Gece dışarıda kalan yemek bozulur mu?

Bazı geceler özellikle yorgun zamanlarımızda gece dışarıda yemek unutabiliriz. Peki gece dışarıda kalan yemek bozulur mu? Bakteri üretir mi? Hazır çorba, haşlanmış nohut, mercimek çorbası veya et dışarıda bozulur mu? Kaç saatte bozulur? Bugün bu soruların cevabını vereceğim arkadaşlar. Sizlerde gece dışarda kalan yemekler bozulur mu, diye merak ediyorsanız lütfen yazımı okumaya devam edin.

Gece dışarıda kalan yemek bozulur mu?

Arkadaşlar gece dışarıda kalan yemeğin bozulup bozulmadığını incelemek için ortam sıcaklığı kaç derece? Hangi mevsim? Kış mı? Yaz mı? İncelemek gerekir. Özellikle dışarda kalan ve buzdolabına konmayı unutulan yemek eğer et yemeği ise çok daha fazla dikkatli olunmalıdır. 

Et dışarda kaç saatte bozulur?

Bilindiği üzere kırmızı et ve özellikle tavuk eti (beyaz et) çok hızlı bakteri üreterek bozulur. Ancak bazı durumlarda özellikle kış aylarında mutfağınız neredeyse buzdolabı kadar soğuksa ve etin üzerindeki yağ tam olarak donmuşsa 10-12 saat aralığında fark edildiği an kokusu ve rengi kontrol edilerek hızlı bir şekilde buzdolabına kaldırılabilir.

Ancak 1 parça et için riske girmek istemiyorsanız size tavsiyem dışarda unuttuğunuz etten emin değilseniz sağlığınızla oynamayın ve çöpe atın. Özellikle mevsim yaz ve mutfağınız sıcaksa et dışarda 3 ile 4 saat arasında bozulur ve sağlığınızı riske sokar.

Hazır çorba ve mercimek çorbası dışarda bozulur mu?

Mercimek çorbası en hızlı bozulan çorbalar arasında yer alır ve siz fark etmeden bozulmuş mercimek çorbasını içerseniz genelde çok hızlı bir şekilde ishal olursunuz. Mercimek çorbasına limon sıkıldığı zaman bozulup bozulmadığını anlamak çok daha zor olabilir. Buzdolabında mercimek çorbası 3 güne kadar dayanabilirken dışarıda unutulan mercimek çorbası ise 5-6 saat içinde ekşimeye başlar.

Hazır çorbalarda koruyucu maddeler olduğu için 12-15 saate kadar çok fazla sıcak havaya maruz kalmadığı sürece dayanır ancak hiçbir şekilde hazır çorbayı ertesi gün tüketilmesini tavsiye etmiyorum. 

Haşlanmış nohut dışarıda bozulur mu?

Haşlanmış nohut bir bakliyat türü olduğu için ortalama bozulma süresi neredeyse mercimek çorbası ile aynı olsa da mercimeğe göre 1-2 saat daha fazla dayanır. ortam serin ve yaz mevsimi değilse 5-6 saat dışarda unutulmuş nohut bozulmaz ama sıcaklığını kaybettiği an bakteri üretimimin başladığı asla unutulmamalıdır. En iyi nohut saklama yöntemi buzlukta susuz şekilde vakumlayarak saklamaktır.

Pişmiş Yiyecekler Ne Kadar Sürede Bozulmadan Tüketilmeli?

Sıcak ve nemli ortamlar, gıda kaynaklı hastalıklara neden olan bakteriler için iyi bir üreme alanıdır. Bakteriler çoğalıp gıda zehirlenmesine yol açabileceğinden, pişmiş gıdaları pişirdikten sonra mümkün olan en kısa sürede yemeniz önerilir. 

Gıda Zehirlenmesine Ne Neden Olur?

Yaz aylarında gıda zehirlenmesine esas olarak Escherichia coli, Salmonella ve Clostridium perfringens gibi gıda kaynaklı bakteriler neden olur. 

Besin Zehirlenmesini Önlemek İçin Yemek Isıtılmalı mı?

Bu tür gıda kaynaklı bakterileri önlemek için yiyecekleri ısıtmalı ve çabuk pişen yiyecekleri orta derecede yemeli veya hemen soğutup buzdolabına koymalısınız. Buzdolabına konmayan gece dışarıda kalan yemekler besin zehirlenmesine neden olan bakterilerin çoğalmasına neden olabilir.

Yemeği Bozan Bakteri (clostridium perfringens)

Yiyecekler yavaş yavaş soğudukça, Clostridium perfringens'in ısıya dayanıklı sporları birikir ve çoğalarak gıda zehirlenmesine neden olur. Clostridium perfringens, pişirildiğinde ve yanlış ortama yerleştirildiğinde uykuda kalır ve gıda soğuduğunda sporlardan uyanır ve tekrar çoğalabileceği ve büyüyebileceği ortama geri döner (15–52 °C). 

Et Tekrar Isıtılır Mı?

Yavaş pişirilmiş ve soğutulmuş yiyecekler, tekrar yemeden önce tekrar ısıtılmalıdır. Büyük gıda işleme işletmeleri, gıdaların hazırlanmasına ve saklanmasına özen göstermelidir. Gıda ve İlaç İdaresi, soğuk yiyeceklerin soğutulmasını, sıcak yiyeceklerin sıcak olmasını ve yan yemeklerde bulunan etlerin yemek yeneceği an tekrar ısıtılmasının çok daha uygun olduğunu belirtmiştir. Unutmayın pişirdiğiniz tavuk eti, dana eti yada sığır eti pişme işlemi biter bitmez bakteri üretmeye başlar. Bu bakterilerden kurtulmak için buzdolabına kaldırdığımız pişmiş eti yemeden önce muhakkak tekrar ısıtmalıyız.

Gece Üstü Açık Kalan Yiyecekleri Yememiz de Sakınca Var Mı?


Bugün sizlere gece üzeri örtülmeyen buzdolabına atmayı unuttuğumuz yemekler bozulur mu? Kaç saatte bozulur? Bakteriler nasıl oluşur? Bu konular hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Sizlerde bozulan yiyecekler ile ilgili yaşamış olduğunuz deneyimleri benimle paylaşabilirsiniz.

Aşağıdaki Saçma Sapan Yazılarımdan 1'ini Seç Ve Okumaya Devam Et Tontik.😎Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski