Tok Tutan Kilo Aldırmayan Besinler


Diyete başlayan herkesin merak ettiği konuların başında geliyor "tok tutan kilo aldırmayan besinler". Durum böyle olunca bende sizler için diyette sizlere yardımcı olabilecek hem tok tutan hem de kilo aldırmayan yiyecekler neler? genel olarak bilgiler vermek istedim. Sizlerde kendi bulmuş olduğunuz tok tutan, iştah kesen ve kilo yapmayan besinleri konu altına yorum yazarak paylaşabilirsiniz.

Fazla kilolarımızdan kurtulmak istediğimiz zaman, her zaman uyguladığımız beslenme planımızda bazı farklılıklar yaparak yemek yediğimiz öğün sayısını ve yediğimiz yemeğin miktarını azaltmak için çabalarız. 

Günlük beslenme programımızda küçük bir değişiklik yapıp programımıza tok tutan yiyecekleri eklediğimiz zaman hem aç kalmadan, hem sağlığımızı koruyarak hem de vermiş olduğumuz kiloları yeniden geri almanın önüne geçmiş oluruz. 

Kompleks karbonhidratların içerisinde bulunan şeker, diğer yiyeceklere oranla kana biraz daha yavaş geçmektedir. Bu yüzden biraz daha fazla tok tutmaktadır. Kompleks karbonhidratlar ve glisemik oranının az olduğu gıdalar kiloları kalıcı olarak verme konusunda en çok başvurulan, en mantıklı gıdalardır. 

Tok Tutan Kilo Aldırmayan Besinler

Bu tok tutan yiyecekler ise elma, kivi, armut, greyfurt, kiraz, çilek, kuru baklagiller, esmer pirinç, bulgur ve kepekli makarna şeklinde sıralanabilir. Biraz daha fazla oranda lif içeren gıdaların hangileri olduğunu bilmek ve bu tarz gıdaları öğünlerimizde daha fazla kullanmak daha sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur. 

Tok tutan besinler nasıl açlığın önüne geçiyor?

Bu tok tutan ve kilo aldırmayan besinler, sindirim sistemimizde biraz daha fazla kalarak açlık hissinin hemen gelmemesini sağlar. Lif oranı yüksek olan besinler daha fazla çiğnenir. Bu yüzden de tokluk hissi daha çabuk gelmektedir. 

Doyurucu özelliği olduğu için de bu besinler sayesinde açlık hissi de hemen gelmez. Lif oranı daha fazla olan bir gıdada şeker oranı da bir o kadar düşüktür. Mesela kabak, lahana, ıspanak, brokoli, kepekli un ve kuru baklagiller şeker oranı düşük ve tok tutan yiyeceklerin diğer bir kısmıdır.

İştah Kesen Ve Tok Tutan Gıdalar


Bugün tok tutan ve kilo yapmayan besinlerden bahsettim arkadaşlar. Unutmayın sağlıklı bir diyet için tok tutan yiyecekler çok önemli.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski