Günlük 5000 Adım Kaç Kalori Yakar?


Her gün günlük 5000 adım atmak kaç kalori yakar? Beş bin adım atarak kilo verilir mi? Kaç kilo verilir? Hiç merak ettiniz mi? Bugün sizler için hazırlamış olduğum yazıda beş bin adım kaç kalori? Ayrıntılı olarak cevabını bulacaksınız. Sizlerde günde düzenli olarak kaç adım attığınızı ve yürüyerek kaç kilo verebildiğinizi konu altına yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz. Haydi artık 5000 adımda kaç kalori yakılır, inceleyelim.

Kahkaha atmanın ruh sağlığı için en iyi ilaç olduğunu söylüyorlar, peki ya fiziksel sağlık? Hipokrat, yürümenin insanlık için en iyi ilaç olduğuna inanıyordu. Yürümek sadece ucuz değildir (spor salonunda yapmazsınız). Aynı zamanda eğlencelidir. 

Arkadaşlarınızla, köpeklerle veya tek başınıza yürüyebilirsiniz. Yürümek sadece bacak kaslarını çalıştırmakla kalmaz, aynı zamanda kalbi de çalıştırır, kalori yakar ve kilo verdirir. İster belirli sayıda adım atın, ister belirli bir süre, ayağa kalkıp yürümek her zaman iyidir. Birkaç yıl önce kemere takılabilen ve adımlarımızı sayan özel bir cihaza ihtiyacımız vardı. Bugün telefonlarımızda bileklik, kolye ve adım sayar uygulamaları var. Peki 5000 adım kaç kalori yaktırır? Zayıflatır Mı? 

5000 Adım Kaç Kalori?


Kaç kalori yaktığınızı hesaplıyorsanız, bunun yediğiniz miktar kadar önemli olduğunu anlamalısınız. Runner's World dergisi, ister mil ister dakika sayıyor olun, yürürken ne kadar kalori yaktığınızı anlamanıza yardımcı olmak için aşağıdaki ortalama formülü geliştirmiştir. Aşağıdaki formülü kullanarak 5000 adımda kaç kalori yakılır, kolayca öğrenebiliriz.

KİLOMETRE BAŞINA YAKILAN KALORİ = 0.76 × KİLOGRAM CİNSİNDEN AĞIRLIK
Örneğin, ağırlığınızı (kilogram olarak) 0,76 ile çarpın. 80 kg ağırlığındaysanız, 1 kilometre yürürseniz yaklaşık 60,8 kcal (80 x 0,76) yakarsınız.

DAKİKADA YAKILAN KALORİ = 0.064 × KİLOGRAM OLARAK AĞIRLIK
Örneğin, ağırlığınızı (kilogram olarak) 0,064 ile çarpın. 80 kg ağırlığındaysanız, yürüyerek dakikada yaklaşık 4.5 kcal (70 × 0.064) veya 1 saatte 308 kcal yakarsınız.

Bu hesaba göre 5000 adım 3-4 km mesafeye denk geldiğine göre ortalama olarak 5000 adım 250 kalori ile 300 kalori arası yakar diyebiliriz.

Elbette ki bu hesaplama 70-80 kilo olan birileri için ortalama bir hesaptır. Sizin yaşınıza hızınıza ve özellikle kilonuza göre beş bin adımda kaç kalori yakabileceğiniz değişiklik gösterebilir.

5000 adım ile daha fazla kalori yakmanın 3 yolu


Yüksek Tepelere Veya Yokuş Yukarı Yürüyün.

Bir koşu bandı kullanıyorsanız, yokuş yukarı yürümeyi simüle etmek için eğimi 5 dereceye ayarlayabilirsiniz. Caddede yürüyorsanız ise yokuş yukarı yürümeye çalışmak size 5000 adımda çok daha fazla kalori yaktıracaktır.

Ağırlık Sırt Çantası İle Yürüyün.

2, 5 hatta 10 kilogramı bir sırt çantasına koyun ve 1 km veya 30 dakika yürürken bu ağır sırt çantasını takın, bu şekilde çok daha fazla kalori yakarsınız. Sırt çantasının omuz askılarının iyi bir dolguya sahip olduğundan emin olun, aksi takdirde ağırlığı omuzlarınızda ve bacaklarınızda hissedeceksiniz. 

Kumda Yürüyün

Kumda atılan 5.000 adım ile caddede atılan 5.000 adım tamamen farklıdır. Kumda yürümek neredeyse %30 daha fazla kalori yakımı sağlayarak sizi daha kolay zayıflatabilir.

1 Günde Kaç Adım Atmalıyız?

Önceki birkaç çalışma, günde 10.000 adım yürümenin aslında kalbi güçlendirmeye, diyabet riskini azaltmaya ve zihinsel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. 

Ancak Harvard Tıp Okulu'ndaki uzmanlar, günde 4.400 adım yürümenin kadınlar için ölüm riskini önemli ölçüde azaltabileceğini buldu (araştırmacılar ayrıca ortalama bir insanın günde yaklaşık 2.700 adım yürüdüğünü de hesapladı). 

Araştırmalar, insan ne kadar çok yürürse, performanslarının o kadar iyi olduğunu göstermiştir. Ancak günde 7.500 adıma ulaştıktan sonra denekler herhangi bir ek fayda görmedi. 

Dünya Sağlık Örgütü, haftada en az 150 dakika orta yoğunlukta egzersiz (75 dakika şiddetli egzersize eşdeğer) önermektedir. Bununla birlikte, Kanadalı bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar, düzenli yürüyüş gibi ılımlı egzersizlerin bile sağlığı iyileştirebileceğini göstermiştir. 

Norveçli bilim adamları tarafından yapılan bir araştırmaya göre, günde 8 saat veya daha fazla oturanların ölüm oranı, hareketsiz insanlara göre %59 daha fazladır. 

Günde 4 saatten az hareketsiz yaşamakta oldukça ciddi bir tehlike var. Ayrıca 60-75 dakikalık orta yoğunlukta egzersizin riski önemli ölçüde azalttığını buldular.

Evde 5000 adım atma egzersizi


Bugün sizlere 5000 adımda kaç kalori yakılır? Günde 5.000 adım yürürsek kilo verebilir miyiz? Yürümek sağlıklı mı? Bu konulardan bahsettim. Sizlerde her gün 5000 adım atmaya karar verdiyseniz eğer lütfen görüşlerinizi benimle paylaşın. 

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?