Tuzlu hamur şişliğe iyi gelir mi?


Ayaklarınız şiştiği zaman nedense doktora görünmek yerine tuzlu hamur şişliğe iyi gelir mi, diye internette aramalar yapıyoruz. Bugün sizlere ağrıyan yere hamur koymak iyi gelir mi? Tuzlu hamur şişkinliği indirir mi? Bu soruların cevaplarını vereceğim. Sizlerde şişlik için tuzlu hamur kullandıysanız eğer işe yarayıp yaramadığını konu altına yorum yazarak benimle paylaşabilirsiniz.

Tuzlu hamur şişliğe iyi gelir mi?

Arkadaşlar bu tür koca karı ilaçları hiçbir zaman uzun süreli iyileşme sağlamaz. İster tatlı hamur ister tuzlu hamuru şişen yere basın her türlü bir süre sizi rahatlatacaktır. Şişen yada incinen ayağınıza yoğurt bile sürseniz bir süre iyi gelir ama bu geçicidir ve tıbbi değildir. Ayak şişliğiniz için mutlaka acilen doktora görünmeli ve uzman tavsiyesi almalısınız. Ayak şişliğinin birçok nedeni olabilir ve bu durumlar tehlikeli olabilir.

Ayağın boyutu gece ve gündüz farklıdır. Genellikle sabahları küçük ve geceleri sabah saatlerine göre büyüktürler. Bunun nedeni, yürürken, ayakta dururken veya otururken bacaklarınızdan kan akmasıdır.

Ancak şişlik normal ayakkabı giymeyi zorlaştıracak kadar şiddetliyse, semptomlar tekrarlar ve şişlik devam ederse mutlaka doktorunuza görünün. 

Ayak şişkinliğinin nedenleri

Isı dalgası

Vücut ısısı yükseldiğinde kan damarları genişler. Bu, vücudun düşük vücut sıcaklığına doğal bir tepkisidir. Bununla birlikte, bu süreç sıvının kan damarlarından çevre dokulara akmasına neden olabilir. Yerçekimi kuvveti nedeniyle sıvı birikintileri, ayaklar ve ayak bilekleri şişer. İyi oturan, rahat ve iyi havalandırılan ayakkabılar bu soruna yardımcı olacaktır. 

Aşırı alkol tüketimi

Alkol içmek bile kan damarlarını genişletir. Kan akışı yavaşlar ve sıvı çevreleyen dokuya sızar. Bol su için ve tuzlu atıştırmalıklardan kaçının. Şişliği azaltmak için ayaklarınızı soğuk suda bekletin.

Hamilelik 

Bebeğin kan damarlarındaki basınç arttığında amniyotik sıvı dışarı akar. Hamile kadınlar uzun süre ayakta durmaktan kaçınmalıdır. Dinlenirken bacaklarınızı mümkün olduğunca yükseğe kaldırın. Sakin kalmak, tuz alımını azaltmak ve bol sıvı tüketmek su kaybını azaltmaya yardımcı olabilir. Sıkıştırma çorapları da yardımcı olabilir. 

Enfeksiyon 

Ayakta veya ayak bileğinde enfeksiyon varsa ayaklarınız şişer. Küçük bir kesik bile ciddi bir enfeksiyona yol açabileceğinden şeker hastaları çok dikkatli olmalıdır. Doktorunuz ayrıca küçük kabarcıklar ve mide ekşimesi fark edebilir ve antibiyotik kullanmanız gerekebilir.

Kalp / karaciğer / böbrek hastalığı

Kalp hastalığı zayıf dolaşıma sahiptir. Vücuttaki sodyum ve su miktarı artarak bacakların şişmesine neden olur. Bir karaciğer sorunu oluştuğunda protein (albümin) üretimini bloke eder ve kan damarlarından su akışını engeller ve şişkinliğe neden olabilir.

v

Ayak Şişliği Nasıl Geçer?


Evet değerli arkadaşlar bugün sizlere tuzlu hamur ve şişkinlik arasında bir ilişki var mı? Tuzlu hamur şişliğe iyi gelir mi? Bu konuları inceledim. Sizlerde yazı ile ilgili merak ettiklerinizi konu altından bana sorabilirsiniz.

Sercan Nar

32 Yaşındayım Uzun Yıllar Sağlık Sektöründe Müdürlük Ve Çeşitli Posizyonlarda Görev Yaptım. Kilo Verme Ve Sağlık Yazılarımın Tamamı Bana Aittir. Sağlıklı bir diyet ve yaşamış olduğunuz sağlık problemleriniz için mutlaka profesyonel bir sağlık kuruluşundan yardım almanız gerektiğini unutmayınız. Burada yazılan bilgiler benim şahsi düşüncelerimi içermektedir. Yaşanabilecek olumlu yada olumsuz hiçbir durumdan bu blog sitesi sorumlu değildir. Bana yayınlanmasını istediğiniz tüm sorularınızı gönderebilirsiniz. Ben ve takipçilerimiz en kısa sürede sorunuzu yanıtlamaya çalışacağız.

Yorum Gönder

Daha yeni Daha eski