Günde 6000 Adım Kaç Kalori Yakar?


6000 adım kaç kalori? Her gün düzenli olarak sabah veya akşam günlük 6000 adım kaç kalori yaktırır? Bu şekilde yürümek zayıflatır mı? Kilo vermemizi sağlar mı? Bu konuları inceleyeceğim arkadaşlar. Sizlerde altı bin adım kaç kalori yakar, yazısı ile ilgili kendi düşüncelerinizi benimle paylaşmaktan lütfen çekinmeyin. Haydi bakalım artık günde 6.000 adım kaç kalori yakıyor? öğrenelim.

İlk seferde günlük 6000 adım atarak zayıflama fikri başta çok kolay gelse de aslında hiçte göründüğü kadar çok basit bir yürüyüş şekli değildir. Geçmişinizde spor veya egzersiz yaptığınız dönemler olmadıysa eğer büyük ihtimal ilk hafta günde 6000 adım yürüdükten sonra yavaş yavaş 5000, 3000 adım olarak düşerek devam edecektir. Çünkü sadece her gün altı bin adım atarak kilo vermek için ne yaparsanız yapın muhakkak sağlam bir irade ve güçlü bir vücut gerekir. Ortalama olarak 6000 adım size kaç kalori yaktırır, gelin öğrenelim.

6000 Adım Kaç Kalori?

Orta tempoda 6000 adım 300 kalori yaktırır. Tabi ki bu 300 kalori 100 kilo altı olan çok aşırı obez olmayan biri için belirtilmiş rakamlar. Yoksa 300 kilo olan biri 6000 adım atmayı başarırsa 700 kalori bile yakabilir. Eğer oldukça yüksek tempoda sürekli hızlı adımlar ile altı bin adım atarsanız 350 kaloriye kadar yakmanız mümkündür. 6000 adım atarak tempolu yürüyüşle yağ yakmak için yapmanız gereken tek şey aralık vermemek ve temponuzu korumaktır. Yani sahilde gezermiş gibi 6000 adım yürürseniz eğer en fazla 200-250 kcal yakmış olursunuz. Buda size çok fazla bir şey kazandırmaz ve hızlı kilo vermenizi engeller. Bu nedenle günlük 6.000 adım yürüme programı ile zayıflamayı kafanıza koyduysanız eğer tempolu yürümek gerektiğini asla unutmuyoruz.

6000 Adım Kaç Dakikada Yürünür?

Ortalama bir hız ile 6000 adım 78 dakika ile 90 dakika aralığında yürünür. Eğer çok hızlı tempoda yürürseniz bu süre 1 saate kadar düşebilir. Aslında düşündüğünüz zaman hayatımızdan her gün 1 saat veriyoruz ve karşılığında sağlıklı ve daha zayıf bir hayat alıyoruz. Kulağa hiçte kötü gelmiyor.

Her gün 6000 adım atmak 1 ayda kaç kilo verdirir?

Günde 250 kalori yaktığımızı düşünürsek eğer haftada 2 günde yürümediğimizi düşünelim. Toplamda 5 gün boyunca 6000 adım atarak 1000-1250 kalori yakmış oluruz. Yürüme egzersiz programımızın yanına her gün 500 kalori kaybedebileceğimiz bir diyet programı da uygularsak eğer diyet ile 3500 kalori harcamış oluruz. Yani toplamda 4500 kalori gibi bir rakam yapar. 4 le çarparsak eğer 1 ayda 16000 kalori ile 18000 kalori yakmış oluruz. 1 kg vermek için 7000 kalori gerektiğini bildiğimize göre. Günde 6000 adım atarak ayda 2,5 kilo verebiliriz.

Günde 6000 Adım Atmanın Faydaları

Elbette günlük 6000 adım atmak; sağlığın korunmasına, dayanıklılığın geliştirilmesine ve iradenin eğitilmesine yardımcı olur. Ancak yaş, mizaç veya zaman yetersizliği nedeniyle aktif egzersiz herkes için uygun değildir. 

Ancak yürümek, vücut için basketbol, ​​​​güreş, atletizm veya diğer aktif sporlar kadar iyidir. Yürümenin bariz bir avantajı, hemen hemen herkes tarafından kolayca ulaşılabilmesidir. 6000 adım atmak için spor salonuna, özel ekipmana veya çok fazla boş zamana ihtiyacınız yoktur. Sadece rahat kıyafetler, ayakkabılar ve yürüme zevkine ihtiyacınız vardır.

Bir insan günde kaç adım atmalıdır? 

Aslında, hepsi yaşa ve sağlığa bağlıdır. Kesin rakamlar yok. Bazı insanlar için 1000 adım yürümek zaten bir başarıdır, bazıları ise yorulmadan 15.000 ila 20.000 adım atabilir. 

Bu nedenle, önce yeteneklerinizi değerlendirmeniz, nihai hedefi anlamanız ve elbette sadece yürümeniz gerekir. Birçok araştırmaya göre Dünya Sağlık Örgütü günde 6 kilometre veya 10.000 adım yürümenin birçok hastalığın gelişmesini önlemeye yardımcı olacağını hesaplamıştır. 

Bunlara sadece osteoporoz, diyabet, yüksek tansiyon değil, aynı zamanda kardiyomiyopati ve belirli kanser türleri de dahildir. Ancak, bu göstergeler farklı yaş grupları için farklıdır. Örneğin, 5-10 yaş arası çocuklar 11.000-15.000 adıma, ergenler 12.000-20.000 adıma, yetişkinler-5.000 ila 10.000 adıma ve yaşlılar 3.000 ila 5.000 adıma kadar kolayca yürüyebilirler.

Yani bacak ve sırt ağrısı çeken emekliler günde 10.000 adım yürümek zorunda kalmıyorlar. En az 3000 yeterlidir. Aynı zamanda, çocukların aktivitelerini kısıtlamaya gerek yoktur. Adımları daha kısadır ve ebeveynlerinden daha fazla adım atabilirler. 

Ne kadar hızlı adım atmalıyım?

Özellikle egzersizin başlangıcında, vücudunuzu sağlıklı tutmak ve sağlığınızı korumak için yürüme hızınızı artırmanız önerilmez. Bu hızlı yorgunluğa ve soğuk vücutta tahribata neden olur. Ancak vücut ısındıktan sonrada sohbet havasında yürümenin kilo verme adına hiçbir anlamı yoktur. Adım atmaya başladıktan 15dk sonra tempolu yürüyüşe geçebiliriz ve yapabildiğimiz hızda yürüyebiliriz.

Her gün kaç adım attığımı nereden bileceğim?

Akıllı telefonunuza özel bir uygulama yükleyin ve fiziksel aktivitenizi izlemenizi sağlayan bir adımsayar, akıllı saat veya başka bir modern cihaz satın alın. Bu şekilde çok basit olarak günde kaç adım attığınızı kaç kalori yaktığınızı öğrenebilirsiniz. Ben akıllı saatler çok pahalı olduğu için bedavaya indirmiş olduğum adım sayar sayesinde her gün kaç adım attığımı kolaylıkla görebiliyorum.

Ne tür bir yürüyüş ayakkabısına ihtiyacınız var? 

Seçim için ana kurallar kolaylık, konfor, havalandırma, hafiflik ve dayanıklılıktır. Tabii planınız uzun mesafeli yürüyüşleri içeriyorsa, yüksek topuklu veya plaj ayakkabısı giymemelisiniz. Hızlı yürümekten yorulmamak için zaman zaman seyahat rotanızı değiştirin. Ama yürüyüş ayakkabısı konusunda verebileceğim en önemli tavsiye sahte ayakkabı almayın yada replika ürünler kullanmayın. Bunlar çok hızlı bir şekilde yırtılıyor ve ayaklarınız hiç rahat etmiyor. Ben 4 sahte ayakkabı fiyatına aldığım nike marka yürüyüş ayakkabısını 2 yıldır kullanıyorum ve hala çok sağlam. Şuan gerçekten kardayım. Çünkü 2 yıl içinde en az 5 defa kalitesiz ve ucuz yürüyüş ayakkabısı alacaktım.

Çeşitli rotalar, yürüyüşü daha ilginç hale getirecek, motivasyonu artıracak ve bölge hakkında sizin coğrafi bilginizi genişletecektir. 

Evde 6000 Adım Egzersiz Programı


Yürümek sağlığınız, yaşam beklentiniz ve esenliğiniz için iyidir, yaralanma riskinizi en aza indirir ve çok fazla kalori yakmanızı sağlar. İşe giderken yürümeyi deneyin yada belki makete giderken. Muhakkak faydasını göreceksiniz. Bugün sizlere günde 6000 adım kaç kalori yaktırır konusu ile ilgili bilgiler vermeye çalıştım. Sizlerde yürüyüş tecrübelerinizi benimle paylaşabilirsiniz. Görüşmek üzere.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?