Sigarayı Bıraktıktan 1 Yıl ve 10 Yıl Sonra Ne Olur?


Bugün sigara tiryakilerini sigaradan vazgeçirmek için, sigarayı bıraktıktan sonra; 20 dakika, 8 saat, 12 saat, 1 gün, 2 gün, 3 gün, 1 hafta, 10 gün, 1 ay, 2 ay, 3 ay, 6 ay, ... 1 yıl ve 10 yıl sonra vücudumuzda ne olur? Ne tür olumlu değişimler gerçekleşir, bunları anlatacağım. Umarım bu yazıdan sonra 1 kişi bile olsa sigarayı bırakmaya karar verir.

Sigara kansere ve birçok hastalığa sebep olan ve sağlığa zararlı bir alışkanlıktır. Bu alışkanlığa sahip kişiler her ne kadar bırakmakta oldukça zorlansalar da sağlıklı bir yaşam için mutlaka sigarayı bırakmalıdırlar. Çok uzun yıllar sigara içmiş olsanız bile bıraktığınızda vücudunuz hemen kendini toparlamak için çalışmaya başlayacak ve emin olun yaşam standardınız yükselecektir.

Sigara kalp, akciğer ve kansere sebep olan ve her yıl birçok kişinin ölümüne yol açan zararlı bir alışkanlıktır. Siz sigarayı bıraktığınızda vücudunuzda birçok değişim meydana gelmektedir. 

İşte sigarayı bıraktığınızda vücudunuzda meydana gelen değişimler


1)Sigarayı Bıraktıktan 20 Dakika Sonra


Siz sigarayı bıraktıktan yaklaşık 20 dakika sonra kan basınız, nabzınız normale dönmeye başlar. Ayrıca ellerinizdeki ve ayaklarınızdaki vücut ısısı da normal haline gelir.

2)Sigarayı Bıraktıktan 8 Saat Sonra


Vücuttaki nikotin oranı %6,25 oranında düşer. Bu da yaklaşık %90 oranında bir iyileşme anlamına gelmektedir. Yani siz sigarayı bıraktıktan 8 saat soran kan dolaşımındaki nikotin oranı normal seviyenin altına düşmektedir.

3)Sigarayı Bıraktıktan 12 Saat Sonra


Siz sigarayı bıraktıktan yaklaşık 12 saat sonra kandaki oksijen seviyesi normal seviyeye gelmeye başlar. Vücuttaki karbonmonoksit dereceleri de normal bir hale gelmeye başlar.

4)Sigarayı Bıraktıktan 24 Saat Sonra


Oldukça gergin bir hale bürünürsünüz. Sigara içemediğiniz için en ufak bir olay karşısında bile aşırı tepki gösterebilir ve sinirlenebilirsiniz. Ancak bu durumdan yaklaşık 2-3 hafta içerisinde kurtulacaksınız. Bu nedenle sabırlı olmalı ve bu yolda dosdoğru devam etmelisiniz.

5)Sigarayı Bıraktıktan 48 Saat Sonra


Tat ve koku alma duyularınız tekrar eski haline döner. Sinir uçlarınız kendini yenilemeye ve tekrar eski haline dönmeye başlar. Bu süre zarfında kendinizi yine sinirli ve rahatsız hissedebilirsiniz.

6)Sigarayı Bıraktıktan 72 Saat Sonra


Sigarayı bıraktıktan yaklaşık 72 saat sonra vücudunuz tamamen nikotinden arınmış bir halde olacaktır. Vücudunuzdaki nikotin metabolitlerinin büyük bir çoğunluğu idrar yoluyla vücuttan atılır. Nefes alıp vermenizde büyük bir rahatlık yaşarsınız ve akciğerleriniz tekrar eski haline dönmeye başlar.

7)Sigarayı Bıraktıktan 1 Hafta Sonra


Canınız yine sigara içmek isteyebilir. Günde yaklaşık 2-3 kez sigara içmek isteyebilirsiniz. Yaklaşık 3 dakika sürebilecek olan bu sigara isteğinizle savaşmalı ve kesinlikle sigara içmemelisiniz.

8)Sigarayı Bıraktıktan 10 Gün sonra


Yine günde 1 veya 2 kez canınız sigara içmek isteyebilir ancak bu istekleriniz kısa süreli olacaktır.

9)Sigarayı Bıraktıktan 2 Hafta Sonra


Diş ve diş etleriniz neredeyse sigara içmeyen birininkiyle aynı şekilde görünmeye başlar. Kan dolaşımınız da sigara içmeyen birinin kan dolaşımıyla hemen hemen aynıdır.

10)Sigarayı Bıraktıktan 1 Ay Sonra


Artık sinirlilik, uykusuzluk ve konsantre olamama gibi durumlardan kurtulursunuz. Eğer bu durumlar devam ediyorsa doktora gitmelisiniz.

11)Sigarayı Bıraktıktan 2 Ay Sonra


Artık vücudunuz eski haline dönmeye başlar. Kalp krizi riskiniz düşmeye başlar. Bunun dışında akciğerleriniz kendini temizlemeye devam eder ve fonksiyonları gelişir.

12)Sigarayı Bıraktıktan 3 Ay Sonra


Artık kronik öksürükten kurtulursunuz. Eğer öksürük devam ediyorsan doktora başvurmalısınız. Kan dolaşımınız düzenlenir ve eski sağlıklı halinize geri dönmeye başlarsınız. Artık yürümek, merdiven çıkmak sizin için daha kolay bir hale gelir.

13)Sigarayı Bıraktıktan 6-9 Ay Sonra


Yaşamış olduğunuz yorgunluk hissi ve nefes tıkanması, sinüs tıkanıklığı azalmaya başlar. Enerji seviyeniz artar ayrıca akciğerleriniz tekrar eski haline dönmeye başlar. Kendinizi çok daha iyi hissetmeye başlarsınız.

14)Sigarayı Bıraktıktan 1 Yıl Sonra


Kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskiniz tarı yarıya düşer ve vücudunuz eski haline dönmeye devam eder. Artık kendinizi eskiye oranla daha iyi ve sağlıklı hissedersiniz.

15)Sigarayı Bıraktıktan 10 Yıl Sonra


Artık vücudunuz eski haline döner ve akciğer kanserine yakalanma ihtimaliniz hiç sigara içmeyen biriyle aynı orana sahip olur.

Sigarayı bıraktıktan sonra neler oluyor?


Siz de sigarayı bırakarak daha sağlıklı bir hayata sahip olabilirsiniz. Bu alışkanlığın size hiçbir yararı olmayacağının farkında olun ve biran önce sigarayı bırakın. Siz bu alışkanlıktan kurtulduktan sonra daha sağlıklı olacaksınız ve yaşam standardınız da oldukça yükselecektir.

Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?