Haftada 1 Kilo Vermek İçin Günlük Kalori İhtiyacı Nedir?


Haftada 1 kilo vermek istiyorsunuz ama haftada 1 kilo vermek için günlük kalori ihtiyacı konusunda bilgi sahibi değil misiniz? O zaman tam aradığınız konuya geldiniz. Bugün sizlere haftada 1 kg vermek için kaç kalori almalıyım, bu konu hakkında bilgiler vereceğim. Sizlerde yazım ile ilgili düşüncelerinizi benimle paylaşmayı unutmayın.

Haftada en az 1 kilo vermek herkesin hayali. Ama çoğu insan 1 kilonun kaç kalori ettiğini bile bilmiyor. Ne günde alması gereken kalori miktarından haberi var, nede haftada kaç kilo verebileceğinden. Almış eline kepek ekmeğini, sabah akşam meyve yiyip kuru kayısı yiyip kahve içip kilo vereceğini zannediyor. Maalesef isler böyle yürümüyor. Eğer siz haftada 1 kilo vermek istiyorsanız eğer günlük kalori ihtiyacınızı ve almanız gereken maksimum kalori bilmek zorundasınız.

Haftada 1 Kilo Vermek İçin Günlük Kalori İhtiyacı

Arkadaşlar haftada 1 kilo vermek için sizin 7.200-7.300 kalori eksiye düşmeniz gerekir. Buda günlük en az 1000 kalori eksiye düşmeniz anlamına gelir. Yani haftada bir kg vermek için her gün eksi 1000 kcal yakmak şart. 

Erkekler günlük ortalama 2000 kalori metabolizma hızından, bayanlar ise 1800 kalori metabolizmaları sayesinde bütün gün otursalar bile yakar. Eğer siz günde 1000 kalori eksiye düşmek istiyorsanız erkekler en fazla 1300-1400 günlük kalori, bayanlar ise 750-800 günlük kalori ihtiyacı kadar alım yapmak zorundadır. Bundan fazla alınan her kalori haftada 1 kilo vermenizi zora sokar.

Her gün 300 kalorilik egzersiz yaptığınızı hesaba katarsak eğer haftada 1 kilo vermek için günlük kalori ihtiyacı erkeklerde 1300 , kadınlarda 700 kalori olarak hesaplanır. Yani haftada 1 kg vermek için günlük en fazla bu kalorileri almalısınız.

Haftada 1 kg vermek için hangi egzersizler yapılır?

Günlük kalori ihtiyacımızı öğrendikten sonra haftada 1 kg zayıflamak için ne tür sporlar yapabiliriz bunları inceleyelim. Benim en sevdiğim egzersiz türü yürüyüş yapmaktır. Günde 1 buçuk saat yürüyüş 300 kalori yakmanızı sağlayabilir. Özellikle tempolu ve hiç durmadan yapılan yürüyüşler çok daha fazla kalori yakmanızı sağlayabilir. Bir diğer spor ise bisiklet sürmek. Bisiklet sürmekte hem eğlenceli hem de oldukça fazla kalori harcatan basit sporlardan biridir. 

Haftada Kaç Kilo vermek doğrudur ?


Bu yazımda siz değerli takipçilerime; Haftada 1 Kilo Vermek İçin Günlük Kalori İhtiyacı Nedir? sorusunu cevaplamaya çalıştım. Sizlerde lütfen düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski