Makarna Kilo Aldırır Mı? | Diyette Makarna Yenir Mi?

Diyete başladığımız gün aklımıza gelen ilk sorular; makarna kilo aldırır mı? Diyette makarna yenir mi? oluyor.😊 Çünkü acıkmaya başladığımız an, insan hemen bol karbonhidrat içeren makarna gibi besinler tüketmek istiyor.😋 Peki diyet yaparken makarna yemek kilo yapar mı? Diyetteyken makarna ne kadar tüketilmeli? Hangi makarna tercih edilmeli? Hiç merak ettiniz mi?😖 Makarna ve kilo alma ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları yazımda bulabilirsiniz.🍝
Makarna yemeği sevmeyen tek bir insan görmedim. Durum böyle olunca daha diyetin 1. günü insanın canı bol domatesli, salçalı, peynirli yada yoğurtlu 1 tabak dolusu makarna çekmeye başladığı an insanlar kendilerine genelde şu soruları sorarak internette araştırma yapmaya başlıyorlar. " kepekli makarna kilo aldırır mı, gece makarna yemek kilo aldırır mı, makarna yemek göbek yapar mı? " gibi... birçok sorunun cevabını almaya çalışıyor. Ama hiç merak etmeyin, bu yazımda diyette makarna tüketimi ile ilgili tüm sorularınıza ayrıntılı olarak cevap bulabileceksiniz. Öncelikle şunu belirtebilirim "Diyette makarna yenir" ve "Makarna kilo aldırmaz" ama gerekli kurallara uyduğunuz takdirde.

Makarna Kilo Aldırır Mı?

Ne kadar makarna tükettiğinize dikkat ederseniz eğer isterseniz, margarin yada sıvı yağ bile kullandığınız haşlanmış makarna asla kilo falan yapmaz arkadaşlar. Ancak siz diyetteyken ne kadar makarna yenir? mantığını bilmiyorsanız ve aaa diyette makarna yemek kilo aldırmıyormuş; hemen 1 paket bol soslu, yağlı makarna yiyerek kolayca kilo vereyim moduna girerseniz kesinlikle zayıflayamazsınız. Makarna yiyerek kilo vermek istiyorsanız eğer ya tam tahıllı makarna tüketeceksiniz yada normal bildiğimiz yağlı makarnadan çok küçük porsiyonlar halinde yiyeceksiniz.

Bu nasıl olacak derseniz hemen konuyu daha da ayrıntılı anlatayım. Tam buğday yada kepekli makarnalar glisemik indeksi düşük olduğu için çok daha uzun süre tok tutar ve eğer sadece haşlanmış kepekli makarna olarak tüketirseniz eğer alabileceğiniz en az kaloriyi almış olursunuz. Tahıllı makarnaların bu yönü ile diyete katkı sağlaması mükemmel. Ama siz ben kepekli makarna falan yemem, tadı saman gibi oluyor. Madem diyet yapıyorum gerekirse ufak bir porsiyon makarna yerim ama beyaz unla yapılmış mis gibi yağlı ve soslu olarak derseniz eğer çok fazla bir çıkış yolunuz yok. Çünkü makarna yaparken bu sefer de kullanacağınız yağ zeytinyağı olmak zorunda ve en fazla 1 çorba kaşığı zeytinyağı ile, içinde asla margarin, tereyağı bulunmadan yapılması gerekir. Buyurun ayrıntıları inceleyelim.

Diyette Makarna Yenir Mi?

Evet yukarıda da yazdığım gibi diyette makarna yenir. Bu paragrafta normal, bildiğimiz klasik evlerde tüketilen marketten aldığımız spagetti, fiyonk, burgu gibi makarnaların diyette nasıl yenir? bunlardan bahsedeceğim. Makarna yiyerek zayıflamak için yapabileceğimiz ilk mantıklı iş makarnayı sade olarak hiç içine yağ koymadan tüketmektir. Haşlanmış sade makarna, bol soslu, tereyağlı makarnaya göre tabi ki daha az kalori içerir ve mantıklı miktarlarda yenilirse kilo aldırmaz. Ama kesinlikle yağsız olarak tüketilmelidir. Bu şekilde bile asla tabak tabak değil mümkün olduğu kadar az yenmelidir. Çünkü yağsız makarnada eğer fazla tüketilirse kilo yapması kaçınılmazdır. 

Haşlanmış Sade Yağsız Makarna Kaç Kalori? Kilo Yapar Mı?

İşi bilimsel olarak devam ettirelim ve sade yağsız makarna kilo aldırır mı, kaç kalori içerir inceleyelim. Arkadaşlar 1 paket sade haşlanmış ve yağsız makarna toplam 1800 kalori içerir. Evet şaşırdınız değil mi? Sadece 1 paket makarnanın kalorisi işte bu kadar yüksek. Bu nedenle diyette sade makarna yiyeceksek eğer 1 paket makarnayı 5'e bölmeliyiz. 1 paket makarna 500 gram gelir. 100 gram sade haşlanmış makarna ise ortalama 350-360 kaloriye denk gelir. 

Yani diyet yaparken makarna yiyerek kilo almak istemiyorsak eğer, sade makarna bile yesek maalesef yiyebileceğimiz porsiyon miktarı sadece 100 gr çiğ makarna miktarıdır. Anlayacağınız sıfır, hiç yağ koymadığınızda bile 100 gram çiğ makarna piştiğinde 1 dolu tabak yapıyor buda 350 kaloriye denk gelmiş oluyor. Bu bilgiler eşliğinde sade makarna kilo aldırır mı sorusuna, hiç yağ koymadan sadece haşlama şekilde 1 tabak yenirse kilo yapmaz diyebiliriz.

Kepekli Makarna Kilo Aldırır Mı? Diyette Yenir Mi?

Gelelim tam buğday makarna yada kepekli olarak belirtilen tahıllı makarnalar kilo yapar mı konusuna. Arkadaşlar belki şaşıracaksınız ama kalori değerleri incelendiğinde kepekli makarnanın normal makarnadan neredeyse hiçbir farkı yok. 100 gram normal makarna 358 kalori ederken 100 gram kepekli makarna ise 354 kalori değerinde. Şaşırdınız değil mi? Peki uzmanlar diyette neden tam tahıllı makarna yememizi öneriyorlar? 


Çünkü kepekli makarnanın glisemik indeksi düşük olduğu için çok daha uzun süre tok tutuyor ve normal makarnaya göre çok daha az yememize rağmen acıkma hissimiz daha erken geliyor. Yani 1 tabak normal makarna yediğimizde hala aç hissediyorken 1 tabak tam buğday unlu makarna yediğimizde neredeyse doymak üzere olabiliyoruz. Bu nedenle diyette, özellikle sade haşlanmış yağsız 1 tabak kepekli makarna yemek kilo aldırmaz. Bu arada ben yağsız makarna hiç yiyemem derseniz eğer 1 çorba kaşığı zeytinyağı kullanmak serbest, ancak 1 kaşık zeytinyağı ortalama 100 kalori içerdiğini unutmamak gerekir. 1 tabak sade, 1 çorba kaşığı ile yapılmış zeytinyağlı makarnanın kalorisi 450 civarı olacaktır.

Salçalı Makarna Kilo Aldırır Mı? Diyette Kaç Tabak Yenir?

Salçalı makarnada maalesef işler kötüye gitmeye başlıyor. Çünkü salçalı sos demek bir anlamda yağ demek, yağ demekte bol kalori anlamına geldiği için sadece 1 tabak salçalı makarnanın kalori değeri en az 550 kalori olmaktadır. Bu kullandığınız yağ miktarına göre değişim gösterse de hele ki hem sıvı yağ hem de margarin ile bol yağlı bir salçalı soslu makarna maalesef size kilo yapar ve zayıflama hayalleriniz suya düşer. Diyette salçalı makarna mümkün olan en az yağ miktarı ile yapılmalı ve en fazla yarım tabak tüketilmelidir.

İlginizi Çekebilir: Tatlı Yiyerek Kilo Verilir mi?

Salçalı makarna yiyerek kilo almak istemiyorsanız eğer salçayı kavurmadan içine biraz sıcak su ekledikten sonra iyice yumuşamasını sağladıktan sonra sıfır yağ ile sade makarnanızın üzerine dökerseniz eğer çok da az kalori alabilirsiniz.

Yoğurtlu Makarna Kilo Yapar Mı? Diyette Kaç Kaşık Yenir?

Yoğurtlu makarna soslu makarnalar göz önüne alındığında en masum olanı diyebiliriz çünkü yağsız haşlama makarnanın üzerine yoğurt döktüğümüzde diğer soslu makarnalar kadar fazla kalori almayız. 1 tabak yağsız makarna ortalama 350 kalori olduğunu öğrenmiştik üzerine diyet yaptığımız için 2 çorba kaşığı light yoğurt dökersek yağsız yoğurttan gelen kalori ile birlikte 1 tabak yoğurtlu makarna 400 kalori eder. Bu kalori değeri göz önüne alındığında ise diyette yoğurtlu makarna yenir mi sorusuna cevabım; sık sık olmadığı sürece haftada 1 yada 2 defa 1 tabaktan fazla olmadan (6 dolu kaşık) yenebilir, şeklinde olur.

Özellikle makarnayı yağsız yiyemeyenler için yoğurtlu makarna kilo almamak yönüyle iyi bir tercih olabilir. Çünkü yoğurt sade haşlama makarnanın tadını gerçekten üst düzeye çıkararak, yavan tadını yok ediyor.

Kıymalı Domatesli (Bolonez) Soslu Makarna Kilo Aldırıyor Mu? Diyetteyken Tüketilir Mi?

Bolonez soslu makarna, kremalı mantarlı fırın makarna ve kaşarlı yada peynir sosları ile yapılan makarna türleri en çok kalori içeren makarnalardır. İçerdikleri yağ miktarı oldukça fazla olup bazı makarna sosları, makarnanın kendisinden bile fazla kalori içerir. Diyette en çok uzak durmamız gereken makarnalar bunlardır. Yani anlayacağınız makarna şişmanlatır mı? Sade makarna belki değil ama soslu makarnalar kesinlikle şişmanlamanıza neden olur diyebiliriz. 

Bol kıymalı ve yağlı 1 tabak dolusu bolonez soslu makarna ortalama 650 kalori içerir. Buda hızlı bir şekilde kilo vermek ve forma girmek isteyen kişiler için oldukça yüksek bir kalori değeri olup sadece 1 tabak kıymalı makarna ile neredeyse günlük almamız gereken kalorinin yarısını almış oluruz. Bu nedenle zayıflamak için diyette beşamel soslu, pesto soslu, alfredo soslu, carbonara soslu ve kremalı makarnalardan uzak durmak en mantıklı olanıdır.

Gece Makarna Yemek Kilo Aldırır Mı?

Uzmanlar akşam 7'den sonra meyve bile yemememizi tavsiye ederken bizler diyette gece makarna yemek kilo aldırır gibi bir soru bile sormamamız gerekir. Hepimiz gece yatmadan önce makarna yediğimizde bunun bize nasıl ağırlık yapacağını ve vücudumuzun tüm gece bu makarnayı sindirmek için ne kadar zorlanacağını biliyoruz. Geç saatlerde makarna yemek sadece kilo alma ile ilgili değil, sağlığımızı da riske sokar. Bu yüzden uyumadan önce yada akşam saatlerinde sade haşlanmış, yağsız makarna yada normal ev makarnası, ne olursa olsun kesinlikle yenilmemeli yoksa kilo alırsınız ve gece rahat uyuyamazsınız.

İlginizi Çekebilir: Gece Salata Yemek Kilo Yapar Mı?

Diyette Kaç Kaşık Makarna Yenir?

Açık konuşmak gerekirse, makarna yerken kendinizi öyle 2-3 kaşık ile sınırlamayın. Bunun yerine diyet yaparken kendinize haftada 1 gün belirleyin ve o gün 1 tabak makarnayı kaç kaşık olursa olsun afiyetle götürün. Ama geri kalan günler asla makarnaya yaklaşmayın. Yoksa siz yarım paket makarna pişirip bu güzel lezzetten 3-4 kaşık yemek hem size eziyet olur hem de diyetinizin kalıcılığı bozulur. Büyük ihtimalle bir başka öğünde dayanamayıp 1 tencere makarnayı yemektense haftada 1 gün 1 tabak makarnayı kaç kaşık demeden götürün gitsin. Ama unutmayın haftada sadece 1 gün.

İlginizi Çekebilir: Ekmek Yemeden Kaç Kilo Verilir?

Her Gün Makarna Yemek Kilo Aldırır Mı? Göbek yapar Mı?

Hem de öyle bir göbek yapar ki siz bile şaşırır kalırsınız arkadaşlar. Diyette asla her gün makarna yenmez. Makarna sadece haftada 1 en fazla 2 gün yenmelidir. Aksi takdirde sadece makarna yiyerek koca bir göbek yaparsınız, buna emin olabilirsiniz. Sakın makarna diyeti gibi olaylara girişmeyin yada her gün makarna yiyerek zayıflamak gibi hayallere kapılmayın. Bu yöntemler hem sağlıksız hem de asla kalıcı kilo verme yolları değildir. Diyet ile kilo vereceksiniz muhakkak menünüzde protein olmalı, bol salata olmalı ama hamur işleri çok çok az bulunmalıdır.

Noodle Makarna Kilo Yapar Mı?

Noodle sade, sossuz olsa aslında o kadar tehlikeli bir makarna değil ama marketlerde satılan hazır baharatlı yada peynir soslu noodle makarnalar arkasını okuduğunuzda, bazıları inanılmaz kaloriler içeriyor. Yoksa noodle makarna çok ince ve paket porsiyonu oldukça küçük ancak lezzetlendirmek için içine o kadar fazla katkı maddesi ekliyorlar ki, bırakın noddle kilo aldırır mı sorusunu ilk sormamız gereken noodle sağlıklı mı olurdu? Hem mis gibi spagetti, burgu, fiyonk makarna varken insan neden noodle arar o da ayrı bir konu bence. Kısacası hazır paketli noodle makarna ister istemez hem sizin iştahınızı artırır hem de kilo yapar.

Diyet Makarna Nasıl Yapılır?

Diyette Hangi Makarna Yenir?

Diyetteyken hangi makarna yenmeli konusundan ziyade önemli olan ne kadar yenmeli olmalıdır. Yoksa makarnanın aşağı yukarı kalori değerleri aynıdır. Tabi ki herkesin daha çok sevdiği bir makarna markası vardır ama sonuç olarak istediğiniz makarnayı yiyin ama sadece belirlediğiniz günlerde tüketin. Ben mesela spagetti makarnaya bayılıyorum. Bazıları uzun makarna yada çubuk makarna olarak da tabir ediyorlar. Ayrıca fırın makarnada çok severim. En çok sevdiğim makarna markaları ise; Barilla, Filiz, Nuhun Ankara ve son günlerde çıkan Mutlu Makarna markalarını gayet severek tüketiyorum. Makarna olarak değerlendirir misiniz bilmiyorum ama özellikle Barilla'nın lazanya olayına gerçekten hastayım.😋 Ama en çok sevdiğim makarna tabi ki annemin yaptığı ev makarnası (erişte) elbette.👍


Makarna Yiyerek Zayıflanır Mı?


Makarna Salatası Kilo Yapar Mı?

Makarna salatası yaparken bol miktarda mayonez, sıvı yağ ve tam yağlı yoğurt kullanıldığı için her ne kadar içinde çok faydalı bezelye, havuç gibi garnitürler bulunsa da maalesef makarna salatası da kilo aldırıyor. Kilo vermek istiyorsak makarna salatasından uzak durmalı yada en fazla 1-2 kaşık tüketmeliyiz ki diyetimiz bozulmasın.

İlginizi Çekebilir: Mayonez Kilo Aldırır Mı?

Makarna İle İlgili Merak Edilen Diğer Sorular

Diyette makarna yemek ile ilgili gün içinde birçok soru alıyorum. Bu soruları derleyerek aşağıda makarna ile ilgili gelen sorulardan oluşan bir soru cevap bölümü oluşturdum. Sizlerde merak ettiğiniz soruları konu altından sorabilirsiniz.

