Yağ Yakımı İçin Kardiyo Sabah Aç Karnına Yapılır!


Profesyonel sporculara ve vücut geliştiricilerine yağ yakımı için kardiyo ne zaman yapılmalı, diye sorarsanız, çoğu insan muhtemelen sabahları aç karnına kardiyo yapmanın daha çok yağ yaktığı cevabını verecektir. Koşmanın önümüzdeki 24 saat boyunca daha fazla yağ yakacağına ve metabolizmayı artıracağına inanılıyor. Ancak sporcular bu şekilde düşünüyor, bilim adamları ve fizyologlar biraz farklı düşünüyor. 
Bilim adamları enerji dengesine güvenirler. Yani kilo vermek için daha az kalori tüketmeniz gerekir, gün içinde ne zaman kardiyo egzersizi yaparsanız yapın. Ancak sporcular ise son dönemde sabahları yapılan kardiyonun diyet ile desteklendiğinde daha çok yağ yaktığını düşünmeye başladılar.Sabahları Aç Karnına Kardiyo Yapmanın Faydaları 


  • 8-12 saatlik açlıktan sonra kan glikojen depoları çok küçülür ve bu durumda kardiyoya başlarken, antrenmanın ilk dakikalarından itibaren vücut, glikojen yeterli olmadığı için vücudun yakıtı için biran evvel yağ yakmak isteyecektir.

  • Yiyecek tüketildiğinde insülin salınır ve bu da yağ yakmayı engeller. Bu nedenle sabah aç karnına kardiyo yapmak her zaman daha fazla yağ yakımı sağlama ihtimali vardır.

  • Sabah erken saatlerde kan şekeri seviyeniz çok düşüktür, bu da yağları daha hızlı yakmaya başlayacağınız ve normal zamanda egzersiz yaparken yaktığınız yağdan daha fazlasını yakacağınız anlamına gelir.

Kardiyo Ne Zaman Yapılır?

Amerika'da yapılan "kardiyo ne zaman yapılır" araştırması, kardiyo yapmak için en uygun zamanın sabah saatlerinde aç karnına olarak yapılması gerektiğini gösteriyor . Kalori harcaması, karbonhidrat metabolizması, yağ asidi metabolizması ve solunum gazı değişimi birbirine çok yakın olan bir grup insanda aç karnına sabah egzersiz yaptıklarında ve akşamları egzersiz yaptıklarında ölçüldü . Ölçümler, sabah erken yapılan kardiyo egzersizleri yakılan kalorinin akşam yapılan kardiyoya göre %12 daha fazla kalori yaktırdığını ispatlanmıştır.

Kardiyo Sabah Mı Akşam Mı?

Şimdi bilim adamlarının ve fizyologların söylediklerine bakalım. Kalori eksikliği için kilo vermeniz ve istediğiniz zaman egzersiz yapmanız gerekir. Üst düzey bir vücut geliştirmeci ve beslenme uzmanı olan Michael Whim, bu ifadeye hemen katılmıyor. Sonuçlarına göre, bir kişi şeker yiyebilir ve kola içebilir, ancak vücudu korumak için gerekenden 100 kalori daha az kalori tüketir ise kilo verir. Genel olarak böyle çıkıyor. 

İlginizi Çekebilir: Mekik Çekmek Yağ Yakar Mı?

Ama hayatta her zaman, genellikle tam tersi oluyor. 1 Kalori sadece bir kalori değildir. "Michael Whim'in söylediği kardiyo sabah mı akşam hiç fark etmez; önemli olan alınan kaloridir." Diyor. Ona göre sadece doğru beslenme ve öğün dönemlerini gözlemleyerek kilo verirsiniz. Sabah yapılan kardiyo yada akşam yapılan kardiyonun kilo vermeye aynı etkiyi sağladığını savunur.

Sabah Aç Karnına Kardiyo Kas Kaybına Neden Olur Mu?

Şimdi başka bir soru da endişe verici: Sabah kardiyo sırasında kasların nasıl korunacağı. Nitekim, vücutta bir gecelik açlıktan sonra çok az glikoz, insülin ve glikojen vardır. Bunlar sadece yağ yakımı için değil aynı zamanda kas yıkımı için de ideal koşullardır. Ancak hiç merak etmeyin, kas kaybetmeden sabah aç karnına kardiyo yapmanın bir yolu var. 


Kas Kaybetmeden Kardiyo

İlk olarak, ölçülü olmak, sabahları aç karnına 30 dakikadan fazla kardiyo yapmayın. Bu süre zarfında vücudunuz yakıt olarak kasları kullanmayacaktır.

İkincisi, sabah kardiyo yapmadan önce, bir porsiyon protein içeceği gibi hiç karbonhidrat içermeyen bir şey için: Bu, kaslarınızı besleyecek ve şeker seviyenizi sıfırda tutacak ve sabah egzersiziniz için yakıt olarak yağı depolayacaktır. 

Kardiyo İçin En Uygun Zaman Ne Zaman?


Kardiyo yapmak için en iyi zaman sorulduğunda, bir sporcu sabah kardiyo yapmanın daha sağlıklı olduğunu söyleyecektir, bazı bilim adamları ise bunun hiçbir fark yaratmayacağını iddia edecektir. Karar sizin; önemli olan diyetinize muhakkak sadık kalmak, sabah aç karnına kardiyo yapma düşüncesi ise daha sonra halledilebilir.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?

Diyet Yaparken Kaçıncı Günü Kilo Vermeye Başlanır? Kilo İlk Nerden Verilir?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?