Muzun Faydaları ve Zararları | Muz Kabuğu Ne İşe Yarar? | Neye İyi Gelir?


Muzun faydaları nelerdir?😋 Peki ya zararları?🍌 Muz, birçok vitamin ve mineral içerir. Muzdaki besinler, günde sadece 1 muz yiyor olsanız bile sağlık açısından faydalar sağlayabilir.😊 Muz kabuğu ne işe yarar, muz neye iyi gelir, öğrenmek istiyorsanız, sizler için hazırlamış olduğum aşağıdaki şu listeye bakalım. Muzun faydaları cinsellikten tutun da kadınlar için cilde ve çocuklara kadar birçok yararı olduğu için. Hepsinin ayrı ayrı inceledim. Herkese iyi okumalar.😉

Muzun Faydaları Neler? 


Muzun çocuklara, mideye, cilde ve cinsel hayata sağladığı faydaları incelemeden önce genel olarak en çok bilinen yararlarına değinerek daha sonra diğer konular geçmek istiyorum.

 • Muz Gündelik Performansı Arttırır
Muz hafızayı geliştirir ve beyni canlandırabilir, bu nedenle tüm öğrencilerin özellikle sınav haftaları sırasında muz tüketmeleri önerilir. Ayrıca muz tüketimi, anksiyete belirtilerini azaltır ve insanların uğraştıkları işe daha konsantre olmasını sağlar.

 • Muz Yüksek Tansiyona İyi Gelir
Muzun yüksek tansiyonu kontrol altına almak için sağladığı faydalarının çoğu potasyumdan gelir. Potasyum, kan basıncı seviyelerini kontrol etmek için mükemmeldir. Günde 2 muz yemek yüksek tansiyonu önleyebilir. 

 • Stresi Uzaklaştırır
B vitamini ve triptofan sinir gerginliğini gidermeye, stresi ve depresyonu hafifletmeye yardımcı olur. Muzda bulunan magnezyum da strese karşı olumlu bir etkiye sahiptir.


 • Sindirim Sistemini Rahatlatır
Düzenli muz yemek bağırsak hareketlerini aktifleştirebilir. Muzdaki yüksek lif içeriği bağırsak hareketlerini artırabilir. Bu nedenle günde 1-2 muz yemek kabızlığı etkili bir şekilde giderebilir. Faydalarından şüphe etmeye gerek yok. 

 • Uykusuzluğa İyi Gelir
Muzdaki triptofanın kendisi, sadece moralinizin iyi olmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda doğal bir uyku hapıdır. Geceleri muzlu atıştırmalıklar yemek, uykusuzluğun azalmasına ve normal uykunun düzene girmesine yardımcı olacaktır.
 • Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir
Muz, midenizi hızla doyurabilen bir meyve türüdür. Böylelikle açlık hissinden kurtulabilir, her zamanki yeme alışkanlıklarınızı kontrol edebilirsiniz. Ama muz tüketirken diğer meyvelere göre daha çok kalori içerdiğini unutmamak önemlidir.

 • Muz Göz Sağlığı İçin İyidir.
Muzun kabuğu parlak sarı renktedir ve A vitamini bakımından zengindir. Muz, görüşü iyileştirebilir ve gözleri sarı nokta hastalıklarından koruyabilir. Muzun tatlılığını kimse inkar edemez. 

 • Enerji Verir.
Muzun lezzeti sadece damak tadımızı tatmin etmekle kalmaz, aynı zamanda bizi daha enerjik yapar. Muz, fruktoz ve lif yönünden yönünden zengin birçok karbonhidrat içeren bir meyve olduğu için gün içinde bize yüksek oranda enerji sağlayabilir. Bu nedenle, performansı artırmak ve kemikleri güçlendirmek için fiziksel egzersizden önce 1 muz yemeniz önerilir.

 • Kemikleri Sağlamlaştırır
Muzda bulunan potasyum, sadece kardiyovasküler sistem için değil kemikler için de iyidir. Kalsiyum içeriği kemikleri güçlendirir. Bununla birlikte, potasyum aynı zamanda vücuttaki kalsiyum düzeyini artırmada önemli bir rol oynar.

 • Kanser Tedavisine İyi Gelir
Kanseri önlemek için yapılan bir araştırma, muzun, tümör büyümesini etkili bir şekilde engelleyebilen bir enzim olan mükemmel bir tümör nekroz faktörü içerdiğini buldu. Anormal tümör büyümesinin kanserin gelişimini gösterebileceği iyi bilinmektedir. Bu nedenle kanserle savaşırken muz sizin en büyük yardımcılarınızdan biri olabilir. Muzun kansere karşı etkisini arttırmak için; siyah ve benekli olgunlaşmış muzları seçin. Pek çok insan bu muzları artık yenilebilir olmadıklarını düşündükleri için atma eğilimindedir. Ancak gerçek tam tersi. Bu muzlar, beyin fonksiyonlarını iyileştirebilecek güçlü anti-kanser antioksidanları içerir. 

 • Beynin Daha İşlevsel Çalışmasını Sağlar
Kahvaltıda aç karnına muz yemenin faydalarını zaten biliyor olabilirsiniz. Muzun sabahları aç karnına yenmesinin en büyük yararı, beyin işlevselliğine sağladığı katkılardır; bu nedenle beyin işlevini iyileştirmek ve depresyonu önlemek için okula veya işe gitmeden önce bir muz yemeyi unutmayın.

 • Depresyona İyi Gelir
Günde 1 veya 2 muz yemek depresyona nasıl iyi gelir? Muz, serotonine dönüştürülebilen triptofan içerir. Hepimizin bildiği gibi serotonin, kendinizi rahat ve mutlu hissetmenizi sağlayan bir beyin nörotransmiteridir, bu nedenle triptofan içeren muzlar ruh halinizi iyileştirebilir ve depresyonu önleyebilir. 

 • Anemiye İyi Gelir
Anemi, özellikle kırmızı kan hücrelerinin eksikliğinden kaynaklanır. Bu durumu tedavi etmek veya önlemek için demire ihtiyacımız var. Her gün bir yada iki muz yemek, kırmızı kan hücreleri ve hemoglobin üretimini uyarabilen, böylece kan sağlığını iyileştiren ve anemiyi önleyen yeterli miktarda demir sağlayabilir.

Muzun Cinselliğe Faydaları

 • Muzun cinselliğe faydaları konusunda; B, A, E vitaminleri cinsellik hormonlarının sentezi için gereklidir ve ayrıca cinsel organlara besin sağlayan dolaşım sistemine yardımcı olur. Meyve yemek, tüm cinsel hayatınızı olumlu yönde güçlendirebilir.
 • Muzun şeklinin erkek cinsel organına benzemesinin sebebi boşu boşuna değildir elbette. Muz yemek, cinsel isteği uyaran mükemmel bir afrodizyak olarak kabul edilir. Muz kullanımının cinsel performansı artırdığı bilimsel çalışmalar net olarak göstermiştir.
 • Düzenli şekilde muz tüketimi sayesinde; ereksiyon süreleri daha güçlü ve daha belirgin hale gelir ve cinsel ilişki süresi uzar. Muz, oksitosin üretimini uyardığı için sperm kalitesini de attırır. Kısaca muzun erkeklere faydası oldukça fazladır.

Muzun Kadınlara Faydası Nedir?

 • Muzun içeriğinde bulunan E vitamini, kadın sağlığı için ana vitaminlerden biri olarak kabul edilir. E vitamini içeriğindeki azalma, kadınlardaki menopozun nedenlerinden biridir. Elbette bir kadın menopozun getirmiş olduğu bu değişiklikten tamamen kaçınamayacaktır, ancak düzenli muz tüketimi, menopoz başlangıcını büyük ölçüde geciktirecek ve semptomlarını tamamen azaltacaktır. Özellikle menopoz döneminde muzun kadınlara faydaları asla küçük görülmemelidir.
 • Muz, 40 yaşından sonra muhakkak kadınların beslenme programı listelerine dahil etmeleri gereken bir meyvedir. Menopoz hakkında konuşmak için çok erken ise, yine de muz yemekten vazgeçmemelisiniz. Dişi üreme sistemi; E vitamini, potasyum, çinko ve magnezyuma ciddi anlamda ihtiyaç duyar. Bu nedenle bayanlarda sağlıklı bir cinsel hayat için muz yemek kaçınılmazdır.
 • Muz tüketimi adet sancılarını hafifletmeye yardımcı olacaktır. B vitamini, sinir sistemi üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir ve ruh halini iyileştirebilir. Muzlar ayrıca bir kadının libidosunu artırabilen oksitosin hormonu içerir. 
 • Hepatit B'den muzdarip kadınlar için de muz yemek yararlıdır. Meyvelerde bulunan eser elementler ve antioksidanlar, kadınları uzun süre genç tutabilir, kollajen sentezini teşvik edebilir ve daha sıkı bir cilt sağlayabilir. Yararlı içeriği nedeniyle muz güzellik alanında da kullanılmaktadır. 

Aç Karnına Sabahları Muz Yemenin Faydaları

 • Eğer diyet yapıyorsanız ve sabahları aç karnına muz veya muzlu süt gibi ürünler tüketerek kilo verebileceğinizi düşünüyorsanız maalesef yanılıyorsunuz. Çünkü muzun neredeyse %24 ü şekerden oluşmakta olup aç karnına sadece muz yemek size oldukça fazla kalori sağlayacak olup size maalesef kilo olarak geri dönecektir.
 • Ama herhangi bir kilo probleminiz yoksa veya muz yiyerek kilo almak istiyorsanız işte o zaman aç karnına istediğiniz kadar muz yiyebilirsiniz. Özellikle ballı, çikolatalı muz yemek size gereken kaloriyi sağlayacaktır. 
 • Aç karnına muz yemek yukarıda belirttiğimizin muzun faydalarını tam anlamıyla alabilmek için mükemmel bir fırsat ancak sabah sadece muz yemek sizi 1-2 saat içerisinde tekrar acıktıracak olmasını asla unutmayın. Özellikle fazla kilo sorunu olup zayıflamak isteyenler için sabahları muz yemeyi önermiyorum.

Muzun Hamilelikte Faydaları


Herhangi bir alerjik reaksiyon veya diğer yan etkiler yoksa, hamile kadınlar hamilelik sırasında muz yiyebilir ve hamilelikte muz tüketmek oldukça çok faydalıdır. Aşağıda gebelikte muzun sağladığı faydaları bulabilirsiniz.

 • Muzun içerdiği B9 vitamini (folat), fetal nöral tüpün oluşumunda önemli rol oynar. Bu nedenle hamileyken muz yemek ilk üç aylık dönem için oldukça faydalıdır.
 • Ayrıca muz tüketimi, bebeğin iskelet sisteminin oluşumu için gerekli olan kalsiyumu içerir. Birçok anne hamilelik sırasında dişlerinin çürüdüğünden yada diş ağrısından şikayet eder. Bu, kalsiyum eksikliğinin bebeğin dışarıdan bulamadığı durumlarda anneden almaya çalıştığının bir göstergesidir.
 • Hamilelikten itibaren annenin vücudunda dolaşan kan hacmi, önemli ölçüde artış gösterir. Bu nedenle potasyum ve magnezyum hamile kadınlar için çok faydalıdır. Potasyum, hamilelik sırasında ödem oluşumunu önlemeye yardımcı olur ve eklemlerdeki krampları hafifletir. Magnezyum ayrıca fetüsün sorunsuz bir şekilde oluşmasına yardımcı olur ve magnezyum eksikliği düşüklere neden olabilir. 
 • Gebelik sırasında kadınlar genellikle demir eksikliği yaşarlar. Gebelikte muz yemek, çok rahat bir şekilde kadınlarda demir eksikliğini giderecektir.
 • Gebeliğin ilk üç ayından itibaren bir kadın sindirim sistemi sorunları ve kabızlık çekebilir. Bu hormonal değişikliklerden kaynaklanmaktadır. Önümüzdeki birkaç ay içinde bu sorun genellikle ortadan kalkar ancak hamilelikte sindirim sorunlarının çözümü için en basit yollardan biri günde sadece 1 muz tüketimi olabilir.
 • Hamilelik dönemlerinde bazı günler kadınların hiç iştahı olmaz ve ağır yemekler yiyemezler. Bu günlerde muz yemek, gebe kadınlar için hem gerekli kaloriyi karşılayacak hem de çok daha kolay tüketilebilen bir besini kolayca yemelerini sağlayacaktır.

Emzirirken Muz Yemenin Faydaları

 • Muz tüketimi, doğumdan sonra ve emzirme döneminde de kadınlar için oldukça faydalıdır. Serotonin üretimini ciddi bir şekilde teşvik ederek, kadınların doğum sonrası stresin üstesinden gelmesine ve doğum sonrası depresyondan kaçınmasına yardımcı olur. 
 • Muzda bulunan B6 vitamini ayrıca doğumdan sonraki ilk aylarda doğal olarak oluşan yorgunluğu gidermeye yardımcı olur. Muzdaki zengin karbonhidratlar emziren kadınlar için enerji sağlar. Eğer bebeğinizin muza karşı bir alerjisi yoksa eğer emzirirken muz yemenin faydalarından muhakkak yararlanmak isteyeceksinizdir.
 • Ayrıca bebeklere muzlu sütün faydaları da oldukça fazladır. Ancak bebeğinize muzlu süt vermeden önce muhakkak en az 6 ay geçmeli ve doktorunuz muzlu süt konusunda onay vermelidir. Çünkü bazı hassas bebeklerde muzlu süt fayda yerine kızarıklık ve alerjiye neden olabilmektedir. Ballı muzlu süt ise bebeğin bal alerjisi olmasına karşın 1 yaşına kadar verilmemelidir.

Muzun Cilde (Yüze) Faydaları


Muz cildimiz için faydalı olan etken maddelerin yanı sıra birçok işe yarar vitamin ve mineral içerir. Muzda bulunan gençleştirici mineraller hızlı bir şekilde hücrelere derinlemesine nüfuz ederler ve yüzümüzün yada cildimizin sıkılaşıp gerginleşmesini sağlar. Muz maskeleri, muzun cilde sağladığı faydaları alabilmemiz için uygulayabileceğiniz kür çeşitlerinden biridir. Genelde muz posası, yulaf, yoğurt, tahin gibi besinlerle karıştırılarak cilde uygulanır. Muz ne işe yarar, konusunda ayrıntıları aşağıda maddeler halinde bulabilirsiniz.

 • C vitamini (askorbik asit); cilt yaşlanmasını yavaşlatabilen ve aynı zamanda kırışıklıklar ile ciddi anlamda savaşabilen ve E vitaminini yumuşatan gerçek bir antioksidandır. Ciltteki nemi korumanıza, sıkılaşmasına ve kollajen üretimini arttırmanıza, böylece cildin gençleşmesine yardımcı olur. 
 • Yüze muz kabuğu veya posası sürülmesi, aynı zamanda parlaklık, gerginlik ve canlılık verebilir. Muzun içeriğinde oldukça fazla B vitamini vardır. Ayıca muzun cilde faydaları arasında; kızarıklık ve soyulmaya iyi gelerek, cildin hassas bölgelerindeki mikro çatlakları iyileştirebilir ve ayrıca yüzün sivilcelerden arınmasına da yardımcı olabilir. 
 • Muz cildi güzelleştirme konusunda sıvı dengesini ve nemi düzenleme yeteneği ile bilinen harika bir meyvedir. Aynı zamanda kan damarları üzerinde olumlu etkisi olan, cildi besleyen, kan dolaşımını iyileştiren ve hücresel solunuma yardımcı olan çok miktarda magnezyum içerir.

Muzun Bebeklere ve Çocuklara Faydaları

 • Muz, bol miktarda E vitamini, C vitamini, beta-karoten ve B vitamini içerir; Muzda, çocukları ve bebekleri mutlu etme ve neşelendirme konusunda olumlu etkisi olan serotonin vardır. Bu bileşen bebeklerde ve çocuklarda iyi bir ruh halini korumaya yardımcı olur. 
 • Muz diğer meyvelere göre çok daha fazla potasyum içerir. Kalbin düzgün çalışması, su ve tuz metabolizmasının normalleşmesi için gereklidir. Potasyum, beyin gelişimine yardımcı olduğu için özellikle bebekler ve okul öncesi çocuklar için muz yemek oldukça yararlıdır.

Muzun Mideye Faydaları


Muz çok miktarda eser element içerdiği için metabolizmamız için oldukça faydalıdır. Muz yedikten sonra herhangi bir yanma veya ağrı hissetmezsiniz. İnsan vücudu muzu kolaylıkla emebilir ve sindirim sistemi (mide) üzerinde gereksiz bir yük oluşturmaz. Hassas mideye sahip kişiler bile muz yerken herhangi bir problem yaşamıyorlar. Bu nedenle sağlam ve sağlıklı bir mide için muz tüketiminin önemi büyüktür.

Yeşil Ham (Olmamış) Muzun Faydaları


Alman bilim adamları, yeşil (ham) muz yemenin olgun muzlardan çok daha sağlıklı olduğuna inanıyor. Araştırmacılara göre yeşil muz, temel bir bileşen olan sindirilemeyen nişasta içerir. 

Uzmanlar, ham muzda bulunan bu maddenin bakteriler tarafından fermente edilen kalın bağırsağa girdiğinde ince bağırsakta sindirilmediğini açıkladılar. Yani olgunlaşmamış muz yemek enerji patlamalarına ve uzun süreli tokluğa neden olabilir. 

Ek olarak ham muzlarda bulunan sindirilmeyen nişasta, bağırsaklardaki faydalı bakteri sayısını artırarak kolon kanseri riskini azaltır. Vücutta östrojen salgılanmasını ve metabolizma hızını artırmayı da sağlar.

Bilim adamları, yeşil muzdaki nişastanın, olgun, şekerli meyveleri yerken olduğu gibi kan şekeri seviyelerinde keskin bir artışa neden olmadığını söylüyor. Bu, yeşil muz tüketiminin diyabet riskini azalttığı ve sağlıklı olduğu anlamına gelir. 

Olgunlaşmamış muzlar kararmış muzlara göre daha fazla potasyum içerir. Yüksek potasyum içeriği, normal kan basıncı ve kalbin korunması için çok önemlidir. 

Ayrıca olmamış çiğ muz vücutta kalsiyumu tutabilir ve böylece kemikleri güçlendirebilir. Yeşil muzun mide ülserini önleyebileceğine dair kanıtlar da var. 

Olgunlaşmamış muzlar ayrıca benekli muzlara göre çok daha az şeker içerdiği için kilo aldırmaz ve daha az kalorilidir.

Muzun Besin Değerleri (100 gram) Muzda Hangi Vitaminler Var?


Aşağıda 100 gr muz yediğinizde vücudunuza alacağınız besin maddelerinin ortalama değerlerini göreceksiniz.

Kalori - 78
Lif- 0.99 g
Karbonhidrat 20.25g
Protein - 0.99 g
Yağ - 0.18 g
A Vitamini - 4.5μg
C vitamini 14.4 mg
E Vitamini - 0.45mg
B1 vitamini - 0.05 mg
B2 vitamini - 0.04 mg
Niasin 0.63 mg
B6 Vitamini - 0.34 mg
B9 Vitamini - 23.4μg
H Vitamini - 1.26μg
Kalsiyum - 5,4 mg
Potasyum - 324mg
Pantotenik Asit - 0.4 mg
Fosfor - 24,3 mg
Magnezyum - 28,8 mg
Demir - 0.27mg
Çinko - 0.18mg
Bakır - 0.08mg
Manganez - 0.23mg
Selenyum - 0.9mkg
Molibden - 6,3 μg


Muz Kabuğunun Faydaları. Muz Kabuğu Ne İşe Yarar?


Muzu yediniz ama kabuğunu çöpe mi fırlattınız? muz kabuğunun yararlarını bilseydiniz eğer asla muz kabuğunu çöpe atmazdınız. Aşağıda muz kabuğu neye iyi gelir ile ilgili maddeler halinde hazırlanmış bir listem var. Lütfen inceleyiniz.

 • Ayak Nasırlarına İyi Gelir
Muz kabuğu ile yapacağınız kür yada maske ayaklar için çok uygundur. Bütün gün yürümekten yorulduk ve ayaklarımız nasır mı bağladı? Hiç merak etmeyin muz kabuğuyla bu derdinize çare bulabilirsiniz. Muz kabuğunu bir blendere koyuyoruz, bir çay kaşığı karbonat ve biraz su ekliyoruz. Yirmi dakika bekledikten sonra ayaklarımızı soğuk suyla yıkayıp iyice kurulayıp muz kabuğundan yapmış olduğumuz kürü uygulayıp 2 saat bekliyoruz.

 • Daha Gür Saçlar İçin Muz Kabuğunu Deneyin
Daha kalın ve gür saçlar için muz kabuğundan daha iyi bir alternatif bulamazsınız. Muz kabuğunu küçük parçalar halinde kesin. Biraz şampuan ve saç kremi ile iyice karıştırın. Süper besleyici bu karışımı 1 gün boyunca bekletin ve artık süper saç besleyici muz kabuklu şampuanınız hazır.

 • Morluklara İyi Gelir
Halı saha maçına gittin ve düştün, kendini yaraladın mı? Her durumda, çürük ve morluk tedavisi için muz kabukları kullanılabilir. Morluğu gidermek için muz kabuğunu çürüyecek bölgeye uygulayın ve bir sargı bezi yarımıyla sabitleyin. Bir saat sonra muz kabuklarını yenileri ile değiştirin ve bunu birkaç kez daha uygulayın. 2-3 saat sonra morlukların azaldığını göreceksiniz.

 • El Çatlakları İçin Muz Kabuğu
Soğuk ve sıcak hava değişimleri sonrasında ellerinizde çatlaklar mı oluştu? Hiç dert etmeyin. Muz kabuklarını çatlakların olduğu bölgeye sarın ve 1-2 saat bekleyin. Muz kabuklarının nasıl çatlak kremi gibi işlev gördüğünü görünce çok şaşıracaksınız.
 • Daha Temiz Dişler
Dişlerinizi macun yerine muz kabuğu ile fırçalama fikrine ne dersiniz. Başta ilginç gelse de muz kabuğunda bulunan mineraller bazı durumlarda çürük oluşumunu bile yavaşlatma özelliğine sahiptir. Muz kabuğu ile hem daha parlak hem de çok daha sağlıklı dişlere kavuşabilirsiniz.

 • Gümüşlerinizi Parlatmak Muz Kabuğu İle Daha Kolay
Solmuş gümüş eşyalarınızı muz kabuğunun içi ile güzelce silerseniz eğer eskisine göre çok daha parlak ve temiz olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca muz kabuğundaki mum içeriği diğer gümüş parlatıcılara göre çok daha uzun süre parlaklık sağlar.

 • Muz Kabuğunun Diğer Faydaları
Muz kabuğu ayrıca siğilleri iyileştirme amacı ile, baş ağrısı ve migren tedavilerinde kullanılır. Eklem ağrılarını gidermek içinde özellikle köyde yaşayan insanlar uzun yıllar muz kabuğundan faydalanmışlardır.

Evet değerli arkadaşlar muz ve muz kabuğunun faydaları inanın saymakla bitmez. Yukarıda listelediklerimden başka, muzun, muz kabuğunun, muz çiçeğinin ve pişmiş muzun; spor yapanlara, bağırsaklara, sivilceye, saça, beyne, kaslara, karaciğere sayamayacağım birçok faydası vardır. Muzun olgunlaşmamış olanının ayrı kararmış olanın bile ayrı faydaları var. Sizlerde yazımda olmayan başka muzun faydası neler var, neye iyi gelir, ne işe yarar, yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz.😋

Muzun Zararları Nelerdir? Kimler Muz Yememeli?

 • Bebeklerde çok fazla muz yemek şişkinliği ve ishali tetikleyebilir. Ayrıca olgunlaşmamış muzlar bebekler için alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
 • Muz ayrıca yüksek oranda K vitamini içermektedir. Çocuğun vücudunda aşırı K vitamin fazlalığı oluşursa hemolitik anemi ve sarılık hastalıkları gelişebilir.
 • Muzların neden olabileceği zararların çoğu, muzların depolanma ve taşınma esnasında ortamdan kaptığı mikrop veya dayanmaları için üzerlerine sıkılan ilaçlardan olan E230, E231 ve E232 gibi kimyasallardan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle muz yemeden önce kabuğunu tüketmeyecekseniz bile muhakkak iyice yıkayın.
 • Kitin içeren yiyeceklere alerjisi ve hassasiyeti olan kişiler, sıradan bir muzdan bile alerji alma riski altındadır. Çoğu zaman anneler, çocuğun neden alerji olduğunu anlamaya çalışır. Fazla muz tüketiminin sonucu çocuklarda genelde alerjik reaksiyonlarla sonuçlanır. Avokado ve mangoya alerjiniz varsa, büyük olasılıkla muza da alerjiniz olduğunu unutmayın.
 • Muz, kan pıhtılaşma bozuklukları olan kişiler için yasaklanmıştır.
 • Bir yaşın altındaki çocukların muz yemesi tavsiye edilmez. Çünkü 1 yaşından önce muz yemek kabızlığa ve aşırı şişkinliğe neden olabilir. 

Diyette Muz Tüketimi

Arkadaşlar diyette muz tüketimi ile ilgili oldukça uzun ve ayrıntılı bir yazı daha önce yazmıştım. Bu konuyu detaylı olarak merak eden arkadaşlar aşağıdaki linkten muz ve kilo alma arasındaki bağı inceleyebilirler.Muz İle İlgili Merak Edilen Diğer Sorular


Arkadaşlar uzun süredir muz ile ilgili sosyal medya üzerinden birçok soru gönderiyorlar. Bu soruları tek tek cevaplamak yerine, bu konu altından muz ile ilgili merak edilen her şeyi cevapladım arkadaşlar. Başka sorularınız varsa da gönderebilirsiniz. 1-2 gün içinde konuya eklemiş olurum.

Muz kabız yapar mı?

Muz, maalesef kabızlığa neden olan meyvelerden biridir. Günde 1 muz yerseniz midenizde kabızlık ile ilgili bir probleminiz olmaz, aksine vücudunuz birçok vitamin ve besini almış olur. Ancak her gün çok fazla muz yemek kabızlığa neden olabilir. Kabızlık sorunu yaşayan kişiler, muz yemeyi geçici olarak durdurmalıdır. 

Muzların olgunluğuna göre kabız yapma etkisi de değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden olgunlaşmamış yeşil muzlar daha çok kabızlık yapar. Kararmış benekli muzlar ise fazla tüketildiği taktirde ishal yapma ihtimalleri vardır.

Muz sivilce yapar mı?

Normal miktarlarda tüketilen muz sivilce yapmaz. Ancak hassas bir cildiniz varsa ve çok sık sarı renkli tatlı muzlar yiyorsanız eğer bu muzlardaki şekerden dolayı sivilce oluşumu olabilir. Muz yediğiniz günlerdeki sivilce artış miktarını kontrol etmek bununla ilgili en kolay yöntemdir.

Muzun Glisemik İndeksi Kaç?

Muzun glisemik indeks değeri 51'dir. Buda muzu tükettikten sonra tekrar acıkacağımız anlamına gelmektedir. Çünkü muzun 51 glisemik indeksi (muz insülin direnci) oldukça yüksektir.

Muz uyku getirir mi?

Muz içerdiği yüksek miktardaki magnezyum ve potasyum sayesinde çok daha iyi uyumanızı sağlar. Yatmadan önce yiyeceğiniz 1 muz gece çok daha rahat uyumanızı sağlayabilir. Yani muz uyku getirir mi sorusuna; evet cevabını verebiliriz.

İlginizi Çekebilir: Kivinin Faydaları nelerdir?

Muz ishal yapar mı? İshale İyi Gelir Mi?

Özellikle olgunlaşmış aşırı sararmış ve yumuşak muzların fazla tüketimi ishal yapar arkadaşlar. Bunun nedeni yeşil muzlara göre çok daha fazla lif içermeleri gösterilebilir. Muz yiyerek ishal olmamak için muzun üzerine su içmek gibi gereksiz şeyleri yapmamamız gerekir. Ayrıca doğru kullanıldığı taktirde muz ishale iyi de gelir. Gün içinde 1 adet yediğiniz kararmamış muz sizi ishalden kurtarabilir.

Muz gaz yapar mı?

Normal şartlarda muz gaz yapmaz, ama bu ne kadar muz tükettiğiniz ile de alakalıdır. 5-6 muz yediğiniz zaman elbette gazda yapar ishalde olursunuz. Önemli olan muzu yerken aşırıya kaçmamak ve kendinize hakim olmak. Yoksa sadece muz değil neyi çok fazla yerseniz çeşitli sağlık sorunları yaşarsınız.

Muz mide ağrısı yapar mı?

Hayır muz mide ağrısı yapmaz. Hatta muz yemek mide ağrılarına ve kramplara iyi gelir. Çünkü muz en kolay sindirilebilen meyvelerden biridir. Yine de fazla tüketilmesi halinde mide ağrısı da yapacağı bir gerçektir.

Bebeklere muz ne zaman verilir?

Mu bebeklere ne zaman verilir konusu; kesin olarak 6 aydan önce verilmez arkadaşlar. 6 aydan sonrası içinde doktorunuz bebeğinizi inceledikten sonra karar verecektir. Çünkü muz bebeklerde sindirim sıkıntısına neden olabilir. Hatta doktorunuz bebeğiniz için muza izin verirse bile muhakkak; bebeklere muz ne kadar verilmeli, konusunda net bilgi alın. Muz konusu bebeklerde tehlikeli olabilir.

Gebelikte (hamilelikte) muz bebeğe kilo aldırır mı?

Hamilelikte muz yemek mutlaka size kalori ve faydalı mineraller sağlar ama bu kalorinin direkt bebeğe gideceği düşüncesi çokta doğru değildir. Yani muz bebeğe kilo aldırır tabi ki ama bunu sadece tek başına muz yapmaz. Diğer aldığınız kaloriler eşliğinde bebeğin kilosunda artış yaşanır. Yoksa 1 muz yedim çeyreğini bebek yemiştir gibi bir konu söz konusu değildir. Ama muzdan aldığınız vitamin ve mineraller muhakkak bebeğe fayda sapladığı gerçektir.

Muzun ortasındaki siyahlık nedir?

Muzun ortası neden siyah olur, arkadaşlar hiç merak ettiniz mi? Muzun ortasındaki siyah ince siyah hat zararlı bir şey değildir. Muzun büyüme evresinde aynı bir inşaatın kolonları gibi görev alan yapıya sahiptir. Meyvede büyüme oranını sağlar ve denge verir. Muzun ortasındaki bu siyahlığı yemenizde sağlık açısından herhangi bir sıkıntı yoktur.

Muz uzun süre nasıl saklanır?

Muzun çabuk kararmaması için muzlar kesinlikle buzdolabında saklanmamalı ve dışarda da diğer meyvelerle aynı sepette bulunmamalıdır. Muzlar eve geldikten sonra mutlaka poşetinden çıkarılarak mümkün olan en az yere temas edecek şekilde 12 derece ile 15 derece arasında 60-60 bağıl nem aralığında saklanmalıdır. Muzu örneğin sarkacak şekilde bir yere asarsanız çok daha fazla çürümeden dayanır. Muzun bozulmaması için ne yapılmalı, sorusuna verebileceğim en bilimsel cevap bu şekildedir arkadaşlar.

İlginizi Çekebilir: Kolesterole İyi Gelen Meyveler

Muz metabolizmayı hızlandırır mı?

Bu soruyu zayıflamak amacıyla soruyorsanız eğer hiç ümitlenmeyin arkadaşlar. Muz yemek metabolizmayı hızlandırır ama bu hız diğer besinlerin sağladığı hızdan çokta fazla değildir. Bu nedenle muzun çok yüksek derecede metabolizma hızlandırdığını söylemek yanlış olur.

Muz şişkinlik yapar mı?

Normal bir insana muz şişkinlik falan yapmaz hatta muz yemek şişkinliğe iyi gelir ama mide rahatsızlığınız varsa veya çok hassas bir bünyeye sahipseniz eğer o zaman elbette ki muz şişkinlik yapabilir.

Emziren anneler muz yiyebilir mi?

Herhangi bir sağlık sorununuz veya alerjik reaksiyonunuz yoksa öncelikle kendi doktorunuza da danışarak emziren anneler muz yiyebilir.


Muz enerji verir mi?

Elbette muz enerji verir. Muz en çok kcal sağlayan meyvelerden biridir. 1 büyük muz en az 150 kalori eder. Buda neredeyse 2 dilim ekmeğin verdiği enerjiye eşittir. Bu nedenle kesinlikle muz enerji verir diyebiliriz.

Muz bebeklere gaz yapar mı?

Özellikle bebeğe muz yeni verilmeye başlandıysa vücut alışık olmadığı bu besin nedeniyle tepki verip bebekte gaz yapabilir. Bu tür tepkilerle karşılaştığınızda muhakkak doktorunuza bilgi verin ve bebeğinize muz vermeyi azaltın.

Muz süt yapar mı?

Kalori sağlayan çoğu besin gibi muz yemekte süt yapar elbette arkadaşlar. Ama sadece muz yiyerek süt miktarında artış beklemek yerine, bol bol tahin ve pekmez ile takviye edilmesi, çok daha fazla süt yapacaktır.

Muz şekeri yükseltir mi?

Olgunlaşmış bir muzun yüzde 24 kadarı şekerdir. Ayrıca muz oldukça fazla kalorili bir meyve olduğu için belki 1 muz yemek şekeri yükseltmese de 1 adet muzdan fazlası muhakkak şekerinizi yükseltmeye başlayacaktır.

Muz kan yapar mı?

Muz dahil hiçbir besinin tek başına kan yapma gibi bir özelliği yoktur. Elbette ki içerdiği yüksek besin değerleri nedeniyle kan oluşumuna katkı sağlayacaktır ama tek başına muz kan yapar dememiz çok doğru olmaz.

İlginizi Çekebilir: Mangonun Faydaları nelerdir?

Muz kabuğu yenir mi?

Muz kabuklarını yememenizi öneriyorum çünkü üzerlerinde oldukça fazla kimyasal kalıntı olabiliyor. Bildiğiniz üzere muzlara dayanmaları için bolca ilaç ve katkı maddeleri atılıyor ve bu maddeler muzun üzerinde kaldığı için uzmanlar muz kabuğunu iyice yıkamadan yada kaynatmadan yemenin doğru olmadığını söylüyorlar.

Muzun hangi hali faydalı?

Muzun ham hali de kararmış hali de oldukça faydalı. Yeşil muzda daha az şeker ve lif bulunurken sararmış muzda daha bulunur. En iyisi arada yeşil muz arada kararmış muz yemek sanırım.

Muz kabuğu çiçeklere nasıl verilir?

Muzda c vitamini var mı?

Evet 100 gr muzda 14.4 mg c vitamini vardır.

Muz kaç saatte sindirilir?

Muz kolay sindirilebilen besinler arasında yer almaktadır. Muz genelde 2,5 saatte sindirilir. 

Vücudunuza Her Gün Muz Kabuğu Uygularsanız Ne Olur?


Evet kıymetli arkadaşlar bugün sizlere ayrıntılı olarak muzun faydası nedir? Ne işe yarar? Muz kabuğu neye iyi gelir? sorularının cevaplarını vererek, muz ile ilgili almış olduğum tüm soruları içtenlikle cevaplamaya çalıştım. Sizlerde muz ile ilgili düşüncelerinizi konu altına yazarak bizimle paylaşabilir konumuza ortak olabilirsiniz. Bir başka yazımda görüşmek üzere.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:

Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

2 Yorumlar

 1. Teşekkürler, her türlü meyveyi severim, muz da ayrı bir güzel tabi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için teşekkürler. Evet muz her şeye yakışıyor. Puding ve pasta ile de çok güzel yakışıyor.

   Sil
Daha yeni Daha eski