini içeriğinden kaynaklanmaktadır. Hücrelere zarar verebilecek serbest radikallerle savaşabilir. 

 • 4. Hazımsızlığın giderilmesine yardımcı olur.
Limon suyu, tadı ekşi olsa bile alkali özelliğe sahiptir Bu özellik, ılık suyla birleştirildiğinde limon suyunu mide için güvenli hale getirir ve hazımsızlık semptomlarını hafifletebilir.

 • 5. Bağışıklığı artırır.
Limon suyu, yüksek miktarda C vitamini içerir ve bu, bağışıklık sistemini güçlendirmek için çok faydalıdır. İyi bir bağışıklık sisteminiz varsa, üşütmezsiniz.

 • 6. Kan basıncını kontrol eder.
Limonlu sıcak suyun, tansiyon kontrolü için sağlığa faydaları şaşırtıcıdır. Kalp kaslarının kasılmasını kontrol eden potasyum içerir. Kalp iyi bir şekilde kasılırsa, kan basıncı normal bir seviyeye kadar kontrol edilebilir.

 • 7. Astım ve diğer solunum semptomları için idame tedavisi.
Ilık limon suyunda bulunan C vitamini, astım ve diğer solunum rahatsızlıkları için destekleyici bir etkiye sahiptir. 

 • 8. Balgam miktarını azaltmaya ve grip belirtilerini önlemeye yardımcı olur.
Limon suyunun ve sıcak suyun sağlığa faydalarından biri de grip belirtilerini önlemektir. Bu, antimikrobiyal özelliklere sahip olan saponin içeriğinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca balgam oluşumunu da azaltır.

 • 9. Hamile kadınlar için uygundur.
Hamileler için limonlu kaynamış suyun sağlığa faydaları folat içeriği ile birleştirilmiştir. Folik asidin fetal beyin ve sinir sisteminin gelişimi için gerekli olduğu bilinmektedir.

 • 10. Anemiyi önlemeye yardımcı olur.
Limonlu su, kansızlığı önlemeye iyi gelir. Bu, içindeki demir emilimine katkıda bulunan demir ve C vitamini içeriğinden kaynaklanmaktadır.

 • 11. Beyindeki hafıza fonksiyonunu güçlendirir.
Limon suyunun sağlık açısından şaşırtıcı faydalarından biri de hafıza işlevini geliştirmesidir. Beyin için iyidir çünkü limon suyu, beyindeki ve sinir sistemindeki elektrik iletimini uyaran potasyum açısından zengindir. Vericiler iyi çalıştığında, beyin normal şekilde çalışacak ve hafızanın işlevi iyileşecektir.

 • 12. Vücuttaki pH dengesini korur.
Sıcak limonlu suyun alkali yapısı, vücuttaki pH dengesini korumak ve küçük veya büyük rahatsızlıklarla savaşmaya yardımcı olur.

 • 13. Ürik asit ile tedavi yardımcı olur.
Sıcak suya limon sıkarak elde edilen C vitamini, idrar yolundaki ürik asidi çözebilir. Ayrıca limon suyunun alkali etkisi, eklemlerdeki ürik asit de dahil olmak üzere vücuttaki asitliği gidermeye yardımcı olabilir ve bu da gut oluşumuna engel olabilir.


 • 14. Diüretik görevi görür.
İdrar söktürücü olarak ılık suya limon sıkmak, vücudu detoksifiye eder. Bu istenmeyen maddelerin vücuttan atılmasına ve idrar miktarının artmasına yardımcı olur.

 • 15. Kasları gevşetir.
Limonlu su, kasları gevşeten magnezyum içerir. Bu, kas kramplarını ve şiddetli vücut yorgunluğunu önleyecektir.

 • 16. Kemik sağlığına faydalıdır.
Limon suyu ayrıca kemiklerin inşası ve güçlendirilmesi için faydalı olan kalsiyum içerir.

 • 17. Cildi sağlıklı kılar.
Limonlu sıcak suyun cilde faydaları, cildi parlak tutmak ve kırışıklıkları ve cilt lekelerini azaltmaktır. Bunun nedeni, cildi gençleştirebilen limon suyundaki C vitamininin etkisidir.

İlginizi Çekebilir: Limon Yemek Kilo Aldırır Mı?

 • 18. Akne oluşumunu engeller.
Misket limonu suyunun alkali yapısı sivilce problemlerine neden olan bakterileri öldürebilir. Ayrıca C vitamini içeriği sivilce izlerinin iyileşmesine yardımcı olur. 

 • 19. Ruh halini iyileştirir.
Limon, ruh halini iyileştiren ve zihni temizlemeye yardımcı olan benzersiz bir kokuya sahiptir. Bu nedenle, oluşabilecek anksiyete veya depresyonu azaltmak için limonlu ılık su birebirdir.

 • 20. Vücut enersisini artırır.
Limonlu sıcak su, negatif iyon içeriği daha yüksek olan meyvelerden biridir. Bu, sindirim sistemine girerken vücut için enerjiyi artırır.

 • 21. Vücudu nemlendirir.
Misket limonu suyu ve ılık su, sıvı kaybını yeniler ve vücudun nemli kalmasını sağlar. Vücudun su dengesini düzenleyen sodyum ve potasyum içerir.

 • 22. Kilo vermeye yardımcı olur.
Limonlu sıcak su, pektin lifi açısından zengindir ve daha hızlı kilo vermenizi sağlayan alkali bir diyet için faydalıdır. 

İlginizi Çekebilir: Limon Tuzu Zayıflatır Mı?

 • 23. Kabızlığı önler.
Sıcak suya sıkılmış limonun, kabızlığı önlemek için faydası pektin lifinden gelir. Bu lif, besin maddelerini emmeye ve yiyecekleri iyi sindirmeye yardımcı olur.

 • 24. Gözleri korur.
Limon ve ılık suyu, gözleri kataraktlardan ve diğer göz problemlerinden iyi koruyan A vitamini içerir. Bu, gözlerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olacaktır.

Limonlu sıcak suyun 24 faydasını açıkladım arkadaşlar. Limonlu suyu soğuk yada sıcak değil ılık bir şekilde içmemiz gerektiğini sakın unutmayalım. Limonlu sıcak su ne işe yarar? Öğrendikten sonra birazda zararı var mı, bundan bahsedelim.

Limonlu Sıcak Suyun Zararları

Arkadaşlar limonlu ılık suyun zararı olması için sizin kronik bir rahatsızlığınız olmalı yada çok hassas bir mideye sahip olmanız gerekmektedir. Yüksek tansiyon hastaları, daha önce mide ameliyatı geçiren kişiler gibi rahatsızlığı olanlar limonlu su içmeden önce muhakkak doktoruna danışmalı, aksi takdirde mide delinmesine kadar çok ciddi sorunlarla karşılaşabilirler. Herhangi bir sağlık sıkıntınız yoksa eğer çok fazla, aşırı tüketmediğiniz ılık limon suyu size zarar vermez.

Limonlu Su Aç Karnına Mı? Tok Karnına Mı İçilir?

Aç karnına sıcak limonlu su içmek her zaman ufakta olsa risktir arkadaşlar. Mümkün olduğunca azda olsa bir şeyler atıştırdıktan yarım saat sonra ılık limonlu su içersek eğer midemiz için çok daha sağlıklı olur. Çünkü aç karnına limonlu su içme limonun içerdiği asitler nedeniyle bize zarar verebilir. Bu yüzden elimizden geldiğince limon ve suyu tok karnına tüketmeye çalışmalıyız.


Limonlu Su Ne Kadar İçilmeli?

Sıcak limonlu su günde en fazla 1 veya 2 bardak içilmeli arkadaşlar. Aşırıya kaçarsanız eğer çeşitli sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Size önerim 1 limonu 2 ye bölüp yarısını öğlen diğer yarısını akşam yada sabah içmenizdir. Yani günde 1 limondan yapacağınız ılık su. toplam 2 su bardağı sizin için uygundur. Ayrıca her gün limonlu su içmek gibi bir olaya da lütfen girişmeyiniz. Haftada en fazla 1-2 gün sıcak limonlu su içmeniz kafidir. Her gün sıcak limonlu su içmek bünyeye zarar verir.

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır mı?

Maalesef sabah yada akşam uyumadan önce ılık yada sıcak bir şekilde içilen limonlu suyun zayıflamaya yada hızlı kilo vermeye bir etkisi yoktur. Çünkü limonlu su yağ yakmaz. Sadece bizim iştahımızı kontrol eder ve sindirim sistemimizi daha iyi çalıştırır. Ancak bu asla tek başına limonlu suyun zayıflattığı anlamına gelmez. Bu konu ile ilgili daha önce ayrıntılı bir yazı yazmıştım. Okumak için aşağıdaki l,inke göz atabilirsiniz.Limonlu Ilık Suyun Yararları


Evet değerli arkadaşlar sizlere limonlu sıcak suyun faydalarından ve ne işe yaradığından bahsettim bugün. Sizlerde gündelik hayatınızda limonlu suyu nasıl kullandığınızı konu altına yorumlarınızı  yazarak benimle paylaşabilirsiniz.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?

Diyet Yaparken Kaçıncı Günü Kilo Vermeye Başlanır? Kilo İlk Nerden Verilir?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?