Hamilelikte Patlıcan Yemenin Faydaları ve Yan Etkileri


Patlıcanın hamilelik dönemindeki faydaları ve yan etkileri nelerdir? Hamilelikte patlıcan yenir mi? Patlıcan, içerisinde bol miktarda besin bulunduran, aynı zamanda birçok farklı şekilde hazırlanabilen lezzetli sebzelerden biridir. Tadı yumuşak, tatlı ve suludur, bu nedenle patlıcan en sevilen sebze türlerinden biridir. Ayrıca patlıcan ile oldukça farklı lezzetler yapılabildiği için de hamile bayanların bu özel dönemlerinde vazgeçemedikleri bir besin kaynağıdır.

Hamilelik sırasında, anne yeterli besin aldığından emin olmalıdır. Sebze tüketmek bir zorunluluktur ve hamilelik sırasında patlıcanın faydaları hamile bir annenin günlük beslenmesine yardımcı olabilir. 


PATLICANIN HAMİLELİKTE SAĞLIĞA 6 FAYDASI

1. Bağışıklık sistemini güçlendirmek

Patlıcan, C vitamini açısından zengin bir sebzedir. Patlıcan, neredeyse herhangi bir narenciye kadar C vitamini içerir. C vitamini yüksek herhangi bir meyve veya sebzenin vücudun çeşitli hastalıklara karşı direncini artırabileceğine dair araştırmalar yapılmıştır. Hastalıklara karşı direncin yüksek olması sonucunda bağışıklık sisteminde bir artış meydana gelir. Hamilelik sırasında anne, grip kadar basit bir hastalığı bile olsa her türlü sağlık probleminden kaçınmalıdır, çünkü hastalandıktan sonra ilaçsız tedavi edilmelidir. En basit grip ilacı bile fetüse zarar verebilir.

2. Kemiklerin ve dişlerin gücünü destekler

Hamile bir annenin güçlü kemikleri ve dişleri korumak için kalsiyum, magnezyum ve fosfora ihtiyacı olduğuna şüphe yoktur ve patlıcan bu üç maddeden zengindir. Hamile bir anne patlıcan tüketerek hem kendisine hem de bebeğine yeterli miktarda kalsiyum, magnezyum ve fosfor sağlayabilir. Anneler için bu üç madde hamilelik sırasında ve sonrasında vücutlarının korunmasına yardımcı olabilir ve fetüs için güçlü kemikler ve dişler oluşturmada önemli bir rol oynarlar.

3. Serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırır

Antioksidanlar, kadınların serbest radikallerle savaşması için önemli bir anahtardır ve patlıcan, bu sebzenin derisinde bulunan ve hücreleri koruyabilen ve enfeksiyonu önleyebilen nasunin içerir. Antioksidanlar ayrıca annenin hamilelik sırasında sağlığını korumasına yardımcı olabilecek bağışıklığı artırabilir.

4. Hipertansiyon riskini azaltmak

Patlıcan, hipertansiyon tedavisi için iyi olan tiamin ve riboflavin içerir. Hamile bir kadın, özellikle hipertansif sorunları olanlar, hipertansiyon ve tansiyona karşı çok hassastır. Bunun nedeni, hamilelik sırasında annelerin sadece sağlıkları tarafından değil, aynı zamanda fetüsün büyümesi tarafından da yönlendirilmeleridir. Fetüsün yeterli besin aldığından emin olmak için çok fazla yiyecek tüketmeleri gerekir, sorun şu ki, anne gerekli besin maddelerini çok yediğinde, fetüs tarafından emilecek ve sonuç olarak aşırı miktarda besin alacaktır. Vücuda giren, anneye zarar verebilecek ve hipertansiyona neden olabilecek yağ ve protein dozu çok iyi ayarlanmalıdır. Bu nedenle patlıcan hamile bayanlar için muhteşem bir besin kaynağıdır.


5. Kırmızı kan hücrelerinin seviyesini artırır

Folik asit hamilelik sırasında gereklidir. Patlıcandaki folat, vücudun sistemine girdiğinde folik aside dönüştürülecektir, bu asit türü kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli bir rol oynar, bunlar olmadan hamilelik sırasında ciddi problemler olabilir. Hamilelik sırasında kırmızı kan hücrelerine sadece beyin gelişimi için değil aynı zamanda kas, sinir ve kemik yapısı gelişimi için de ihtiyaç vardır.

6. Mide problemlerini azaltır

Patlıcandaki yüksek miktarda lif, bağırsak kası içindeki yiyecek ve atıkların hareketini hızlandırabilir ve bu da hamilelik sırasında sindirim problemlerini azaltabilir.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE ÇOK FAZLA PATLICAN TÜKETMENİN YAN ETKİLERİ

Ancak çok miktarda patlıcan tüketmek ters etki yapabilir. Patlıcan yemenin yan etkilerini bilmek de hamile bir anne için olmazsa olmazlardandır:

Diüretik içerir
Fitohormonlar gibi, patlıcan diüretikleri de menstrüasyonu uyarabilir, bu nedenle hamileliğin erken döneminde bunlardan kaçınılması önerilir.

Yüksek düzeyde fitohormonlar
Bu hormon türü adet kanamasını tetikleyebilir ve bu da düşüklere neden olabilir. Bununla birlikte, küçük porsiyonlarda tüketmek hamile bir anne için hala güvenlidir.

Yüksek asitlik
Tüm hamile kadınlar sabah bulantısından muzdarip değildir, ancak eğer yaşıyorsanız, lütfen patlıcandan kaçının çünkü patlıcanın yüksek asit seviyesi durumu daha da kötüleştirecektir.


Enfeksiyon riski
Yukarıda bahsedildiği gibi patlıcan, bağışıklık sistemi için iyi olan C vitamini bakımından çok yüksektir, ancak gıdanın işlenme şekli bunun tam tersine neden olabilir. Tıpkı herhangi bir sebze, özellikle organik olmayan sebzeler gibi, yetiştirme ve hasat sırasında kullanılabilecek tüm kimyasallara karşı dikkatli olmalısınız, bu nedenle patlıcanları bulaştırabilecek bazı solucanlar veya parazitler zarar verebileceğinden, patlıcanları hasat etme ve pişirme şekliniz çok önemlidir. 

Alerjiler
Alerji, hamilelik sırasında patlıcan tüketmenin yan etkilerinden biridir, ancak tüm kadınlar bundan muzdarip değil, sadece alerjiye yatkın olanlar bu sorunla karşılaşırlar. Bununla birlikte, hamilelik sırasında kadınlar bazı hormonal değişiklikler geçirebilir ve etkilerden biri de bazı gıdalara karşı alerjik bir reaksiyondur.

Kilo almak
Bu, patlıcanınızı nasıl pişirdiğinizle yakından ilgilidir. Kızarmış patlıcan lezzetli olabilir, ancak işlem sırasında çok fazla yağ emer ve bu da kilo alımına neden olabilir. 

Patlıcan yemek kasılmaları başlatır mı?


Hamilelik sırasında günlük beslenme söz konusu olduğunda akıllı bir anne olun. Patlıcan, içerdiği besin değerleri nedeniyle faydalı olabilecek ve hamilelikte tavsiye edilen yiyeceklere sadece bir örnektir. Ancak sabah mide bulantısı ve özel bir servikal rahatsızlığı olan bazı anneler için hamileliğin erken döneminde patlıcan yemekten kaçınılmalıdır. Hamilelik sırasında kendinizi ne kadar sağlıklı hissederseniz hissedin, düzenli aylık programınıza bir doktor konsültasyonu dahil edilmelidir.

Bu konumu okuyanlar aşağıdaki yazılarımı da okudular:Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?