Makarna sivilce yapar mı?

Makarna yerken özellikle ağır, yağlı ve bol baharatlı soslar kullanıyorsa eğer makarna sivilce yapar arkadaşlar. Yoksa normal sade makarna tüketiminde herhangi bir alerjik sıkıntınız yoksa makarna sivilceye neden olmaz. Kısacası makarnanın sivilce yapmasının en büyük nedeni bol baharatlı ve acı soslardan oluşmasıdır.

Makarna ishal, kabız ve gaz yapar mı?

Aynı şekilde fazla baharatlı ve acılı tüketilen makarnalar ishal ve gaz yapabilir. Hamur olmuş makarnayı yanında herhangi bir sıvı tüketmeden yerseniz de kabız olma ihtimaliniz vardır. Bu nedenle makarna yiyerek ishal, kabız yada gaz sıkıntısı çekmemek için yaparken aşırı pişirmemeli ve makarna soslarına çok fazla baharat ve acı koymamalıyız.

Makarna süt yapar mı?

Emziren annelere makarna tek başına süt falan yapmaz arkadaşlar. Makarnadan alınan kalori dolaylı yoldan süt üretimi konusuna katkı yapsa da makarna süt yapıyormuş gibi bir durum söz konusu olmadığından sadece makarna yiyerek süt yapmasını beklemek çokta mantıklı olmaz.

Makarna enerji verir mi?

Elbette makarna enerji verir. Makarna en çok kaloriye sahip besinlerden biridir. Bol yağlı ve soslu bir tabak makarna bazı durumlarda 700 kaloriye kadar çıkabilmektedir. Bu nedenle makarna kesinlikle enerji verir diyebilirim.

Makarnanın yanına ne yapılır?

Ben makarnanın yanına en çok patates kızartması, köfte ve mercimek yemeğini yakıştırıyorum. Sizlerde makarnanın yanında canınız ne istiyorsa onu yapabilirsiniz. Sonuçta özgürsünüz. Patates püresi de makarna ile iyi giderdi.

Makarna ısıtılır mı? Nasıl ısıtılır?

Tabi ki makarna ısıtılır. Neden güzelim yarım tencere makarnayı ziyan edelim ki? Makarna nasıl ısıtılır konusunda da; makarna tenceresine 1 çorba kaşığı kadar içme suyu koyarak makarnanın altının tutması önlenerek, makarna kolayca ısıtılabilir. Yada su koymadan direkt mikrodalga da makarna ısıtmak mümkündür.

Makarna oda sıcaklığında bozulur mu?

Öğrenci evinde çoğu zaman dışarda oda sıcaklığında unutulan makarnayı yemiştik ve bir şey olmamıştı. Ama havanın ne kadar sıcak olduğu da çok önemlidir. Kış günü mutfakta unutulan makarna bir sorun çıkartmazken yaz sıcağında unutulan bir makarna çok daha hızlı bozulabilir. Yada kendinizi hiç riske atmayın ve 5 liralık yeni bir makarna daha pişirin olsun bitsin.

Makarna şekeri yükseltir mi?

Evet makarnada yüksek oranda şeker vardır ve şeker hastalarının uzak durması gereken yiyecekler arasında yer alır. Bu nedenle makarna yemek şekeri çıkarır diyebiliriz.

Sonuç Olarak Makarna Kilo Yapar Mı?

Evet değerli arkadaşlarım bugün sizlere diyet yaparken makarna yenir mi? Makarna şişmanlatır mı? Kilo aldırıyor mu? Sorularının cevaplarını vermeye çalıştım. İster tavuklu makarna, ister köri soslu makarna yada ton balıklı makarna olsun; önemli olan kullandığınız yağ miktarı ve porsiyon ölçünüzdür. Diyette elimizden geldiği kadar tam buğday yada kepekli makarna tüketirsek ve makarna soslarından uzak durursak eğer makarna korkulacak bir nesin değil aksine çok faydalıdır. Yeter ki makarnayı kalori bombası haline dönüştürmeyelim.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski