Sık Sık Mide Ekşimesi Neden Olur?


Son yıllarda, sık sık mide ekşimesi şikayetlerinde artış yaşanmamaktadır. Peki sık sık mide ekşimesi neden olur? Nasıl tedavi edilir? Hangi besinler sık görülen mide yanması ve ekşimesine karşı iyi gelir? 

Sık Sık Mide Ekşimesi Neden Olur?

Çoğu durumda, asidik mide suyu özofagus mukozasına temas ettiğinde mide ekşimesi meydana gelir. Bu, mide içeriği yemek borusuna salındığında olur (bilimsel reflü). 

Bu doğal olmayan sürecin nedeni, sfinkterin (genellikle yemek borusunu mideden ayıran kapakçık) tam olarak kapanmamasıdır. Agresif mide suyu yemek borusu duvarını tahriş ederek yanma hissi olarak kendini gösterir. 

Mide ekşimesi ayrıca duodenal içeriğin safra ve pankreas enzimleriyle yemek borusuna karışmasına da neden olabilir. Yemek borusunun kırılgan mukozasını mide suyu kadar uyarırlar. 

Mide Ekşimesinin Nedenleri

1. Diyafram yemek borusunda çıkıntılı açıklık 
Normalde, yemek borusu diyaframdaki (göğüs ve karın bölgesini ayıran kas) bir açıklıktan geçer. Gerektiğinden fazla ise midenin bir kısmı göğüs boşluğuna doğru uzanacaktır. Bu çıkıntıya fıtık denir. 

2.Kronik gastrit
Midede çok fazla hidroklorik asit üretildiğinde, artan salgı ile kronik gastrit oluşur. Mide ekşimesi. 

3.Mide ve on iki parmak bağırsağı ülserleri
midenin astarında, normal şekilde kasılmalarını ve yiyecekleri bağırsaklara itmelerini önleyen kusurlardır (ülserler). Midede yemek gecikir, kuvvetlice gerilir ve basınç artar. Bunların hepsi yemek borusuna reflüyü şiddetlendirecektir. 

4.Önceden geçirilmiş mide ameliyatı 
Bu, örneğin ülser veya tümörleri olan mide ve oniki parmak bağırsağının bir kısmını çıkarmış kişilerde görülür. Bu durumda pankreatin ve safra içeren sindirim sıvısı yemek borusuna girerek mide yanmasına neden olur. 

Sık Sık Mide Ekşimesi Olanların Tüketmesi Gereken Besinler

Sık sık mide ekşimesi probleminiz varsa bundan kurtulmanıza yardımcı olabilecek aşağıdaki ürünlere lütfen dikkat edin: 

Yulaf ezmesi 
Yulaf ezmesi günün herhangi bir saatinde mide ekşimesi için en iyi kahvaltı tercihi olabilir. Bu ürün asla mide ekşimesine neden olmaz.

Zencefil 
Ölçülü olarak zencefil tüketmek, asitliği azaltmak için en iyi yiyeceklerden biridir. Zencefilin kökü soyulmalı, doğranmış, doğranmış şekilde veya hafifçe rendelenmelidir. Yemek hazırlarken veya smoothie veya çaylara eklerken kullanabilirsiniz. 

Aloe Vera
Sık görülen mide ekşimesi de dahil olmak üzere birçok hastalığı tedavi edebilen iyi bilinen bir doğal ilaçtır. Aloe vera, tariflerde kıvam arttırıcı  olarak kullanılabilir. 

Salatalık
Mide yanmasını gidermek isteyenlerin ana yemeği salatadır. Ancak bazı durumlarda domates, soğan ve yüksek yağlı peynirlerden kaçınmalısınız. 

Muz
pH değeri 5.6 olan muz, mide ekşimesi olan kişiler için çok uygundur. 

Kavun 
Kavun pH 6.1'de asidiktir. Bu nedenle, mide ekşimesi ile iyi başa çıkabilir.

Rezene 
Rezene (pH 6.9) mide ekşimesini hafifletmeye ve mide fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olur. 

Tavuk ve Hindi
Kümes hayvanları mide ekşimesi diyetinin temel gıdalarından biridir. Tavuk veya hindiyi haşlayarak, az yağda kavurarak yiyebilirsiniz ama asla yağda kızartarak tüketmemelisiniz.

Deniz ürünleri
Ayrıca yüksek yağlı derili balıkları ve kabuklu deniz ürünlerini de derisini soymalısınız. Kabuklu deniz ürünleri, mide ekşimesi diyetindeki diğer bir temel besindir. Balıklar ızgarada pişirilebilir, haşlanabilir ancak derin yağda kızartılamaz. Karides, ıstakoz ve diğer kabuklular da kabul edilmektedir. Özel çiftliklerde yetiştirilen balıklar yerine yabani balıkları tercih edin.

Kökler ve yapraklı sebzeler
Mide ekşimesi çekiyorsanız brokoli, kuşkonmaz ve yeşil fasulye sizin için çok sağlıklı besinlerdir. Sık sık mide ekşimesi yaşayan kişiler için hemen hemen tüm kök sebzelerin kullanılması tavsiye edilir. 

Maydanoz 
Maydanoz binlerce yıldır mide problemlerini tedavi etmek ve sindirimi iyileştirmek için bir bitki olarak kullanılmıştır. 

Hamilelikte Mide Ekşimesine Ne İyi gelir?


Evet kıymetli dostlarım bugün sizlere sık sık görülen mide ekşimesi ve yanması neden olur? Bu konu hakkında bildiklerimi anlattım. Sizlerde oldukça sık bir şekilde mide yanması yaşıyorsanız eğer yaşamış oldukşlarınızı konu altına yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?