Yetişkinlerde Dikkat Dağınıklığı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?


Merhaba arkadaşlar, özellikle yetişkinlerde dikkat eksikliği muhakkak önemsenmesi gereken ve biran evvel doktora gidilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Peki; Yetişkinlerde Dikkat Dağınıklığı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim? Diye hiç merak ettiniz mi? Bugün sizlere, dikkat dağınıklığı ile ilgili hangi doktora gitmeliyim? sorusunun cevabını vererek ayrıca dikkat eksikliği için kullanılan ilaçlardan biraz bahsedeceğim. Herkese keyifli okumalar.


Dikkat eksikliği, pek çok insanın sorun yaşadığı bir problem. Odaklanma sorununuz eğer bir sebebe bağlı değilse doktorlar dikkat eksikliği tanısı koyabilmekte. Yani uyku sorunları, depresyon, takıntı gibi herhangi bir psikolojik rahatsızlığa bağlı olmaksızın kişide doğuştan var olan dikkat bozukluğundan bahsediyorum.

Yetişkinlerde Dikkat Dağınıklığı İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

Dikkat dağınıklığı için gideceğini doktor psikologdur. Psikiyatrist sizi inceledikten sonra dikkat dağınıklığınızın nedenini öğrenebilmek için bazı testler isteyebilir. Bu testler başka bölümlerde yapılabilir ancak dikkat eksikliği rahatsızlığı için ilk başvuracağınız bölüm psikiyatridir. 

Kişi ne kadar istese de dikkatini bir noktada odaklayamaz ve netice olarak stres yaşar. Okul ve iş hayatında yaşanan olumsuzluklar kişide özgüven zedelenmesi oluşturabilir. Bu durumda dikkat eksikliğini gidermek adına bir takım ilaçlara başvurulur.

Dikkat Dağınıklığında Kullanılan İlaçlar

Bu ilaçlar hakkında konuşmak istiyorum. “Metalfenidat” etken maddesi içeren: Ritalin, Adderal, Concerta gibi ilaçlar dikkat eksikliği olan hastalarda olumlu etkiler doğurabiliyor. Dünyada birçok kişi tarafından kullanılan bu ilaçlar Amerika gibi gelişmiş ülkelerde serbestçe eczanelerden alınabiliyor iken ülkemizde kırmızı reçeteye tabidir.

Uyuşturucu madde müstahsili olmaksızın bu ilaçlar satın alınamamaktadır. Doktorunuz uygun gördüğü taktirde ilacı yazabilir fakat istismara açık oluşu nedeniyle buna yatkın hastalar her ne kadar dikkat eksikliği yaşarsa yaşasın bu ilaçları kolay kolay yazdıramazlar.

Peki etkisi nasıl? Sanırım en çok bunu merak ediyorsunuzdur. İlaç dikkat eksikliğine birebir. Uygun dozda kullanıldığında mükemmel bir ilaç aslında kişinin konsantrasyonunu artırmakla birlikte dikkat eksikliğinin giderilmesiyle beraber birçok psikolojik rahatsızlıkta ortadan kalkıyor. Ama doz aşımı durumunda yahut ezerek burundan çekmek gibi durumlarda ilaç kokain ile aynı etkiye yol açıyor. Bu da büyük bir sorun.

Böyle bir istismar vakasında kişinin bağımlı olma riski yüzde doksandır. Ayrıca doz aşımının kalp krizine kadar götürdüğü bilinmekte kişinin anlık mutluluk ve öfke sonrası öfke nöbetleri ve aşırı korku, aşırı çökkünlük gibi durumlarla karşılaşması olasıdır. Ben bir yıldır bu ilacı kullanan birisi olarak unutarak attığım ikinci hapın etkisine dayanarak söyleyebilirim ki bu ilacı alsanız dahi asla doz aşımına yanaşmayınız. İster doz aşımı olsun ister olmasın bağımlılık geliştirdiğini de söylemekte fayda var.

Yetişkinlerde dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun belirtileri nelerdir?


Dezavantajını bağımlılık, yan etkiler, kalıcı çözüm olmayışı olarak aktarmak yeterli olacaktır. Avantajı yok mu? Eğer bilinçli iseniz, kendinizi biliyorsanız ve maddeye bağlı yaşanmayacağını kavramış biri iseniz bu ilaçları öğrencilik yıllarınızda sınav öncesinde ve çalışma esnasında kullanmanız size yüzde yüz katkı sağlar.

Diğer türlü eğer irade gücünüz yok ise hiç bulaşmamanız gerektiğini ve daha beter hale geleceğinizi unutmayın.

Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?