Süt Kilo Aldırır Mı? | Diyette Süt İçilir Mi?

Diyete başlayanların aklına gelen ilk sorular süt kilo aldırır mı? Diyette süt içilir mi? Oluyor. Süt çok faydalı ve zengin mineral yapısıyla hayatımızın her anında yanımızda olması gereken bir besin olsa da acaba diyetteyken süt içmek kilo yapar mı? Yoksa tam aksine süt kilo mu verdirir, tüm merak edilen soruları yazımda bulabilirsiniz. Ayrıca konu içinde ballı, pekmezli süt kilo yapar mı? Gece yatmadan önce süt içmek şişmanlatır mı? gibi soruların da ayrıntılı incelemelerini bulabileceksiniz.
Bizlere yıllarca hep süt içmemiz önerildi. Sabah kalk süt iç, akşam yatmadan ılık süt iç. İyi güzelde bu sütün diyetteki tüketimi nasıl olmalı? 1 bardak süt kaç kalori? Süt kilo yapıyor mu? Bu konulardan yıllarca kimse bahsetmedi. Son 5-6 yıldır artık diyette süt ne kadar içilmeli? Ne zaman içilmeli? Diye araştırmalar yapılıyor. Durum böyle olunca artık insanlar diyette süt tüketimi konusunda daha bilinçli olmak için internette "Tam yağlı, yarım yağlı süt kilo aldırır mı? Süt tozu ve protein sütleri kilo aldırır mı? İçim fit şişmanlatır mı?" Gibi birçok arama yapmaya başladılar. Bana da son günlerde sosyal medya üzerinden "süt içerek kilo verme" ile ilgili birkaç soru gelince, artık bu süt konusunu detaylı olarak incelemek istedim.


Özellikle son dönemlerde market raflarında oldukça fazla gördüğümüz protein süt markaları (içim fit, pınar protein gibi) bir hayli dikkatimi çekti. Kas yapmak isteyen arkadaşların bolca talep ettiği bu protein sütleri kilo aldırır mı? Buna da değineceğim. Konumuz oldukça ayrıntılı ve uzun olacak ancak sizleri sıkmamak için keyifli görseller ile yazımı bir çırpıda okuyacağınızı ümit ediyorum. Artık sözü fazla uzatmadan süt içmek kilo aldırır mı? Sorusunu bilimsel olarak yanıtlamak için öncelikle 1 bardak süt kaç kalori eder? Öğrenerek konumuza başlayalım.

1 Bardak Süt Kaç Kalori Eder?

Arkadaşlar tam yağlı 1 bardak süt ortalama 125 kalori eder. Birde yarım yağlı ve yağsız sütler var tabi. 1 bardak yarım yağlı süt ise 103 kaloriye denk gelmekte olup 1 bardak yağsız yani light süt ise 70 kalori etmektedir. Yani bu kalori değerlerine göre diyet yaparken özellikle tam yağlı süt içerken çok daha dikkatli olmamız gerektiğini görüyoruz. Hele hele diyette sadece süt içerek zayıflama hayali kuran arkadaşlar, bu kalori bilgilerini öğrendikten sonra artık elinde 1 litre sütle bütün gün dolaşmazlar sanırım. Çünkü öyle insanlar biliyorum ki sütü sıfır kalori zannediyor yada çok az kalorili diye biliyor. Hatta gün boyunca sadece süt içerek kilo verme düşüncesinde olan arkadaşlarım bile maalesef var. Bu nedenle sakın, sadece süt içerek zayıfladım diyen insanlara hemen inanmayın ve işin aslını muhakkak öğrenin.

Süt Kilo Aldırır Mı?

Süt içmek, eğer diyette kaç bardak içeceğinizi bilmiyorsanız ve her acıktığınız an 1 bardak süt içiyorsanız maalesef kilo aldırır arkadaşlar. Süt kalori bakımından masum bir içecek değildir. Evet mükemmel faydaları olan mucizevi bir besin ama bu faydalarının yanında eğer dikkatli tüketilmezse süt kilo yapar. Şöyle düşünün, diyette yemek yemediğiniz için çok rahat günde 4 bardak süt içebiliriz. 4 bardak sütün karşılığı 500 kalori eder ve bu değer, zayıflamak isteyen biri için oldukça fazladır. Özellikle süt içerek kilo verme düşüncesi olan arkadaşlar, perhiz dönemlerinde muhakkak seçimlerini light sütten yana kullanmalı ve asla yağsız süt bile olsa aşırı şekilde tüketmemelidir.

Diyette Süt İçilir Mi?

Elbette diyetteyken süt içilir. Ama kaç bardak içtiğimiz ve özellikle içtiğimiz sütün yağ oranı çok önemlidir. Light sütler protein bakımından yüksek, yağ oranı bakımından düşük oldukları için bizi daha çok tok tutar. Özellikle tatlı krizine girdiğimiz anlarda 1 bardak süt, bizi 1 porsiyon baklava yada 1 büyük dilim pasta yemekten kurtarabilir. Bu nedenle diyet uygularken buzdolabımızda her zaman 1 kutu süt bulundurmak bizim için zor zamanlarda kurtarıcı olacaktır.

Gece Süt İçmek Kilo Aldırır Mı?

Süt içmenin aslında gecesi sabahı olmasa da eğer gece yatmadan önce tam yağlı süt içerseniz bu sizi bir kaç saat rahatsız eder. Sadece kilo aldırma konusu değil, bildiğiniz üzere süt çoğu insanda gaz yapar. Bu nedenle akşam yatmadan önce süt içmek yerine uyumadan 1-2 saat evvel süt içmek çok daha faydalı olacaktır. Gece yatmadan önce süt içmek kilo yapar mı konusuna gelince de, aldığınız kalori belli, diyet süt içerseniz eğer ve günlük almanız gereken kalori miktarını geçmediyseniz, uyumadan önce süt içmek neden şişmanlatsın ki? Önemli olan aldığınız kalorinin farkında olun. Diyette kaç bardak süt içilir, bunun bilincinde olun. Yoksa ister sabah süt için, ister gece için. Yatmadan önce süt içmek kilo yapar mı sorusunun da cevabını verdikten sonra artık şu ballı ve pekmezli sütler diyette içilir mi, bir inceleyelim.Ballı Süt Kilo Aldırır Mı?

Süt zaten yoğun bir kalori değerine sahipken birde içerisine daha da kalorili bir besin eklemek ne kadar doğru olur bilemedim. Dediğim yanlış anlaşılmasın; ballı süt çok faydalı olabilir ama diyet yapıyorsak ve hızlı kilo verme gibi bir amacımız varsa eğer süte bal katmak maalesef doğru bir hareket değildir. 1 çorba kaşığı bal ortalama 65 kaloriye sahip olup 1 bardak tam yağlı sıcak sütle birleştiğinde alınacak toplam kalori miktarı neredeyse 200 kalori olmaktadır. Anlayacağınız yağsız (light) süt içerek zayıflama imkanı varken neden kendimizi zora sokup 1 bardak sütten 200 kalori almaya çalışalım ki? Yine de sağlık açısından ben ballı süt olmadan diyet yapamam diyorsanız eğer 3-4 günde bir içmeniz de çokta problem yoktur tabi ki.

Pekmezli Süt Kilo Aldırır Mı?

Aynı durum pekmezli süt içinde geçerli. 1 çorba kaşığı pekmez ortalama 60 kalori olduğu için yine 1 bardak pekmezli sütün karşılığı 185-190 kalorilere gelmektedir. Normal hayatınızda süte pekmez katıp içebilirsiniz hiçbir sorun yok. Ancak zayıflamak istiyorsanız elinizden geldiği kadar yağ ve şeker içeren besinlerden her ne kadar çok faydalı olsalar da bir süre uzak durmak zorundasınız. Yoksa tahin faydalı 1 kaşık ye, pekmez faydalı 1 kaşık ondan ye, bu işin sonu yok. Sonuç olarak pekmezli süt kilo yapar, mümkün olduğunca diyette az tüketin.

Süt Tozu Kilo Aldırır Mı?

Maden yazımızda her şeye değiniyoruz, süt tozu kilo yapar mı, incelemeden geçmek olmaz. Nescafe içenlerin vazgeçilmezi süt tozunun 1 çorba kaşığı 34 kaloridir. Kalori değeri az görünmüş olabilir ancak siz günde 4-5 fincan nescafe içen biriyseniz eğer şekersiz nescafe bile içseniz, günde sadece nescafe içerek süt tozundan toplam 150-200 kalori almış olursunuz. Yani, evet süt tozu kilo aldırmaz ama fazla tüketmemek şartı ile. Ayrıca mümkünse süt tozu yerine, sağlık açısından gerçek süt kullanmanızı öneririm. 

İçim Fit, Pınar Protein Süt Kilo Yapar Mı?

Son dönemde sporcu arkadaşların vazgeçilmez sütleri olarak İçim Fit ve Pınar protein sütü yerini almış gözüküyor. Ne zaman markete gitsem bir ara bende protein sütü deneyeceğim desem de henüz daha fırsat olmadı. Ama protein sütlerinin kalori değerlerini kontrol ederek İçim Fit ve Pınar protein sütü kilo aldırır mı, kolayca cevaplayabiliriz. Örnek verecek olursam Pınar Laktozsuz Proteinli Kakaolu Sütün 1 su bardağı ortalama 99 kalori, 1 su bardağı İçim Fit protein sütü ise 100 kalori değerine sahipmiş. Yani az yağlı sütle neredeyse aynı kalori değerlerine sahipler. Bu nedenle aşırıya kaçılmadığı takdirde protein sütleri kilo aldırmaz diyebiliriz. 

Süt Zayıflatır Mı? Tarçınlı Süt Kilo Verdirir Mi?

Sosyal medyadan yoğun olarak aldığım sorulardan biride süt içmek zayıflatır mı? ve tarçınlı süt kilo verdirir mi? sorusu. Arkadaşlar süte tarçın atınca ne oluyor ki? Kalorisi mi düşüyor? Yoksa yağ yakmaya mı başlıyor. Böyle basit şeylere asla takılmayın. Tarçınlı süt kilo falan verdirmez. Sadece sizin iştahınızı kontrol etmeye yardımcı olabilir yada tatlı niyetine bir öğünü geçirmenizi sağlayabilir. Ama kesinlikle süte tarçın atmak kilo verdirmez, sizi zayıflatmaz. Aynı şekilde normal sütünde kalori değerlerini öğrendik. Biraz fazla süt tüketimi bırakın zayıflamayı üzerine size kilo bile aldırabilir. Bu nedenle lütfen süt diyeti gibi yok tarçın ve süt nasıl zayıflatır gibi konuları araştırmayı bırakın ve profesyonel bir diyetisyene giderek sağlam bir diyet listesi alın.


Süt Yağ Yakar Mı?

Süt kesinlikle yağ yakmaz arkadaşlar. Süt değil başka bir içecekte asla yağ yakmaz. Süt içerdiği protein sayesinde diyette sizlere ara öğün olarak hizmet verebilir ancak özellikle yağlı sütün içerdiği yüksek glisemik indeks nedeniyle kesinlikle sütün yağ yakma gibi bir özelliğinden bahsedilemez. Zaten mantıklı düşündüğümüz zaman süt neden yağ yaksın ki yani? Lütfen bu sütle yok tarçın yok başka bilmem ne karıştırıp göbek yağlarını erittiğini öne süren kişilere inanmayınız. Çünkü bu durumun hiçbir bilimsel açıklaması yok. Süt içmek ne göbek eritir, nede yağ yakar.


Diyette Sütlü Kahve İçilir Mi?

Diyet yaparken sütlü kahve içebilirsiniz arkadaşlar. Kullandığınız süt yağsız olursa süper olur. Nescafe yada türk kahvenize yarım çay bardağı kadar katacağınız light süt diyetinizi bozmaz. Yeter ki günde 10 fincan kahve tüketimi yapmayın. Diyetteyken 2-3 fincan az sütlü kahve içebilirsiniz, bu kilo verme ile ilgili size bir problem çıkartmaz.

Açılmış Süt Dolapta Kaç Gün Dayanır?

Açılmış pastörize süt en geç 2-3 gün içerisinde tüketilmelidir. Eğer süt pişirilerek tatlı yapılacaksa eğer 3 gün içilerek tüketilecekse en fazla 2 gün dolapta dayanır. Sakın 3 kuruş için 5-6 gün dolapta kalmış sütü koklama yöntemi ile bu iyi ya deyip içmeyin; besin zehirlenmesi geçirebilir yada şiddetli ishal olabilirsiniz. Süt çok çabuk bakteri üretebilen hassas bir besindir. Bu nedenle asla riske girmeye değmez arkadaşlar.

Sütün faydaları saymakla bitmese de diyette süt tüketimi kilo almamak için çok önemlidir. Bugün sizlere diyette süt içmek kilo yapar mı? Ne kadar içilmeli? Gibi birçok soruya cevap vererek sizleri bilgilendirmeye çalıştım. Sizlerde süt içerek kilo alma konusu ile ilgili düşüncelerinizi ve sorularınızı konu altına yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Daha yeni Daha eski