Klima Olmayan Evde Serinlemek İçin 5 Tüyo


Bugün; evde serinleme yöntemleri neler? Kliması olmayan evlerde yaz aylarında nasıl serin kalınır? Klimasız ev soğutma mümkün mü? Neler yaparsak evimiz daha serin olur? Bu soruları inceleyeceğim. Ülke genelinde rekor sıcaklık dalgaları devam ediyor. Sıcak çarpmasının sağlık riskleri hakkında endişeler var. Durum böyle olunca klimasız evlerde yaşayanlar yada çocuklara klima çarpması yaşatmamak istemeyen aileler; yazın oda nasıl soğutulur? Evde sıcaktan korunma yolları neler? Merak ediyor.

Kavurucu sıcaklarda sizi serinleten tek şey klima karşısında oturmak değil. Aşırı sıcaklarda vücudunuzu serin tutmak sağlığınız için çok önemlidir. Vücut ısımız uygun şekilde düzenlenmediğinde yüksek ateş, baş dönmesi ve ilerisinde bayılma yada havale geçirme durumları oluşabilir. 

Sıcaktan Bunalma Belirtileri Nelerdir?

Vücut ısısının aşırı yükselme belirtileri arasında; yoğun susuzluk, kas krampları, mide bulantısı, baş ağrısı, artan terleme ve halsizlik sayılabilir. 

Vücut Isısı 40 °C yi Geçerse Ne Olur?

Vücut ısısı 40 °C'nin üzerine çıktığında ter akışı durur ve bu da şiddetli baş ağrılarına, kafa karışıklığına ve bilinç kaybına neden olabilir. 

Bebekler, çocuklar ve yaşlılar, sıcak havalarda vücut ısılarını düzenlemekte zorlanırlar ve ısıya bağlı hastalıklardan korunmaları gerekir. Hasta olan veya belirli ilaçları alan kişiler de risk altında olabilir.

Kalp hastalığı, diyabet veya böbrek hastalığı gibi kronik bir tıbbi durumunuz varsa, ekstra dikkatli olmanız gerekir. Bu kavurucu sıcakta klimanız yoksa veya klima sizi çarptığı için kullanmak istemiyorsanız sizler için klima olmayan yerlerde nasıl serinleyebileceğinizle ilgili vermiş olduğum 5 fikri incelemenizi tavsiye ederim.

Klima Olmayan Evlerde Serinlemek İçin 5 Tüyo

1.Pencereleri Güneş Vururken Açmayın

Isıdan kaçınmanın en iyi yollarından biri odayı uygun şekilde havalandırmaktır. Odalar özellikle sabah saatlerinde ve akşam üstü havalandırılıp geri kalan sürelerde eğer güneş ışığı pencerenize yada balkon kapınıza direkt vuruyorsa asla güneş varken bu pencere yada kapılarınızı açmayınız. Çünkü güneş ışınları içeriye adeta bir fırın gibi sıcaklık verir buda sizin serinlemenizi engeller.

2. Evi Serin Tutma Yollarını Bulun

Özellikle muhakkak sineklik takılı olan pencereleriniz geceleri açık olsun ve gece boyu eviniz iyice serinlesin. Diğer zamanlarda ise bu serin havayı içeride tutmak için pencereleri kapatıp gölge kalan yerlerdeki kapı yada pencereleri açmanızı tavsiye ederim. Banyo ve wc deki havalandırma ızgaraları bile güneş evinize çok vururken iyi bir tercih olabilir. Gündüz asla fırın, ütü gibi ortamı ısıtacak aletleri çalıştırmayın ve bu işleri mümkün olduğunda geceye bırakın.

3. Su Tüketimine Özen Gösterin

Yüksek sıcaklıklarda terlemek vücudunuzun su kaybetmesini kolaylaştırabilir. Aşırı sıcaklıklarda, dehidrasyon oldukça hızlı gerçekleşebilir, bu nedenle bol bol ve düzenli olarak su için. Su vücut ısınızı normal değerlerde tutmanıza yardımcı olarak çok sıcak havalarda bunalmanızı engeller.

4. Serinlemek İçin Soğuk Kompres Deneyin

Klimasız evlerde serinlemenin en iyi yollarından biride soğuk kompres yöntemidir. Buzlukta bulunduracağınız 1 paket buz parçasını bir beze sararak sıcaktan çok rahatsız olduğunuz zamanlarda evde boyun, baş bölgesi ve koltuk altlarına bu soğuk kompres uygulanarak belirli bir süre serin kalmak sağlanabilir.

5. Güneş Kremi Sürmeyi Ve Yazın Bol Kıyafetler Giymeyi Unutmayın

Evde bile olsanız balkona çıktığınız zaman yada pencereden baktığınızda en basiti bir markete giderken bile güneş sizi yakabilir. Güneş kremini sadece sahilde güneşlenirken değil çok sıcak yaz günlerinde de kullanarak cildinizi koruyabilirsiniz. Ayrıca yaz aylarında bol ve açık renkli elbise ve kıyafetler tercih etmeniz sizin için çok iyi olacaktır.

Ev Yapımı Ucuz Ve Maliyetsiz Klima Yapımı


Evet değerli arkadaşlar bugün sizlere evde basit serinleme yöntemlerinden bahsederek yazın oda nasıl serinletilir? bu konular hakkında bilgiler verdim. Buzla oda serinletme, vantilatör ile oda serinletme gibi başka yollar olsa da en kolay ve kullanışlı yöntemler bunlar. Sizlerde kendi uyguladığınız oda serinletme yöntemlerini konu altına yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz.

Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski