Stres Kilo Aldırır Mı? | Verdirir Mi? | Üzüntüden Kilo Vermek


Bugün sizler için stres kilo aldırır mı, verdirir mi? Üzüntüden kilo vermek mümkün mü? Bu konularda yaptığım araştırmayı paylaşacağım. Diyet yaparken stresli olmayı kim ister ki? Hepimiz hayatımızın bir döneminde strese girerek kendimizi tatlılara vermişliğimiz olmuştur. Peki gerçekten stres zayıflatır mı? Haydi bakalım stres kilo yapar mı, mevzusunu en ince ayrıntısına kadar inceleyelim.

Stres Nedir? Neden Olur?

"Strese girmek" kelimesi genellikle olumsuz bir çağrışımla birlikte oldukça uyarılmış bir deneyim olarak anlaşılır. Ancak "stres" terimi çok daha geniştir. Stres, vücudun süreçlerin kararlılığını bozan herhangi bir uyarana verdiği bir dizi değişik tepkidir. Yaklaşan bir üniversite sınavı, zorla oruç tutma, sevgiliyle beklenmedik bir ayrılık görüşmesi veya hatta bir evlilik teklifi sizi strese sokabilir. Stres duygusal, fiziksel, olumlu ve çok olumsuz olabilir.

Stresin Vücudumuza Etkileri Neler?

Stresin vücut üzerinde aşırı yemek yeme başta olmak üzere çok derin bir etkisi vardır. Strese verilen tepkiler farklı olabilir, genellikle psikolojik ve duygusal semptomlardan (baş dönmesi, şiddetli öksürük gözyaşı vb.) Ve belirli fizyolojik süreçlerden (titreme, yüz kızarması, aşırı vücut sıcaklığı uzuvlarda uyuşma vb.) Bahsediyoruz. Birçok insan için stres, normal yaşamının önünde ciddi bir engeldir. İyi haber şu ki, stres geçici ve iyileştirilebilir. Bu yüzden yoğun bir stres dönemi şuan aşırı şekilde iştahınızı açmış ve çok fazla abur cubur yemenize neden olmuş olabilir ancak bu durum geçecektir, merak etmeyin. Önemli olan Stres kilo aldırır mı? konusunu tam algılamak ve gerekli önlemler ile üzüntüden kilo vermeyi engellemektir.


Stresin Nedenleri


Modern çağ insanı, genellikle üç ana gruptan birine girebilecek stresli durumlara eğilimli olmaktadır.

 • Hayatta çok önemli değişiklikler: düğün veya boşanma davası, bir çocuğun doğumu, ikamet yeri veya iş yeri değişikliği, işten kovulma, yakın bir tanıdığınızın ölmesi, birden aşırı kilo alma ve zayıflayamama vb.
 • Kişilerarası ilişkilerdeki yaşanılan zorluklar: çözülmemiş çatışmalar, sorunlar ve karşılıklı birbirinden nefret etmeye giden durumlar vb.
 • İş hayatı: İş, ciddi bir strese girme etkenidir. Stres durumları genellikle, iş performansı, ücret değişiklikleri veya yönetim ve çalışan arasındaki anlaşmazlıklardan kaynaklanabilir.
Stres ve sağlıklı  bir insan arasındaki ilişki söz konusu olduğunda, vücut üzerindeki riskin derecesi, kişinin stresi doğru yönetme ve stresle baş etme alışkanlıklarına, strese verdiği tepkiye ve deneyimine bağlıdır.

Stresin Kısa Vadede Etkileri

 • Strese girildiğinde vücutta meydana gelen süreçler tüm insanlarda oldukça benzerdir. Bunlar, endokrin, sinir sistemi ve bağırsakları içerir. Yüksek stres altında vücuttan adrenalin ve kortizol salgılanır. Bu enzimler, bir kişinin zor bir durumdan acil bir çıkış yolu aradığı doğal mekanizmalardır. Bu durum hem beyin hem de vücut için geçerlidir. Sonuç olarak, hücrelere hızlı bir şekilde enerji verilir, bir histamin salınımı meydana gelir ve ciltte kızarıklık ve kaşıntıya neden olur.
 • Kas lifleri şiddetli bir şekilde kasılmaya başlar, damar lümeni daralır, kan basıncı yükselir, yüzde ve boyunda kırmızı küçük lekeler belirir. Çoğu zaman, kasların anormal kasılması nedeniyle hızlı bir kalp atışı durumu vardır. 
 • Stresin vücut üzerindeki etkileri, bir kişinin sahip olduğu bireysel özelliklerine de bağlı olabilir. Örneğin, bazı kişiler strese girmek kilo yapar mı, diye sorarken başka bir kişi ise stres zayıflatıyor mu diye sorabilir. Çünkü sahip olduğumuz genler aynı stres durumunda bir kişiye iştah açıp, kilo yaparken başka bir kişinin ise üzüntüden zayıflamasına neden olabilir.

Stres Kilo Aldırır Mı?

Strese girmek benim yaşamış olduğum tecrübeler eşliğinde kesinlikle stres kilo aldırır, diyebilirim. Çünkü benim yapım gereği ne zaman uzun dönemli bir strese girsem aşırı şekilde abur cubur, cipsi kola vs. şeyler tükettiğimi gözlemledim. Özellikle üzüntüden kilo vermek, tabiri tam benim zıttım bir olay. Ne zaman 2-3 haftalık stresli bir döneme girsem sadece üzüntüden 2-3 kilo alıyorum ve cidden çok sinir bozucu. Ama işin ilginç tarafı bazı insanlar üzüntüden kilo veriyorken bazı insanlar ise benim gibi ağlayarak kilo alma eğilimde olabiliyorlar. 

Stres Kilo Verdirir Mi?

Bazı dönemlerde ise strese girerek kilo verdiğimi gördüm. Bu durumlarda oldukça iştahım kesildi ve neredeyse kahve içmekten başka hiçbir şeyden zevk alamıyor gibi hissettim. Önceki stres dönemlerinde 3-4 kilo alırken bazı sıkıntılı durumlarda stresle kilo vermek cidden çok ilginç ve araştırılması gereken bir durum. Benim düşüncem orta düzey stresli dönemlerde insan fazla yemek yiyebiliyor. Bu örneğin kız arkadaşından ayrılma gibi olabilir ancak aile bireylerinden birini kaybetmek çok daha büyük bir travmaya yol açtığı için bu tür streslerde tamamen iştah gidiyor ve stres ile zayıflıyoruz.

Üzüntüden Kilo Vermek Gerçek Mi?

Bence üzüntüden kilo vermek gerçekten var. Ama bu üzüntü derecesine göre yukarıda d anlattığım gibi oldukça fazla değişkenlik gösterebiliyor. Eğer üzüntü dereceniz çok yüksek ve kendinizi toparlamakta zorluk çekiyorsanız eğer üzüntüden zayıflamak kaçınılmaz oluyor. Ama ergenlik dönemlerinde yaşanılan ufak tefek problemleri çok büyüttüğümüz anlarda ise bazen üzüntüden kilo alma durumları ile karşı karşıya da kalıyoruz. 

Stres Kilo Vermeyi Etkiler Mi?

Ancak "stres kilo vermeye engel mi" diye sorarsanız eğer; Kesinlikle strese girmek zayıflamayı etkiler arkadaşlar. Hiç sağlıklı bir diyetle, stresli diyet bir olur mu? Stresle birlikte yapılan diyetlerde büyük ihtimal çok sinirli ve her an diyeti bozacakmış gibi bir durum söz konusu olurken sakin ve planlı geçirilen rejim dönemleri çok daha fazla başarı sağlama ihtimali olduğu bir gerçektir.

Stres Metabolizmayı Hızlandırır Mı?

Arkadaşlar strese girmek metabolizmanızı hızlandırsa ne olacak hızlandırmasa ne olacak? Strese girerek kilo verme çalışması mı yapacaksınız. Lütfen bu tarz sorulardan elimizden geldiğince çekinelim. Kendimizi strese sokarak metabolizma hızlandırmaya çalışmak tamamen saçmalık ötesi bir girişimdir. Sinir, stresle kilo vermek olmaz. Her zaman sağlıklı yöntemler denenmelidir. Yoksa daha çok saçma sapan sorular sorarız. Stresle baş edemezseniz eğer bırakın kilo kaybına neden olmasını, stres göbek yapar ancak arkadaşlar bunu sakın unutmayın.


Stresten Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı?

Strese girip kilo almamak için yapılacak en mantıklı şey diyetinizi profesyonel kişilerin desteği ile yani diyetisyenler ile yapmak olacaktır. Kesinlikle uygulanan çok az kalorili diyetler ve haftada 4-5 kilo verdiği iddia edilen şok diyetler sizi çok kolay strese sokar. Bu nedenle diyette strese girmemek için muhakkak mantıklı diyetler ve sağlıklı seçimler yapılmalı ki stres ve kilo alma ikilisi sizden uzak dursun.


Genel olarak stres kilo yapar mı? Yoksa zayıflatır mı? konularını inceledikten sonra, peki stresin hiç faydası yok mu? Ne dersiniz birazda stres vücuda iyi gelir mi? İnceleyelim. Gerçekten çok şaşıracaksınız.

Strese Girmenin Faydaları

 • Sinir hücrelerinin aktivasyonu, beynin kullanabileceği yeteneklerinin sınırında çalışmasını sağlar.
 • Oksitosin seviyesinde ciddi bir artış sağlayarak bir diğer stresli anımızda bize dur deme sinyalini daha kolay veridir.
 • Vücudun  psikolojik dayanıklılığını artırarak gelecekte önümüze çıkan sorunlara karşı hazırlıklı hale geliriz.
 • Bağışıklık sistemimiz her stresli durumdan başarılı bir şekilde çıktığımızda biraz daha düzelir.
 • Algımız genişler, Dünyaya farklı pencerelerden bakmayı öğreniriz.
 • Her olumsuz olaylarda çok daha hızlı bir şekilde çözüm üretebilme yeteneğimiz gelişir.

Uzun süreli ciddi stresin sonuçları nelerdir?

Çoğu insan en az bir kez kronik stres yaşamıştır: aşırı yorgunluk, sinir, motivasyon eksikliği, konsantrasyon güçlüğü gibi...

Aşırı stresin insan vücudu üzerindeki etki çok ciddi olabilir. Uzun süreli stres, genellikle vücut mekanizmalarının bozulmasına neden olur. Sonuç olarak aşağıdaki sonuçlar ortaya çıkabilir:
 • azalan dikkat konsantrasyonu
 • performansta bozulma
 • hafıza bozukluğu
 • azalmış öz kontrol

Stresten Kilo Almamak İçin Neler Yapabilirim?

 • Strese ne derecede ve ne kadar süre maruz kalındığı çok önemlidir. Bunu bilerek, sizi strese sokabilecek aşırı yüklerin azaltılması ve uyku düzeninin düzeltilmesi ile stresle savaşmaya başlayabilirsiniz. Sağlığımıza dikkat etmeli, fiziksel aktivite, yeterli kaliteli vitamin ve mineral alımı da stresin ciddi sonuçlarının önlenmesi gereklidir.
 • Yağlı bol kalorili yiyecekler ve tütsülenmiş et tüketimini azaltmak, daha çok sebze ve meyve yemek kilo vermek için stresi engellemede oldukça başarılıdır. Atıştırmalıklar sağlıklı ve az kalorili olmalıdır. 
 • Atıştırmalık olarak çiğ fındık ve kuru meyveler, taze meyve veya 1 kase yoğurt yada bir protein bar seçebilirsiniz. Şiddetli stres ile başa çıkmaya yardımcı olan birçok besin vardır: B vitaminleri sinir sistemini sakinleştirir, iyot endokrin işlemlerinde ciddi bir rol alır, omega-3 ve omega-6 yağ asitleri kullanmak, lesitin ve magnezyum almak da önemlidir.

Stres kilo vermeyi engeller mi?

Gerginlik, Bunalım ve Stresten Kurtulmak İçin Öneriler

 • Profesyonel Destek Almaktan Korkma
Stresin etkileriyle başa çıkmak için temel önerim; hayata karşı kesinlikle iyimserlik olmaktır. İyimser bir kişi genellikle hayat koşullarına olumsuz bir şekilde tavır takınmaz. Tabii ki, depresyon belirtileri, artan anksiyete, şüphecilik ve diğer faktörler ile bir psikiyatrist desteği almak her zaman daha iyidir.

 • Açık Havada Yürümeyi İhmal Etme
Temiz havayı ciğerlerimize çekmek çok daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Dışarı çıkmaya ve gezmeye çalışın. Mümkünse yürümeyi hafif fiziksel aktiviteyle birleştirin. Bu aktivite kaygıyı ve stresi hafifletmenin keyifli bir yolu olabilir.

 • Fiziksel Aktivite
Kollarınız veya bacaklarınızı çalıştıracak çeşitli fiziksel egzersizler öğrenin. Gün içinde yorulan vücut çok daha rahat ve stressiz olacaktır.

 • Nefes Egzersizleri
Psikologlar derin derin nefes almayı ve daha sonrasında yavaş bir şekilde nefes vermeyi tavsiye ediyor. Mümkün olduğunca bu şekilde nefes almanız tavsiye edilir. Nefes alma sürecine konsantre olursanız eğer stresle başa çıkma çok daha kolay olacaktır.

Stresle Nasıl Başa Çıkabilirim?


Strese girerek kilo verme karşılaşacağınız en sıkıntılı zayıflama yollarından biri olabilir. Bu nedenle lütfen çok üzüldüğümüz anlarda muhakkak birilerinden destek almayı ihmal etmeyelim. Sizlere bugün stres kilo aldırır mı? Üzüntü ve ağlamak kilo verdirir mi? Yoksa tam aksine stres zayıflatır mı? Bu soruların cevaplarını vermeye çalıştım. Sizlerde "stres ve kilo kaybı" yazımla ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi benimle paylaşabilirsiniz.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?

Diyet Yaparken Kaçıncı Günü Kilo Vermeye Başlanır? Kilo İlk Nerden Verilir?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?