Geçmeyen İshal Yorumları


Çoğu insanın sıkıntısı olan, geçmeyen ishal yorumları neler, geçmeyen ishalin nedeni nedir? nasıl tedavi edilir? Neyin belirtisidir? Teşhisi nasıl konur? Nelere dikkat etmek etmek gerekir? Bugün sizlere geçmeyen ishal ile ilgili bildiklerimi aktaracağım arkadaşlar. Sizlerde geçmiş dönemlerde geçmeyen bir ishal durumunuz olduysa yaşamış olduklarınızı yorum yaparak konu altına yazabilirsiniz. Unutmayın geçmeyen ishal oldukça tehlikeli olabilir. Bu nedenle bana gönderilen geçmeyen ishal yorumlarını derleyerek sizlerle paylaşmak istedim. Tabi ki öncesinde bu geçmeyen ishal neden oluyor? Bunu bir inceleyelim.

Geçmeyen ishal çocukları daha sık etkiler, ancak yetişkinler de hastalığa hayatlarının farklı zamanlarında yakalanabilir: (evde, tarlada veya seyahatte). 

İçme suyu sorunları, yiyeceklerin yanlış pişirilmesi veya saklanması ve kirli eller, ishalin doğrudan nedenleridir. 

Yetişkinlerdeki Geçmeyen İshalin Nedeni Nedir?

Geçmeyen ishalin nedenleri iki kategoriye ayrılabilir: bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan. Akut ishal vakalarının çoğu enfeksiyondan kaynaklanır. 

Geçmeyen ishalin ana sorumluları; bakteri, virüs ve protozoa olabilir. En yaygın neden bakteriyel patojenlerdir. Bazı durumlarda, ishale mikroorganizmanın kendisi bile değil, ürettiği toksinler neden olur. 

Patojenler yiyecek, toprak veya suda bulunabilir ve kişiden kişiye yayılabilir. Modern insanlar ishale neden olan patojenlerle sadece yürürken değil, evde veya tarlada da karşılaşabilirler. 

İshal enfeksiyonun yayılması nasıl olur? 

Yanlış hazırlanmış konserve yiyecekler kullanırken. Clostridium veya Staphylococcus gibi patojenik mikroorganizmalar, depolama sırasında öldürülmezlerse uzun süreli depolama sırasında çoğalmaya devam edecektir. 

Yiyeceklerin veya hazır yiyeceklerin uygun olmayan şekilde saklanması. Sütlü veya yumurtalı ve sıcak et suyu içeren yemekler, bakteriler için ideal üreme alanlarıdır. Bu nedenle pişirildikten sonra en kısa sürede tüketilmeli veya buzdolabında saklanmalıdır. 

Bu arada, yaz aylarında, yüksek sıcaklıklar nedeniyle gıdaların hızla bozulması da dahil olmak üzere bağırsak enfeksiyonlarının görülme sıklığı artar. 

Topraktan, sudan ve diğer insan elinden her türlü bakteri insanın eline geçebilir. Daha sonra yiyecek veya tırnak ısırmasıyla bu bakteriler gastrointestinal sisteme girer ve ishale neden olur. 

Sebzelerdeki kökler, marul yaprağı kökleri ve toprak kalıntıları, özellikle bahçeyi gübrelemek için gübre kullanılıyorsa patojenik bakteri içerebilir. Bu nedenle, yemek yemeden önce, kirleri temizlemek için yiyecek, temiz su ile iyice durulanmalıdır. 

Bakteriler sadece su yoluyla bulaşmakla kalmaz, aynı zamanda en basit mikroorganizma olan kolera salgını da su yoluyla yayılır. 

Havuzda yüzerken su yutmamak önemlidir. 

Koronavirüs ve diğer viral enfeksiyonların neden olduğu geçmeyen ishal
Dünyadaki son olaylar bu konu ile ilgilidir. İnsanlar sağlıklarına ve çeşitli ağrı belirtilerine daha fazla dikkat ederler. 

Bazı insanlar herhangi bir hastalığı tehlikeli yeni bir enfeksiyonla ilişkilendirmeye isteklidir. 

Geçmeyen ishal koronavirüs belirtisi olabilir mi? 

Amerikan araştırma dairesine göre vakaların %90'ından fazlasında COVID-19'a vücut sıcaklığında bir artış eşlik ediyor, hastaların %80'inde kuru öksürük ve hastaların %55'inde ağrı var. 

Vakaların sadece %3'ünde geçmeyen ishal görülmüştür. Koronavirüsün ishal ile başlaması son derece nadirdir. 

Bununla birlikte, koronavirüste ishal genellikle izole bir semptom değil, diğer belirtilerin bir kombinasyonudur. Bu nedenle, sık sık ishalden başka bir rahatsızlık yoksa ve önleyici tedbirler alınırsa, sorunun yaygın bir bakteriyel bağırsak enfeksiyonu olması muhtemeldir. 

Geçmeyen ishalin nedeni ayrıca nevrasteni olabilir. İshal genellikle stresli koşullar altında ortaya çıkar. Ayrıca üst solunum yollarını ve mide-bağırsak yollarını etkileyen birçok viral enfeksiyon vardır. İshal ve kusma ve solunum yolu semptomları sık görülen semptomlardır. 

Geçmeyen İshalin Teşhisini Yapmak

Geçmeyen ishalin nedenini öğrenmek için doktorunuza başvurmalısınız. Teşhis, şikayetlerin toplanması ve incelenmesi ile başlar. Doktor, semptomların ne kadar zaman önce başladığını, bağırsak hareketlerinizin sıklığını ve dışkı-kanınızda patolojik safsızlıklar olup olmadığını, irin olup olmadığını belirtir. 

Hastanın genel durumu da önemlidir: ateşi yüksektir ve kilosu hızla düşer. Genel olarak konuşursak, akut diyare enfeksiyöz nedenlerden kaynaklanırken, kronik ishal daha sıklıkla enfeksiyöz olmayan faktörlerle ilişkilidir.

Geçmeyen İshal Yorumları


Aşağıda sosyal medya ve mail aracılığı ile geçmeyen ishali olan kişiler tarafından bana gönderilmiş yorumları okuyabilirsiniz.

Arzu Hanım: Arkadaşlar 1 haftadır geçmeyen ishal yüzünden başıma gelmeyen kalmadı. Başta önemsizdir diye düşünsem de doktora gittiğimde eğer biraz daha geç kalsaymışım öleceğimi öğrendim. O nedenle geçmeyen bir ishaliniz veya gazınız varsa asla zaman kaybetmeyin ve acil olarak doktorunuza başvurun. Şuan iyiyim çok şükür.

Meliha Hanım: Bıktım artık bu geçmeyen karın ağrısı, gaz ve ishalden. Ne zaman vücudum normale döndü desem sanki mikroplar peşimden geliyor ve hemen yine ya karın ağrısı oluyor yada ishal. O kadar zor ki bu şekilde yaşamak. Doktora gittim verdiği ilaçları kullanınca düzeliyorum ama sonra yine aynı. Umarım bu ishal bir gün geçer. Hayatımı çok kötü etkiliyor.

Özgür Bey: İş yerinde 3 gün geçmeyen ishalle çalışmak durumunda kaldım. Patronum bir türlü olayın ciddiyetini anlamadı bugün ise o kadar kötü duruma geldim ki sürekli ishalim var. Önceden 1 günde, 2 günde 3 günde geçer dediğim ishal bir türlü geçemedi. Sanırım iş yerindeki tuvaletten bir mikrop kaptım.

Korel Bey: 1 aydır ara ara geçmeyen ishalle uğraşıyorum. Vücuduma bir parazit girdiğine eminim ama doktora gitmekten de utanıyorum. Umarım geçer. Bazen 1-2 gün tamam geçti diyorum bi bakıyorum geçmemiş.

Geçmeyen İshale Ne İyi Gelir?

Öncelikle geçmeyen ishal için muhakkak öncelikli olarak doktora görünmenizi tavsiye ediyorum. Ama ben illa evde bir şeyler denemek istiyorum diyorsanız eğer aşağıdakiler geçmeyen ishale iyi gleebilir.

İshal tedavisinin birkaç yönü vardır: Birincisi: ishalin nedenini ortadan kaldırmaya yönelik tedavi (semptomatik tedavi). Bulaşıcı ishal için antibakteriyel ilaçlara ihtiyaç vardır ve bulaşıcı olmayan ishal için tedavi hastalığın nedenine bağlıdır. 

İshalin nedenini, tedavi etmeden sadece semptomatik ilaçları kullanmak mümkün değildir. 

İkincisi: İshal mekanizmasının tedavisi (patojen tedavisi) ve semptomların ortadan kaldırılması. Bu ilaçlar hastalığın nedenini etkilemez, ancak semptomlarla başa çıkmaya ve hastanın durumunu iyileştirmeye yardımcı olurlar. 

Bunlara rehidrasyon ilaçları, bağırsak emiciler, probiyotikler ve prebiyotikler ve peristaltizmi azaltan ilaçlar dahildir. 

İshalin evde tedavisi genellikle hastalığın nedeninin ortadan kaldırılmasını ve su-tuz dengesinin yeniden sağlanmasını içerir. Klinik duruma göre başka ilaçlar da kullanılabilir.

Ayrıca eski usul haşlanmış patates ve pirinç lapası da geçmeyen ishale karşı evde uygulanabilecek tedavi yöntemlerinden birkaçıdır. 

İshal olanlar doktora ne zaman gitmeli?


Evet değerli kardeşlerim bugün sizlere geçmeyen ishal yorumları, geçmeyen ishale ne iyi gelir, nasıl tedavi edilir ile ilgili bilgiler verdim. Sizlerde yazı ile ilgili düşüncelerinizi benimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?