Mide Kanseri Ultrasonda Belli Olur Mu?


Mide kanseri olduğunu düşünen kişiler hemen internette Mide Kanseri Ultrasonda Belli Olur Mu? Mide kanseri nasıl belli olur, gibi birçok arama yapıyor. Bende bu nedenle sizlere bugün mide kanseri ultrasonda görülür mü, net olarak çıkar mı? Bu konu hakkında bilgiler vereceğim.

Mide Kanseri Ultrasonda Belli Olur Mu?

Ülkemizde mide kanseri görülme sıklığı son zamanlarda azalmış olsa da, halen kanser çeşitleri arasında önemli bir yer tutmaktadır. Genel olarak ultrason ile karaciğer metastazları belirlenmek için kullanılsa da ultrason, mide ve bağırsak gibi etkilenen organları da inceleyebilir. Kısacası başka birçok test daha yapılması gerekli olsa da eğer ilerlemiş seviyedeyse, mide kanseri ultrasonda belli olur.

Hastanın aşağıdaki şikayetleri varsa, doktor mide veya bağırsaklarda ultrason muayenesi yapacaktır: 
  • Geçmeyen mide bulantısı. 
  • Uzun süreli kuru ağız.
  • Ağızda hoş olmayan ve çok ağır koku.
  • Şiddetli karın ağrısı.
  • Artan gaz oluşumu.
  • Dışkı bozuklukları.
  • Ani kilo kayıpları.

Mide kanseri teşhisi için ultrason ön hazırlığı nasıl yapılır?

Mide kanseri şüphesi için doktorunuz mide yada bağırsak ultrasonu istediyse eğer genelde 3 gün boyunca özel bir diyet uygulamanız istenir. 3 gün boyunca şişkinliğe ve gaza neden olabilecek; süt ürünleri, alkol mayalı ekmek gibi besinler tüketilmez.

Ayrıca ultrasonda mide kanseri teşhisini sağlamak için en az 8 saattir hiçbir şey yememiş olmanız gerekir. Mide ultrasonu çocuklara da uygulanabilir. Çocuklarda ise bu saatler daha esnek tutulur.

Mide Kanser Teşhisi İçin Ultrason Nasıl Çekilir?

Mide kanseri şüphesi olan hasta sırt üstü yatırılır ve doktor muayene ederken belli zamanlarda sağa ve sola dönmesi istenecektir. Teşhis için hastaya bir miktar su verilir ve pipetle hava çekmeden içmesi istenir. Doktor ise hastayı sağa ve sola dönmesini isteyerek suyun gittiği yolu takip eder.

Mide Ultrasonu İle Neler Görülür?

Yapılan bu mide ve bağırsak ultrasonu ile midenin diğer organlara göre konumu, mide duvarı kalınlığı, midede devam eden kan akışı ve diğer birçok mide sorunu bu ultrason sayesinde belirlenebilir. Mide kanseri teşhisini ultrason ile koyamayan doktor, ilave olarak kolonoskopi yapar ve hastanın net olarak mide kanseri olup olmadığını belirler.

Mide Kanserinin Belirtileri Nelerdir?


Sizlerin en merak ettiği sorulardan biri olan Mide Kanseri Ultrasonda Belli Olur Mu? Sorusunu cevapladım bugün arkadaşlar. Doktorunuza güvenin, muhakkak ultrason veya başka yöntemlerle net bir şekilde mide kanseri olup olmadığınızı öğreneceksiniz.
Previous Post Next Post