Zayıflamak İçin İrademe Nasıl Sahip Olabilirim?


Zayıflamak için irade kadar önemli bir şey yok sanırım değil mi? Peki zayıflamak için irademe nasıl sahip olabilirim? Diyette iradeye nasıl hakim olunur? 

Genellikle insanların diyet yapmak denince ilk akıllarına gelen şey, aç kalmak ve hiçbir şey yememektir. Normalde diyet yapılmadığı zaman canımızın istediğini istediğimiz kadar yerken diyet yapmaya başlandığı anda birden yemek azaltılır ve hemen zayıflamaya çalışırız. 

Aslında bu çok yanlış bir uygulamadır. Zayıflarken de bedenimizin sağlığını düşünerek, bedenimize zarar vermeden zayıflamak, esas amacımız olmalıdır. Diyet yaparken dikkat etmemiz gereken şey  bu olmalıdır.

Zayıflamak İçin İrademe Nasıl Sahip Olabilirim?

Kilo vermek için iradenize hakim olmanın temel noktası beyinde kilo vermeyi onaylamaktır. Bu nasıl olacak? Şöyle ki; ya hadi bi diyete daha başlayalım bakalım bu sefer belki kilo veririz şeklinde değil, 1 ayda net şu kadar zayıflayacağım, her gün şu saatte kalkacağım, asla şu kaloriyi geçmeyeceğim, şeklinde olmalıdır. Yani zayıflamak için irademe nasıl hakim olacağım sorusunun net cevabı; disiplindir.

Kilo vermek için iradeye hakim olma amacıyla dikkat edilmesi gereken hususlar

Fazla acele etmeye bu yüzden gerek yok. Kısa sürede çok fazla kilo vermek, çok başarılı bir şekilde zayıfladığınızı asla göstermemektedir. Kilo vermek, yavaş ve sindire sindire verildiği zaman çok daha kalıcı olmaktadır. 

Hızlı kilo verilirse eğer beden buna uyum sağlamak için kendisini daha fazla yoracak ve dolayısıyla yıpranacaktır. Hatta iç organların dengesi de bozulabilir ve hastalıklara da davetiye çıkartabilirsiniz. O yüzden diyet yaparken dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi de budur. 

Mesela sadece proteinle beslenmeyi öneren diyetler bulunmaktadır. Aslında kısa sürede zayıflattığı doğrudur. Fakat protein alırken aynı zamanda karbonhidrat da alınması gerekmektedir. Çünkü beden enerji üretebilmek için ilk olarak karbonhidratlara ihtiyaç duyar. 

Eğer vücutta karbonhidrat kalmadı ise o zaman proteinler yakılmaktadır. Bu da vücut için dengesiz bir durumdur. Bu durumda beyin alarm çanlarını çalmaya başlar. Zayıflanır, ama bir süreliğine. Daha sonra yeniden yağlanma başlayacaktır. 

Diyet yaparken dikkat etmemiz gereken şey, diyetin yavaş yavaş ve sakin bir şekilde, bilinçli olarak diyet yapılmasıdır. Bir yılın yarısı boyunca tıka basa yiyip geri kalan yarısında da aç kalarak zayıflamak vücut için oldukça kötü bir uygulamadır.

İrademi nasıl güçlendirebilirim


Durum işte böyle arkadaşlar. Zayıflamak için irademe nasıl sahip olabilirim? sorusunu sizler için ayrıntılı olarak cevaplamaya çalıştım. Sizlerde konu ile ilgili düşüncelerinizi benimle paylaşmaktan çekinmeyin.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:
Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski