11 Gün Adet Gecikmesi Neden Olur?


Merhaba arkadaşlar bugün sosyal medya üzerinden Meryem Hanımın sormuş olduğu; 11 Gün Adet Gecikmesi Neden Olur? Adet gecikmesi en fazla kaç gün olur? 25 gün adet gecikmesi olması mümkün mü? Strese bağlı adet gecikmesi kaç gün sürer? Sorularına cevap vermeye çalışacağım. Sizlerde bu sorulardan birine maruz kaldıysanız yada herhangi bir düşünceniz varsa lütfen yorumlar bölümüne düşüncelerinizi yazınız. 11 günlük adet gecikmesi neden olur, yazımıza başlayalım arkadaşlar.

Öncelikle şunu belirtmek istiyorum 11 gün adetim gecikti, sana ne be adam diyebilirsiniz, yada ben böyle konularda konuşmak istemiyorum da diyebilirsiniz ancak bu blog sadece kilo verme yada diyet değil bunlardan başka birçok konuya ara ara değinen bir site. Özellikle bayanların ağırlıkla takip ettiği bir site olduğu için de bayan bir arkadaşımızın; 11 gün adet gecikmesi neden olur, sorusunu cevaplamam çokta sorun olmamalı. O yüzden lütfen saygı sevgi çerçevesinde istediğiniz tüm soruları bana gönderebileceğinizi unutmayın. Elimden geldiğince tüm araştırmaları yaparak en doğru sonuçları size ulaştıracağımdan emin olabilirsiniz.


11 Gün Adet Gecikmesi Neden Olur?

On bir günlük adet gecikmesinin bir çok nedeni olabilir ancak aşağıda en sık görülen nedenlerini bulabilirsiniz arkadaşlar.

Hamilelik (Gebelik)

11 günlük adet gecikmesi genellikle hamilelik sırasında ortaya çıkar. Bu nedenle, kritik gün gelmezse, önce bir hamilelik testi yaptırmalısınız (her eczanede bulunur). En doğru sonuçların alınabilmesi için aynı anda farklı firmalardan 2-3 test satın alınması tavsiye edilir. 

Hamilelik sırasında kadınlar hafif mide bulantısı, ani ruh hali değişimleri, göğüs ağrısı ve karın şişliği yaşayabilir. Diğer semptomların olmaması hamilelik olmadığı anlamına gelmez. Muayenede de hamilelik ve adet kanaması olmadığı görülüyorsa, kesin nedeni belirlemek için mümkün olan en kısa sürede muayeneyi yaptırabilir ve bir jinekoloğa başvurmanız gerekir.

Kadın Hastalıkları

Dış gebelik, polikistik yumurtalık, kadın genital bölgesindeki tümörler, pelvis iltihabı gibi bunların hepsi adet döngüsünün başarısız olmasına neden olabilir ve 11 gün adet gecikmesi yaşatabilir. Bu hastalıkların çoğu acil tanı ve tedavi gerektirir, bu nedenle bir jinekoloğa görünmekten asla çekinmeyin.

Aşırı Stres

Adetin 11 gün gecikme nedenlerinden biride aşırı şekilde ağır strese kalınması olabilir. Yüksek stres kadınlarda mutsuzluğa ve depresyona sebep olarak bunun neticesinde de geç adet olmaya neden olabilir.

Mevsimsel Değişiklikler

Sıcak bir şehirden soğuk bir şehre uçmak veya tam tersi, genellikle uyku ve uyanıklıkta ani değişikliklerin eşlik ettiği adet döngüsünde kesintilere neden olur ve çoğu durumda zamanla normale döner. Bu nedenle mevsimsel değişiklikler yaşadığınız dönemde on bir gün gecikme yaşamanız normaldir.

Yanlış Diyet Uygulamaları

Özellikle 5-7 gün arası adet gecikmesi yaşayan bayanlarda sık sık ağır diyetler yaptıkları görülür ve genellikle beslenmelerinde kötüye gidiş gözlemlenir. Kısacası çok sıkı ve ağır diyetler siz farkında olmadan 11 günlük adet gecikmesini bile 25 günlere kadar çıkarabilir. Bu nedenle bayanlar şok diyetlerden muhakkak uzak durmalı ve profesyoneller diyetisyenler eşliğinde zayıflamaya çalışmalıdır.


Adet gecikmesi en fazla kaç gün olur?

Uzmanlar en çok görülen adet gecikmelerini incelediklerinde bu sürenin ortalama 5-7 gün aralığında olduğunu görmüşlerdir. Yani 1 hafta adet gecikmesi henüz tehlike çanlarının çalmasını sağlamasa da 7 günden sonra muhakkak doktora görünmede fayda vardır. Çünkü 11 gün adet gecikmesi çok fazla rastlanılan bir durum değildir ve ciddi sonuçları olabilir. 

25 gün adet gecikmesi olması mümkün mü?

Aşırı stres ortamında örneğin büyük bir ölüm yaşanması, eşten ayrılık yada çocukların ciddi sağlık sorunlarının görülmesi gibi nedenlerle bazı bayanlar 25 günlük adet gecikmesi yaşayabilmektedir. Böyle ciddi ve tehlikeli gecikmeler mutlaka doktor gözetimi alında gerçekleşmelidir. Asla evde kendi kendinize yada koca karı ilaçları ile eski adet döngüsüne girme çalışmaları yapmayınız. Doktorlar böyle durumlar için varlar. Lütfen 7 gün adet gecikmesi yaşadığınızda acil olarak doktorunuza başvurun.

Adet gecikmesi hangi rahatsızlıkların belirtisi olabilir?


Evet değerli arkadaşlar bugün sizlere 11 gün adet gecikmesi ile ilgili bildiklerimi aktardım. Sizlerde daha önceden böyle dönemler yaşadıysanız lütfen konu altına yorumlarınızı yazınız. Görüşmek üzere.


Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?