5 Kiloluk Bidona Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır?


5 litrelik bidona salatalık turşusu nasıl yapılır, bugün bunu anlatacağım arkadaşlar. Genelde çoğu yerde ufak kavanozlarda yapılan salatalık turşusu özellikle geniş aileler için 5 litrelik bidona kornişon turşusu yapımını anlatacağım. 

Kornişon turşusu yapımını ilk olarak annemden öğrenmiş olsam da ben hiç 5 kiloluk salatalık turşusu yapmamıştım. Biz çok fazla kalabalık olan bir aile olmadığımız için turşunun kapağı açıldıktan sonra 1 kavanoz kornişon turşu bile 1 hafta giderdi, hatta sonlarına doğru bütün kornişonlar iyice yumuşardı ve o ilk sem sert halinden eser kalmazdı.

Eşimle evlendikten sonra bir hafta sonu eve bir geldim 15 kg kornişon turşu alınmış. Dedim bütün mahalle ortaklaşa imece usulü turşu yapacaklar herhalde. Sonra öğrendim ki eşim evlenmeden önce her sene en az 5 litrelik 4 bidon salatalık turşusu yaparmış ve akrabaları da dahil olmak üzere hem kendileri yermiş hem de konu komşu tanıdığa kış boyunca dağıtırlarmış. 

Durumu anlayınca artık kaçış yolu yok, bende 5 kiloluk bidona salatalık turşusu nasıl yapılır, öğreneyim bari dedim ve o deyişle son 2 yıldır 5 litrelik kornişon turşularını büyük bidonlarla hep eşimle birlikte kuruyoruz. Hem sem sert hem de acayip lezzetli oluyor. Daha da önemlisi asla erkenden yumuşamıyor ve bütün kış ağız tadıyla organik ev yapımı 5 litrelik bidon turşumuzu yemiş oluyoruz. Haydi artık gelelim bu enfes kornişon turşuları 5 kiloluk bidonda nasıl yapılır, öğrenmeye.

5 Kiloluk Bidona Salatalık Turşusu Nasıl Yapılır?

Salatalık turşusunda en önemli noktalardan biri tuzun çeşidi ve 5 kilo salatalık turşusuna ne kadar tuz konacağıdır. Arkadaşlar turşu kurmak için kesinlikle kaya tuzuna ihtiyacımız var. Asla ve asla sofralık ince tuzla turşu kurulmaz. Eğer sofralık tuzla salatalık turşusu kurarsanız bütün turşularınız erir ve boşa gider.

2. en önemli nokta kornişon salatalık seçimidir. Herkes en ufak boy kornişonlardan çok daha güzel turşu olacağını düşünür ama gerçek öyle değildir. En iyi 5 litrelik kornişon turşu orta boy salatalıklar ile yapılır. Salatalıkların sapı asla koparılmamalı ve her kornişon kürdan yardımı ile delinmelidir ki tuzlu su kornişonun her yerine ulaşabilsin ve daha çabuk olsun.

5 kiloluk bidonda salatalık turşusu yapmak için 5 litrelik bidona 1 çay bardağı elma sirkesi, 1 çay bardağı kaya tuzu, 1 büyük baş yerli sarımsak ve 6-7 parça limon tuzu tanesi eklemelisiniz.

Unutmayın kornişonları sert yapan şey ekşi maddeler. Yani; limon tuzu, tuz ve sirkedir. Bunların oranı yanlış koyulduğunda veya fazla atıldığında tüm 5 litrelik bidon çöpe gider. O yüzden heyecan aramayın. Ne kadar koyun diyorsam o kadar koyun.

Eğer 5 litrelik bidonu bulabiliyorsanız cam şişe olanı tercih edin. 5 kiloluk turşu bidonunun ağzı kesinlikle hava almamalı. Bu nedenle kapağını kapatmadan önce mutlaka önce poşet geçirmeli sonra kapağı poşetin üzerinden iyice sıkarak kapatmalıyız.

5 kiloluk bidonda salatalık turşusu için kaç kilo salata konur?

5 litrelik bidon için 3 kilo salata koymanız yeterlidir. Diğer kalan yerler tuzlu su, sirke ve kaya tuzu ile dolmalıdır. Eğer bu ayarı kaçırırsanız turşunuz yine bozulur. Suyu az gelirse turşu tam olmaz, çok gelirse erken erir. O nedenle 5 litrelik cam bidona 3 kilo kornişon tam olarak uygundur.

5 kilo salatalık turşusuna ne kadar tuz konur?

5 litre kornişon turşusu yapmak için ortalama 1 çay bardağı kaya tuzu veya 5 yemek kaşığı kaya tuzu koyabilirsiniz. Sakın bu orandan fazlasını yada azını yapmayın. Yıllardır denenmiş 5 kiloluk bidon kornişon turşusu tarifi için tuz oranı bu şekildedir.

5 Kg bidona nasıl salata turşusu kurulur? (Sıcak su ile)


Evet değerli takipçilerim bugün sizlere 5 kiloluk bidona salatalık turşusu nasıl kurulur, bunu anlattım. Sizlerde eksik kaldığım yerleri yada sizlerin uyguladığı özel püf noktalarını konu altına yazabilirsiniz. 5 kiloluk turşunuz afiyet olsun.

Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?