Az Yemek Yesemde Karnım Şişiyor


Dün sosyal medya hesabıma; az yemek yesemde karnım şişiyor, ne yapmalıyım? Diyen bir mesaj aldım. Bende bugün bu konu ile ilgili; Karın şişmesi ve sertleşmesi neden olur? Su içince karın şişmesi yaşayanlar, yemek yedikten sonra neden karnınız şişer? gibi sorulara cevap vermek için güzel bir yazı hazırladım. Haydi hep birlikte az yemek yesek de göbek neden şişer? İnceleyelim ve tartışalım.


Az Yemek Yesemde Karnım Şişiyor

Ben bu sorundan yaklaşık 2 yıl önce çok çektim. Evet fazla kilom vardı ama bu karın şişkinliği beni o kadar rahatsız etmişti ki sıkı bir diyette olmama rağmen az bir yemek yesem yada su içsem sonrasında karnım şişiyor ve acayip gaz yapıyordu. 

Önceleri hiç doktora gitmeyi düşünmedim çünkü çoğu kişide az yada çok yemek yese de belirli bir şişkinlik oluyor. yemek sonrası maden suyu yada doğal soda içerek bu şişkinlik giderilebiliyor. Benim en büyük sıkıntım yemek yedikten sonra şişkinlik hisseden insanlar kebap, lahmacun yada 3 tabak yemek yedikten sonra bu aşırı göbek şişkinliğini yaşıyorken ben çok az yemek yediğimde bile karnım şişiyordu.

Durum böyle olunca artık dayanamaz hale geldim ve doktora göründüm. Sizlerde eğer geçmeyen şişkinliğiniz varsa muhakkak doktora gidin çünkü bana verdiği bir damla sayesinde artık hiç şişkinlik yaşamıyorum ve neredeyse tüm sıkıntılarım son buldu. 

Bu az yemek yesem bile karın şişmesi yaşama durumumu neredeyse 6 ay yaşadım. İnanın boşu boşuna bu gaz sancıları ile uğraşmışım. Benim net bir şekilde mide hassasiyetim varmış ve normalden çok daha fazla mide asidi üretiyormuşum. Bu asit ise çok az yemek yesem bile bende şişkinliğe neden olarak rahatsız ediyormuş. 

Şuan günde 2 defa suya damlatmış olduğum basit ve ücretsiz reçeteli bir damla ile hayatım çok rahat ve sorunsuz. O nedenle sizlerde karın şişmesi ve sertleşmesi yaşıyorsanız eğer doktora görünmeyi asla ihmal etmeyin. Nasılsa geçer demeyin! 3 gün boyunca su içtikten sonra karın şişmesi rahatsızlığınız hala gitmediyse artık hastane yolu göründü demektir.

Ben kendi sorunumu ve nasıl tedavi olduğumu anlattıktan sonra artık az yeseniz bile karın şişmesi neden olur? Nasıl tedavi edilir? Öğrenelim.


Karın Şişmesi Ve Sertleşmesi Neden Olur?

Az miktarda yemek yedikten sonraki karındaki şişkinlik, gastrointestinal sistemdeki gazın net bir belirtisidir. Sağlıklı bir durumda, insan bağırsağı 600-1100 mililitre gaz içerir. Gaz miktarı 1500 ml ve üzerine çıktığında karında şişkinlik ve sertleşme oluşur. Gaz miktarındaki artış, bağırsak duvarının gerilmesine neden olarak gazla ilgili semptomlara neden olur.

Bu semptomlar şunları içerir:

 • Karında şiddetli şişkinlik ve ağırlaşma hali
 • Karın ağrısı
 • Kabızlık, zor tuvalete çıkma
 • Sık sık geğirme
 • Epigastrik bölgede rahatsız edici değişimler
 • Göbekteki sürekli artan gaz basıncı
 • Şişkinlik ile doğru orantılı ishal ve gaz çıkartma durumu

Artan karın şişkinliğinin nedenleri fizyolojik veya patolojik olabilir.

Karın Şişkinliğine ve Sertleşmesine Neden Olan Yiyecekler Neler?

Fazla miktarda yoğun lif içeren yiyecekler (bezelye, baklagiller, lahana, üzüm)
Nişasta eklenmiş süt ürünleri
Bağırsaklarda fermantasyona ve çürümeye neden olan ek gıdalar (çok fazla hayvansal protein, yağ tüketimi).

Besinlerden Kaynaklanan Şişkinliği Önlemenin Yolları

Lif oranı yüksek yiyecekleri elinizden geldiğince iyi pişirmelisiniz ayrıca meyve yerken muhakkak kabuğunu soyarak tüketmeye de dikkat etmelisiniz. Baklagilleri tüketeceğiniz zaman muhakkak en az 6 saat önceden ıslatmanız gereksiz mide şişkinliği yaşamamanız için çok önemlidir. Kırmızı et, nişasta bazlı ürünler ve unlu mamullerden uzak durmamız gerekir. Akdeniz diyeti ile beslenme göbek şişkinliği yaşayan kişiler için çok iyidir.


Kadınlardaki Karın Şişkinliğinin En Büyük Nedeni Nedir?

Diyet faktörlerine ek olarak, kadınların karın şişliğinin fizyolojik nedenleri, hamilelik ve adet öncesi sendromdur. Hamilelik sırasında, erken evrelerde karın şişmesi ve gaz sancıları, hormon seviyelerindeki değişikliklerden kaynaklanır. 

İlerleyen günlerde hamilelikte şişliğin nedeni rahmin bağırsaklara yaptığı baskıdan dolayıdır. Kadınlarda premenstrüel sendrom (PMS), artan gaz üretimi ile de kendini gösterebilir. 

Döngünün ikinci aşamasından gelen hormonlar vücutta sıvı tutabilir ve duvarın sindirimini bozarak ekstra gaz oluşumuna yol açabilir. Fiziksel neden ekarte edilirse, şişlik ve karın ağrısı devam ederse kapsamlı bir muayene gerekir.

Şişkinliğin Patolojik Nedenleri

 • gastrit kaynaklı diğer mide hastalıkları
 • ülseratif kolit
 • bağırsak disbiyozu
 • huzursuz bağırsak sendromu
 • psikosomatik patoloji
 • sindirim enzimlerinin eksikliği
 • kronik kolesistit ve pankreatit
 • hepatit ve karaciğer sirozu
 • çölyak hastalığı - glüten intoleransı ve diğer fermentopatiler
 • onkopatoloji
 • bağırsak disbiyozu
Patolojik karın şişkinliğini tedavi etmek için göbek şişkinliğine neden olan altta yatan hastalığın tedavi edilmesi gerekir. Altta yatan hastalıkları tedavi ederken, şişkinliği tedavi etmek için semptomatik ilaçlar da kullanılır.

Karın Şişkinliği İçin Kullanılan İlaçlar Nelerdir?

1. Bağırsak adsorbanı (bağırsak jeli, aktif karbon, polisorbat, süt filmi). Bu ilaç grubunun rolü, bağırsak yolundaki gaz ve toksik maddeleri emmektir. 

2. Köpük kesici (köpük, dimetikon, bobotik). Bu ilaçların etkileri, gazların yüzey aktif maddelere karşı direncindeki değişikliklere dayanmaktadır ve bunları yok etmeye yarar.

3. Sindirim enzimleri (mezim, pankreatin). Sindirim enzimleri, fazladan gaz üretmeden yiyecekleri kolayca sindirebilir. Bu ilaçlar özellikle enzim eksikliği durumunda faydalıdır. 

4. Probiyotikler: Probiyotiklerin içerdiği laktik asit bakterileri ve bifidobakteriler, yiyeceklerin bağırsaklarda tamamen parçalanması ve fermantasyon sürecinin önlenmesi için koşullar yaratır.

5. Prebiyotikler (laktuloz, lignin). Normal bağırsak florasının büyümesi için koşullar yaratırlar ve adsorpsiyon özelliklerine sahiptirler.


Yemek yedikten sonra yada sadece su içseniz bile sonrasında yaşadığınız karın şişkinliği için olan ilaçları asla kendi başınıza uygulamayın, ilacı almadan önce bir doktora danışmak en iyisidir. Artan gaz üretiminin oluşumu ile ilgili olarak, her ne sebeple olursa olsun, şişkinliği önlemek için yemek yenmelidir.

Şişkinlik diyeti hafif olmalıdır. Ham lif, unlu mamüller, soslar, nişastalı yiyecekler ve çok kızartılmış yiyeceklerin miktarı sınırlıdır. Yemeklere, günde 5-6 öğüne bölünmelidir. Bu yönergeleri takip etmek şişkinliği önleyebilir ve sindirimi teşvik edebilir.

Su İçince Karın Şişmesi Yaşayanlar İçin Çözüm


Bugün sizlere; az yemek yesem de karnım şişiyor, diye mesaj atan takipçimizin sorusuna vermiş olduğum cevabı paylaştım. Sizlerde mide yada göbek şişkinliği sorunları yaşıyorsanız eğer yorumlarınızı konu altından bana iletebilirsiniz.


Yorumlar

En Çok Okunan 4 Yazım

Aralıklı Oruç (İF) Diyeti

Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Kilo Olanlara Yapılır?

Cici Bebe Kilo Aldırır Mı?

Kulakta Akupunktur (14 Günlük Diyet Listesi)

Bakmadan Geçmeyin :)

Çorba Diyeti İle İnanılmaz Zayıfladım:)🍲 Çorba Salata Diyeti İle Kilo Verme.

Eczanelerde Peynir Ekmek Gibi Satılan Zayıflama Ürünleri

Diyette Yumurta Yerine Ne Yenebilir ? Yumurta Yerine Geçen Yiyecekler

Diyette Sucuk Yenir Mi? Sucuk Kilo Aldırır Mı?

1 Paket (İnstant) Kuru Maya Kaç Kaşıktır?

Bitki Çayı Zayıflatır Mı? | Form Çayı Kilo Verdirir Mi?

Diyette Ciğer Yenir Mi? Ciğer Kilo Aldırır Mı?

Elma Yiyerek Süper Zayıflama.Akşam Yatmadan Önce Elma Yemek Kilo Aldırır Mı?

Çörçil Zayıflatır Mı? Diyette Çörçil İçilir Mi?

Gece Yatmadan Önce Limonlu Su İçmek Zayıflatır Mı?