10 ve 13 Yaş Çocuğun Sivilceleri Nasıl Geçer? | Kaç Yaşında Geçer?


Ergenlik döneminde sık sık karşılaşılan sivilceler, nerede ise herkesin korkulu rüyasıdır. Sivilce sorunu tedavi edilmezse ciltte kalıcı hasarlara neden olabilir. Bugün sizlere; 10 yaşında ve 13 yaşındaki çocuğun sivilceleri nasıl geçer?, Sivilce Kaç Yaşında Geçer?, Ergenlik sivilceleri evde nasıl yok edilir? Bu konular ile ilgili önemli bilgiler vereceğim. 

10 ve 13 Yaşlarında Neden Sivilce Çıkar?

13 yaş ve 10 yaş tam ergenlik döneminin başladığı yıllar olup, cilde açılan yağ bezelerinin tıkanması ile sivilce oluşur. Yalnızca yüz kısmında değil, omuz, sırt ve göğüs bölgesinde de görülür. Sivilce çeşit olarak düşünülse, siyah ve beyaz olarak tanımlanabilir. İltihaplı olarak adlandırılan sivilceye ise püstül adı verilir.

10 ve 13 Yaş Çocuğun Sivilceleri Nasıl Geçer?

Öncelikle belirtmek gerekir ki özellikle 10 ve 13 yaşlarındaki arkadaşların yanlış bildikleri bir gerçek var ki o da sivilcenin sıkılarak yok edilme konusudur. Tam olarak sıkılmadan bırakılan sivilce, deri altında kalarak yayılma gösterebilir ve olumsuz etkisi devam edebilir. Aşağıda ergenlik sivilcelerinin evde nasıl yok edebileceğimiz ile ilgili tüyolar var, umarım işinize yarar.

Karbonat

Cilt temizliğinde karbonat kullanılabilir. Bu durumu sivilce temizliğinde de uygulamak yerinde olacaktır. Hafifçe karbonat sivilce üzerine sürülürse, cilt temizlenmiş, kapalı gözeneklerin açılması ile sivilce tedavisinde olumlu etki yaratılacaktır. Ayrıca karbonatlı su, cildin Ph dengesini korumada da yardımcı olmaktadır.

Yulaf

Tam tahıllılar grubuna giren yulaf, beyaz una göre daha çok lif, mineral ve vitamin içerir. Hormon düzeyini korumada ki yönü kan şekerini sabit seviyeye de tutması ile gerçekleşir. Buna paralel olarak yulaf ezmesi yaparak, sivilceye neden olan yağ oranını azaltabilir ve ölü cildi temizleyerek canlandırabilirsiniz. Yulaf ezmesi içine etkisini arttırmak için yumurta akı ve limon da eklenebilir.

Sirke

Sivilceye neden olan bakterilerin önlenmesi için sirke ile cildi temizlemek için diğer bir uygulamadır. Su ile sirke karıştırılarak, bu karışım bir pamuk yardımı ile sivilceye hafifçe sürülür. Kuruması beklenir. Sonrasında yüzünüzü yıkadıktan sonra nemlendirici sürebilirsiniz. Bu uygulama gün içinde sivilce etkisini kaybedene kadar 3-4 defa uygulanabilir.

Patates

Çiğ patates iltihap önleyici özelliğe sahiptir. İkiye bölünen patatesin iç kısmını sivilceye yavaşça sürün. Yada katı meyve sıkacağı ile patatesin suyunu çıkararak bir pamuk yardımı ile sivilceye sürebilirsiniz. Ardından biraz bekleyerek yüzünüzü yıkayın. Bu uygulama günlük 3-4 defa uygulanabilir.

Bal

Anti bakteriyel özelliği ile bal, cildi yumuşatmada, kızarıklığı azaltmada ve cildi temizleme de oldukça etkilidir. Bir miktar balı sivilcenin üzerine sürün ve yaklaşık yirmi dakika kadar bekletin. Ardından durulayın. Bu uygulama günlük yapılabilir.

Çay ağacı yağı

Antifungal (mantar önleyici) etkiye sahip olan çay ağacı yağı, anti bakteriyel yani doğal yağların en etkileyicisidir. Bir miktar çay ağacı yağını bir pamuk yardımı ile sivilcenin üzerine yavaşça sürün. Ardından durulama yapmadan normal yaşantınıza devam edebilirsiniz. Bu uygulamayı günlük yapabilirsiniz.

Limon

İçeriğinde bulunan asit yardımı ile sivilcenin kurumasına ve fazla yağların cilt üzerinde oluşturduğu olumsuz etkiyi yok etmede yardımcıdır. Bir pamuk yardımı ile bir miktar taze sıkılmış limon suyunu sivilcenin üzerine sürün. Bir süre bekledikten sonra su ile durulayın. Beklenen süreye dikkat etmek yerinde olur, aksi halde ciltte limon asidi tahriş yapabilir. Yaklaşık 15-20 dakika beklemek idealdir.

Sivilce Kaç Yaşında Geçer?

Arkadaşlar kendimden örnek vermem gerekirse lise bittiği yıl sivilcelerimde azalma başlamıştı. Üniversite 2. yılımda tamamen sivilce belasından kurtulmuştum. Bazı arkadaşlarımın o kadar kötü sivilceleri vardı ki, inanın üniversite zamanında hiçbiri kalmıyor. O yüzden 10 yaşında yada 13 yaşında sivilce dertleri ile uğraşmak yerine kendinizi derslerinize verin ve üniversite sınavına hazırlanın. Merak etmeyin bir gün bu sivilceler muhakkak geçecek. Benim sivilcelerim 20 yaşında geçmişti.

Ergenlik Sivilceleri ile İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey


Özetlemek gerekirse, sivilce özellikle ergenlik döneminin sorunları arasındadır. Önemli olan sabırlı olarak sivilceyi sıkmadan, yukarıda bahsettiğimiz yolları deneyerek tedavi etme yoluna gidilmesidir. Sizlere bugün; 10 yaş sivilceleri ve 13 yaşı sivilceleri nasıl geçer? Kaç yaşında sivilceler bitmiş olur? Sivilceleri yok etmek için evde tedavi yöntemleri ile ilgili bazı pratik bilgiler verdim. Sizlerde sivilcelerinizi yaşınız kaç olursa olsun (9 yaş, 11 yaş, 12 yaş, 14 yaş) nasıl yok etmeye çalıştığınızı konu altına yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Previous Post Next Post